اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اختلاف زیاد مقدار DC خروجی پل دیود با مقدار RMS ورودی پل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اختلاف زیاد مقدار DC خروجی پل دیود با مقدار RMS ورودی پل

با سلام
    برق شهر رو که با ولت متر RMS دقیق 225 ولت ای سی نشون میده با پل دیود و خازن یکسو سازی کردم و ولتاژ دی سی خروجی پل دیود بجای حدود 318 ولت (1.414*Vac) باشه ، 305 ولت هست.ولتمتر هم کاملا سالمه و با دیود های مختلف هم امتحان کردم ولی نتیجه تقریبا همینه.علتش چیه؟آیا میتونه ناشی از وجود var (توان راکتیو) باشه؟

پاسخ : اختلاف زیاد مقدار DC خروجی پل دیود با مقدار RMS ورودی پل

بخاطر مقاومت داخلی خازن که بین دوتا پایه وجود داره مقداری جریان کشیده میشه که باعث افتادن ریپل رو ولتاژ میشه در نتیجه مقدار دیسی ولتاژ افت میکنه

شما میتونید با افزایش ظرفیت خازن مقدار ریپل رو کم کنید

اینم فرمول ولتاژ ریپل
    فرکانس رو بخاطر تمام موج بودن 100هرتز در نظر بگیرید

دیدگاه

ممنون دوست عزیز ولی غیر از خازن اولی یه فیلتر ال سی هم اضافه کردم ولی باز همون مقدار رو نشون میده.(دو تا خازن 22 میکرو 450 ولت و یه سلف 100 میکرو بینشون).
      اصلا همچین چیزی امکان داره یا اینکه ولتمتر من یکی از دو ولتاژ AC یا DC رو اشتباه میخونه؟

دیدگاه

با سلام
        ولتاژ خروجی پل دیود را زیر بار اندازه بگیرید در حالت بی باری معمولا خطا بالاست بعلاوه شما در نهایت باید سیستم را برای کارکرد صحیح آن برای تحت بار طراحی نمایید نه حالت بی باری .

دیدگاه

سلام
          ولتاژ سیصد و خرده ای همون ولتاژ پیک برق شهره
          خازن تا ولتاژ پیک شارژ میشه

دیدگاه

آخه یعنی تا این حد خطا تازه اونم کم تر از مقداری که باید باشه. قبلا که همین کار رو میکردم ولتاژ DC (ولتاژ دو سر خازن یا همون ولتاژ پیک) دقیقا رادیکال دو برابر ولتاژ AC بود من که گیج شدم.

دیدگاه

در حالت بی باری ولتاژ خازن تا پیک ولتاژ شهر شارژ میشه و توی همین مقدار میمونه و کاملا درسته. پیک ولتاژ شهر هم 220*1.4 که درسته.

در حالت بارگذاری برحسب بار و جریانی که میکشه ولتاژ کم میشه و مقدار موثر رو باید حساب کرد چون ریپل داریم
              ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

یه نکته
                رادیکال دو برابر ولتاژ AC برای موج سینوسی خالص صدق میکنه
                چون ولتاژ شبکه دارای هارمونیک هست پس سینوسی کامل نیست و فرمول ذکر شده صدق نمیکنه

این رفتار هم طبیعی بحساب میاد
                پس مشکلی نداریم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X