اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد infrared

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد infrared

سلام
    من در زمینه ی avr تازه کار هستم
    دو تا سنسور دریافت و ارسال مادون قرمز دارم و میخوام بین دو تا میکرو به وسیله ی ماون قرمز اطلاعات رد و بدل کنم
    میخوام اول از همه نحوه ی اتصال صحیح چهار پایه ی هر فرستنده-گیرنده رو بدونم , اینکه چطور باید اونا رو به میکرو وصل کنم و اینکه چه طور می تونم توی محیط codevision با زبان c اطلاعات رو ارسال یا دریافت کنم
    پیشاپیش از کمکتون متشکرم

پاسخ : سوال در مورد infrared

سلام

فرستنده مادون قرمز که 2 تا پایه داره و باید بایاس مستقیم بشه.
    گیرنده های مادون قرمز هم که معمولا مشکی رنگ هستند باید بایاس معکوس بشند. بهتره از گیرنده های سه پایه استفاده کنی که یه پایه زمین دارند ، یه پایه VCC پنج ولت دارند و یه پایه خروجی data . برای افزایش برد گیرنده هم باید جلوی اون عدسی بگذاری ...

پایه خروجی گیرنده را با یه مقاوت 10 کیلو یا کمتر به بیس یه ترانزیستور npn وصل کن. امیترش را زمین کن و کلکتورش را با یه 10 کیلو به vcc وصل کن و از کلکتور به میکرو وصل کن. یعنی سنسور گیرنده را با یه امیتر مشترک به میکرو وصل کن.

برای خروجی هم میتونی از مدار کلکتور مشترک استفاده کنی ، هم امیتر مشترک. از میکرو به بیس ترانزیستور با یه مقاومت وصل کن. امیتر را زمین کن. برای کلکتور هم یه مقاومت 39 اهم به تغذیه وصل کن. مثبت فرستنده را به مقاومت و منفی اون را به کلکتور وصل کن.

برای ترانزیستورها از BC338 یا 2n2222 یا هر چیز دیگه ای میتونی استفاده کنی.

بهتره یه پروژه با اینفرارد پیدا کنی و از مدار اون کمک بگیری

توی بعضی از مدارها از یه آی سی 555 هم در طرف گیرنده استفاده شده.که بستگی به کاربرد داره...

برای ارسال صفر که خوب صفر ارسال کن. برای ارسال یک باید توی یه بازه زمانی یه سری پالس با فرکانس در حد کیلو بفرستی. مثلا کنترل تلویزیون ها بین 40 کیلو تا 60 - 70 کیلو هست ...

در کل اگه عدسی نگذاری بردت بیشتر از چند متر نمیشه...

موفق باشی
    از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
    گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

سلام و ممنونم از کمکتون
      من دیود دریافت کننده ای دارم که دو پایه است و باید با همون کار بکنم , میشه بدونم اینو چه طور باید وصل کنم ؟
      ممنونم

دیدگاه

در زیر پروژه ای جهت شمارش اشیاء عبوری از مقابل سنسور مادون قرمز آورده شده است که شما میتوانید جهت آشنائی بیشتر با چگونگی عملکرد سنسورهای مادون قرمز این پروژه را مورد مطالعه قرار دهید.

#include <mega16.h>
        #include <delay.h>
        #include <stdlib.h>
        #include <string.h>
        char out1,out2,out3,out4;
        int in;
        unsigned char str1[5];
        //******************************************
        // External Interrupt 0 service routine
        interrupt [EXT_INT0] void ext_int0_isr(void)
        {
        in++;
        if(in>9999) in=0;
        delay_ms(10);
        }

void dec_7seg(int ha){
        itoa(ha,str1);
        out1=str1[0];
        out2=str1[1];
        out3=str1[2];
        out4=str1[3];
        }

unsigned char coding(unsigned char b){
        switch (b)
        {
        case 0x30:
        return 0xc0;
        break;
        case 0x31:
        return 0xf9;
        break;
        case 0x32:
        return 0xa4;
        break;
        case 0x33:
        return 0xb0;
        break;
        case 0x34:
        return 0x99;
        break;
        case 0x35:
        return 0x92;
        break;
        case 0x36:
        return 0x82;
        break;
        case 0x37:
        return 0xf8;
        break;
        case 0x38:
        return 0x80;
        break;
        case 0x39:
        return 0x98;
        break;
        }
        }

void main(void)
        {
        DDRA=0xFF;
        DDRB=0x0F;
        // External Interrupt(s) initialization
        // INT0: On
        // INT0 Mode: Falling Edge
        // INT1: Off
        // INT2: Off
        GICR|=0x40;
        MCUCR=0x02;
        MCUCSR=0x00;
        GIFR=0x40;
        #asm("sei&quot
        while (1)
        {
        dec_7seg(in);
        PORTB=0b0111;
        PORTA=coding(out1);
        delay_ms(5);
        PORTB=0b1011;
        PORTA=coding(out2);
        delay_ms(5);
        PORTB=0b1101;
        PORTA=coding(out3);
        delay_ms(5);
        PORTB=0b1110;
        PORTA=coding(out4);
        delay_ms(5);
        };
        }

دیدگاه

یک مدار بسیار ساده را برای تشخیص مانع :

دیدگاه

یک مدار عملی برای تشخیص مانع توسط PLL

آی سیLM567 یک PLL (حلقه قفل فاز) است که جهت آشکارسازی پالسTone decoder، آشکار ساز FMو ... بکار می رود.
            شرح مدار به این صورت است که توسط آی سی LM567 یک فرکانس تولید و فرستاده می شود. اگر آن فرکانس دریافت شود خروجی یک است و اگر فرکانس دریافت نشود خروجی صفر است.

 بزرگترین مزیت این مدار این است که هم مولد پالس است و هم آنرا دریافت می کند.

دیدگاه

سلام .........
              ببخشید
              ممکنه بگید بایاس چی هست ؟! اینو تا به حال چند بار شنیدم - فقط برای فرستنده و گیرنده هست یا نه ؟

با تشکر :bye
              Put the fun back into computing. Use Linux

دیدگاه

سلام برای قفل فرکانس داخل کوره های القایی فرکانس متوسط میشه از این vco استفاده کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Reza Kh
                  سلام .........
                  ببخشید
                  ممکنه بگید بایاس چی هست ؟! اینو تا به حال چند بار شنیدم - فقط برای فرستنده و گیرنده هست یا نه ؟

با تشکر :bye
                  سلام
                  بایاس (Bias) به مفهوم "جهت قرار دادن" یا "تمایل به یک طرف" هستش.
                  تووی المانهای دیودی این مفهوم مطرح میشه.
                  بایاس مستقیم یا بایاس معکوس به این معنی هست که اون المان به چه سمتی تووی مدار قرار بگیره (نسبت به ولتاژ دو سرش).
                  این چیزی بود که بنده میدونم. اگه دوستان اطلاعات بیشتری دارن اگه اینجا قرار بدن بنده هم استفاده می کنم.

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان عزیز
                    ایا از دوستان کسی میتونه مدار درست کردن پرژکتور مادون قرمز با 6 عدد IR که 3W هس ومیزان ولت ان هم 3V هس و اینکه فتو سل که باید درمدار لحاظ شود وتعداد مقاومت های ان .ایا میتوان IR ها را سری کرده وبعد با درایور برق انرا تامین کرد ودراینصورت ایا مدار جداگانه باید برای فتوسل ان تعبیه شود؟شکل شماتیک مدار که حاوی ال ای دی مادون(IR( وفتوسل باشه ومشخصات ولتی درایور بکارگرفته شده را لطفا ارسال فرمایید.با سپاس

جدیدترین ویرایش توسط gavad44; ۱۰:۰۰ ۱۳۹۶/۱۱/۱۶.

دیدگاه

سلام دوستان عزیز.ببخشید موضوع را در این تایپیک مطرح میکنم چون گزینه ای برای مطرح کردن موضوع جدید هرچه گشتم تا بصورت جداگانه مطرح کنم پیدانکردم اگر از دوستان لطف کنند وراهنمایی کنن تا برای موصاعات بعدی از گزینه درست استفاده کنم ممنون میشم.موضوعی که میخام مطرح کنم درمورد LED IRمعمولی هست .LEDهای IRکه در دوربین مداربسته بکار میره حتی در هنگام روز وقتی به منبع تغذیه 2 ولت وصل میشن یه نور قرمز رنگ که در تاریکی واضحتر هست دارن ولی LED IRکه برای کنترل تلویزیون استفاده میشه اصلا نوری ازشون ساطع نمیشه.وباید حتما موقع تست با دوربین موبایل مشاهده کرد.علت این موصوع مربوط به طول موج این دو هست یا دلیل دیگری داره.چون IRکنترل تی وی ترتاب نورش خیلی کمهوبرای دوربین مداربسته اصلا کاربرد ندارد.سوال دوم مشخصات فنی این دوLEDمادون چه تفاوتهایی دارند وبرای چه مواردی بطور کلی از این دونوع میتوان. در مدارات یا صنعت استفاده کرد.جهت خرید این. هنگام مراجعه ب فروشگاه برای اینکه بطور اشتباه مثلا نوعی که برای دوربین میباشد نوعی که برای کنترل تی وی استفاده میشود را خریداری نکه ایا کد خاص یا اسم خاصی دارد.چون اکثر فروشگاها بطور اشتباه نوعی که برای کنترل تی وی استفاده میشود را به مشتری به جای نوعی که در دوربین مداربسته بکار میرود میفروشن.چون مشتری وقتی سراغ LED IRساده رامیگیرد فروشنده نمونه کنترل تی وی را ارائه میکند که کاربردی در دوربین ندارد.ممنون از دوستان.لطفا راهنمایی بفرمایید.درضمن POWER LED IRمنظورم نیس.نوع معمولی وساده که شبیه ال ای دی های مرئی هستند میباشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gavad44 نمایش پست ها
                        سلام دوستان عزیز.ببخشید موضوع را در این تایپیک مطرح میکنم چون گزینه ای برای مطرح کردن موضوع جدید هرچه گشتم تا بصورت جداگانه مطرح کنم پیدانکردم اگر از دوستان لطف کنند وراهنمایی کنن تا برای موصاعات بعدی از گزینه درست استفاده کنم ممنون میشم.موضوعی که میخام مطرح کنم درمورد LED IRمعمولی هست .LEDهای IRکه در دوربین مداربسته بکار میره حتی در هنگام روز وقتی به منبع تغذیه 2 ولت وصل میشن یه نور قرمز رنگ که در تاریکی واضحتر هست دارن ولی LED IRکه برای کنترل تلویزیون استفاده میشه اصلا نوری ازشون ساطع نمیشه.وباید حتما موقع تست با دوربین موبایل مشاهده کرد.علت این موصوع مربوط به طول موج این دو هست یا دلیل دیگری داره.چون IRکنترل تی وی ترتاب نورش خیلی کمهوبرای دوربین مداربسته اصلا کاربرد ندارد.سوال دوم مشخصات فنی این دوLEDمادون چه تفاوتهایی دارند وبرای چه مواردی بطور کلی از این دونوع میتوان. در مدارات یا صنعت استفاده کرد.جهت خرید این. هنگام مراجعه ب فروشگاه برای اینکه بطور اشتباه مثلا نوعی که برای دوربین میباشد نوعی که برای کنترل تی وی استفاده میشود را خریداری نکه ایا کد خاص یا اسم خاصی دارد.چون اکثر فروشگاها بطور اشتباه نوعی که برای کنترل تی وی استفاده میشود را به مشتری به جای نوعی که در دوربین مداربسته بکار میرود میفروشن.چون مشتری وقتی سراغ LED IRساده رامیگیرد فروشنده نمونه کنترل تی وی را ارائه میکند که کاربردی در دوربین ندارد.ممنون از دوستان.لطفا راهنمایی بفرمایید.درضمن POWER LED IRمنظورم نیس.نوع معمولی وساده که شبیه ال ای دی های مرئی هستند میباشد.
                        با درود
                        البته من پاسخ جامع ای راجب این سوال ندارم
                        ولی بنظرم اون ال ای دی های که در کنترل تلویزیون استفاده میشه با کیفیت تر باشه
                        خودتون میگید این ال ای دی ها نور مریی تولید نمیکنند پس مادون قرمز تر هستن از اون ال ای دی های که کمی نور قرمز تولید میکنند
                        البته با عقل هم جور درمیاد که از این ال ای دی که در مدار حساس تری مثل ارتیاط نوری بکار گرفته میشه با کیفیت تر باشه
                        و از اون ال ای دی های لا کیفیت کمتر برای ایجاد نور مریی در دوربین ها استفاده بشه و به صورت گروهی
                        نظر من این هست شاید برای بالا بردن توان این ال ای دی های دوربین کیفیت پایین تر اوردن و توان نوری کمتری ولی دقیق تری برای ال ای دی تلویزیون قائل شدن
                        شما باید تست کنید مثلا 10 تا ال ای دی کنترل نور بیشتری تولید میکنه یا 10 تا ال ای دی دوربین و این موضوع رو میتونید با دوربین موبایل تست کنید البته چون اون ال ای دی های دوربین چون نور مرئی هم تولید میکنند شاید شما رو به اشتباه بندازن

و راجب کلیت سوال شما من هم چیزی نمیدونم و اینکه خیلی مواقع اشتباهات فاحش تری در بین این فروشندگان اتفاق میوفته و یا اطلاع دقیقی راجب کالاشون ندارن و یا اطلاعات اشتباه ارائه میدن و یا کلا اصلا کنجشگ به جای قناری به شما میفروشن
                        پس نگرانیتونو درک میکنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X