اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتصال sim900 به میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اتصال sim900 به میکرو

برای اتصال sim900a به mega32a (در ارتباط سریال) باید از آی سی خاصی استفاده کنیم؟ یا تقسیم ولتاژمیخواد ؟ مقادیرش چنده ؟
    بعضی جاها نوشته sim900a جدیده و نیاز به این چیزا نداره فقط با سیم متصل کنیم ؟ درسته ؟
    امضاندارم. ميشه انگشت بزنم...؟

www.AsanService.ir

پاسخ : اتصال sim900 به میکرو

سلام
    نیازی به آی سی خاصی نیست!
    ابن ماژول با ولتاژ 3.3 تا 4.2 ولت کار میکنه
    من همیشه واسه اینکه نیاز به تقسیم مقاومتی روی پایه های rx و tx نباشه ولتاژ میکرو رو از همین sim900 میگیرم ینی اگه sim900 رو با 4.1 ولت راه اندازی کردم همین ولتاژ رو واسه میکرو استفاده میکنم و تا حالا که مشکلی نداشتم
    ولی 2 3 تا ماژول بدون تقسیم مقاومتی وصل کردم به میکرو و میکرو رو با 5 ولت راه اندازی کردم و متاسفانه بعد یه مدت قسمت ارتباط سریال sim900 از کار افتاد!

دیدگاه

الان من فقط با دو رشته سیم وصل کردم به میکرو. ارتباط سریال بین SIM900 با کامپیوتر توی هایپر ترمینال ، وقتی برقرار هست که به MEGA32 وصل نباشه. یعنی مگا32 را برمی دارم ، منتونم داخل هایپرترمینال تایپ کنم ولی وقتی میزارمش ، دیگه نمیشه تایپ کرد. این برا چیه ؟

www.AsanService.ir

دیدگاه

اولا اگه از ترمینال و مبدل usb به serial استفاده میکنید حتما تقسیم مقاومتی رو بزارید که ولتاژ بین 3.3 تا 4.2 قرار بگیره چون ممکنه به ماژول آسیب برسه
        این مشکلی هم که دارید احتمالا به خاطر این هست که پایه tx میکرو در زمان روشن بودن در سطح 0 قرار داره و زمانی که شما دیتا رو از هاپر ترمینال میفرستید 0 میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.ahmadvand نمایش پست ها
          الان من فقط با دو رشته سیم وصل کردم به میکرو. ارتباط سریال بین SIM900 با کامپیوتر توی هایپر ترمینال ، وقتی برقرار هست که به MEGA32 وصل نباشه. یعنی مگا32 را برمی دارم ، منتونم داخل هایپرترمینال تایپ کنم ولی وقتی میزارمش ، دیگه نمیشه تایپ کرد. این برا چیه ؟
          دوست عزیز لطفا بیشتر توضیح بده! اصلا متوجه نشدم مشکلت چیه!؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط goldenmasoud نمایش پست ها
          اولا اگه از ترمینال و مبدل usb به serial استفاده میکنید حتما تقسیم مقاومتی رو بزارید که ولتاژ بین 3.3 تا 4.2 قرار بگیره چون ممکنه به ماژول آسیب برسه
          دوست عزیز تا اونجا که من میدونم اون تغذیه ماژوله باید بین 3.3 تا 4.8 باشه(نه 4.2 ولت) ! ولی جایی ندیدم ارتباط سریالش باید کمتر از 4.2 باشه! اصلا ارتباط سریالش یه پروتکلی استاندارد و مشخصه که محدوده ولتاژش تا 5 ولت هم هست!(دقت کنید که این 5ولت برای بیت یک هست و وقتی یک بایت میفرستیم ممکنه چندبار بین صفر و 5 ولت تغییر کنه! و حتی در حالت 5 ولت همجریان زیادی نمیکشه که بخواهد آسیب بزنه!؟ )

اگر اشتباه می کنم دوسنان اصلاح بفرمایند!

برای اتصال sim900a به mega32a (در ارتباط سریال) باید از آی سی خاصی استفاده کنیم؟ یا تقسیم ولتاژمیخواد ؟ مقادیرش چنده ؟
          بعضی جاها نوشته sim900a جدیده و نیاز به این چیزا نداره فقط با سیم متصل کنیم ؟ درسته ؟
          تا اونجا که من میدونم (که شاید چیزهایی رو ندونم وبهتره فقط به حرف من اکتفا نفرمایید) نیازی به هیچ مقاومتی نیست!
          لااقل من که بدون مقاومت جواب گرفتم!
          فقط کافی RX و TX و GND ماژولت رو به ترتیب به TX و RX و GND میکرو وصل کنی! همین!

دیدگاه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط goldenmasoud نمایش پست ها
              همونطور که خودتون عکسش رو گذاشتین این محدودیت برای VBAT یا همون تغذیه هست! و فکر نکنم ربطی به ارتباط سریال داشته باشه! ارتباط سریال یه پروتکل مشخص داره که برای بیت 1 میتونه تا 5 ولت رو بپذیره!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hashemisali70 نمایش پست ها
                دوست عزیز لطفا بیشتر توضیح بده! اصلا متوجه نشدم مشکلت چیه!؟

ببینید ، من مدار سیم 900 را به میکرو وصل کرده ام . و داخل هایپرترمینال نمیتونم بهش دستور بدم. ولی این اتصال رو که قطع می کنم ، یعنی پایه های rx,tx را که قطع می کنم و اتصال بین میکرو با سیم 900 نیست و به هیچ چیز دیگه ای دست نمی زنم،براحتی میشه داخل هایپرترمینال تایپ کرد. میخوام بدونم علتش چیه ؟

www.AsanService.ir

دیدگاه

ببینید ، من مدار سیم 900 را به میکرو وصل کرده ام . و داخل هایپرترمینال نمیتونم بهش دستور بدم. ولی این اتصال رو که قطع می کنم ، یعنی پایه های rx,tx را که قطع می کنم و اتصال بین میکرو با سیم 900 نیست و به هیچ چیز دیگه ای دست نمی زنم،براحتی میشه داخل هایپرترمینال تایپ کرد. میخوام بدونم علتش چیه ؟
                  منظورت اینه که میخواهی به صورت همزمان هم میکرو به ماژول دستور بده و هم کامپیوتر؟؟

دیدگاه

با سلام و درود
                    هماهنگ بودن نرخ تبادل داده[1] نرم افزار و Sim900 را بررسی نمایید.

[1]- Baud rate

دیدگاه

مهندس! فکر کنم فهمیدم مشکلت چیه!
                      درسته که سیم 900 باد ریتش رو خودش تنظیم میکنه!
                      ولی احتمالا مشکل از اینجاست که بادریت میکروت با باد ریت سریال کامپیوترت متفاوته!
                      و اون وقت ماژول سیم 900 میاد بادیت خودش رو با میکرو تنظیم میکنه! و اونوقت نمیتونه با کامپیوتر ارتباط بر قرار کنه!
                      یعنی مثلا باد ریت میکرو هست 2400 ولی باد ریت کامپیوترت هست 9600! وقتی هر دوتا رو به ماژول وصل می کنی ماژولت باد ریت خودش رو باد ریت میکرو یعنی 2400 تنظیم میکنه! خب در این صورت معلومه که نمیتونی با کامپیوتر که باد ریتش 9600 هست به ماژولت دستور بدی! باید باد ریت پورت کامپیوترت رو تغییر بدی تا بتونی دستور بدی!
                      امیدوارم مشکلت حل شده باشه!
                      جدیدترین ویرایش توسط hashemisali70; ۲۲:۰۷ ۱۳۹۵/۰۵/۰۱.

دیدگاه

سلام
                        شما از لحاظ اصولی هم حساب کنی این روشی که شما استفاده میکنی مشکل داره!!
                        شما اومدی دو تا خروجی رو که هر لحظه ممکنه با هم تفاوت داشته باشن رو به هم متصل کردید!! (tx میکرو به tx سیستم وصل کردید که اشتباه هست!)
                        به نظر من بهترین راه اینه که یه جام***********بر واسه tx میکرو و یا tx سیستم بزارید که بتونید هر وقت هر کدوم رو لازم داشتید اون یکی رو قطع کنید
                        جدیدترین ویرایش توسط M3R-E; ۱۳:۱۵ ۱۳۹۵/۰۵/۰۱.

دیدگاه

منظورت اینه که میخواهی به صورت همزمان هم میکرو به ماژول دستور بده و هم کامپیوتر؟؟
                          بله دقیقا. میخوام دستوراتی که اجرامیشه داخل کامپیوتر مانیتورینگ بشه

www.AsanService.ir

دیدگاه

بله دقیقا. میخوام دستوراتی که اجرامیشه داخل کامپیوتر مانیتورینگ بشه
                            کاری رو که گفتم انجام دادی؟؟

مهندس! فکر کنم فهمیدم مشکلت چیه!
                            درسته که سیم 900 باد ریتش رو خودش تنظیم میکنه!
                            ولی احتمالا مشکل از اینجاست که بادریت میکروت با باد ریت سریال کامپیوترت متفاوته!
                            و اون وقت ماژول سیم 900 میاد بادیت خودش رو با میکرو تنظیم میکنه! و اونوقت نمیتونه با کامپیوتر ارتباط بر قرار کنه!
                            یعنی مثلا باد ریت میکرو هست 2400 ولی باد ریت کامپیوترت هست 9600! وقتی هر دوتا رو به ماژول وصل می کنی ماژولت باد ریت خودش رو باد ریت میکرو یعنی 2400 تنظیم میکنه! خب در این صورت معلومه که نمیتونی با کامپیوتر که باد ریتش 9600 هست به ماژولت دستور بدی! باید باد ریت پورت کامپیوترت رو تغییر بدی تا بتونی دستور بدی!
                            امیدوارم مشکلت حل شده باشه!
                            برای مانیتورینگ نیازی نیست tx کامپیوتر رو به ماژول وصل کنی!
                            پیشنهادم من اینه که از 2 تا cp2102 استفده کنی و وصلشون کنی به کامپیوتر و RX های اونها رو یک به tx میکرو و یکی هم به tx ماژولت وصل کنی! و از دوتا نرم افزار پروت سریال مثلا یکی ترمینال بسکام و یکی هم نرم افزار serial port termianl استفاده کنی تا دستورهای رد و بدل شده بین اونها رو ببینی!
                            البته یادت باشه حتما باد ریتهای میکرو و هردوتا پورت کامی که استفاده می کنی یکی باشه! اگر تنظیمات باد ریت ماژول سیم 900 دست نخوره خودش باد ریت رو شناسایی میکنه! ولی نباید دوتا باد ریت مختلف رو بهش وصل کنی!

دیدگاه

در Application note خود ماژول اومده که ولتاژ بر روی پایه های دیتا نباید بیش از 2.8 ولت باشه و برای ارتباط سریال هم مدار level shifter رو ارائه داده تا 5 ولت و 2.8 ولت از هم کاملا با ترانزیستور ایزوله بشه. جستجو کنید sim900 serial port application note
                              STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X