اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

در خواست راهنمایی برای تعیین مقدار مقاومت مناسب برای ال ای دی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

در خواست راهنمایی برای تعیین مقدار مقاومت مناسب برای ال ای دی

سلام
    دوستان برای یک تابلو قصد دارم از ال ای دی اوال قرمز رنگ استفاده کنم .منتها در مورد تعیین مقدار مقاومت به مشکل خوردم . چون اولین تابلوم هست در صورت امکان راهنمایی کنید.
    من مقدار ولتاژ کل مدار رو 12 ولت و جریان رو 10 میلی آمپر در نظر گرفتم و با توجه به اینکه ولتاژ ال ای دی های قرمز 2 ولت هست کدام یک از موارد زیر رو مناسب می دونید لطفا با دلیل ذکر کنید
    1) آیا بهتره سه تا ال ای دی رو سری کرده و مقدار مقاومت سری رو 680 اهم در نظر بگیرم
    2) آیا بهتره چهار تا ال ای دی رو سری کرده و مقدار مقاومت رو 470 اهم در نظر بگیرم
    3) آیا بهتره پنج تا ال ای دی رو سری کرده و مقدار مقاومت رو 220 اهم در نظر بگیرم
    سپاس

پاسخ : در خواست راهنمایی برای تعیین مقدار مقاومت مناسب برای ال ای دی

سلام
    اگه هم نور و هم عمرش واستون مهمه سه تاش رو با 560اهم سری کنید

یه مقاله قبلا گزاشتم در این موارد اونو پیدا کنید و مطالعه کنید مطالب خوبی در این مورد نوشته بود
    Proudly @real_ahmadi
    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

با سلام و درود
      بنده از این فرمول استفاده می کنم:

مقاومت مورد استفاده = (1000 ÷ جریان درخواستی برحسب میلی آمپر برای هر دسته) ÷ (ولتاژ دسته ی دیودهای نوری - ولتاژ منبع تغذیه)

بنده یک تابلو بستم که حدود 950 تا دیود نوری داشت و جریانی حدود 3.5 آمپر را مصرف می کرد.
      از دیود نوری کلاهی سفید رنگ با نام تجاری HG استفاده کردم و مقاومت 270 اهمی و آداپتور 12 ولتی قرار دادم و بعداً از افراد شنیدم که نورش زیاد هست.
      دسته های 3 تایی را با هم سری می کردم و مقاومت 270 اهمی نیز با هر دسته سری می کردم. همچنین بنده از سیم مفتول مسی استفاده کردم که به نطرم برای تابلو LED بهتر از سیم افشان است.
      بعد از گذشت حدود 10 ماه 1 دسته خاموش شده که ممکن است یکی از دیودهای نوری آن سوخته باشد و با تعویض آن درست گردد. و حدود 2 یا 3 عدد دیود دیگر هم خاموش شده اند ولی جریان از آن ها عبور می کند و باعث خاموشی کل دسته نشده اند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
        سلام
        اگه هم نور و هم عمرش واستون مهمه سه تاش رو با 560اهم سری کنید

یه مقاله قبلا گزاشتم در این موارد اونو پیدا کنید و مطالعه کنید مطالب خوبی در این مورد نوشته بود
        سلام مهندس
        برای مقدار مقاومتی که ذکر کردید دلیلی دارید ؟؟ مقداری که ذکر کردید تجربی هست ؟؟
        امکان داره لینک فایلی رو که گزاشتید رو اینجا قرار بدید؟
        سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad1365 نمایش پست ها
          سلام مهندس
          برای مقدار مقاومتی که ذکر کردید دلیلی دارید ؟؟ مقداری که ذکر کردید تجربی هست ؟؟
          امکان داره لینک فایلی رو که گزاشتید رو اینجا قرار بدید؟
          سپاس
          بله اون مقدار تجربیه به نظرم هم نورش خوبه هم عمرش(می تونی امتحان کنی ببینی به دردت میخوره یا نه)
          اینم لینک اون مقاله ای که گفتم
          کد:
          http://uplod.ir/5qldgv6e638g/محاسبات_مقادیر_و_ساخت_فلاشر_برای_ساخت_یک_تابلو_ثابت.docx.htm
          Proudly @real_ahmadi
          #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فکر نمایش پست ها
            با سلام و درود
            بنده از این فرمول استفاده می کنم:

مقاومت مورد استفاده = (1000 ÷ جریان درخواستی برحسب میلی آمپر برای هر دسته) ÷ (ولتاژ دسته ی دیودهای نوری - ولتاژ منبع تغذیه)

بنده یک تابلو بستم که حدود 950 تا دیود نوری داشت و جریانی حدود 3.5 آمپر را مصرف می کرد.
            از دیود نوری کلاهی سفید رنگ با نام تجاری HG استفاده کردم و مقاومت 270 اهمی و آداپتور 12 ولتی قرار دادم و بعداً از افراد شنیدم که نورش زیاد هست.
            دسته های 3 تایی را با هم سری می کردم و مقاومت 270 اهمی نیز با هر دسته سری می کردم. همچنین بنده از سیم مفتول مسی استفاده کردم که به نطرم برای تابلو LED بهتر از سیم افشان است.
            بعد از گذشت حدود 10 ماه 1 دسته خاموش شده که ممکن است یکی از دیودهای نوری آن سوخته باشد و با تعویض آن درست گردد. و حدود 2 یا 3 عدد دیود دیگر هم خاموش شده اند ولی جریان از آن ها عبور می کند و باعث خاموشی کل دسته نشده اند.
            سلام ضمن سپاس از شما دوست گرامی
            پس با توجه به اینکه از مقاومت 270 اهم استفاده کردید و یک دسته هم خاموشی داشتید به نظرتون استفاده از مقاومت 560 هم که جناب احمدی عرض کردند معقول تر به نظر نمیاد؟
            سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad1365 نمایش پست ها
              سلام ضمن سپاس از شما دوست گرامی
              پس با توجه به اینکه از مقاومت 270 اهم استفاده کردید و یک دسته هم خاموشی داشتید به نظرتون استفاده از مقاومت 560 هم که جناب احمدی عرض کردند معقول تر به نظر نمیاد؟
              سپاس
              سوختن دیودهای نوری حتی حین کار هم پیش می آمد یعنی اینکه ممکن است تازه یک دسته را بسته باشیم ولی می بینیم که دسته روشن نمی شود که به نطر بنده این مورد به کیفیت تولید مربوط می شود.
              اگر دسته را 5 تایی ایجاد کنید با سوختن یک دیود نوری هر 5 تا خاموش می شود که بسته به مکان استفاده ممکن است این اتفاق باعث ناخوانا شدن متن گردد.
              میزان مقاومت مورد استفاده به مکان نصب تابلو هم بستگی دارد مثلاً اگر در مکانی باشید که معمولاً تاریک است نیازی به نور زیاد نیست پس مقدار مقاومت را می توان افزایش داد.

دیدگاه

اصلا مقاومت نزار - بت ترانزیستور یک منبع جریان ثابت درست کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
                  اصلا مقاومت نزار - بت ترانزیستور یک منبع جریان ثابت درست کن
                  سلام
                  خوب چ کاریه همون مقاومت رو بزاریم که راحت تریم اینجوری ارزون تر هم در میاد
                  Proudly @real_ahmadi
                  #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

استفاده از حداکثر 4 تا ترانزیستور بهتره یا 200 تا مقاومت ؟؟
                    شاید بازم متوجه نشدید - برای هرکانال یک ترانزیستور نه 200 تا !!!!!

دیدگاه

با سلام و درود
                      لطفاً در مورد روش پیشنهادی خود توضیحات بیشتری ارائه دهید و منابع آموزشی لازم را معرفی نمایید.
                      آیا از این روش برای تابلو های نوری به صورت علمی استفاده کرده اید؟

دیدگاه

حالا متوجه شدم
                        تاحالا تست کردی؟؟طول عمرش خوب بوده؟؟؟خنک کنندگی چی؟؟؟خیلی داغ می کنه و نیازبه خنک کننده خوب داره؟؟؟یکم در موردش توضیح بده
                        Proudly @real_ahmadi
                        #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

بله تابلوها در حال کار هستند - چون شما وقتی از 200 تا ال ای دی در یک کانال استفاده میکنید و جریان را مثلا 10 میلی امپر در نظر میگیرید مقدار مقاومت ترانزیستور را برای جریان مل مثلا 2 امپر تنظیم میکنید ( میتونید از پتانسیومتر استفاده کنید) و ولتاژ 3 ولت روی ال ای دی ها ظاهر میشود که با کاهش جریان درحقیقت این ولتاژ کاهش و نور کم یا زیاد میشود
                          باپتانسیومتر نور رو تنظیم کنید- در حالت سری ( مثلا 3 تا ردیف 100 تایی ال ای دی ) هم میتونید استفاده کنید
                          منبع خاصی نداره - ! خودم مدار ساده طراحی کردم و استفاده میکنم
                          احتیاجی هم به اینکه هر 3 تا ال ای دی پشت سرهم سری باشه نداره !! شما کل اندها رو با یک سیم مفتول لخت بهم و کل کاتدها رو بهم وصل میکنی در آخر بسته به اینکه چند کانال داری جدا میکنی و هرکانال رو هم میتونی به 3 قسمت سری جداکنی تا از ولتاژ بالاتر و جریان پایین تر استفاده کنی
                          بهتره از ترانزیستور دارلینگتون قدرت استفاده کنی تا هم مستقیم به میکرو وصل کنی هم کمتر داغ میشه - اگه جریان ترانزیستور (کانال) بالا بود از 2 تا ترانزیستور استفاده کن

دیدگاه

بله تابلوها در حال کار هستند - چون شما وقتی از 200 تا ال ای دی در یک کانال استفاده میکنید و جریان را مثلا 10 میلی امپر در نظر میگیرید مقدار مقاومت ترانزیستور را برای جریان مل مثلا 2 امپر تنظیم میکنید ( میتونید از پتانسیومتر استفاده کنید) و ولتاژ 3 ولت روی ال ای دی ها ظاهر میشود که با کاهش جریان درحقیقت این ولتاژ کاهش و نور کم یا زیاد میشود
                            باپتانسیومتر نور رو تنظیم کنید- در حالت سری ( مثلا 3 تا ردیف 100 تایی ال ای دی ) هم میتونید استفاده کنید
                            احتیاجی هم به اینکه هر 3 تا ال ای دی پشت سرهم سری باشه نداره !! شما کل اندها رو با یک سیم مفتول لخت بهم و کل کاتدها رو بهم وصل میکنی در آخر بسته به اینکه چند کانال داری جدا میکنی و هرکانال رو هم میتونی به 3 قسمت سری جداکنی تا از ولتاژ بالاتر و جریان پایین تر استفاده کنی
                            بهتره از ترانزیستور دارلینگتون قدرت استفاده کنی تا هم مستقیم به میکرو وصل کنی هم کمتر داغ میشه - اگه جریان ترانزیستور (کانال) بالا بود از 2 تا ترانزیستور استفاده کن
                            اخه چرا اینجوری؟؟؟

اگه اند ها به هم وصل بشن کاتد ها هم بهم (یعنی اگه همه رو موازی کنیم)که جریان زیاد میشه..ماهمه این کار هارو انجام میدیم که جریان کم بشه هرچند با پتانسیو متر میشه با کم وزیاد کردن ولتاژ جریان رو هم کنترلش کرد
                            کانال هم به چند قسمت تبدیلش کنیم موازی کنیم بازم جریان زیاد میشه درسته که 200تا مقاومت شاید به 10تا ترانزیستور برسه ولی روش قبلی چ مشکلی داره که باید اینقدر کار رو سختش کنیم؟؟

به هرحال روش جالبی بود..مرسی ازتوضیحاتی که دادی
                            Proudly @real_ahmadi
                            #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

با تشکر
                              در صورت امکان نمونه مداری جهت درک بهتر این موضوع قرار دهید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X