ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 4 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 35
    2010/12/18
    یزد
    663
    69

[گفتگو و تبادل نظر] سوال کلی درباره ی ورود به PIC

سلام دوستان
    بنده مدتی هست تصمیم گرفتم رو PIC سوییچ کنم و در کنار avr برای کار های صنعتی بیشتر از pic استفاده کنم
    حالا واقعا نمیدونم چقدر نویز پذیری pic کمتر از avr هست ؟ایا کسی تو محیط مشابه از ججفتش استفاده کرده فیدبکشو به من بگه ؟

ی مورد اساسی الان برا من این هست که من میخوام با رجیسترها بیشتر کار کنم تا دستورات آماده کامپایلر های MikroC و CCS رو زیاد تحقق کردم همه مزیت mikroC رو درواقع فقط تو کتابخونه هاش میدونن و دسترسی به رجیسترها ( که تو ccs هم با آدرس دهی

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

راحت حل میشه )

چندجا تو فروم های فارسی و انگلیسی خوندم تو میکروسی برنامه های حجیم به مشکل بر میخورن و مثلا بخشی از برنامه اجرا نمیشه بد اجرا میشه و .... این قضیه صحت داره ؟ میخوام خشت اولو محکم بذارم کار ندارم چقدر کتابخونه آماده اون بیشتره یا این بیشتره
    آدمو فلج نکنه یهو فقط

و سوال دیگم اینه چرا mplab به گستردگی ccs و میکروسی استفاده نمیشه ؟ نقطه قوت خاصی تو این ها هست که تو اون نیست ؟

کدوم رو دوستان پیشنهاد میدن و چرا
    مرسی
    ویرایش توسط شاهرخ مستقیمی : 2016/09/16 در ساعت 19:22
    2007/11/22
    تبریز
    2,483
    486

پاسخ : [گفتگو و تبادل نظر] سوال کلی راجب ورود به PIC

نقل قول نوشته اصلی توسط mehran901

سلام دوستان
    بنده مدتی هست تصمیم گرفتم رو PIC سوییچ کنم و در کنار avr برای کار های صنعتی بیشتر از pic استفاده کنم
    حالا واقعا نمیدونم چقدر نویز پذیری pic کمتر از avr هست ؟ایا کسی تو محیط مشابه از ججفتش استفاده کرده فیدبکشو به من بگه ؟

ی مورد اساسی الان برا من این هست که من میخوام با رجیسترها بیشتر کار کنم تا دستورات آماده کامپایلر های MikroC و CCS رو زیاد تحقق کردم همه مزیت mikroC رو درواقع فقط تو کتابخونه هاش میدونن و دسترسی به رجیسترها ( که تو ccs هم با آدرس دهی #byte راحت حل میشه )

چندجا تو فروم های فارسی و انگلیسی خوندم تو میکروسی برنامه های حجیم به مشکل بر میخورن و مثلا بخشی از برنامه اجرا نمیشه بد اجرا میشه و .... این قضیه صحت داره ؟ میخوام خشت اولو محکم بذارم کار ندارم چقدر کتابخونه آماده اون بیشتره یا این بیشتره
    آدمو فلج نکنه یهو فقط

و سوال دیگم اینه چرا mplab به گستردگی ccs و میکروسی استفاده نمیشه ؟ نقطه قوت خاصی تو این ها هست که تو اون نیست ؟

کدوم رو دوستان پیشنهاد میدن و چرا
    مرسی
    سلام.
    بحث نویز پذیری در هاله ای از ابهام قرار داره! به نظرم اگه از PIC استفاده کنی، طراحی PCB راحت تر میشه و نمیخواد خیلی به فکر جلوگیری از نویز باشی.
    من یه زمانی با میکروسی کار میکردم، اما همین مشکلات برام پیش اومد و بوسیدم گذاشتمش کنار. با CCS کمتر به مشکل خوردم. چند مورد هم دیدم که تو قسمتهای نظامی که میکرو PIC استفاده شده، از CCS استفاده کردن.(تو ایران)
    گستردگی CCS به نسبت MPLAB بیشتره، چون ارزونتر هست و کرک کردنش هم راحت هست! یکی هم اینکه به نظر خودم MPLAB یه خورده خشک هست، CCS بیشتر کاربرپسند هست تا MPLAB.
    ویرایش توسط شاهرخ مستقیمی : 2016/08/09 در ساعت 09:50

2010/12/18
    یزد
    663
    69

پاسخ : سوال کلی راجب ورود به PIC

خیلی ممنون از پاسختون شما برای ورژن های جدید چطور از ccs میتونین استفاده کنین ؟ مثلا 32 بیتی هاش یا dsp هاش
    تا جایی که من الان متوجه شدم ورژن های جدیدتر 18f توسط ccs ساپورت نمیشه درسته ؟

مشکل شما دقیقا با میکروسی چی بود ؟
    2012/12/30
    بوشهر
    3,211
    1,133

با اجازه دوستان PICکار. من می خوام جسارت کنم.

mehran901
    مردم رو به روز پیشرفت میکنن شما دارید عقب میرید؟ AVR که بهتره. پیشرفته تر هم هستش.
    الان هر کسی رو که من می بینم داره به سمت ARM میره، اصلا دارم شاخ میارم. روتن به سمت PIC یا 8051 یعنی رفتن به سمت سکونت در غار و زندگی در عصر حجر! دوست عزیز این اشتباه رو نکنید. اصلا ما بی سواد. من اگه گفته های دوستان/اساتید غیر ایرانی که همسن پدربزرگ شما و من هستن(و خیلی تجربه کار در امبدد دارن) رو بذارم قبول میکنید؟ هزاران موردش هست.

پشیمون میشیدا!
    بحث نویز برمیگرده به طراحی اصولی مدار. وگرنه من خودم میگم همین میکروهای AVR و PIC هم خوب هستن ولی الان بازار چیزای دیگه ای از شما می خواد. قیمت اینا هم مناسب نیست نسبت به کارکردشون.

2007/11/22
    تبریز
    2,483
    486

نقل قول نوشته اصلی توسط rozeh

mehran901
    مردم رو به روز پیشرفت میکنن شما دارید عقب میرید؟ AVR که بهتره. پیشرفته تر هم هستش.
    الان هر کسی رو که من می بینم داره به سمت ARM میره، اصلا دارم شاخ میارم. روتن به سمت PIC یا 8051 یعنی رفتن به سمت سکونت در غار و زندگی در عصر حجر! دوست عزیز این اشتباه رو نکنید. اصلا ما بی سواد. من اگه گفته های دوستان/اساتید غیر ایرانی که همسن پدربزرگ شما و من هستن(و خیلی تجربه کار در امبدد دارن) رو بذارم قبول میکنید؟ هزاران موردش هست.

پشیمون میشیدا!
    بحث نویز برمیگرده به طراحی اصولی مدار. وگرنه من خودم میگم همین میکروهای AVR و PIC هم خوب هستن ولی الان بازار چیزای دیگه ای از شما می خواد. قیمت اینا هم مناسب نیست نسبت به کارکردشون.

روح الامین جان...عزیز من... بحث بهتر بودن یا بدتر بودن نیست. من هم قبول دارم که ARM بهتره، ارزونتره، امکاناتش هم به نسبت PIC و AVR خیلی خیلی خیلی بیشتر هست! ولی خب یاد گرفتنش خالی از لطف نیست و دلیلی هم بر سکونت گزیدن در غار نیست!!
    اگر مجبور باشی میکروی 8 بیتی انتخاب کنی، بلد بودن PIC ضرری نداره. بالاخره میکروچیپ هم انواع میکروها رو تولید میکنه و چون همه میگن ARM بهتره، اونموقع میکروچیپ هم باید تعطیل کنه! و این در حالی هست که امتیاز AVR رو هم خریده و بعید نیست که بخواد میکرو با هسته ی ARM تولید بکنه.
    به هر حال به نظرم حداقل یاد گرفتن راه اندازی PIC ضرر نداره!
    ولی شخصا حرفه ای کار کردن روی جفتشون رو دوست دارم که به تناسب نیاز پروژه، بتونم میکرو انتخاب کنم، نه به تناسب عادتم به میکرو، پروژه انتخاب کنم!

2010/12/18
    یزد
    663
    69

نقل قول نوشته اصلی توسط rozeh

mehran901

پشیمون میشیدا!

ضمن تشکر از انتقاد خوبتون
    من avr رو الان سال هاست کار میکنم بدون کدویزارد بدون توابع آماده روتین و با اتمل استادیو ، و آشنایی مناسبی با avr دارم به صورتی که برای عمده کار ها از avr استفاده میکنم و البته آرم رو هم نه به اندازه avr ولی تاحدو حدودی کار کردم
    من چند مورد رو مطرح میکنم که فکر میکنم در جریانش نیستین

بیش از 100 تا برد صنعتی آلمانی ایتالیایی بیشتر ، که همه برد های درایور های سه فاز چیلر ها و ... بودند و در منشا نویز بودن رو تا امروز دیدم از هر صد تا برد 2 تاش AVR روش هست همه بدون استثنا یا DSP های سری PIC هست یا PIC های 32 بیتی یا 8 بیتی
    شاید باور نکنین من از بس میکروهای pic رو بردهای صنعتی دیدم به سمتش اومد
    شما میگین pic قدیمی هست ؟ pic هم مثل برند های دیگه هست هیچ فرقی نداره 8051 تولید اتمل بود و تولیدات اتمل تا به الان پیشرفت کرده از avr هاش تا arm هاش .... ولی شرکت اتمل رو میکروچیپ خرید !( شرکت تولید کننده برند PIC)
    PIC هم از مدل های قدیمیش شروع کن تا مدل هایی که هر روز داره جدید تر میشه و امکانات خاص صنعتی دارن مثلا مدباس ساپورت میکنن can ساپورت میشه پورت پارالل برای کاربردهای صنعتی و تقریبا همه امکانات دیگری که داخل avr هشت بیتی هست تو سری های 8 بیتی pic هم من دیدم
    + در نظر گرفتن سیستم های داخلی مثل تایمر PRO که برای استیبل تر شدن در نظر گرفته شده و ...
    حتی در خود دیتاشیت های شرکت میکروچیپ ذکر شده برای کاربرد صنعتی و نظامی
    الان مثلا DSP های سرعت بالا داره با PLL داخلیش 160 مگاهرتز کلاک میخوره ! ضرب کننده 17 بیتی و بخش های سخت افزاری بسیار زیاد برای پردازش سیگنال داخلشون در نظر گرفته شده! حتی بخش های آماده برای کنترلر های سه فاز و بخش های سخت افزاری بهینه شده برای تبدیلات فوریه و ...
    سری های 32 بیتیش مثلا ی نمونه دیدم ی نمونه میان رده سادش تا 80 مگاهرتز !! روی IO میکرو Toggle میتونست بکنه !

میکروچیپ غول بزرگی هست محصولاتش اینجوری نیس بگیم مثلا PIC مثل 8051 بوده منسوخ شده قدیمی شده ! PIC رو مثلا باید با سری های آرم مقایسه کنین به نظرم
    ویرایش توسط mehran901 : 2016/07/10 در ساعت 22:40
    2014/03/17
    خراسان رضوی
    171
    21

بنده با avr کار کردم و هنوزم باهاش کار دارم با arm هم کار کردم و هنوز در حال یادگیریش هستم اما یه نکته جالبی که هست اینه که اکثر پروژه ها که حداقل من دیدم یا بهم خورده با یه avr راه افتاده حالا نمیگم atmega8
    اما یادگیری آرم هم بسیار لازم میشه و در یه سری از پروژه ها واقعا نیازه مثل کارهای پردازش تصویر و این داستان ها
    و معمولا در بحث امبدد فقط باید هزینه ها رو کاهش داد بدون افت کیفیت و سعی بر این هست با توجه به نیازها یک میکرو رو تهیه میکنند نه بر اساس امکانات و تا وقتی که میشه کارت رو با 8051 راه بندازی دلیلی نداره که بری پول بیشتری بدی به خاطر امکانات اضافه ای که قرار نیست استفاده بشن

در ضمن اقا مهران این پروتکل هایی که گفتید برای pic در نظر گرفته شده کتابخونه داره؟اگه هست برای کدوم کامپایلر ارائه شده تا من برم سمت همون؟
    فکر میکنم با این تفاسیر همون میکرو سی باشه؟
    ممنون
    2010/12/18
    یزد
    663
    69

نقل قول نوشته اصلی توسط hamidrezam2

بنده با avr کار کردم و هنوزم باهاش کار دارم با arm هم کار کردم و هنوز در حال یادگیریش هستم اما یه نکته جالبی که هست اینه که اکثر پروژه ها که حداقل من دیدم یا بهم خورده با یه avr راه افتاده حالا نمیگم atmega8
    اما یادگیری آرم هم بسیار لازم میشه و در یه سری از پروژه ها واقعا نیازه مثل کارهای پردازش تصویر و این داستان ها
    و معمولا در بحث امبدد فقط باید هزینه ها رو کاهش داد بدون افت کیفیت و سعی بر این هست با توجه به نیازها یک میکرو رو تهیه میکنند نه بر اساس امکانات و تا وقتی که میشه کارت رو با 8051 راه بندازی دلیلی نداره که بری پول بیشتری بدی به خاطر امکانات اضافه ای که قرار نیست استفاده بشن

در ضمن اقا مهران این پروتکل هایی که گفتید برای pic در نظر گرفته شده کتابخونه داره؟اگه هست برای کدوم کامپایلر ارائه شده تا من برم سمت همون؟
    فکر میکنم با این تفاسیر همون میکرو سی باشه؟
    ممنون
    آره منم پروژه های زیادی با avr انجام دادم ولی تموم برد هایی هم که تو صنعت دیدم pic بودن و مطمئنم به خاطر حساسیت avr به نویز هست که استفاده نمیشه ما ی مورد بود تمام موارد ایزولاسیونو رعایت کرده بودیم تغذیه میکرو هم بدون نویز بود ولی ی موتور سه فاز پرقدرت سنگ بری کنار میکرو بود وقتی روشن میشد میکرو هنگ میکرد داستانی داشتیم

در رابطه با کتابخونه ، میکرو سی بیشترین کتابخونه های آماده رو داره ولی مشکلش اینه open source نیست ! و مشکل بزرگ ترش اینه که وقتی سرچ بزنین در فروم های انگلیسی و فارسی افراد زیادی بودند که برنامشون وقتی حجیم میشده کامپایلر بد کدو کامپایل میکرده به صورتی که نصف برنامه اجرا نمیشده بعضی دستورات کار نمیکردن و....

به نظر من بهترین کامپایلر MPLAB خود میکروچیپ هست MPLAB XC
    محیط خیلی قوی داره و تا آخرین میکرو شرکت میکروچیپو ساپورت میکنه
    2014/03/17
    خراسان رضوی
    171
    21

ممنون بابت جوابتون
    راستش چند وقتیه که میخوام pic رو شروع کنم اما به خاطر همین کامپایلر درگیر بودم که کدومو انتخاب کنم که اکثر دوستان میگن یا ccs یا mplabx
    حالا حوزه کاری من در بحث شبکه هست مثل مدباس و can
    کدوم یکی از کامپایلر ها کتابخونه ای برای مدباس دارند؟ که با همون شروع کنم
    2010/12/18
    یزد
    663
    69

والا فکر میکنم دیدم میکروسی داشت ولی من توصیه میکنم اگه ی کم سرچ بزنین حتما افراد زیادی کتابخونه open source ش رو نوشتن که بتونین تو mplab استفاده کنین
صفحه 1 از 4 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 35