اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست کمک در مورد ولتمتر AC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست کمک در مورد ولتمتر AC

سلام
    بنده یک ولتمتر یا بهتره بگم یک محافظ با میکرو درست کردم ولی مشکلی که دارم اینه که وقتی بازر یا رله که جریان نسبتا زیاد میکشه،به کار میفته و ولتاژ ورودی 7805 یا خروجی پل دیودی که برای تغذیه استفاده میشه، افت میکنه ،میزان adc خونده با مقدار قبل از وصل شدن فرق میکنه و فکر کنم علتش اینه که گراند پل دیودی که ما میخوایم اندازه بگیریم مستقیم به زمین وصل نشده و چون تغذیمون خازنی هست نمیتونه مستقیم وصل بشه و با مقاومت یک مگا اهم به زمین وصل شده.البته با استفاده از منبع تغذیه ایزوله مثل یک ترانس میشه این مشکل رو حل کرد ولی سوال من اینه که با وجود همین منبع تغذیه خازنی هم آیا میشه این مشکل رو برطرف کرد؟در هر دو حالت رفرنس داخلی و خارجی هم این مشکل وجود داره.این مداریه که استفاده کردم:

پاسخ : درخواست کمک در مورد ولتمتر AC

شما رله و بازر 12 ولتی انتخاب کن و از پشت رگولاتور تغذیه بده و با یک ترانزیستور npn سوئیچ کن
    قبل رگولاتو یک زنر 12 ولت وات بالا بزار .
    خازن c12 هم یکم ظرفیتش ببر بالاتر البته بسته به جریانی داره که نمایشگر شما میکشه
    دو سر c10 خازن 100 نانو بزار
    R13 حذف کن مستقیم بده به منفی
    مقاومت R12 یه مقاومت 100 کیلو و به جای پتانسیومتر هم یک مقاومت 1.2 کیلو بزار . بعد حتما یک دیود زنر 5 ولت دو سر خازن C10 بزار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sepehr63 نمایش پست ها
      شما رله و بازر 12 ولتی انتخاب کن و از پشت رگولاتور تغذیه بده و با یک ترانزیستور npn سوئیچ کن
      قبل رگولاتو یک زنر 12 ولت وات بالا بزار .
      خازن c12 هم یکم ظرفیتش ببر بالاتر البته بسته به جریانی داره که نمایشگر شما میکشه
      دو سر c10 خازن 100 نانو بزار
      R13 حذف کن مستقیم بده به منفی
      مقاومت R12 یه مقاومت 100 کیلو و به جای پتانسیومتر هم یک مقاومت 1.2 کیلو بزار . بعد حتما یک دیود زنر 5 ولت دو سر خازن C10 بزار
      بسیار ممنون از راهنماییتون،ببینید من زنر 15 ولت قبل از 7805 گذاشتم و در حالت عادی هم طبیعتا ولتاژ پشت رگولاتور حدود 15.6 ولت هست ولی وقتی رله وصل میشه همین ولتاژ به حدود 8 ولت میرسه و وقتی بازر عمل میکنه به حدود 13 ولت.ولتاژ خروجی رگولاتور البته ثابت و پنج ولته.پس در مورد بازر شاید گذاشتن زنر 12 ولتی مفید باشه ولی در مورد رله فایده ای نداره.ولی این که فرمودید R13 رو بردارم چون گراندش با گراند تغذیه میکرو یکی میشه مطمعنا مشکل حل میشه ولی آیا مطمئنید اگه R13 رو با توجه باین که تغذیه خازنیه برش دارم مشکلی ایجاد نمیشه،درست یادم نیست و شاید هم اشتباه میکنم، ولی فکر میکنم قبلا این کار رو کردم و همه ی دیودها رگولاتور و میکرو و خلاصه هر چی نیمه رسانا بود،سوخت.تو پرو هم چه مقاومت 1 کیلو بجاش میذارم و چه 1 مگا اختلاف پتانسیل دو سر مقاومت R13 یکیه و حدود 150 ولت AC هست برا همین میگم شاید نشه این کار رو کرد.ممنون.
      جدیدترین ویرایش توسط Ebrahim988; ۲۰:۱۰ ۱۳۹۵/۰۴/۱۹.

دیدگاه

سلام، دوست عزیز با یک آزمایش ساده تقریبا مطمئن شدم که R13 رو نمیشه برداشت ،یک مقاومت 33 کیلواهمی یک وات رو جای یک مگااهم گذاشتم و این مقاومت بشدت داغ شد و این طبیعتا یعنی اختلاف پتانسیل دو سر این مقاومت خیلی بالا هست و در صورت اتصال کوتاه کردن جریان زیادی عبور میکنه ،در واقع مثل این میمونه که ما یک دیود در جهت عکس در کنار(قبل از) خازن 400 ولت منبع خازنی بذاریم و به زمین مدار وصل کنیم.پس نمیشه این مقاومت رو برداشت،در مورد اضافه کردن خازن ها هم دوست عزیز مقدار اختلاف خیلی بیشترز اینه که ریپل تغذیه یا ورودی ADC باعثش باشه،مثلا در حالت عادی 230 ولت و پس از وصل رله 221 ولت میشه و بعلاوه در مورد ADC هم مجموع 60 مقدار خونده در طول حدود 600 میلی ثانیه از نوع ورد رو داخل یک متغیر شناور مثل سینگل میریزم و به تعداد تقسیم میکنم و مقدار خیلی خیلی دقیق،با رزولوشن بالا و با ثبات رو بدست میارم ولی این مشکل که بعد از وصل رله با وجودی که خروجی رگولاتور کاملا ثابته مقدار خونده شده تغییر میکنه واقعا فکرم رو مشغول کرده.کسی راه حل دیگه ای به ذهنش نمیرسه؟

دیدگاه

سلام
          میتونین از خازنی باظرفیت بالاتر مثلا 2 میکرو استفاده کنین یا از رله 24 ولتی ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++ نمایش پست ها
            سلام
            میتونین از خازنی باظرفیت بالاتر مثلا 2 میکرو استفاده کنین یا از رله 24 ولتی ؟
            ممنون ، فکر میکنم حق با شماست باید یک خازن 1 میکرو دیگه کنارش بذارم و البته بدلیل اینکه اتلاف خیلی زیاد میشه از دو تا زنر 15 ولت یک وات در کنار هم استفاده کنم،از 24 ولت نمیشه استفاده کرد چون میدونم با وصل شدن رله حتی با وجودی که خازن رو 2 میکرو کردم ،باز هم این ولتاژ یعنی 25 ولت افت میکنه.با رله 24 ولت هم امتحان میکنم ،باز هم ممنون از راهنماییتون.
            جدیدترین ویرایش توسط Ebrahim988; ۰۸:۳۰ ۱۳۹۵/۰۴/۲۰.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X