اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصول طراحی pcb

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اصول طراحی pcb

سلام دوستان
    من تازه وارد دنیای مدار چاپی شدم . میخواستم بدونم چه قوانین یا ترفند هایی برای طراحی وجود داره . مثلا اینکه قطعات رو با چه چنیشی قرار بدم تا سیم کشی ها کم تر بشه .یعنی یک سری قوانین نانوشته وجود داره که با تجربه بدست میاد میخوام اونارو بدونم و اینکه از کجا بدونم این طرحی که الآن رو pcb زدم خوبه یا نه؟ چون معمولا هر جور که قطعات رو بچینیم خلاصه با زدن auto routing سیم کشی میشی ولی از کجا بدونم بهینه است؟ خلاصه ممنون میشم اگه تجربه هاتون رو در اختیار من ودوستان بگذارید.

پاسخ : اصول طراحی pcb

سلام دوست عزیز
    خب من تجربه های خودم رو میذارم امیدوارم مفید باشه
    اول از همه چیزی که من میدونم همیشه بهترین PCB ها اونایی بودن که خودم دستی تک تک خط هاشو کشیدم حتی در خیلی از مواقع Auto مسیرهای ساده رو هم نمیتونه بکشه که با یه تغییر کوچیک تو مسیرها اونو رد میشه کرد
    اگه از محیط پروتئوس استفاده میکنی خب خط های سبز نشون دهنده ی مسیر های اتصالن مسلماً هرچه کمتر تداخل داشته باشند احتمال اینکه خطی بعد از auto بمونه کمتره اندازه مسیر ها هم میتونه کمکت کنه مسلماً بودردی که کلاً 100 میلی آمپر میکشه لازم نیست خطی به اندازه T100 داشته باشه و هرچه عرض خطوط کمتر باشه بورد کوچیکتر و متراکم تر میتونید درست کنید و اندازه عرض خط ها بسته به جریان و توان و ... داره که باید طبق مدارتون تعیین کنید
    پروتئوس در سیستم auto سعی میکنه که vcc و gnd رو از کنار همدیگه رد کنه که درسته اما باید مراقب باشید اتصال اشتباهی بین این دو نذارید (اونطور که خودم تحلیل کردم گذشتن این دو مسیر از کنار هم میتونه خازنی رو درست کنه هر چند کوچیک اما در نویز تاثیر خوبی داره)
    خازن های 100 نانو فارادی که تو مدارات مختلف میبینید که برای نویز میزارن حتماً نزدیک قطعاتی بزارید که برای نویز گیریشون استفاده میکنید برای مثال اگر میکرو دارید و خازن برای تغذیش میزارید اونو دقیقاً زیر یا بالای میکروتون قرار بدین طبق بخش اول کتاب مرجع کامل میکروکنترلر های AVR نوشته آقای سپاس یار این موضوع تاثیر بسزایی رو کم کردن نویز میکرو داره
    همیشه سعی کنید بخش کنترل رو از بخش های قدرت و توان بالا و یا فرکانس بالا جدا کنید برای مثال اصلاً خوب نیست قطعه ای مثل رله دقیقاً کنار میکرو باشه به ازای هر بار قطع و وصل نویزی رو میکرو میندازه و تا جایی که میشه فاصله ی معینی بینشون بزارید و مدارات فرکانس بالا هم همینطور در ضمن سعی کنید مسیر تغذیشون رو هم جدا کنید شکل زیر رو نگاه کنید بهتون کمک میکنه :

کلاً مدارچاپی نکته های خیلی زیادی داره اگه بتونم بازم مینویسم برات مهندس

دیدگاه

از شما ممنونم و خوشحال میشم که از تجربیات دیگه ی شما هم بهره مند بشم
      از دوستان دیگه هم تقاضا میکنم اگر نکته ای به نظرشون میرسه لطفا بگن تا افرادی مثل من که هنوز تازه وارد هستن استفاده کنند.

دیدگاه

طول سیم ها در پشت مدار چاپی ، کم یا زیاد خیلی فرق می کنن؟من فکر نمی کنم در حد یک متر اشکال داشته باشه این طور نیست؟

دیدگاه

اگر شما بخواهین مدارتون پایداری داشته باشه در طراحی های کمتر از چهارلایه عملا ممکن نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط www.lida-app.ir نمایش پست ها
            اگر شما بخواهین مدارتون پایداری داشته باشه در طراحی های کمتر از چهارلایه عملا ممکن نیست
            چی ممکن نیست؟ یک متر سیم کشی؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X