اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[گفتگو و تبادل نظر] سوال کلی درباره ی ورود به PIC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[گفتگو و تبادل نظر] سوال کلی درباره ی ورود به PIC

سلام دوستان
    بنده مدتی هست تصمیم گرفتم رو PIC سوییچ کنم و در کنار avr برای کار های صنعتی بیشتر از pic استفاده کنم
    حالا واقعا نمیدونم چقدر نویز پذیری pic کمتر از avr هست ؟ایا کسی تو محیط مشابه از ججفتش استفاده کرده فیدبکشو به من بگه ؟

ی مورد اساسی الان برا من این هست که من میخوام با رجیسترها بیشتر کار کنم تا دستورات آماده کامپایلر های MikroC و CCS رو زیاد تحقق کردم همه مزیت mikroC رو درواقع فقط تو کتابخونه هاش میدونن و دسترسی به رجیسترها ( که تو ccs هم با آدرس دهی #byte راحت حل میشه )

چندجا تو فروم های فارسی و انگلیسی خوندم تو میکروسی برنامه های حجیم به مشکل بر میخورن و مثلا بخشی از برنامه اجرا نمیشه بد اجرا میشه و .... این قضیه صحت داره ؟ میخوام خشت اولو محکم بذارم کار ندارم چقدر کتابخونه آماده اون بیشتره یا این بیشتره
    آدمو فلج نکنه یهو فقط

و سوال دیگم اینه چرا mplab به گستردگی ccs و میکروسی استفاده نمیشه ؟ نقطه قوت خاصی تو این ها هست که تو اون نیست ؟

کدوم رو دوستان پیشنهاد میدن و چرا
    مرسی
    جدیدترین ویرایش توسط شاهرخ مستقیمی; ۲۰:۲۲ ۱۳۹۵/۰۶/۲۶.
    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

پاسخ : [گفتگو و تبادل نظر] سوال کلی راجب ورود به PIC

نوشته اصلی توسط mehran901 نمایش پست ها
    سلام دوستان
    بنده مدتی هست تصمیم گرفتم رو PIC سوییچ کنم و در کنار avr برای کار های صنعتی بیشتر از pic استفاده کنم
    حالا واقعا نمیدونم چقدر نویز پذیری pic کمتر از avr هست ؟ایا کسی تو محیط مشابه از ججفتش استفاده کرده فیدبکشو به من بگه ؟

ی مورد اساسی الان برا من این هست که من میخوام با رجیسترها بیشتر کار کنم تا دستورات آماده کامپایلر های MikroC و CCS رو زیاد تحقق کردم همه مزیت mikroC رو درواقع فقط تو کتابخونه هاش میدونن و دسترسی به رجیسترها ( که تو ccs هم با آدرس دهی #byte راحت حل میشه )

چندجا تو فروم های فارسی و انگلیسی خوندم تو میکروسی برنامه های حجیم به مشکل بر میخورن و مثلا بخشی از برنامه اجرا نمیشه بد اجرا میشه و .... این قضیه صحت داره ؟ میخوام خشت اولو محکم بذارم کار ندارم چقدر کتابخونه آماده اون بیشتره یا این بیشتره
    آدمو فلج نکنه یهو فقط

و سوال دیگم اینه چرا mplab به گستردگی ccs و میکروسی استفاده نمیشه ؟ نقطه قوت خاصی تو این ها هست که تو اون نیست ؟

کدوم رو دوستان پیشنهاد میدن و چرا
    مرسی
    سلام.
    بحث نویز پذیری در هاله ای از ابهام قرار داره! به نظرم اگه از PIC استفاده کنی، طراحی PCB راحت تر میشه و نمیخواد خیلی به فکر جلوگیری از نویز باشی.
    من یه زمانی با میکروسی کار میکردم، اما همین مشکلات برام پیش اومد و بوسیدم گذاشتمش کنار. با CCS کمتر به مشکل خوردم. چند مورد هم دیدم که تو قسمتهای نظامی که میکرو PIC استفاده شده، از CCS استفاده کردن.(تو ایران)
    گستردگی CCS به نسبت MPLAB بیشتره، چون ارزونتر هست و کرک کردنش هم راحت هست! یکی هم اینکه به نظر خودم MPLAB یه خورده خشک هست، CCS بیشتر کاربرپسند هست تا MPLAB.
    جدیدترین ویرایش توسط شاهرخ مستقیمی; ۱۰:۵۰ ۱۳۹۵/۰۵/۱۹.

دیدگاه

پاسخ : سوال کلی راجب ورود به PIC

خیلی ممنون از پاسختون شما برای ورژن های جدید چطور از ccs میتونین استفاده کنین ؟ مثلا 32 بیتی هاش یا dsp هاش
      تا جایی که من الان متوجه شدم ورژن های جدیدتر 18f توسط ccs ساپورت نمیشه درسته ؟

مشکل شما دقیقا با میکروسی چی بود ؟
      اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

با اجازه دوستان PICکار. من می خوام جسارت کنم.

mehran901
        مردم رو به روز پیشرفت میکنن شما دارید عقب میرید؟ AVR که بهتره. پیشرفته تر هم هستش.
        الان هر کسی رو که من می بینم داره به سمت ARM میره، اصلا دارم شاخ میارم. روتن به سمت PIC یا 8051 یعنی رفتن به سمت سکونت در غار و زندگی در عصر حجر! دوست عزیز این اشتباه رو نکنید. اصلا ما بی سواد. من اگه گفته های دوستان/اساتید غیر ایرانی که همسن پدربزرگ شما و من هستن(و خیلی تجربه کار در امبدد دارن) رو بذارم قبول میکنید؟ هزاران موردش هست.

پشیمون میشیدا!
        بحث نویز برمیگرده به طراحی اصولی مدار. وگرنه من خودم میگم همین میکروهای AVR و PIC هم خوب هستن ولی الان بازار چیزای دیگه ای از شما می خواد. قیمت اینا هم مناسب نیست نسبت به کارکردشون.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rozeh نمایش پست ها

mehran901
          مردم رو به روز پیشرفت میکنن شما دارید عقب میرید؟ AVR که بهتره. پیشرفته تر هم هستش.
          الان هر کسی رو که من می بینم داره به سمت ARM میره، اصلا دارم شاخ میارم. روتن به سمت PIC یا 8051 یعنی رفتن به سمت سکونت در غار و زندگی در عصر حجر! دوست عزیز این اشتباه رو نکنید. اصلا ما بی سواد. من اگه گفته های دوستان/اساتید غیر ایرانی که همسن پدربزرگ شما و من هستن(و خیلی تجربه کار در امبدد دارن) رو بذارم قبول میکنید؟ هزاران موردش هست.

پشیمون میشیدا!
          بحث نویز برمیگرده به طراحی اصولی مدار. وگرنه من خودم میگم همین میکروهای AVR و PIC هم خوب هستن ولی الان بازار چیزای دیگه ای از شما می خواد. قیمت اینا هم مناسب نیست نسبت به کارکردشون.

روح الامین جان...عزیز من... بحث بهتر بودن یا بدتر بودن نیست. من هم قبول دارم که ARM بهتره، ارزونتره، امکاناتش هم به نسبت PIC و AVR خیلی خیلی خیلی بیشتر هست! ولی خب یاد گرفتنش خالی از لطف نیست و دلیلی هم بر سکونت گزیدن در غار نیست!!
          اگر مجبور باشی میکروی 8 بیتی انتخاب کنی، بلد بودن PIC ضرری نداره. بالاخره میکروچیپ هم انواع میکروها رو تولید میکنه و چون همه میگن ARM بهتره، اونموقع میکروچیپ هم باید تعطیل کنه! و این در حالی هست که امتیاز AVR رو هم خریده و بعید نیست که بخواد میکرو با هسته ی ARM تولید بکنه.
          به هر حال به نظرم حداقل یاد گرفتن راه اندازی PIC ضرر نداره!
          ولی شخصا حرفه ای کار کردن روی جفتشون رو دوست دارم که به تناسب نیاز پروژه، بتونم میکرو انتخاب کنم، نه به تناسب عادتم به میکرو، پروژه انتخاب کنم!

دیدگاه

mehran901

پشیمون میشیدا!

ضمن تشکر از انتقاد خوبتون
            من avr رو الان سال هاست کار میکنم بدون کدویزارد بدون توابع آماده روتین و با اتمل استادیو ، و آشنایی مناسبی با avr دارم به صورتی که برای عمده کار ها از avr استفاده میکنم و البته آرم رو هم نه به اندازه avr ولی تاحدو حدودی کار کردم
            من چند مورد رو مطرح میکنم که فکر میکنم در جریانش نیستین

بیش از 100 تا برد صنعتی آلمانی ایتالیایی بیشتر ، که همه برد های درایور های سه فاز چیلر ها و ... بودند و در منشا نویز بودن رو تا امروز دیدم از هر صد تا برد 2 تاش AVR روش هست همه بدون استثنا یا DSP های سری PIC هست یا PIC های 32 بیتی یا 8 بیتی
            شاید باور نکنین من از بس میکروهای pic رو بردهای صنعتی دیدم به سمتش اومد
            شما میگین pic قدیمی هست ؟ pic هم مثل برند های دیگه هست هیچ فرقی نداره 8051 تولید اتمل بود و تولیدات اتمل تا به الان پیشرفت کرده از avr هاش تا arm هاش .... ولی شرکت اتمل رو میکروچیپ خرید !( شرکت تولید کننده برند PIC)
            PIC هم از مدل های قدیمیش شروع کن تا مدل هایی که هر روز داره جدید تر میشه و امکانات خاص صنعتی دارن مثلا مدباس ساپورت میکنن can ساپورت میشه پورت پارالل برای کاربردهای صنعتی و تقریبا همه امکانات دیگری که داخل avr هشت بیتی هست تو سری های 8 بیتی pic هم من دیدم
            + در نظر گرفتن سیستم های داخلی مثل تایمر PRO که برای استیبل تر شدن در نظر گرفته شده و ...
            حتی در خود دیتاشیت های شرکت میکروچیپ ذکر شده برای کاربرد صنعتی و نظامی
            الان مثلا DSP های سرعت بالا داره با PLL داخلیش 160 مگاهرتز کلاک میخوره ! ضرب کننده 17 بیتی و بخش های سخت افزاری بسیار زیاد برای پردازش سیگنال داخلشون در نظر گرفته شده! حتی بخش های آماده برای کنترلر های سه فاز و بخش های سخت افزاری بهینه شده برای تبدیلات فوریه و ...
            سری های 32 بیتیش مثلا ی نمونه دیدم ی نمونه میان رده سادش تا 80 مگاهرتز !! روی IO میکرو Toggle میتونست بکنه !

میکروچیپ غول بزرگی هست محصولاتش اینجوری نیس بگیم مثلا PIC مثل 8051 بوده منسوخ شده قدیمی شده ! PIC رو مثلا باید با سری های آرم مقایسه کنین به نظرم
            جدیدترین ویرایش توسط mehran901; ۲۳:۴۰ ۱۳۹۵/۰۴/۲۰.

دیدگاه

بنده با avr کار کردم و هنوزم باهاش کار دارم با arm هم کار کردم و هنوز در حال یادگیریش هستم اما یه نکته جالبی که هست اینه که اکثر پروژه ها که حداقل من دیدم یا بهم خورده با یه avr راه افتاده حالا نمیگم atmega8
              اما یادگیری آرم هم بسیار لازم میشه و در یه سری از پروژه ها واقعا نیازه مثل کارهای پردازش تصویر و این داستان ها
              و معمولا در بحث امبدد فقط باید هزینه ها رو کاهش داد بدون افت کیفیت و سعی بر این هست با توجه به نیازها یک میکرو رو تهیه میکنند نه بر اساس امکانات و تا وقتی که میشه کارت رو با 8051 راه بندازی دلیلی نداره که بری پول بیشتری بدی به خاطر امکانات اضافه ای که قرار نیست استفاده بشن

در ضمن اقا مهران این پروتکل هایی که گفتید برای pic در نظر گرفته شده کتابخونه داره؟اگه هست برای کدوم کامپایلر ارائه شده تا من برم سمت همون؟
              فکر میکنم با این تفاسیر همون میکرو سی باشه؟
              ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidrezam2 نمایش پست ها
                بنده با avr کار کردم و هنوزم باهاش کار دارم با arm هم کار کردم و هنوز در حال یادگیریش هستم اما یه نکته جالبی که هست اینه که اکثر پروژه ها که حداقل من دیدم یا بهم خورده با یه avr راه افتاده حالا نمیگم atmega8
                اما یادگیری آرم هم بسیار لازم میشه و در یه سری از پروژه ها واقعا نیازه مثل کارهای پردازش تصویر و این داستان ها
                و معمولا در بحث امبدد فقط باید هزینه ها رو کاهش داد بدون افت کیفیت و سعی بر این هست با توجه به نیازها یک میکرو رو تهیه میکنند نه بر اساس امکانات و تا وقتی که میشه کارت رو با 8051 راه بندازی دلیلی نداره که بری پول بیشتری بدی به خاطر امکانات اضافه ای که قرار نیست استفاده بشن

در ضمن اقا مهران این پروتکل هایی که گفتید برای pic در نظر گرفته شده کتابخونه داره؟اگه هست برای کدوم کامپایلر ارائه شده تا من برم سمت همون؟
                فکر میکنم با این تفاسیر همون میکرو سی باشه؟
                ممنون
                آره منم پروژه های زیادی با avr انجام دادم ولی تموم برد هایی هم که تو صنعت دیدم pic بودن و مطمئنم به خاطر حساسیت avr به نویز هست که استفاده نمیشه ما ی مورد بود تمام موارد ایزولاسیونو رعایت کرده بودیم تغذیه میکرو هم بدون نویز بود ولی ی موتور سه فاز پرقدرت سنگ بری کنار میکرو بود وقتی روشن میشد میکرو هنگ میکرد داستانی داشتیم

در رابطه با کتابخونه ، میکرو سی بیشترین کتابخونه های آماده رو داره ولی مشکلش اینه open source نیست ! و مشکل بزرگ ترش اینه که وقتی سرچ بزنین در فروم های انگلیسی و فارسی افراد زیادی بودند که برنامشون وقتی حجیم میشده کامپایلر بد کدو کامپایل میکرده به صورتی که نصف برنامه اجرا نمیشده بعضی دستورات کار نمیکردن و....

به نظر من بهترین کامپایلر MPLAB خود میکروچیپ هست MPLAB XC
                محیط خیلی قوی داره و تا آخرین میکرو شرکت میکروچیپو ساپورت میکنه

دیدگاه

ممنون بابت جوابتون
                  راستش چند وقتیه که میخوام pic رو شروع کنم اما به خاطر همین کامپایلر درگیر بودم که کدومو انتخاب کنم که اکثر دوستان میگن یا ccs یا mplabx
                  حالا حوزه کاری من در بحث شبکه هست مثل مدباس و can
                  کدوم یکی از کامپایلر ها کتابخونه ای برای مدباس دارند؟ که با همون شروع کنم

دیدگاه

والا فکر میکنم دیدم میکروسی داشت ولی من توصیه میکنم اگه ی کم سرچ بزنین حتما افراد زیادی کتابخونه open source ش رو نوشتن که بتونین تو mplab استفاده کنین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی نمایش پست ها
                      روح الامین جان...عزیز من... بحث بهتر بودن یا بدتر بودن نیست. من هم قبول دارم که ARM بهتره، ارزونتره، امکاناتش هم به نسبت PIC و AVR خیلی خیلی خیلی بیشتر هست! ولی خب یاد گرفتنش خالی از لطف نیست و دلیلی هم بر سکونت گزیدن در غار نیست!!
                      اگر مجبور باشی میکروی 8 بیتی انتخاب کنی، بلد بودن PIC ضرری نداره. بالاخره میکروچیپ هم انواع میکروها رو تولید میکنه و چون همه میگن ARM بهتره، اونموقع میکروچیپ هم باید تعطیل کنه! و این در حالی هست که امتیاز AVR رو هم خریده و بعید نیست که بخواد میکرو با هسته ی ARM تولید بکنه.
                      به هر حال به نظرم حداقل یاد گرفتن راه اندازی PIC ضرر نداره!
                      ولی شخصا حرفه ای کار کردن روی جفتشون رو دوست دارم که به تناسب نیاز پروژه، بتونم میکرو انتخاب کنم، نه به تناسب عادتم به میکرو، پروژه انتخاب کنم!
                      قطعا یادگرفتنش بد نیست ولی موضوع سر اینه که استارتر تاپیک PIC رو به عنوان عنصر ثابت پروژه های خودش انتخاب کرده و هدف گذاری آیندش PIC هستش.
                      بله یه جایی مشتری از شما می خواد که مثلا پروژه اش رو با PIC انجام بدی. این موارد که پیش میاد و من هم اگه یه زمانی بخوام به یه نفر بگم PIC رو یاد بگیر، فقط در حد آشنایی پهش پیشنهاد میکنم. فقط بخاطر اینکه اگه مشتری ازش خواست بتونه انجام بده.

این روزا ARM تقریبا همه رنج ها(چه امکانات و چه قیمت و چه شرکت!) رو ساپورت میکنه. متاسفانه آرم از یه رنج قیمتی کوچولیی به بعد یه مقدار بی عرضه میشه که من ترجیح میدم از STM8 استفاده کنم. قیمتش خییییلیییی پایینه و امکانات خیلی خوبی داره. البته هنوز یه بار هم استفاده نکردم. هنوز خیلی ها فکر میکنن ARM واسه کارهای بزرگه.

من avr رو الان سال هاست کار میکنم بدون کدویزارد بدون توابع آماده روتین و با اتمل استادیو ، و آشنایی مناسبی با avr دارم به صورتی که برای عمده کار ها از avr استفاده میکنم و البته آرم رو هم نه به اندازه avr ولی تاحدو حدودی کار کردم
                      من چند مورد رو مطرح میکنم که فکر میکنم در جریانش نیستین
                      ARM رو سعی کنید با یه میکروش خصوصا STM32 اگه مشکل ندارید کامل یاد بگیرید.
                      من در جریان کامل PIC هستم. من هم مباحثی رو مطرح میکنم که شما احتمالا می دونید ولی حواستون بهش نیست.
                      بیش از 100 تا برد صنعتی آلمانی ایتالیایی بیشتر ، که همه برد های درایور های سه فاز چیلر ها و ... بودند و در منشا نویز بودن رو تا امروز دیدم از هر صد تا برد 2 تاش AVR روش هست همه بدون استثنا یا DSP های سری PIC هست یا PIC های 32 بیتی یا 8 بیتی
                      بله! علت داره! اگه شما خیلی از تجهیزات رو می بینید که با PIC ساختن، منم خیلی از تجهیزات رو می بینم که با پردازنده ها و میکروکنترلرهای NEC ساختن. من خیلی بیشتر NEC می بینم. به نظرتون چرا؟ علتش معلومه! هدف گذاری بازاری Microchip و NEC (Renesas)با ATMEL یه مقدار فرق میکنه. دوتای اول می خوان بازار صنعتی رو توی دست بگیرن در حالی که ATMEL روی hobbyist سرمایه گذاری کرده(چیزی که ما می دیدیم و هست بیشتر رو hobbyist ها و نوآموزان بوده). بخاطر همین واسه AVR آردوئینو وجود داره ولی PIC نه! واسه AVR کامپایلر مجانیش رو خوب ساپورت میکنه ولی واسه محصولات میکروچیپ از این خبرا نیست.(یا من اشتباه میکنم یا حتی IAR هم محصولات میکروچیپ رو ساپورت نمیکنه. خیلی جالبه! IAR بخاطر ساپورتش از محصولات شرکت ها مشهوره ولی...). یکی از شرکت هایی که داره سعی میکنه همه بازار رو تصاحب بکنه ST هستش. شما لیست Semiconductor sales leaders by year رو ببین. سال 2014 رو ببین. به جز تگزاس چه شرکتی بالاتر از ST هستش؟ بقیه اکثرا بازارهای دیگه رو دارن. مثلا پردازنده گوشی یا PC و از این قبیل رو در دست دارن. شما هیچ کدوم رو بعد از ST صنعتی تر نمی بینی. اطلاعات بقیه شرکت ها رو بخون. همه (به جز تگزاس که بالاتر هستش) تجربه صنعت رو به اندازه ST ندارند. اگه حرف از مسائل صنعتی باشه که ST خیلی موفق بوده.
                      شاید باور نکنین من از بس میکروهای pic رو بردهای صنعتی دیدم به سمتش اومد
                      ATMEL واسه یه شرکت سازنده ممکنه اصلا تخفیف یا امتیاز خاصی قائل نشه برعکسش میکروچیپ ممکنه این کارو بکنه. من فکر نمیکنم این دلیل خوبی باشه. من فکر نمیکنم این دلیل خوبی برای مهاجرت باشه.
                      شما میگین pic قدیمی هست ؟ pic هم مثل برند های دیگه هست هیچ فرقی نداره 8051 تولید اتمل بود و تولیدات اتمل تا به الان پیشرفت کرده از avr هاش تا arm هاش .... ولی شرکت اتمل رو میکروچیپ خرید !( شرکت تولید کننده برند PIC)
                      اگه منظورتون از این جمله:

8051 تولید اتمل بود
                      اینه که خودش بار اول ابداعش کرد و ساختش اشتباه میکنید. اگه تولید 8051 ها هنوز ادامه داره بعلت درخواست سازنده های قبلی هستش. اونایی که هنوز همون تجهیزات قبلیشون رو تولید میکنن. البته بعضی از 8051ها جالب هستن. جدیدا اینطور شدن.
                      در مورد پیشرفت محصولات اتمل باید بگم که موفقیت اتمل فقط توی 8بیتی هاش بوده. اونم منهای سری XMEGA
                      همین ماجرای XMEGA به نظرم واسه PIC32 هم پیش اومده. گاهی وقتا توی فروم میکروچیپ همچین چیزایی می تونید ببینید که نشان از موفق نبودن PIC32 هستش:

ARM vs PIC32

(برخی اطلاعات قدیمه و الان تغییر کرده)
                      بله و بخاطر همین کاربران AVR دنبال یه میکروی دیگه هستن چون آینده بدی واسه محصولات اتمل پیش بینی میکنن. خیلی هاشون دیگر محصولات با هسته ARM رو انتخاب کردن. اصلا تاپیک واسه این قسمت زیاد دارم در حد المپیک خواستی بگو برات بذارم.

PIC هم از مدل های قدیمیش شروع کن تا مدل هایی که هر روز داره جدید تر میشه و امکانات خاص صنعتی دارن مثلا مدباس ساپورت میکنن can ساپورت میشه پورت پارالل برای کاربردهای صنعتی و تقریبا همه امکانات دیگری که داخل avr هشت بیتی هست تو سری های 8 بیتی pic هم من دیدم
                      + در نظر گرفتن سیستم های داخلی مثل تایمر PRO که برای استیبل تر شدن در نظر گرفته شده و ...
                      من تنها مدلی از محصولات میکروچیپ که(نسبت به قیمتش) زیاد نظر در موردش نمی دوم dspic هاش هستش. این سری از محصولاتش واقعا به نظر من همیشه گل سر سبد میکروچیپ بوده و علتش هم نسبت به قیمتش بوده نه برتر بودنش نسبت به بقیه.
                      حتی در خود دیتاشیت های شرکت میکروچیپ ذکر شده برای کاربرد صنعتی و نظامی
                      فروشنده هیچ وقت نمیگه ماست من ترشه! همیشه میگه مال من بهترینه.
                      الان مثلا DSP های سرعت بالا داره با PLL داخلیش 160 مگاهرتز کلاک میخوره ! ضرب کننده 17 بیتی و بخش های سخت افزاری بسیار زیاد برای پردازش سیگنال داخلشون در نظر گرفته شده! حتی بخش های آماده برای کنترلر های سه فاز و بخش های سخت افزاری بهینه شده برای تبدیلات فوریه و ...
                      سری های 32 بیتیش مثلا ی نمونه دیدم ی نمونه میان رده سادش تا 80 مگاهرتز !! روی IO میکرو Toggle میتونست بکنه !
                      بررسی سرعت با کلاک انجام نمیشه.
                      این شده یه جوک! به یه PIC میگن آخه چی شماها بهتره؟ میگه ما سرعت تاگل بهتری داریم. خداییش مثلا سری STM32F3 هم خوبه از این لحاظ.

میکروچیپ غول بزرگی هست محصولاتش اینجوری نیس بگیم مثلا PIC مثل 8051 بوده منسوخ شده قدیمی شده ! PIC رو مثلا باید با سری های آرم مقایسه کنین به نظرم
                      شما اشتباه میکنید. راستی خوندن این تاپیک هم بد نیست:

یکی بگه اصلا چرا XMEGA ؟

دیدگاه

ARM رو سعی کنید با یه میکروش خصوصا STM32 اگه مشکل ندارید کامل یاد بگیرید.
                        یه سوال واسم پیش اومد اونم اینکه چرا stm
                        من فکر میکنم یه مقدار تعصب به خرج دادید میکروهای خوب دیگه ای هم داریم مثل nxp و freescale
                        ایا تفاوت خاصی دیدید که رفتید سراغ این میکرو؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidrezam2 نمایش پست ها
                          یه سوال واسم پیش اومد اونم اینکه چرا stm
                          من فکر میکنم یه مقدار تعصب به خرج دادید میکروهای خوب دیگه ای هم داریم مثل nxp و freescale
                          ایا تفاوت خاصی دیدید که رفتید سراغ این میکرو؟
                          سلام
                          سوال بسیار خوبی پرسیدید.
                          از خود شرکت(سابقه کاریش) مهمه تا رنج میکرو ها برای انتخاب یه خانواده. من فردا وقت شده علت رو کامل توضیح میدم.

دیدگاه

چه توضیحات مفصلی ! آره منم محصولات NEC رو هم زیاد دیدم
                            البته نظر من اصلا روی PIC32 جلب نشده عمدتا نظر من روی DSPIC به خاطر موتور dspش جلب شده و قابلیت های جالب نرم افزار هایی مثل میکروسی برای طراحی فیلترها ، و بعدش رو میکروهای 8 بیتیش چون به نظرم الان این میاد که نسبت به avr به نویز کمتر حساسه
                            حالا من اولین فرصت ی تست میکنم ی جایی هست ی میکرو avr هنگ میکنه با تغذیه صاف و ... ببینم pic چیکار میکنه نتیجشو سعی میکنم همینجا بگم

سری های هشت بیتی pic یادگیریش خیلی سادس و سریع اتفاق میوفته و من دلایل مختلفی دارم که گذری روشون بزنم 1-ارزش تست کردن رو داره وقتی مثلا نهایتا تو 2 هفته شما میتونید قشنگ باش کار کنین نه وقت و هزینه زیادی کردین و هم میشه ی سری پروژه های صنعتی ساده رو سوییچ داد رو این 2- به عنوان رزومه 3- من یزد هستم و دوره های تخصصی راجب خیلی مباحث نیست میتونم به دوره های آموزشیم اضافه کنم

قطعا هدف گذاری بلند مدت و تمام وقت من PIC نیست بلکه درحال حاظر LPC17xx هست در رابطه با stm32 حتما اگه عمری بود از راهنماییتون استفاده میکنم و به سمتش میرم

در مورد کلاک آره حق با شماست کاملا من به طور مثال منظورم بود وگرنه pic ها مقسم یک چهارم دارند
                            جدیدترین ویرایش توسط mehran901; ۰۲:۳۵ ۱۳۹۵/۰۴/۲۲.

دیدگاه

بسیار خب! چرا محصولات ST؟ خصوصا STM32؟
                              خودتون در مورد شرکت ST یه جستجوی بکنید. قطعا توی بازار، شرکت های دیگه هم میکروهای با هسته آرم رو دارن تولید میکنن. ولی به اون لیست بزرگترین فروشندگان که نگاه کنید به جز توشیبا و تگزاس که بالاتر از ST هستن، بقیه از هسته آرم میکروکنترلر نساختن(یا لایسنسش رو ندارن). واسه ما که توشیبا گزینه زیاد خوبی نیست. بخاطر منابعش و پشتیبانیش. سخته که کسی رو پیدا کنید که با محصولات توشیبا کار کنه(تا روش واسه سوالات و پشتیبانی حساب باز کنید). اکثرا کارخانه ها استفاده میکنن. اصلا ژاپنی ها دیگه به خرده فروشی تمایلی ندارن. همچنین قیمت محصولات ژاپنی هم معمولا یه مقدار زیاده یا توی دسترس نیستن. تگزاس وضعیت خیلی بهتری واسه ما داره. این روزا یه چندتا بردش گیر میاد البته اما از میکروهاش توی بازار خبری نیست. میشه این قطعات رو از چین خرید ولی تا کی. متاسفانه ژاپنی ها هم بسیار پایبند به امریکایی ها هستن. من به پشتیبانیشون هم زیاد امیدوار نیستم. ژاپنی ها توی انگلیسی صحبت کردن افتضا تشریف دارن. پس انتظار پشتیبانی خیلی خوب رو نمیشه داشت. یه موضوع جالب هم که هست اینه که این موضوع واسه شرکت ST هم تا حدودی متاسفانه وجود داره. فرانسوی ها و خیلی سعی میکنن انگلیسی صحبت کنن ولی خوب نیستن. توی فروم شرکت ST بعضی از کارمنداشون میان که مشاوره بدن ولی زیاد جالب نیستن. بارها و بارها اشتباه ازشون دیدم. متاسفانه یا خوشبختانه شرکت های واقع در کشورهای انگلیسی زبان از این لحاظ یه برتری دارند. در هر صورت.

ST سابقه خوبی توی بازار نیمه-هادی ها داره. بعنوان مثال توی برد تلفن های همراه مشهور زیاد سخت نیست که محصولات ST رو ببینید. یکیش نوکیا. من تا یاد داشتم گوشی های نوکیا رو که باز میکردیم همیشه حداقل یه محصول ST توش بوده ولی قطعات NXP زیاد اثری ازشون نیست. حتی توی محیط ها دیگه مثل اتوموتیو باز ST خیلی خوب بوده. میگن ST یکی از سازنده های خوب ECU ماشین ها هستش. فرانسه و ایتالیا که مالکان شرکت ST هستن، هر دو توی صنعت هوایی(هواپیماهای جت خصوصی فالکن شرکت داسو و هواپیماهای شکاری رافال و میراژ (هر دو از دیگر محصولات شرکت فرانسوی داسو هستن)رو فکر کنم همه میشناسن. قسمت های اصلی و مهم AIRBUS هم که توی فرانسه هستش(یه جورایی فرنسوی ها همه کارش هستن). توی ایتالیا هم آلینا آروماچی(هواپیما های شکاری-آموزیشیش مشهوره) و آگوستا-وستنلند(هلی کوپتر عالی میسازه) و هواپیمایی مشهور پیاجو(فکر کنم فراری خریدش) ) و دریایی(چند مدت پیش فرانسه واسه روسیه ناو هلی کوپتر بر ساخت ولی بخاطر تحریم های امریکا فروختش به مصر. خوب کار میکنن توی صنایع دریایی) و ریلی(فکر کنم دیگه همه می دونن فرانسه سریعترین قطارهای دنیا رو میسازه. قطار TGV) و اتومبیل(واسه این دیگه مثال نمیزنم) عالی هستن. خیلی ساده میشه حدس زد که اینا واسه ساختن بخش های الکترونیکی محصولاتشون تا جای ممکن از محصولات این شرکت استفاده میکنن(من مطمئنم). بخاطر همین تجربه زیادی توی تولید نیمه هادی ها و ساختن قطعات صنعتی دارند.

در مورد شرکت های امریکایی یه موضوعی هست که باید بگم. اول بگم وقتی شما از محصول یه شرکت خرید میکنید شما حق هایی نسبت به اون شرکت دارید. مثلا شما باید دسترسی به فروم ها یا منابع مستند داشته باشید. تگزاس هنوز نمی ذاره ما به وبسایتش دسترسی داشته باشیم. میکروچیپ انگار یه مقدار بهتر شده. NXP هم که دردسر شده تازگی ها(علاوه بر بن کردن ها). حتی اگه صحبت بکنی باهاشون و بگی ایرانی هستی جوابی نخواهید گرفت(اخیرا مورد از NXP داشتیم. بچه ها میگفتن سعی در صحبت کردن با کارشناس شرکت داشتن ولی هیچ محلی بهشون نذاشتن). ولی ST چطور؟ همش راحت در اختیاره.
                              مورد دیگه اهمیت و تاثیر بازار های چین و روسیه بر ایران هستش. خصوصا چین. همین الان فکر کنم همه دیگه میدونن که ما هر چی داریم از چین میاد چه رسد به قطعات الکترونیکی. پس وقتی STM32 بین چینی ها و روس ها محبوب میشه این واسه ما خیلی خوبه. خود به خود بازار ایران هم به طرفشون میره. روزی که من STM32 رو انتخاب کردم فقط STM32F103RET6 توی بازار خوب گیر می امد ولی همون موقع اطلاع داشتم که چینی ها و روس ها خیلی بهش علاقه و تمایل نشون دادن. الان برید توی سایت های دیگه مثل کویر یا همین ECA و توی فروشگاهش ببینید چقدر STM هست. جالب اینجاست که STM8 هم فرصت خوبی پیدا کرده و بعید نیست دشمن سر سختی واسه AVR و PIC ها بشه.

قیمت محصولات ST و تامینشون خیلی بهتره. توی اون تاپیکی که گذاشته بودم مقایسه هایی انجام داده بودم. مستند هم بودن. روی همین ECA خودمون. اگه بخونیدش متوجه میشید. قیمت نقش مهمی توی انتخاب یه میکروکنترلر داره. ظاهرا محصولات میکروچیپ توی کشورهای دیگه ارزون هستن ولی اینجا بهمون با این قیمت قالبش میکنن.

امکانات نسبت به قیمت هم مهمه. مثلا من توی اون تاپیک فکر کنم ADC یه میکروی آرم NXP رو با یه STM32 مقایسه کرده بودم. علاوه بر ضعیف بودن بعضی واحدهای محصولات NXP، ظاهرا محصولات NXP به نویز حساسیت هم دارند. این رو از چند نفر که بسیار عالی و زیاد با قطعات الکترونیکی ها کار میکنن پرسیدم و اونا موافق بودن. نمونه هایی هم بین خودمون هست. مثلا:

سلام من از برد 1788 فروشگاه استفاده می کنم برای تست adc مقدار ولتاژ پتانسیومتر روی برد را خواندم. مقادیر خوانده شده خیلی نوسانی هستند. کانال 4 هم تست کردم همینطور هست دوستان ایراد کار کجاست؟ لطفا راهنمایی فرمایید تشکر

اضافه 1 : یکی دیگر از نقطه های ضعف NXP اجرای برنامه های غلط یا غیر مفید هستش. مثلا آیا NXP هم واسه محصولاتش چیزی مثل STMCubeMX داره؟
                              شرکت NXP چند مدتی هستش که یه آشغال به اسم LPCXpresso واسه محصولاتش به بازار داده.
                              استقبال چطور بود؟ آشغال!
                              خود برنامه چطور بود؟ آشغال!
                              اهمیت و ارزش برنامه چقدر بود؟ آشغال!(این کارا فقط موازی کاری هستش)

اضافه 2 : اخیرا دیدم که شرکت های داخلی به شدت دنبال استفاده از محصولات ST هستن. خصوصا STM32
                              علتش هم فکر کنم بعضی از دلایل بالایی باشه. بارها دوستان سوال توی فروم(فکر کنم هم کویر و هم اینجا) پرسیدن که چرا شرکت ها توی مصاحیه از آشنایی با این میکروها سوال می پرسن. میگن بلدین باهاشون کار کنید یا نه. پس آشنایی و یادگیری این میکرو می تونه یه امتیاز مثبت توی رزومه شما برای استخدام باشه.

یک سری موارد دیگه هم بود ولی یادم نمیاد. اگه یادم اومد ارائه میدم.

و بعدش رو میکروهای 8 بیتیش چون به نظرم الان این میاد که نسبت به avr به نویز کمتر حساسه
                              حالا من اولین فرصت ی تست میکنم ی جایی هست ی میکرو avr هنگ میکنه با تغذیه صاف و ... ببینم pic چیکار میکنه نتیجشو سعی میکنم همینجا بگم
                              این تست قابل قبول نخواهد بود. همین الان هم موارد عجیبی هم گاهی وقتا در استفاده از PIC ها دیده میشه. فقط برای یه مثال نزدیک:

سلام دوستان من ی پروژه با میکرو pic16f628a دارم که دو تا رله رو روشن خاموش کنه و به اون دو تا رله هم دو تا لامپ وصله... قبلا به محض اینکه کلید روشن کردنو میزدم میکرو ریست میشد ولی چند تا کار انجام دادم از جمله: 1- خازن 100 نانو و 100 میکرو تانتال کنار میکرو 2- دور بودن تقریبی رله ها نسبت به مدار (چون سایز بورد کوچیکه تا جای

جدیدترین ویرایش توسط روح الامین; ۱۶:۴۲ ۱۳۹۵/۰۴/۲۳.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X