اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فوری فوری فوری عیب یابی مدار ترانزیستوری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فوری فوری فوری عیب یابی مدار ترانزیستوری

با سلام
    مدار فوق رو با ازمون خطا طراحی کردم کارش تثبیت ولتاژ دینام (آفتامات دینام) هست به این صورت که با بیشتر شدن ولتاژ از حد نامی ، ترانزیستور سوییچ سیم منفی رو از سیمپیچ متحرک دینام قطع میکنه و با کاهش ولتاژ مجدد وصل میکنه و سیم مثبت هم بین سیم پیچ متحرک و مدار افتامات مشترک هست و فقط سیم منفی سوییچ میشه .
    مدار با دیود زینر ولتاژ رو بررسی میکنه اما این مدار که بدون درنظر گرفتن بتا و بهره و بایاس صحیح طراحی شده از هر ده ماشین رو سه چهار تا میسوزه
    در حالی که نمونه چینیش با ترانزیستوری حتی ضعیف تر اما با افت ولتاژ و جریان کمتر و بازده بهتر عمر طولانی تری هم داره
    دنبال یک متخصص الکترونیک هستم تا موارد زیر رو در مدارم بررسی و اگر از اونها هم نبود عیب رو پیداکنیم
    به علتهای خاصی نمیتونم از قطعه ای جز ترانزیستور و ترانزیستور های قدرت گران استفاده کنم
    1)ایا ترانزیستور PNP که برای سوییچ سیم منفی به کار رفته صحیحه یا باید اجبارن NPN باشه و نکته بعد ایا درست بایاس شده و دیود محافظ درست نصب شده یا باید بین امیتر کلکتور باشه؟
    2)ایا ترانزیستور های دیگر درست تغذیه و بایاس شدن ایا ولتاژ یا جریان بیش از حد توان اون قطعات در اون بخش مدار جاری نیست؟
    3)ایا ترانزیستور ها به نحو صحیح سوییچ میشن چون یه مشکلی هست مثلا یک مدل ترانزیستور که جریان کلکتورش 10 آمپر بود ، جریان بیس (iB) یک آمپر بود یعنی اگر یک امپر رو بهش بدی اونوقت ده امپر بدون افت و حرارت از کلکتور امیترش عبور میکنه و به ازای هر مقدار کاهش از جریان بیس همونقدر هم افت از کلکتور امیتر داره همراه با حرارت و سوختن
    4)ایا ترانزیستور ها به فوق اشباه میرن چون سرعت سوییچ بالاست شنیدم اگر به فوق اشباه بره دیر برمیگرده و یه مقابل مثل میکنه و باعث سوختن ترانزیستور میشه

با تشکر

پاسخ : فوری فوری فوری عیب یابی مدار ترانزیستوری

نوشته اصلی توسط 92_ezraeell نمایش پست ها
    با سلام

1)ایا ترانزیستور PNP که برای سوییچ سیم منفی به کار رفته صحیحه یا باید اجبارن NPN باشه و نکته بعد ایا درست بایاس شده و دیود محافظ درست نصب شده یا باید بین امیتر کلکتور باشه؟
    سلام
    استفاده از ترانزیستور pnp این حسن رو داره که بدنه اون( که پایه کلکتوره ) رو بتونبن بدون نباز به طلق و واشر عایق به بدنه یا همون منفی متصل کنین .
    ترانزیستور npn ارزونتره ولی امیترش به منفی و کلکتورش به بار متصل میشه ( باید کلکتور از بدنه عایق بشه )
    مدار شما در حالت فعال ترنزیستورها کار میکنه همین قضیه باعث میشه تلفات زیادی روی ترانزیستور قدرت داشته باشید .
    یه فیدبک مثبت ناچیر مدارتون رو وارد ناحیه قطع و اشباع میکنه و این عیب رفع میشه ( یک مقاومت بین امیتر ترانزیستور قدرت و کاتد زنر )
    راستی جریان خروجی تون چقدر باید باشه ؟
    جدیدترین ویرایش توسط mohsen++; ۰۰:۰۱ ۱۳۹۵/۰۴/۱۴.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++ نمایش پست ها
      سلام
      استفاده از ترانزیستور pnp این حسن رو داره که بدنه اون( که پایه کلکتوره ) رو بتونبن بدون نباز به طلق و واشر عایق به بدنه یا همون منفی متصل کنین .
      ترانزیستور npn ارزونتره ولی امیترش به منفی و کلکتورش به بار متصل میشه ( باید کلکتور از بدنه عایق بشه )
      مدار شما در حالت فعال ترنزیستورها کار میکنه همین قضیه باعث میشه تلفات زیادی روی ترانزیستور قدرت داشته باشید .
      یه فیدبک مثبت ناچیر مدارتون رو وارد ناحیه قطع و اشباع میکنه و این عیب رفع میشه ( یک مقاومت بین امیتر ترانزیستور قدرت و کاتد زنر )
      راستی جریان خروجی تون چقدر باید باشه ؟
      تشکر از اینکه جواب دادید
      خب پس الان ترانزیستور PNP که استفاده کردم درست بایاس شده و الزامی به تعویض اون به NPN نیست؟من برای تولید و فروش این قطعه 10 هزار از این ترانزیستور دارم همش میترسیدم اشتباه باشه و مجبور به کنار گذاشتن این نوع ترانزیستور باشم
      اره در حالت فعال کار میکنه و یه ترانزیستور دیگه اونو غیر فعال میکنه خب چه راهی برای کم کردن تلفات هست؟(درضمن در تمام نمونه های بازاری از ترانزیستور NPN استفاده شده و تلفتات کمی هم داره:(( )
      من فیدبک رو نمیدونم یعنی چیمیشه به صورت عملی بگید .یعنی یک مقاومت بین کاتد دیود محافظ و امیتر ترانزیستور قدرت بزارم حله؟یا بین امیتر و کاتد دیود زینر؟مقدار مقاومت چقدر باشه چون جریان ازش میگذره باید از نوع وات بالا باشه اما اگر مقدارش زیاد باشه که جریان خروجی خیلی کم میشه اگر بین امیتر و کاتد دیود محافظ قرار بگیره
      ایا اصلا دیود محافظ درست قرار گرفته یا باید بین امیتر و کلکتور ترانزیستور قدرت باشه؟
      جریان خروجی بین 3 آمپر تا 6 آمپره(اما در نمونه های چینی از ترانزیستور 5 آپری استفاده میکنن خوب هم کار میکنه البته اونا خنک کننده الومینیومی هم داره ک ایرانی ها نداره)
      بقیه بخش های مدار درسته؟

شکل های الف و ب رو توی اینترنت در خصوص به فوق اشباع نرفتن دیدم ولی توضیح یا چیزی نفهمیدم
      ایا میشه اینطوری ترانزیستور قدرت رو سوییچ کنم و مطمان باشم مشکل فوق اشباع حل میشه؟
      درضمن مدار الف در آفتامات های قدیمی هم مدارش قابل رویت بود دیدم که استفاده شده(ایا دیود محافظ که سر راه امیتر و منفی قرار داره میتونه محافظت کنه؟)

کسی نیست کمک کنه

کسی نبود کمک کنه؟

کسی نیست کمک کنه؟

نمیخوام بخاطر اطلاعات کم مدار رو شلوغ کنم .

up up
      بالا
      جدیدترین ویرایش توسط اشکان غفارزاده; ۱۶:۴۲ ۱۳۹۵/۰۴/۲۷.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X