اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی مدار نوسان ساز دو 555 همزمان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی مدار نوسان ساز دو 555 همزمان

درود
    دوستان مدار های زیادی با 555 طراحی کردم برای رسیدن به پالس هایی که توی عکس کشیدم ولی نشد البته قبلا یادمه که همچین مداری رو درست کردم . که دو چشمک زن همزمانه که اولی با سرعت بالاست که قابل دیدن نیست و دومی به فاصله 3 ثانیه است و میخوام . با ولوم های پتاسیومتر عرض پالس ها و طول پالس ها کنترل بشه . با دو تا ای سی 555

پاسخ : طراحی مدار نوسان ساز دو 555 همزمان

خوب برای طراحی شما یک مدار 555 آستابل برای 2 ثانیه خودتون درست کنید سپس خروجیشو بزارید برای یک led ، حالا از همین خروجی استفاد کنید برای کنترل مدار دوم 555اتون ، مدار دوم 555 باید با فرکانس بالا تر بصورت آستابل باشه که با ولوم فرکانسش تنظیم بشه و اینکه موقعی که طبقه اول مقدار منطقی 1 هستش مدار دوم کار کنه و موقعی که صفر هستش مدار دوم کار نکنه که میتونید روی تغذیه مدار دوم یا خروجی مدار دوم کنترل بزارید (مثلاً با یه ترانزیستور خروجی رو صفر کنید یا تغذیه بخش دوم رو قطع کنید و...)

دیدگاه

من اینو درست کردم ولی متاسفانه قسمت دوم درست کار نمیکنه

دیدگاه

فایل پروتئوستون رو بزارید تا نگاهی بهش بندازم

-----------------------------------

تو نگاه اول مشکلی که تو مدار هست اینه که پایه ریست طبقه اول به جایی وصل نشده

دیدگاه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

http://up.persianscript.ir/uploads2/3985-New-folder.rar

دیدگاه

خب مدارتون تقریباً درسته یه نگاه به عکس بندازین :

اولین موضوع که باید دقت کنید اینه که فرکانس طبقه دوم طبق درخواست خودتون باید بیشتر از طبقه اول باشه پس خازن طبقه 2 بسته به نیازتون باید خیلی کوچیک تر از طبقه اول باشه
            موضوع دوم duty cycle ه که با این آرایش آستابل نمیتونید 50% داشته باشید که واسه بدست آوردنش باید از یه دیود موازی با مقاومت های پایین پایه 7 استفاده کنید
            قصدم اینه که خودتون انجام بدین وگرنه کامل کردن مدار کاری نداره هرجا راهنمایی خواستین بگین کمکتون میکنم

دیدگاه

میشه در مورد
              duty cycle بیشتر توضیح بدید . همه جا توی نرم افزار هاشم نوشته ولی منظور کلی شو متوجه نشدم سیکل کامل چیه . و اینکه موازی دیود با مقاومت از پایه 7 به زمین وصل میشه ؟ و توی هر دو طبقه باید گذاشت ؟
              سوال دوم اینه که توی پروتئوس احساس میکنم زمان خاموشی رو درست نشون نمیدن روی ال ای دی ها و توی اسکوب بظاهر درسته و اگر بخوام زمان خاموشی رو زیاد و کم کنم باید مقاومت 10کیلو طبقه دوم رو تغییر بدم ؟

دیدگاه

اگه بخوام ساده توضیح بدم برای مثال شما میخواین 2 ثانیه روشن باشه 2 ثانیه خاموش درسته؟ این ینی تو بازه 4 ثانیه ( که انتخاب کردین) نصفش روشنه نصفش خاموش این میشه duty cycle 50% حالا هرچه تو این چهار ثانیه زمان روشن بودن بیشتر باشه و زمان خاموش بودن کمتر باشه (مثلاً 3 ثانیه روشن 1 ثانیه خاموش) duty cycle بیشتر میشه (که برای مثال داخل پرانتز میشه 75%) و برعکس هرچه زمان روشن بودن کمتر باشه دیوتی سایکل کمتر میشه
                توضیح کلی دیوتی سایکل بطور کلی : در یک نوسان (یک بازه زمانی) نسبت زمان مثبت بودن موج به کل زمان نوسان شکل فک کنم راحت تر نشون میده :

یک سیکل کامل با توجه به شکل مقدار 0 تا t رو میگن که یکبار مثبت و منفی شدن موج با هم
                یه سرچ کوچولو تو نت میزدی راحت پیدا میکردی واسه سوال دومت :

سوال سومت اگه هر2 جا دیوتی سایکل 50% میخوای بله بزار
                در مورد سوال آخرت اول اینکه فرکانس طبقه دوم اونقدر زیاد هست که چشم نتونه بین خاموشی و روشنی ال ای دی تشخیص بده و اینکه خود پروتئوس هم بدرستی نشون نمیده در اینجور موارد
                برای اینکه زمان خاموشی رو زیاد کنی با توجه به روش آستابل موقعی که خازن میخواد تخلیه بشه از طریق مقاومت 10 کیلو تخلیه میشه هرچه سرعت این تخلیه کمتر باشه زمان خاموشی بیشتره پس با این حساب باید مقاومت را بالا ببرید تا بتونید زمان خاموشی رو بیشتر کنید

دیدگاه

سپاس از توضیح خوبتون دوست عزیز . یک مدار دیگه هم با 555 درست کردم برای کار دیگه ایی که مشکل اصلی نویز بود و حل هم نشد . یک تاپیک جدید براش باز میکنم ممنون میشم اونجا هم راهنمایی کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط solimaniashkan نمایش پست ها
                    سپاس از توضیح خوبتون دوست عزیز . یک مدار دیگه هم با 555 درست کردم برای کار دیگه ایی که مشکل اصلی نویز بود و حل هم نشد . یک تاپیک جدید براش باز میکنم ممنون میشم اونجا هم راهنمایی کنید
                    چشم اگر در توانم باشه حتما لطفاً لینک تاپیک رو برام پیام خصوصی کنین

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X