اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل یک رنج ولتاژ به رنج دیگر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل یک رنج ولتاژ به رنج دیگر

سلام
    من یک رنج ولتاژ خطی بین 7.5- تا 7.5+ دارم میخوام اونو تبدیل به 0 تا 5 کنم تا برای میکرو قابل خواندن باشه.
    راهی پیشنهاد میتونید بدید ؟
    بسیار ممنونم

پاسخ : تبدیل یک رنج ولتاژ به رنج دیگر

سلام بیشتر درمورد تغذیه تون توضیح بدید

می.تونی از رگولاتور 7805استفاده کنی (بیشتر درمورد تغذیه توضی بده از چی تغذیه می.گیری؟)
    Proudly @real_ahmadi
    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سلام
      اینطور که من متوجه شدم قراره رنج -7.5 تا 7.5 رو به 0 تا 5 ولت مپ کنید...برای اینکار دو راه دارید یا اینکه از مدار جانبی استفاده کنید تا این کار رو برای شما انجام بده یا اینکه از ADC میکرو کنترلر استفاده کنید.چون که دقیق نگفتید هدفتون چی هست هر دو حالت رو گذاشتم:

مدار جانبی:
      DOWNLOAD
      مدار بالا رو با یه op-amp به شماره op07 گذاشتم...فایل پروتئوس هست...ببخشید عجله ای کشیدمش..تستش کنید...فقط به ازای 7.5- ماکزیمم و به ازای 7.5 مینیمم میده که توی برنامه خیلی راحت میتونید اصلاحش کنید.

اگه ولتاژ آنالوگ نمیخواهید و قراره به دیجیتال تبدیل بشه پیشنهاد من استفاده از ADC هست...اگه قراره که مثلا ولتاژ 7.5- به صفر منطقی تبدیل بشه و ولتاژ مثلا بالاتر 2 ولت به یک منطقی تبدیل بشه خیلی راحت میتونید با ADC و یک خط برنامه این کار رو انجام بدید...

اگه مشکلی بود همینجا مطرح کنید تا حل بشه...
      تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi.Faani نمایش پست ها
        سلام
        اینطور که من متوجه شدم قراره رنج -7.5 تا 7.5 رو به 0 تا 5 ولت مپ کنید...برای اینکار دو راه دارید یا اینکه از مدار جانبی استفاده کنید تا این کار رو برای شما انجام بده یا اینکه از ADC میکرو کنترلر استفاده کنید.چون که دقیق نگفتید هدفتون چی هست هر دو حالت رو گذاشتم:

مدار جانبی:
        DOWNLOAD
        مدار بالا رو با یه op-amp به شماره op07 گذاشتم...فایل پروتئوس هست...ببخشید عجله ای کشیدمش..تستش کنید...فقط به ازای 7.5- ماکزیمم و به ازای 7.5 مینیمم میده که توی برنامه خیلی راحت میتونید اصلاحش کنید.

اگه ولتاژ آنالوگ نمیخواهید و قراره به دیجیتال تبدیل بشه پیشنهاد من استفاده از ADC هست...اگه قراره که مثلا ولتاژ 7.5- به صفر منطقی تبدیل بشه و ولتاژ مثلا بالاتر 2 ولت به یک منطقی تبدیل بشه خیلی راحت میتونید با ADC و یک خط برنامه این کار رو انجام بدید...

اگه مشکلی بود همینجا مطرح کنید تا حل بشه...

خیلی ممنون از لطفتون واقعا ممنونم از این محبتتون
        فقط یه نکته اینکه اگر بخوام بخاطر تشخیص و رزولیشن و گستردگی بیشتر به ازای 7.5- 0 بگیرم یا نزدیک صفر و به ازای 7.5+ 5 بگیرم یا یه کوچولو کمتر میدونید باید چه عناصری رو تغییر بدم تو این شماتیکتون ؟

با تشکر فراوان

دیدگاه

خواهش میکنم دوست عزیز
          دقیقا متوجه نشدم..بیشتر توضیح بدید
          قراره که به دیجیتال تبدیلش کنید؟یعنی 7.5- به صفر منطقی و 7.5+ به 1 منطقی تبدیل بشه؟

www.intelart.ir

دیدگاه

خواهش میکنم دوست عزیز
            دقیقا متوجه نشدم..بیشتر توضیح بدید
            قراره که به دیجیتال تبدیلش کنید؟یعنی 7.5- به صفر منطقی و 7.5+ به 1 منطقی تبدیل بشه؟
            ببینید بازه خروجی این مدار بین 2 الی 3 ولته من میخوام بین 0 تا 5 باشه. تا بتونم خروجی مدارم رو به ADC میکرو بدم.
            با تشکر

دیدگاه

از بعد از پست اول استارتر به بعد اصلا معلوم نیست استارتر چی گفته. در مورد سیگنالش هم که توضیح نمی ده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rozeh نمایش پست ها
                از بعد از پست اول استارتر به بعد اصلا معلوم نیست استارتر چی گفته. در مورد سیگنالش هم که توضیح نمی ده.
                سلام
                ببینید من یه مداری دارم با اپ امپه و به ازای ورودی های مختلف یک بازه خروجی بین 7.5- تا 7.5+ ولت داره ولی چون من میخوام اینو برای میکرو قابل فهم کنم باید رنجشو تغییر بدم و بیارم روی بازه 0 تا 5 ولت.
                فکر میکنم خیلی قابل فهم گفته باشم
                خیلی ممنون از پیگیریتون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmad1370ahmad نمایش پست ها
                  ببینید بازه خروجی این مدار بین 2 الی 3 ولته من میخوام بین 0 تا 5 باشه. تا بتونم خروجی مدارم رو به ADC میکرو بدم.
                  با تشکر
                  متوجه شدم چی میخاین
                  ببینین با تغییر ولتاژ مثبت اپ امپ میتونید تغییرش بدید ولی اینجوری ولتاژ بالاتر از 5 ولت باید داشته باشید.اگه رزولوشن خیلی واستون اهمیت نداره میتونید از همین رنج استفاده کنید و در ضمن ولتاژ رفرنس adc رو برابر با 3 ولت بزارید

در غیر این صورت فکر کنم باید بگردیم دنبال یه مدار دیگه یا از یه adc خارجی استفاده کنید که بتونه این رنج ولتاژ رو برای ولتاژ رفرنس قبول کنه...

www.intelart.ir

دیدگاه

متوجه شدم چی میخاین
                    ببینین با تغییر ولتاژ مثبت اپ امپ میتونید تغییرش بدید ولی اینجوری ولتاژ بالاتر از 5 ولت باید داشته باشید.اگه رزولوشن خیلی واستون اهمیت نداره میتونید از همین رنج استفاده کنید و در ضمن ولتاژ رفرنس adc رو برابر با 3 ولت بزارید

در غیر این صورت فکر کنم باید بگردیم دنبال یه مدار دیگه یا از یه adc خارجی استفاده کنید که بتونه این رنج ولتاژ رو برای ولتاژ رفرنس قبول کنه...
                    یعنی واقعا با یک تقویت کننده با گین کمتر از 1 مثلا 0.2 و استفاده از یک رفرنس یا آفست در ورودی دیگر نمیشه این کارو انجام داد ؟

دیدگاه

خب چرا میشه ولی چون ولتاژ منفی دارید قضیه یکم سخت تر میشه...اگه رنج ولتاژ مثبت بود که کاری نداشت اصلا
                      ولی الان هم باید ببینید اون ماژول یا دستگاهتون که خروجی بین 7.5- و 7.5+ میده چقدر تغییرات در خروجیش میده...یعنی مینیمم تغییرات خروجیش چقدره؟اگه از حدی زیاد تر باشه با همین مدار و همین بازه ولتاژ هم میشه بدون مشکل کار کرد....

www.intelart.ir

دیدگاه

خب چرا میشه ولی چون ولتاژ منفی دارید قضیه یکم سخت تر میشه...اگه رنج ولتاژ مثبت بود که کاری نداشت اصلا
                        ولی الان هم باید ببینید اون ماژول یا دستگاهتون که خروجی بین 7.5- و 7.5+ میده چقدر تغییرات در خروجیش میده...یعنی مینیمم تغییرات خروجیش چقدره؟اگه از حدی زیاد تر باشه با همین مدار و همین بازه ولتاژ هم میشه بدون مشکل کار کرد....
                        خروجی مدار همینه و همیشه احتمال داره بین این بازه تغییرات کنه.
                        اگر این نمیشه من یک مداری بستم با 1 اپ امپ در واقع تقویت کننده Difference Amplifier ولتاژ من بین 0 تا 10 ولتا میخوام بکنمش 0 تا 5 ولی به صورت خطی عمل نمیکنه و کرو حالتی ایجاد کرده . دلیلشو شما میدونید.
                        راهکاری دارید :

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmad1370ahmad نمایش پست ها
                          خروجی مدار همینه و همیشه احتمال داره بین این بازه تغییرات کنه.
                          اگر این نمیشه من یک مداری بستم با 1 اپ امپ در واقع تقویت کننده Difference Amplifier ولتاژ من بین 0 تا 10 ولتا میخوام بکنمش 0 تا 5 ولی به صورت خطی عمل نمیکنه و کرو حالتی ایجاد کرده . دلیلشو شما میدونید.
                          راهکاری دارید :
                          برای تبدیل صفر تا ده به 0 تا 5 که با یه تقسیم مقاومتی خیلی راحت میشه این کار رو انجام داد:

کافیه که مقدار (R2/R1+R2) رو طوری تنظیم کنید که برابر با 0.5 بشه که در اینجا مشخصا باید با هم برابر باشند
                          مقدار مقاومت ها باید جوری انتخاب بشه که جریان عبوری از اون ها به ماژول یا دستگاهتون آسیبی نزنه که اینو باید از دیتاشیت اون دستگاه پیدا کنید...
                          بهتره مقدارش در حدی باشه که در حد چند میلی آمپر بیشتر جریان نکشه...

www.intelart.ir

دیدگاه

برای تبدیل صفر تا ده به 0 تا 5 که با یه تقسیم مقاومتی خیلی راحت میشه این کار رو انجام داد:

کافیه که مقدار (R2/R1+R2) رو طوری تنظیم کنید که برابر با 0.5 بشه که در اینجا مشخصا باید با هم برابر باشند
                            مقدار مقاومت ها باید جوری انتخاب بشه که جریان عبوری از اون ها به ماژول یا دستگاهتون آسیبی نزنه که اینو باید از دیتاشیت اون دستگاه پیدا کنید...
                            بهتره مقدارش در حدی باشه که در حد چند میلی آمپر بیشتر جریان نکشه...
                            ممنون نه این نمیشه بدلیل اینکه مدار من به نوعی منبع جریانه و نمیتونم جریانی اضافی ازش بکشم فقط در حد چند میکروامپر اونم برای بایاس اپ امپ حتما باید این مدار اپ امپی باشه

با تشکر

دیدگاه

اوکی
                              پس صبر کنیم تا دوستان دیگه نظرشون رو بگن...

www.intelart.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X