اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی رله 24 ولتی با میکرو بدون اپتوکپلر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی رله 24 ولتی با میکرو بدون اپتوکپلر

به دلیل کمبود فضا نمیتونم از اپتوکپلر برای راه اندازی رله 24 ولتی از طریق میکرو استفاده کنم.دنبال راحل میانبری هستم.

پاسخ : راه اندازی رله 24 ولتی با میکرو بدون اپتوکپلر

سلام از ترانزیستور استفاده کن مثلا 2n2222 بیسش رو با یه 470اهم یا 1کیلو بده به میکرو رله رو در کلکتور قرار بده یادت نره دیود هرزگرد رو بزاری درضمن اگه محیط صنعیته یا نویز محیطی زیاده چاره ای جز استفاده از اپتوکوپلر و ترانزیستور نیست...ولی نه محیط بدون نویزه از همون ترانزیستور استفاده کنی کافیه

موفق باشی
    Proudly @real_ahmadi
    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سپاس از لطف شما.محیط رو نمیشه گفت صنعتیه اما ممکن در یه همچین جاهایی ازش استفاده بشه. اگر از ترانزیستور استفاده کنم مجبورم smdاستفاده کنم .حالا اگر smdاین ترانزیستور نباشه چه باید کرد.اصلا smd میتونه جریان لازم واسه راه اندازی رله رو جواب بده؟
      رله 24 ولته که جریان راه اندازیش حداکثر 20ma هست.
      ویه سوال دیگه در انتخاب ترانزیستور بجز قضیه جریان نامی به چه مواردی باید توجه شود.منظور اینه که اگر 2222 رو نتونستم smdاش رو پیدا کنم جایگزینش روچی بزارم؟

دیدگاه

جریان رو باید تحمل کنه همچنین ولتاژ کلکتور امیتر قطع باید بیشتر از 24 ولت باشه و بتا رو هم باید بدونی که
        مقاومت بیس رو بتونی حساب کنی یه دیود هم باید با بار به صورت بایاس معکوس ببنید که ترانزیسور آسیب نبیه
        میتونی از نوع ماسفت استفاده کنی که بایاسش راحت تر باشه و نیاز به جریان نداشته باشه

دیدگاه

از هردو بزرگوار کمال تشکر را دارم واما یه مورد عجیب!
          قبلا منم دقیقا فک میکردم میشه یه دونه رله مثلا 12 یا 24 ولتی رو با یه دونه میکرو 5 ولتی از طریق تراتزیستور راه اندازی کرد.اما بصورت عملی نتونستم جوابی ازش بگیرمتمامی موارد لازن برای راه اندازی رله از جانب ترانزیستور رو هم رعایت کرده بودن.با ترانزیستورهای مختلفی هم امتهان کردم اما نشد که نشدحالا چرا؟ الله اعلم.
          به همین خاطر فکر میکردم رله بالاتر از ولتاژ میکرو رو نمیشه بصورت مستقیم و با ترانزیستور راه انداخت و فقط از طریق اپتوکپلر میشه راه اندازی کرد.

دیدگاه

به همین خاطر فکر میکردم رله بالاتر از ولتاژ میکرو رو نمیشه بصورت مستقیم و با ترانزیستور راه انداخت و فقط از طریق اپتوکپلر میشه راه اندازی کرد.
            ؟؟؟؟؟!!!!!!!!
            ولتاژ سیم پیچ رله رو چند ولت دادید؟ امیدوارم که 5 ولت نداده باشید!
            از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

این کار خیلی راحت میشه انجام داد حتما یه جایه کار شما مشکل داشته
              اگر از ماسفت استفاده کنی باید حتما از نوع لاجیک باشه ماسفت معمولی برایه روشن شدن کامل نیاز به ولتاژ حدود 15 ولت رویه گیتش داره
              اگر هم ترانزیستور BJT استفاده کردی باید مقاومت بیس رو درست انتخاب کنی باید حسابر کنی ببینی چقدر باشه که ترانزیستور بره تو ناحیه
              اشباع
              اینا رو انجام بدی خیلی هم خوب کار میکنه

دیدگاه

ترانزیستور مدلهای مختلفی رو امتهان کرده بودم.مقاومت بیسشم که حتی پایین تر از حدمجازشم دادم نشد.که نشد .ولتاژ رله رو هم که همون ولتاژ نامی رله که 12ولتی بود رو میدادم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط leader. نمایش پست ها
                  ترانزیستور مدلهای مختلفی رو امتهان کرده بودم.مقاومت بیسشم که حتی پایین تر از حدمجازشم دادم نشد.که نشد .ولتاژ رله رو هم که همون ولتاژ نامی رله که 12ولتی بود رو میدادم
                  عملی باید جواب بده دلیلی واسه جواب ندانش نداره...

به جای 2n2222از ترانزیستور دارلینکتون هم میتونی استفاده کنی

بازم میگم اگه محیط صنعتی بااشه نویز میفته روی میکرو و داستان ساز میشه توی محیط صنعتی ورودی ها وخروجی ها با اپتو کوپلر باید ایزوله بشن
                  Proudly @real_ahmadi
                  #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سپاس.تست میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم و باز مشکلی بود خدمتون مزاحم میشم.

دیدگاه

ببخشید پا برهنه میپرم وسط
                      ولی چرا از ماسفت 20N03 استفاده نمیکنی یا نمونه های ارزون ترش
                      مقاومت گیت رو هم 10 اهم باید بزاری
                      اس ام دی هم هست
                      بر خلاف ترانزیستور های BJT جریان هم دائم نمیکشه

دیدگاه

سلام به همه ....
                        من یه راه دارم ... اگه میتونی امتحان کن و جواب رو همین جا بگو .....
                        میکرو رو با ولتاژ 0 و -3.3 یا 0 و -5 راه اندازی کن .
                        با یک ترانزیستور کوچیک یک ترانزیستور قویتر رو راه اندازی کن ...
                        حالا ترانزیستور قوی رو با ولتاژ 0 و مثلا 24 ولت راه اندازی کن ....
                        این تو پروتئوس کار میکنه ....

پرشین گیگ، ارائه دهنده انواع خدمات هاستینگ و میزبانی فایل و خرید سرور مجازی برای اولین بار در ایران به صورت ابری، با کیفیت عالی و قیمت مناسب

اینو واسه این اینطوری گفتم که نویز معمولا رو سیم منفی میاد که اذیت میکنه ... اینطوری دیگه نویز رله دیگه به میکرو کاری نداره .... البته خودم تست نکردم ....
                        دوستان نظر بدن ....

جدیدترین ویرایش توسط microprocesor_2002; ۱۹:۵۹ ۱۳۹۵/۰۴/۱۲.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط microprocesor_2002 نمایش پست ها
                          سلام به همه ....
                          من یه راه دارم ... اگه میتونی امتحان کن و جواب رو همین جا بگو .....
                          میکرو رو با ولتاژ 0 و -3.3 یا 0 و -5 راه اندازی کن .
                          با یک ترانزیستور کوچیک یک ترانزیستور قویتر رو راه اندازی کن ...
                          حالا ترانزیستور قوی رو با ولتاژ 0 و مثلا 24 ولت راه اندازی کن ....
                          این تو پروتئوس کار میکنه ....

پرشین گیگ، ارائه دهنده انواع خدمات هاستینگ و میزبانی فایل و خرید سرور مجازی برای اولین بار در ایران به صورت ابری، با کیفیت عالی و قیمت مناسب

اینو واسه این اینطوری گفتم که نویز معمولا رو سیم منفی میاد که اذیت میکنه ... اینطوری دیگه نویز رله دیگه به میکرو کاری نداره .... البته خودم تست نکردم ....
                          دوستان نظر بدن ....

سلام
                          این مدار هیچ وقت رله رو سوئیچ نخواهد کرد.....ترانزیستورQ1 از نوع NPN هستش و این نوع با ولتاژ مثبت روشن میشه نه با ولتاژ منفی...شما به بیسش ولتاژ منفی اعمالی می کنی واینجوری هیچ وقت روشن نمیشه
                          بحث نویز هم فقط با اپتو کوپلر حل میشه خیلیا این راه هارو تست کردن و نشده وپیشنهاد همه استفاده از اپتوکوپلر هستش
                          Proudly @real_ahmadi
                          #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نمیدونم ...
                            فردا عملا تست میکنم ....
                            فقط تو پروتئوس تست کردم .....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط microprocesor_2002 نمایش پست ها
                              نمیدونم ...
                              فردا عملا تست میکنم ....
                              فقط تو پروتئوس تست کردم .....
                              چ عملی چ پروتیوس جواب نمی ده این چون با عقل جوردرنمیاد...باید مثل زوج دارلینکتون ببندی اگه میخوای دوتا ترانزیستورnpnباشه ولی اگه اینجوری که شما میخوای ببندی باید ترانزیستورQ1رو جاش یه pnpبزاری اون موقع مدار بدون هیچ مشکلی ار می کنه
                              موفق باشی
                              Proudly @real_ahmadi
                              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X