اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با lm317k

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با lm317k

با سلام خدمت دوستان
    بنده مدار منبع تغذیه با استفاده از رگولاتور lm317k (از نوع قابلمه ای) رو ساختم که
    ولتاژ ورودی 24ولت هست که توسط ترانس ،پل دیود و خازن dc شده و به ورودی lm317دادم
    و به خوبی ولتاژ خروجی تغییر میکند اما مشکلی که پیدا کردم اینه که با اتصال خروجی به بار مثلا
    یه لامپ ولتاژ قطع میشود حالا چند تا سوال داشتم
    1- ایا به خاطر وجود دیود های 1n4002این مشکل ایجاد شده یا ایسی lm317 معیوب شده
    2- رگولاتور نیاز به یک هیت سینگ و فن دارد که برای راه اندازی فن به ولتاژ 12 نیاز هست این ولتاژ رو چطور بدست بیارم
    3-ایا در ایران اصل این ایسی وجود دارد. این هم عکس مدار

ممنون از شما
    یا علی.

پاسخ : مشکل با lm317k

نوشته اصلی توسط elec_sadegh نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوستان
    بنده مدار منبع تغذیه با استفاده از رگولاتور lm317k (از نوع قابلمه ای) رو ساختم که
    ولتاژ ورودی 24ولت هست که توسط ترانس ،پل دیود و خازن dc شده و به ورودی lm317دادم
    و به خوبی ولتاژ خروجی تغییر میکند اما مشکلی که پیدا کردم اینه که با اتصال خروجی به بار مثلا
    یه لامپ ولتاژ قطع میشود حالا چند تا سوال داشتم
    1- ایا به خاطر وجود دیود های 1n4002این مشکل ایجاد شده یا ایسی lm317 معیوب شده
    2- رگولاتور نیاز به یک هیت سینگ و فن دارد که برای راه اندازی فن به ولتاژ 12 نیاز هست این ولتاژ رو چطور بدست بیارم
    3-ایا در ایران اصل این ایسی وجود دارد. این هم عکس مدار

ممنون از شما
    یا علی.
    سلام
    رگولاتور قابلمه ای حساسه زود می.سوزه
    از همون دیپ استفاده کن و با ترانزیستور جریانش رو افزایش.بده اینجوری هیچ مشکلی نیست
    واسه این که مط مطمون بشی رگولاتور.سالمه یا نه یکی دیگه جاش.بزار.تست کن به نظر من رگولاتور شما مشکل.داره
    سوالی بود د. خدمتم
    موفق.باشی
    Proudly @real_ahmadi
    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سلام
      بنده از رگولاتور lm317tاستفاده کردم تا اینجا خوب کار میکنه اما وقتی جریان زیاد میشه رگولاتور داغ میکنه
      از هیت سینگ و فن هم استفاده کردم

مدار 2n3055 رو هم به خروجی اضاف کردم که جریان بیشتر بشه اما ولتاژ خروجی کم شده مثلا قبل از اینکه ترانزیستور بذارم تا ولتاژ 23ولت میگرفتم ولی حالا تقریبا نصف شده به نظر شما مشکل چی میتونه باشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elec_sadegh نمایش پست ها
        سلام
        بنده از رگولاتور lm317tاستفاده کردم تا اینجا خوب کار میکنه اما وقتی جریان زیاد میشه رگولاتور داغ میکنه
        از هیت سینگ و فن هم استفاده کردم

مدار 2n3055 رو هم به خروجی اضاف کردم که جریان بیشتر بشه اما ولتاژ خروجی کم شده مثلا قبل از اینکه ترانزیستور بذارم تا ولتاژ 23ولت میگرفتم ولی حالا تقریبا نصف شده به نظر شما مشکل چی میتونه باشه؟
        سلام
        خوبه lm317tمدل دیپ هستش مشکلی نداره
        اگه در حال بی باری ولتاژ نصف بشه یاشما اشتباه بستی یا قطعات مشکلداره چون حداکثر باید 0.7خلی نهایتا1ولت کم بشه نه نصف بشه (در حالت بار تا 3امپر با 2n3055نباید مشکلی باشه مطمئنا رگولاتور مشکل پیدا کرده)
        بله جریان بکشی داغ میشه دیگه واسه حل این مشکل این مدار رو ببند:

با این مدار هم رگولاتور کم داغ میشه و هم جریان خروجی زیاده با این ترانزیستورtip2955تا حدودا 5امپر اگه اشتباه نکنم باید بده مقاومت 1اهم هم 1.4وات بزار اگه دیدی سوخت یه 1وات یا 2وات بزار (2وات بزاری رگولاتور یکم داغ میشه به یه هیت سیک ببندش)

اگه مشکلی داشتی در خدمتم
        موفق باشی
        جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۲۳:۱۳ ۱۳۹۵/۰۴/۱۹.
        Proudly @real_ahmadi
        #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

فقط می خوام یه پیشنهاد بدم. چرا یه ماژول بوک مثلا LM2596 استفاده نمیکنید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها

درود
            این مدار چطوری کار میکنه؟
            خروجی با دیود وصل شده به ورودی و بیس ترانزیستور هم به ورودی

من اینطوری متوجه شدم که وقتی 317 بکار میوفته از مقاومت جریان رد میشه و افت ولتاژ دو سرش باعث روشن شدن ترانزیستور میشه ترانزیستور هم ولتاژ ورودی رو هل میده تو خازن تا خازن برسه به ولتاژ مشخص شده که 317 دیگه جریان نمیکشه و ترانزیستور از کار میوفته .. درسته ؟
            دیود چیکار میکنه؟
            وقتی ترانزیستور روشنه ولتاژ ورودی دقیقا تو خروجیه .. این مشکل ایجاد نمیکنه ؟ برای کار میکرو یا LED مناسبه؟
            زندگی پر ز وجود است ولی ..
            ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

دیود برای جلوگیری از تخلیه بار خازن 1000 میکرو فاراد در خروجی رگولاتور هنگامی که ولتاژ ورودی رگولاتور کمتر از خروجی میشه ( مثلا ولتاژ ورودی رگولاتور رو قطع کنی ) قرار داده شده
              معمولا اگه بار خازن خروجی از طریق پین خروجی تو رگولاتور تخلیه بشه باعث آسیب دیدن و حتی سوختن رگولاتور میشه

ترانزیستور به صورت تقریبی تا زمانی روشنه که ولتاژ خازن به مقدار مشخص شده برسه
              به دلیل کندی مدار هنگامی ترانزیستور خاموش میشه که ولتاژ خازن مقدار کمی از مقداری که باید باشه بالاتر بیاد
              و این عملی همینطور تکرار میشه
              آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013 نمایش پست ها
                درود
                این مدار چطوری کار میکنه؟
                خروجی با دیود وصل شده به ورودی و بیس ترانزیستور هم به ورودی

من اینطوری متوجه شدم که وقتی 317 بکار میوفته از مقاومت جریان رد میشه و افت ولتاژ دو سرش باعث روشن شدن ترانزیستور میشه ترانزیستور هم ولتاژ ورودی رو هل میده تو خازن تا خازن برسه به ولتاژ مشخص شده که 317 دیگه جریان نمیکشه و ترانزیستور از کار میوفته .. درسته ؟
                دیود چیکار میکنه؟
                وقتی ترانزیستور روشنه ولتاژ ورودی دقیقا تو خروجیه .. این مشکل ایجاد نمیکنه ؟ برای کار میکرو یا LED مناسبه؟
                سلاماون ترانزیستور واسه افزایش جریان مدار هستش شما ولتآژ رو از طریق 317 تنظیم می کنی و جریان هم توسط ترانزیستور زیاد شده با این ترانزیستور تا 5 امپر رو راحت میشه گرفت تغذیه قوی تر نداشتم که تست کنم البته مقاومتr2 باید 5 وات باشه واسه جریان بالا
                مقاومت r1 هم میتونید 330 یا 470 اهم بزارید
                موفق باشید
                Proudly @real_ahmadi
                #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X