اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افزایش یا کاهش دور الکتروموتورها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

افزایش یا کاهش دور الکتروموتورها

سلام، کاهش یا افزایش دور موتورها با استفاده از تغییر فرکانس آنها به چه صورته؟

پاسخ : افزایش یا کاهش دور الکتروموتورها

با سلام خدمت شما دوست عزیز
    راستش چند باری می خواستم به نامه شما پاسخ بدم
    جواب رو هم نوشتم ولی نتوستم ارسال کنم :nerd:
    نگاه کنید:
    اول این رو بدونید که پیشرفت این تکنولوإ¾ژی به حدی رسیده که دور موتور های ac رو از چند دور در دقیقه
    تا دور سنکرون متغییر کردن نمونه این نوع موتور ها تو ماشین های cnc دیده می شه ...
    اگه می خوایین نهایت پیشرفت رو تو بازار ایران ببینید بهتره هر وقت نمایشگاه ماشین آلات صنعتی دایر شد برید تهران و از این نوع ماشین آلات بازدید کنید....
    بگذریم
    یه مسئله که مسلمه افزایش فرکانس باعث افزایش سرعت میدان دوار در ماشین آلات می شه
    و کاهش اون هم باعث کاهش سرعت میدان دوار این از لحاظ تئوری ساده میداه های دوار
    ولی این کار یعنی تغییر فرکانس یه تاثیر داره که تو تحلیل مدار بررسی می شه
    افزایش فرکانس باعث افزایش مقاومت القایی و در نتیجه کاهش جریان می شه که در نهایت باعث تغییر منحنی گشتاور دور و همچنین کاهش گشتاور به دیلیل کاهش جریان می شه
    کاهش فرکانس هم باعث کاهش مقاومت القایی و در نتیجه افزایش جریان می شه که از پیامد های اون اشباع هسته گرم شدن ماشین ( هسته و سیم ها ) می شه
    پس یه نتیجه تغییرات فرکانس روش خوبی برای تغییرات دور ماشین ac در محدوده وسیع نیست
    خوب پس چی کار باید کرد ؟؟؟
    خیلی ساده و در عین حال پیچیده
    ما باید به همراه تغییرات فر کانس دامنه ولتاژ رو هم کنترل کنیم تا از اضافه جریان و مشکلات اون جلوگیری کنیم...
    نتیجه تکنولوإ¾ی ساخت یه اینورتور خاص که وظیفه ی اون تغییر فرکانس و تغییر دامنه ولتاإ¾إ¾ ژ به یه نسبت دقیق نسبت به فرکانس هستش
    می دونید ساخت این طور دستگاهی خیلی کار می بره ...
    ولی شما می تونید بهش فکر کنید تا انشا ال... نتیجه بگیرید و باعث افتخار ما هم بشید...
    اگه راهنمایی بیشتری خواستید در حد توان در خدمتم...
    موفق باشید :nerd: :applause:
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

خیلی ممنون از پاسختون. آیا درایوری یا مدار یا ic ای برای این کار وجود داره یا نه؟ برای افزایش دور الکترو موتورهای سه فاز آیا روش های دیگری هم وجود دارد؟ :smile:

دیدگاه

من منتظر راهنمایی و کمک هستم.
        نوشته اصلی توسط baharan17
        خیلی ممنون از پاسختون. آیا درایوری یا مدار یا ic ای برای این کار وجود داره یا نه؟ برای افزایش دور الکترو موتورهای سه فاز آیا روش های دیگری هم وجود دارد؟ :smile:

دیدگاه

سلام بهاران عزیز.برای این کار و برای اینکه طبق گفته امیر خان هم فرکانس رو تغییر بدی و هم ولتاژ رو باید از یک آی سی pwm مثل MC3PHAC که 6 عدد خروجی pwm به همراه تغییر ولتاژ داره استفاده کنی.تا اینجا خروجی این ایسی چون logic هست توان راه اندازی نداره.برای راه اندازی موتور باید از 6 تا igbt با آرایش پل استفاده کنی.igbt نوعی ترانزیستور bjt هست که در پایه بیس اون از یک فت استفاده شده یعنی igbt یه ترانزیستوره که پایه هاش شامل کلکتور امیتر و گیت هست .میتونی به دیتا شیت bup400 یا IXGH10N60A نگاه کنی.در ضمن برای اینکه
          با igbt بیشتر اشنا بشی به مقالات امیر خان که لینکش رو گذاشتم نگاه کن. حالا یه ایسی داری که خروجیش logic هست و 6 تا igbt که باید گیتش راه اندازی بشه.برای اینکه این 2 تا رو به هم وصل کنی باید از آیسی ir2130 که گیت درایور هست استفاده کنی.برای ir2130 به دیتا شیت و AN-985 که لینکش رو میگذارم نگاه و دقت زیاد کن.سوالی داشتی در خدمتم.

لینک مقاله امیر خان : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=13159.0

لینک دیتا شیت MC3PHAC آیسی: www.freescale.com/files/microcontrollers/doc/data_sheet/MC3PHAC.pdf

لینک دیتا شیت ir2130 آیسی : www.irf.com/technical-info/appnotes/an-985.pdf

www.irf.com/product-info/datasheets/data/ir2130.pdf

لینک دیتا شیت igbt در : www.alldatasheet.co.kr/datasheet-pdf/pdf_kor/44894/SIEMENS/BUP400.html - 34k

قیمت قطعات تو جمهوری : MC3PHAC : 200000rls , bup400 :10000rls , ir2130 : 40000rls

فروشگاه جهان کیت : MC3PHAC

فروشگاه بهروز الکترونیک : ir2130

موفق باشی

دیدگاه

با سلام
            بهاران عزیز
            از قوانین این سایت اینه که برای تشکر از پست کسی از
            دکمه ی تشکر استفاده کنید
            خیلی ممنون می شم که این رو رعایت کنید
            با تشکر از شما :nerd: :applause:
            هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
            بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

آقایون می تونید بطور مختصر توضیح بدید کار این آی سی ir2130 چیه :redface:
              یه سوال دیگه از کجا می تونم لایبری این قطعه رو برای نرم افزار پروتئوس پیدا کنم؟ :angry:
              خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
              [hr]

دیدگاه

آقایون می تونید بطور مختصر توضیح بدید کار این آی سی ir2130 چیه :redface:
                یه سوال دیگه از کجا می تونم لایبری این قطعه رو برای نرم افزار پروتئوس پیدا کنم؟ :angry:
                ir2130 یک درایور سه فاز نیم پل هست که برای درایوigbt و ماسفت استفاده میشه دارای دیت تایم داخلیست برای مدارات سویچینگ سه فاز یا
                برای کنترل موتور ها ی القایی استفاده میشه. در مورد پروتئوس هم نمی دونم.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

آقای Ghasede del خیلی ممنون از راهنماییت می دونی شما تنها شخصی بودین که تو چند تا تاپیکی زدم تا بفهمم این آی سی چیه جوابمو دادین :cry2: انشاالله جبران کنیم
                  اگه بیشتر هم توضیح بدی که عالی میشه ولی همین که فقط جوابمو دادی خیلی ممنون :applause:
                  انشاالله بقیه بچه های سایتم از شما یاد بگیرن :agree:
                  خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
                  [hr]

دیدگاه

آقای Ghasede del خیلی ممنون از راهنماییت می دونی شما تنها شخصی بودین که تو چند تا تاپیکی زدم تا بفهمم این آی سی چیه جوابمو دادین :cry2: انشاالله جبران کنیم
                    اگه بیشتر هم توضیح بدی که عالی میشه ولی همین که فقط جوابمو دادی خیلی ممنون :applause:
                    انشاالله بقیه بچه های سایتم از شما یاد بگیرن :agree:
                    خواهش میکنم قدر دانی شما نشاندهنده ادب و شخصیت خوب شماست :agree:
                    این آی سی خروجی هشدارخطا هم داره تا درهنگام اضافه بار کنترل کننده را مطلع و از ادامه کار باز داره.
                    به جای این ای سی میتونید از سه عدد آی سی IR2104 یا IR2113 هم استفاده کنید .

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X