اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی بخش ویکی برای سایت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی بخش ویکی برای سایت

سلام
    کیفیت و سطح علمی پستها و مطالبی که در این مقطع در سایت عنوان میشه قابل قیاس با سال گذشته نیست و رشد چشمگیری داشته مثلا سال گذشته بیشتر سوالا پیرامون میکرو کنترولرها بود.ولی الان تو سایت بحثهای مختلفی از گرایشهای مختلف مطرح میشه و افراد باسواد و کاربلد بیشتری به سایت پیوستن.
    بریم سر اصل مطلب:
    با داشتن ویکی برای سایت میتونیم:
    1- یک جمعبندی از مطالبی که در تاپیکها مطرح میشه و اکثرا بصورت نصفه نیمه رها میشه در ویکی قرار بدیم.دلایل زیادی برای اثبات لزوم اجرای این کار وجود داره.مثلا ممکنه یه بحثی در انجمن سه سال دیگه (با توجه به چند برابر شده مطالب ارسالی)شروع بشه که قبلا انجام شده ولی با توجه به ماهیت فروم از یاد برده شده ولی با این کار اگه در اینده چنین بحثهایی شد میشه مباحث قبلی رو تکمیل تر.
    2- یه اماری و تاریخچه ای برای سایت در میاد که میزان مطالب مفیدی که منجبر به جمع بندی و نتیجه گیری شده چقدره مسلما تعداد تاپیک ها برای این کار ملاک به حساب نمیاد.
    3- ارائه مطالب به قالب استاندارد تری درمیاد.
    4- به نظر من این کار باعث میشه که ناخوداگاه ویکی eca بصورت مرجعی برای همه تبدیل بشه که برای یافتن هر پاسخ سوالی اول به اون مراجعه کنن.

دوستان اگه نظری در این مورد دارید بقیه موارد رو شما کامل کنین.

پاسخ : راه اندازی بخش ویکی برای سایت

سلام
    حامد جان پیشنهاد خوبی هست . قبلا هم همکاران سایت پیشنهاد همچین موردی را داده بودند که خوب میتونه خیلی خیلی مفید باشه .
    منتها بزرگترین مشکل این هست که نیاز به یک مسول فول تایم برای این بخش داریم کسی که بتونه دسته بندی ها و رسیدگی مناسبی انجام بده .
    اگر کسی با سابقه کاری مناسب در انجمن پیدا بشه که این مسولیت رو قبول کنه من تمام لوازم رو فراهم میکنم

دیدگاه

سلام
      البته من زیاد دراین مورد اطلاع ندارم ولی تا جایی که میدونم یکی از خصوصیات ویکی اینه که متکی به فرد نیست یعنی هر کی خواست میتونه مطالبی رو بهش اضافه یا ویرایش کنه.
      پیشنهاد من در این مورد اینه که به بند قوانین یه مورد اضافه بشه که شروع کننده ی تاپیک موظفه که جمعبندی از تابیک رو در ویکی ثبت کنه.برای مطالب گذشته هم بصورت زمان بندی شده مثلا ۲ ساله مطالب گذشته با تقسیم کار به ویکی اضافه بشه.فکر کنم همه ی میتونن دینی از کسایی که بهش لطف میکنن و پاسخی به سوالاتش میدن و در بحثی شرکت میکنن رو با جمعبندی مطالب و ارأءه اون در ویکی جبران کنن.
      از اونطرف هم اگه متظر فردی هستیم که بیاد این کارها رو بکنه وقت رو تلف کردیم و مطمعن باشید اون یه نفر هیچ وقت پیدا نخواهد شد.در ثانی با توجه به حجم مطالبی که ممکنه در چند سال اینده بهش اضافه بشه اصلا یک نفر برای این کار نمیتونه کفایت کنه فکر کنم باید به این کار رو تک تک اعضا واگذار کنیم.
      ثالثا اصلا هدر دادن وقت در این مورد جایز نیست.

دیدگاه

حامد جان اگر کاربری اومد و مطالب کاملا بی ربط قرار داد باید چیکار کنیم ؟
        کی باید گزارش بده ؟ یا بهتر بگم به کی باید گزارش داده بشه ؟

دیدگاه

البته حرف شما کاملا درسته ولی ترفندهای زیادی وجود داره مثلا فرد جمعبندی رو که از تاپیکش داشته به همکارای علمی سایت که در اون بحث شرکت داشته بده و در صورت تایید در wiki قرار داده بشه. از تجربه ی سایر سایتها میشه در این مورد استفاده کرد.مثلا ویکی سایت :
          http://wiki.ubuntu-ir.org/
          خلاصه هر چی شما بگید درسته و درش شکی نیست ولی من میگم به هر نحوی شده باید این کار رو شروع کرد و بعد از شروع بر اساس تجربه ای که در این راه بدست میاریم تدبیر کنیم.

دیدگاه

دقیقا این ویکی همون چیزی هست که مد نظر من هست .
            باید ببینیم امکاناتش چی هست و اصلا چطور میشه استفاده کرد !
            کسی میدونه از آیا این ویکی فارسی شده و آیا میشه از جایی دانلودش کرد ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیرعلی بلورچیان
              دقیقا این ویکی همون چیزی هست که مد نظر من هست .
              باید ببینیم امکاناتش چی هست و اصلا چطور میشه استفاده کرد !
              کسی میدونه از آیا این ویکی فارسی شده و آیا میشه از جایی دانلودش کرد ؟
              این لینک ها برای مقایسه سیستم های ویکی
              http://moinmoin.wikiwikiweb.de/WikiEngineComparison
              http://www.wikimatrix.org/

سایت ویکی مورد استفاده در ویکی اوبانتو
              http://moinmoin.wikiwikiweb.de/

من قبلا mediawiki رو امتحان کردم، فارسی رو کاملا ساپورت می کنه و حتی تقویم شمسی هم داره اما به نظر من کار کردن کاربر عادی باهاش شاید ساده نباشه هرچند نمی دونم سیستم های دیگه چطوری هستن.
              نصب کردنش هم خیلی ساده است. با یه سرچ ساده می تونید پیداش کنید.

دیدگاه

خیلی ممنون
                موارد مورد توجه من :
                1- حتما باید PHP باشه چون من بقیه رو اصلا بلد نیستم ! مگر اینکه یکی مسولش بشه تا تغییرت لازم رو اعمال کنه
                2- اگر دیتابیس نداشته باشه پس چطور این موارد رو نگه میداره ؟ اکثرا نوشتن که دیتابیس ندارن !!!!
                3-Spam protection هم داشته باشه

اگرم سیستم فارسی شده باشه که چه بهتر
                کسی چیزی پیشنهاد نمیده ؟

دیدگاه

به نظرم اینیکی جالب هست
                  http://www.mediawiki.org/wiki/MediaWiki

مخصوصا اینکه فارسی شده دیگه کار ماهم راحتتر هست ولی قالب و فرم خاصی نداره کلا مثل ویکی پدیا ساده هست.

نظرتون چیه؟

دیدگاه

به نظرم اینیکی جالب هست
                    http://www.mediawiki.org/wiki/MediaWiki

مخصوصا اینکه فارسی شده دیگه کار ماهم راحتتر هست ولی قالب و فرم خاصی نداره کلا مثل ویکی پدیا ساده هست.

نظرتون چیه؟
                    به نظر من هم mediawiki خوبه هم php هست هم اینکه با sql کار می کنه و چون ظاهرا همون چیزی هست که wikipedia بر مبنای اون بنا شده می تونید از کارایی و قابلیت هاش مطمئن باشید. در باره قالب هم باید بگم خودش چندتا قالب داره اما همچین چنگی به دل نمیزنن برای پیدا کردن قالب های خوشگل تر لینک زیر رو یه نگاه بیندازید.
                    http://mediawiki2u.com/
                    ولی ترجیحا قبل از انتخاب قطعی یکی از این ویکی ها 2-3 مورد از معتبر ترین ها رو نصب کنید و ببینید در عمل چه شکلی هستن و کار کردن باهاشون چطوریه فکر کنم اینطوری انتخاب بهتری خواهید داشت.
                    من پیشنهاد می کنم درباره همون چیزی هم که در ubuntu استفاده میشه یه پرس و جوی بکنید شاید امکاناتش کافی و خوب باشه چون به هر حال وبمستر های ubuntu بدون دلیل سراغ اون نرفتن.

دیدگاه

زبانش php نیست مال ابونتو .... کلا نفهمیدم کی به کیه !!!

من این mediawiki رو نصب کردم امتحانی ..... اصلا سر در نمیارم oo: اصلا چطور باید موضوع زد دسته بندیش چطوریه ..... ؟ کسی تاحال با اینا کار کرده ؟

دیدگاه

زبانش php نیست مال ابونتو .... کلا نفهمیدم کی به کیه !!!

من این mediawiki رو نصب کردم امتحانی ..... اصلا سر در نمیارم oo: اصلا چطور باید موضوع زد دسته بندیش چطوریه ..... ؟ کسی تاحال با اینا کار کرده ؟
                        اول اینکه می تونید این لینک رو دید بزنید.
                        http://en.wikipedia.org/wiki/Wikiped...to_edit_a_page

برای ایجاد صفحه شما ادامه صفحه اصلی ویکی یه چیزی بنویسید و enter کنید. (یعنی آدرس صفحه ای که موجود نیست رو بنویسید) در صفحه باز شده لینک ایجاد صفحه رو خواهید دید که ادامه کار مشخصه. برای موضوع بندی هم یه کدی بود که انتهای صفحه میگذاشتیم و جلوش اسم موضوع رو می نوشیم. اینطوری اون مقاله مربوط به موضوع نوشته شده میشد اما چی بود یادم نیست. کلن من یه هفته باهاش کار کردم یکی از بهترین کارهای که می تونید بکنید اینه که از ویکی پدیا تقلب کنید یعنی صفحات مشابه چیزی که می خواهید رو در ویکی پدیا پیدا کنید و از بالا edit page یا view source را انتخاب کنید. و ببنید طرف چیکار کرده! اینطوری زودتر به نتیجه می رسید.

دیدگاه

من با راهنمایی ساسان عزیز شروع کردم به ویکیپدیایی شدن :biggrin:

من دارم این خود آموز رو مطالعه میکنم

موجود جالبیه !
                          چگونه هوشمندانه بپرسیم

دیدگاه

سلام
                            خیلی خوبه منم اگه کمکی از دستم بر بیاد انجام میدم مخصوصاً تو دسته بندی مطالب :job:
                            فقط کسی هرگز اشتباه نمی کند که اصلا کاری انجام نمی دهد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X