اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جلوگیری از تداخل امواج fm

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جلوگیری از تداخل امواج fm

با سلام

دوستان من یک فرستنده fm درست کردم که روی یک فرکانس در محدوده fm که براش مشخص کردم و شعاع حدود 30 متری منتشر میشه

چندتا سوال داشتم :

1- اگه تو محدوده ای که من دارم از این فرستنده استفاده میکنم یک فرستنده دیگه رو همین فرکانس امواجشو ارسال کنه چه اتفاقی میافته ؟

2- اگه تداخل ایجاد میشه یا جمع امواج اتفاق میفته چطوری میشه موج فرستنده خودمو غالب کنم و یا جلوی انتشار موج فرستنده دیگرو تو اون محدوده بگیرم

پاسخ : جلوگیری از تداخل امواج fm

سلام
    دو دستگاه با یک فرکانس در یک محیط باعت تداخل امواج میشه.
    با تقویت امواج سیستمت مشکل حل نخواهد شد و فقط نویز بیشتری روی دیگر سیستم ها اعمال میکنی (شرایطت هتر میشه اما مشکل حل نمیشه).
    دو تا راه کار داری
    می تونی از سیستمهای تشخیص و تصحیح خطا استفاده کنی که باعت میشه اطلاعات نویزی شده ای که به گیرندت میرسن اصلاح بشن یا پیغامی به فرستندت میفرسته که دوباره بفرستدش
    یا اینکه از سیستم های رمزنگاری استفاده کنی که امنیتت هم تامین میشه.
    اما یادت باشه که تمامی تاکتیک های موجود به این معنی نیستن که امواج سیستمهای مزاحم روی سیتمت رو حذف کنن‏ فقط با کمی صرف زمانی اطلاعات سالم میرسن (اثر فرکانس مشابه همیشه وجود داره و روی سیستمت نویز خواهد انداخت).

دیدگاه

آخه مسئله اینجاست که از ضبط ماشین به عنوان گیرنده استفاده میشه و فقط تنظیمات فرستنده در اختیار منه

دیدگاه

اگه از فرستنده ای که نه کدینگ داره و نه رمز میکنه استفاده میکنید که کاریش نمیشه کرد.
        پیشنهادم این که از ماژول های زیگبی xigbee استفاده کنید که در این رنج مسافتی که شما میخواهید کار کنید مناسب هستن.
        اما یکم دقیق تر بگید که میخواهید چه دیتایی رو ارسال کنید.

دیدگاه

مثل fm player من با فرستنده یک سیگنال صوتی رو میفرستم و در سمت گیرنده مثل ضبط ماشین اگه رو همین فرکانس تنظیم بشه دریافت میشه ولی مشکل اینجاست اگه کسی رو همین فرکانس ارسال داشته باشه , گیرنده (ضبط ماشین) چی دریافت میکنه ؟

دیدگاه

اینی که داری میگی تعریف تداخل و یکی از مشکلات مخابرات.
            چون نوع مدولاسیون هر دو فرستنده یکی است‏، گیرنده قادر به دریافت هر دو کریر می باشد و قادر است که هر دو پیام را دریافت کند و در هر لحظه پیامی که توان بیشتری داشته باشد رو میتوانید بشنوید.
            راه کاراش این که فرکانستون رو عوض کنید یا سیگنال ارسالیتن رو تقویت کنید و یا فرستنده و گیرندتون رو عوض کنید.
            که اگه فقط برای ارسال موزیک چنین مشکلی پیش میاد میتونید فاصلتون رو از فرستنده دیگه بیشتر کننید تا فرستنده شما پر توان تر به گیرندتون برسه.

دیدگاه

ممنون از راهنامییتون , پس برای حل این مسله تنها را حل تقویت توان سیگنال میباشد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X