اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برای اولین پروژه pcb من نظر بدهید و راهنمایی کنید !

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برای اولین پروژه pcb من نظر بدهید و راهنمایی کنید !

دوستان من تازه بعد از تموم کردن بعضی از آموزش ها ساخت pcb ، برای یکی از پروژها pcb زدم با آلتیوم ، حال پرژمو اینجا میزارم ، دوستان یه لطف کنید یه نگاهی به پروژه من بندازین ، و اگه مشکلی از نظر خودتون دیدید ، راهنماییم کنید ، که بسیار خوشحال میشم و ممنونتون.
    میخام به یه جایی برا چاپ بدم ، همراه با سولدر ماسک.
    امیدوارم با راهنمایی شما دوستان این pcb رو به سرانجام برسونم.

اینم فایل زیپ با حجم 500 کیلی بایت :

اول به شماتیک و جایگذاری قطعات من نگاه کنید ، ببینید خوبه یا بد!!
    تا روت دستی کنم ببینم چی میشه.

با تشکر.
    به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
    (پيش به سوي هدف)

پاسخ : برای اولین پروژه pcb من نظر بدهید و راهنمایی کنید !

دوستان تو روت نرم افزاری دیدم برای پایه های یه آیسی در روت دو لایه ، از یه پایه هم در زیر و هم در رو اتصال برقرار شده ، حالا سوال اینجاست ، زیر رو که میشه به راحتی لحیم کرد و اتصال و برقرار کرد ، ولی در لایه رو میاوفته زیر آیسی ، اینو باید چیکار کرد؟؟
    آِیا فقط راه چاره via هست؟؟
    (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

من در حال حاضر فقط در مورد شماتیک نظر میدم تا اول اینو حل کنیم:

1- بعضی جاها اتصالات خیلی طویل شده
      2- بعضی جاها نوع قطعات درست نیست(مثلا نوع خازن ها به نظرم درست نیست)
      3- بعضی جاها مقادیر ظاهرا درست نیست. بعنوان مثال 100nf فکر کنم نوشتید 100pf درست میگم؟
      4- دیکاپلینگ میکرو خوب انجام نشده. شما سه تا Vcc واسه میکرو دارید(با AVcc) پس سه تا خازن نیاز دارید
      5- بعد از رگولاتور های سری 780X به نظرتون بهتر نیست یه خازن 100نانو و یه 10/100 میکرو بذارید؟
      6- پایه ریست میکرو قراره چه بلایی سرش بیاد؟
      7- با توجه به اینکه میکرو شما ظاهرا SMD هستش نمی خوایید براش یه چند تا پین هدر بذارید برای پروگرم کردنش؟
      8- در قسمتی از مدار شما یه زمین به اسم "gnd" تعریف کردین و بعد وصلش کردین به GND. بحث ایزولاسیون هستش؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط hosseinam نمایش پست ها
      دوستان تو روت نرم افزاری دیدم برای پایه های یه آیسی در روت دو لایه ، از یه پایه هم در زیر و هم در رو اتصال برقرار شده ، حالا سوال اینجاست ، زیر رو که میشه به راحتی لحیم کرد و اتصال و برقرار کرد ، ولی در لایه رو میاوفته زیر آیسی ، اینو باید چیکار کرد؟؟
      آِیا فقط راه چاره via هست؟؟
      مهندس اصلا متوجه نشدم چی گفتین؟ با تصویر می تونید نشون بدید و بگید مشکل چیه؟

دیدگاه

سلام
        1-توی شماتیک خیلی سیم کشی شده، این کار درسته ولی زیاد اصولی نیست معمولا میان از نت استفاده کنن و کلا سیم کشی رو حذف میکنن.
        2- شماتیک رو برای راحتی کارت به سه قسمت 1- تغذیه 2- میکرو و پروگرامرش 3- مدارات جانبی تقسیم بندی کن.
        3-توی PCB بهتره که از SMD بیشتر از دیپ استفاده کنی
        4-keep لایه رو بهتره یه دست بزنی چون موقع برش برات خیلی بد در میارن و گیج میشن.
        5- چرا room مشکی نیست، اهمیت اینو وقتی بفرتسی به یه شرکت که برات بزنن دهنشون اندازه اسب باز موند متوجه میشی که سادگی چقدر مهمه
        6-کلیرنس رو 0.2 میل زدی که برای همچین بردی اونم دیپ کار خیلی خطایی هست چون مونتاژ کار گریه اش درمیاد.

در کل برای کار اولت عالیه و بهت تبریک میگم فاصله ی زیادی با یه کار حرفه ای نداره.
        رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rozeh نمایش پست ها

1- بعضی جاها اتصالات خیلی طویل شده
          2- بعضی جاها نوع قطعات درست نیست(مثلا نوع خازن ها به نظرم درست نیست)
          3- بعضی جاها مقادیر ظاهرا درست نیست. بعنوان مثال 100nf فکر کنم نوشتید 100pf درست میگم؟
          4- دیکاپلینگ میکرو خوب انجام نشده. شما سه تا Vcc واسه میکرو دارید(با AVcc) پس سه تا خازن نیاز دارید
          5- بعد از رگولاتور های سری 780X به نظرتون بهتر نیست یه خازن 100نانو و یه 10/100 میکرو بذارید؟
          6- پایه ریست میکرو قراره چه بلایی سرش بیاد؟
          7- با توجه به اینکه میکرو شما ظاهرا SMD هستش نمی خوایید براش یه چند تا پین هدر بذارید برای پروگرم کردنش؟
          8- در قسمتی از مدار شما یه زمین به اسم "gnd" تعریف کردین و بعد وصلش کردین به GND. بحث ایزولاسیون هستش؟

اولا تشکر بابت وقتی که گذاشتین.
          1-بهبود پیدا کرد.
          3و2-حل شد -من برام عدد مهم نبود برا همین پیگیر نبودم ، ولی از این به بعد مهم میشه.
          4-حل شد. ولی نمیدونم دیکاپلینگ چیه ، برا نویزه؟؟! اگه لطف کنید یه توضیح بدین ممنون میشم.
          5-حل شد.برای صاف تر شدن ولتاژ از خازن 10 میکرو و نویز 100 نانو دیگه؟!!
          6- تو اتمگا 8 استفاده شد پایه ریست ، چون در پورت سی قرار داره دیگه ، حالا در اتمگاهای دیگه مثل 16 یا همین مگا 8 باید چیکار کرد ریست رو؟؟
          7-هدر isp بود دیگه.
          8-حل شد.

اینم فایل اصلاح شده :

کلی بگم ، اگه مثلا من بخام به یکی از پایه های اوپتوکوپلر هم از لایه زیر خط وصل کنم و هم از لایه رو خط وصل کنم به همون پایه ، موقع لحیم کاری زیر که مشکلی ندارم ، ولی لحیم کاری لایه بالایی باید چیکار کرد؟؟!حالا شما فرض کنید که قرار هست یه سوکت آِیسی باشه که دسترسی به سوراخ لایه رو ندارید.

pencil

سلام
          1-توی شماتیک خیلی سیم کشی شده، این کار درسته ولی زیاد اصولی نیست معمولا میان از نت استفاده کنن و کلا سیم کشی رو حذف میکنن.
          2- شماتیک رو برای راحتی کارت به سه قسمت 1- تغذیه 2- میکرو و پروگرامرش 3- مدارات جانبی تقسیم بندی کن.
          3-توی PCB بهتره که از SMD بیشتر از دیپ استفاده کنی
          4-keep لایه رو بهتره یه دست بزنی چون موقع برش برات خیلی بد در میارن و گیج میشن.
          5- چرا room مشکی نیست، اهمیت اینو وقتی بفرتسی به یه شرکت که برات بزنن دهنشون اندازه اسب باز موند متوجه میشی که سادگی چقدر مهمه
          6-کلیرنس رو 0.2 میل زدی که برای همچین بردی اونم دیپ کار خیلی خطایی هست چون مونتاژ کار گریه اش درمیاد.

در کل برای کار اولت عالیه و بهت تبریک میگم فاصله ی زیادی با یه کار حرفه ای نداره.
          اولا تشکر میکنم بابت وقتی که گذاشتین .
          1-بهبود پیدا کرد
          2-بهبود پیدا کرد
          3-بله خیلی علاقه به این SMD دارم و همین کار رو هم در آینده خواهم کرد ، کار خیلی قشنگ میشه.ولی فعلا چون مقاومت ها و خازن های SMD رو ندیدم مجبور به استفاده از اینا شدم.
          4-یاد گرفتم اندازه برد رو تو لایه keep میزنن، حالا نمیدونم باید کجاش و دست بزنم تا خوب در بیاد ، اگه یه راهنمایی کنید ممنون میشم.
          5-یدونه room بود که برشداشتم ، یاد گرفتم که مثلا اگه دوتا sheet جدا از هم کشیده باشم ، و بعد موقع import کردن قطعات دوتا room تشکیل میشه که نمیشه قطعاتشو تو هم ادغام کرد ، برا همین گفتم همیشه بردارم . حالا مگه چقدر نبودنش برای شرکت ها مشکل ساز میشه؟؟!! حتما باید باشه؟؟
          6-کلیرنس رو با وجود میکرو smd نمیتونم از 0.25 بیشتر بگیرم ، البته برای تعریف قانون کلی ،پس باید برای نت ها جدا معرفی کنم ، درسته؟؟ پیشنهاد شما چیه برای اندازه کلیرنس؟؟

فایل اصلاح شده :

(هردو لینک یکی هستن)
          خیلی دوست دارم تا جایی که جا داره pcb رو کوچیک کنم. کاش میشد رفت موقع ساخت برد ، دستگاهها رو دید که چجوری میسازن.

دوستان من حداقل عرض خطوط دارم 0.2 میزنم ، شرکتها میتونن این عرض و بزنن یا بیشترش کنم؟؟!

خیلی ممنونم بابت وقتی که میزارین.
          (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

4-حل شد. ولی نمیدونم دیکاپلینگ چیه ، برا نویزه؟؟! اگه لطف کنید یه توضیح بدین ممنون میشم.
            آره. دلایل متعددی وجود داره که باعث کوپلینگ ناخواسته میشه و در بیشتر مواقع خطوط تغذیه رو دچار مشکل میکنه ولی خازن دیکاپلینک که بیشتر مواقع همین خازن 100nf هستش از این موضوع جلوگیری میکنه. گاهی وقتا مثلا تغذیه، یه سیگنال AC روی تغذیه شما ایجاد میکنه. گاهی وقتا قسمت های دیگه مدار باعث تاثیرات منفی روی مدار تغذیه میشه و اون هم روی مدار شما شما تاثیر می ذاره. گاهی وقتا هم مثلا شما کنار یه وسیله که Spike می اندازه روی خطوط مدار، دارید از مدارتون استفاده میکنید. دو تصویر از spike روی تغذیه یا خطوط ارتباطی:

و دلایل دیگه...
            شما از حالا به بعد همه قطعات دیجیتال خصوصا میکروکنترلرها رو دیکاپلینک کن. حداقل به همه پایه های Vcc یه خازن 100nf بذار.

5-حل شد.برای صاف تر شدن ولتاژ از خازن 10 میکرو و نویز 100 نانو دیگه؟!!
            آره خوبه. البته من هنوز مدارت رو ندیدم. بعدا میبینم.
            6- تو اتمگا 8 استفاده شد پایه ریست ، چون در پورت سی قرار داره دیگه ، حالا در اتمگاهای دیگه مثل 16 یا همین مگا 8 باید چیکار کرد ریست رو؟؟
            شما واسه پروگرم کردن فکر کنم به این پایه احتیاج دارید. من AVR زیاد یادم نمیاد. ولی شما باید یه خازن 100نانو و با یه مقاومت 10کیلو پول-آپ کنیدش. اصلا حسین بذار من برات چند تا برد استاندارد و مناسب کارهای حتی صنعتی بذارم و تغذیه و پین RESET و قسمت نوسانسازش رو ببینیم با هم. شماتیک خوب زیاد توی نت گیر نمیاد ولی من برات چندتا خوب رو گیر آوردم. اول اینو ببین:

به تعداد خازن های تغذیه میکرو نگاه کن. پایه ریست رو نگاه کن چیکار کرده. احتمالا نمی خواسته از ADC میکرو استفاده کنه که خوب دیکاپلینگ و فیلترش نکرده. حالا حسین این مدار رو ببین:

قسمت تغذیه AVcc رو ببین چیکارش کرده. این مدار هم خوب استاندارده. حالا این مدار رو ببین:

حسین به قسمت اوسیلاتور اون میکرو ATMEGA8U2-MU نگاه کن. دوتا مقاومت می بینی. یکیش R1 و یکی دیگه R3
            اگه گفتی واسه چیه؟ من خیلی قبل یه سوالی مثل این توی سایت استک پرسیده بودم(موقعی که خام بودم). با جستجوی فارسی فکر نکنم بتونی جوابش رو پیدا کنی. متاسفانه هموطن هامون زیاد به طراحی اصولی اهمیت نمیدن بخاطر همین ممکنه همچین چیزایی بینشون عجیب باشه. خودت جستجو کن فکر کنم جوابش رو پیدا کنی.(شما اگه نخواستی نذار اون دوتا مقاومت رو. بعدا واسه کارهای مهم و صنعتی اگه خواستی بذار)

این چندتا شماتیک اصولی بودن. گفتم بذارم که براساس اینا طراحی کنی. اگه همیشه طراحی اصولی کنی احتمال خطا خیلی میاد پایین. بخاطر همین خیلی وقتا بدون مشکل کارت راه میفته.

7-هدر isp بود دیگه.

ندیدم. یه بار دیگه یه نگاه می اندازم.

کلی بگم ، اگه مثلا من بخام به یکی از پایه های اوپتوکوپلر هم از لایه زیر خط وصل کنم و هم از لایه رو خط وصل کنم به همون پایه ، موقع لحیم کاری زیر که مشکلی ندارم ، ولی لحیم کاری لایه بالایی باید چیکار کرد؟؟!حالا شما فرض کنید که قرار هست یه سوکت آِیسی باشه که دسترسی به سوراخ لایه رو ندارید.
            حسین جان وقتی برد رو متالیزه سفارش بدی جای هیچ نگرانی نیست. لایه بالایی هم وصل میشه.

دیدگاه

حسین نوع قطعات هنوز درست نشده. مثلا واسه خارن ها هنوز شماتیک و فوت-پرینت نوع قطبی استفاده شده. بین اون دوتا رگولاتور سری 78xx هنوز خازن نیست.

من برات قسمت تغذیه رو یه مقدار بهتر کردم:

جدیدترین ویرایش توسط روح الامین; ۱۳:۵۴ ۱۳۹۵/۰۵/۰۷.

دیدگاه

خوب خیلی بهتر شد
                -اما باز یه مشکلاتی داره، شما اگه به دیتاشیت Uln نگاه کنی و داکیومونت های مربوط به اتمل رو رعایت کنی با حذف اپتو کپولر مدارت خلوت تر میشه.
                - شما تمام مقاومت ها رو SMD کن با سایز 1206 نترس مسئولیتش با من شما بزن من بهت یاد میدم چطور مونتاژ کنی.( از دیپ خیلی راحت تر و سریع تره)
                - تمام Uln ها رو SMD کن نترس، یه بار بزنی دیگه تا آخر عمر سراغ دیپ نمیری، پکیچ های SMD آی سی ULN خیلی کره است راحت مونتاژ میشه.
                -با وجود نت لیبیل نیازی به باس نیست
                - از لحاظ طراحی قسمت های Uln رو اشتباه بستی ، پایه کامان اونا ها Hi-Z هست و به هیچ جایی وصل نیست، دیتا شیتش آی سی رو بخون.
                نکته خیلی خیلی مهم:

اون کتابخونه فونیکس ها که برای PICPARS هست اشتباه هست یعنی شما برد رو چاپ میکنی ، فونیکس هم میخری اما فونیکس ها فاصله پایه هاش بیشتر از سوراخ هاش هست و به هم نمیخوره و سوراخ ها هم تنگه! سر همین موضوع ما تو شرکت 50 تا برد سبز دولایه رو میجبور شدیم بی استفاده بزاریم کنار.
                باید کتابخانه های فونیکس رو خودت بسازی، اونایی که تو اینترنته اکثرش اشتباهه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil نمایش پست ها
                  ...
                  ...
                  +1
                  اصلا این باس اینجا نیاز نیست. خودش جا داره.

دیدگاه

روح الامین جان خیلی ممنون بابت این اطلاعات مفیدی که انتقال دادی ، و وقتی که گذاشتی ، پایه ریست رو free میزارم ، تا همین کاری که گفتی رو روش انجام بدم ، اون خازن ها رو هم خودم شماتیکش و ساختم ، جایگذین کردم ، بخاطر این از خازن قطبی استفاده میکردم ، چون فوت پرینت خازن سرامیکی نبود.از این به بعد هم دیکاپلینگ انجام خواهد شد. بین اون دوتا رگولاتور هم خازن گذاشتم.

خوب خیلی بهتر شد
                    -اما باز یه مشکلاتی داره، شما اگه به دیتاشیت Uln نگاه کنی و داکیومونت های مربوط به اتمل رو رعایت کنی با حذف اپتو کپولر مدارت خلوت تر میشه.
                    - شما تمام مقاومت ها رو SMD کن با سایز 1206 نترس مسئولیتش با من شما بزن من بهت یاد میدم چطور مونتاژ کنی.( از دیپ خیلی راحت تر و سریع تره)
                    - تمام Uln ها رو SMD کن نترس، یه بار بزنی دیگه تا آخر عمر سراغ دیپ نمیری، پکیچ های SMD آی سی ULN خیلی کره است راحت مونتاژ میشه.
                    - از لحاظ طراحی قسمت های Uln رو اشتباه بستی ، پایه کامان اونا ها Hi-Z هست و به هیچ جایی وصل نیست، دیتا شیتش آی سی رو بخون.
                    نکته خیلی خیلی مهم:

اون کتابخونه فونیکس ها که برای PICPARS هست اشتباه هست یعنی شما برد رو چاپ میکنی ، فونیکس هم میخری اما فونیکس ها فاصله پایه هاش بیشتر از سوراخ هاش هست و به هم نمیخوره و سوراخ ها هم تنگه! سر همین موضوع ما تو شرکت 50 تا برد سبز دولایه رو میجبور شدیم بی استفاده بزاریم کنار.
                    باید کتابخانه های فونیکس رو خودت بسازی، اونایی که تو اینترنته اکثرش اشتباه
                    دوست عزیز بسیار ممنون از وقت و توجه شما
                    -خودم بهونه کردم اوپتو هارو تا مدار شلوغ بشه بتونم یاد بگیرم ، ببینم چی به چیه ، دیتاشیت نگاه کردم ، ولی گفتند پایش آزاد باشه مشکلی نیست که. چون بار من سلفی نیست.
                    -خیلی دوست دارم smd کار کنم ، ولی فوت پرینت 1206 و ندارم و نمونشم ندارم که بسازمش ، اگه دارین بدین!! گشتم و نتونستم دیتاشیتشو پیدا کنم تا اطلاعات و ازش بگیرم ، تو آلتیوم یدونه فوت پرینت هست ، که فاصله پد ها 1.5 میلیمتر هست ، نمیدونم همونه یا نه، چون مدل های مختلفی هست1206 و 1210 و ... .
                    -smd میکنم همه uln هارو ، چون هم برد کوچیک میشه هم علاقه به smd /دارم.
                    -از picpars گرفتم ، به نکته شما توجه کردم و فونیکس و بردم قسمت طراحی ، دیدم فاصله پین ها درسته ، ولی سوراخ هاش اندازه نیست ، سوراخ هاشو 1.3 میلیمتر کردم. فکر کنم دیگه مشکلی نباشه.

-------------------------------------------------------------
                    -حالا من هر سوراخی که دلم بخاد میتونم بزارم رو طراحی و شرکت برام بزنه؟؟ یا مثلا استاندارد های خاصی دارن؟؟
                    -برای مونتاژ smd آیا به تجهیزات خاصی نیاز هست ، یا همون هویه معمولی کفایت میکنه؟؟
                    -باس هارو هم برای خانایی بیشتر گذاشتم ، مگه کار باس همین نیست؟؟
                    -این عکس و نگاه کنید ، با وجود فاصله ی مناسب بین خازن ها ، ولی بازم خطا میزنه آلتیوم که با افزایش فاصله بین خازن ها خطا برطرف میشه !!! چرا اینجوریه ؟ باید چیکار کرد تا بتونم کنار هم بزارم قطعه هارو؟؟

دوستان امیدوارم لطفتونو از من کم نکنید و تا به سرانجام رسوندن این برد منو یاری کنید.
                    با تشکر.
                    (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

-حالا من هر سوراخی که دلم بخاد میتونم بزارم رو طراحی و شرکت برام بزنه؟؟ یا مثلا استاندارد های خاصی دارن؟؟
                      -برای مونتاژ smd آیا به تجهیزات خاصی نیاز هست ، یا همون هویه معمولی کفایت میکنه؟؟
                      -باس هارو هم برای خانایی بیشتر گذاشتم ، مگه کار باس همین نیست؟؟
                      -این عکس و نگاه کنید ، با وجود فاصله ی مناسب بین خازن ها ، ولی بازم خطا میزنه آلتیوم که با افزایش فاصله بین خازن ها خطا برطرف میشه !!! چرا اینجوریه ؟ باید چیکار کرد تا بتونم کنار هم بزارم قطعه هارو؟؟
                      - شما یه برد طراحی شده گیر بیار و سایز سوراخ ها رو ببین. من هر چی طراحی کردم مربوط به قطعات بوده یا استانداردها. فکر کنم توی سایت شرکت سازنده اطلاعات رو می ذاره. ولی شما با تماس تلفنی هم می تونی اطلاعات لازم رو بدست بیاری.
                      - بستگی داره. مخصوصا به شماره پکیج قطعات. واسه ICهای بزرگ و با پایه های کوچیک تر بهتره هواداغ و خمیر قلع داشته باشی. من پکیج های LQFP تا حدود 144 پایه رو لحیم کردم. مال شما فکر کنم با یه هویه goot و یه نوک SMD کافی باشه.
                      - شما هیچ ممنوعیتی برای استفاده از باس نداری ولی اینجا زیاد مهم نیست. جاهایی معمولا قطعات پر پایه استفاده میشه و باس های ارتباطی هست مثل برد پردازنده ها و FPGAها استفاده میشه تا شماتیک خلاصه تر بشه و خوندنش راحتتر بشه.
                      - توی این مواقع یه رول-چک بکن و اسم خازن رو یادت باشه و توی گزارش رول چک نگاه کن ببین مشکلش چیه.

دیدگاه

برای زدن SMD های برد شما
                        یه هویه goot
                        یه نوک Smd
                        یه روغن هویه خوب
                        یه تینر10000 میخواد.
                        اول پایه های قطعه رو با سیم قلع بزن
                        بعد نوک هویه رو بزن تو قلع بکش رو پایه ها تا اگه بهم چسبیدن باز شن، آخر سرهم برد رو با تینر بشور و سرهویه رو تمیز کن.

دیدگاه

بعد یه مدتی که سرم مشغول کاری بود ، رفتم سروقت pcb ، تموم کردم خط کشی ها رو به صورت دستی، دوستان لطف کنید یه دید بزنید ببینید چطور شده !!
                          حداقل کلیرنس : 0.3 میلیمتر
                          حداقل عرض خطوط : 0.3 میلیمتر
                          -ببینید زیر مگا 8 یا قطعات smd هم میشه ویا زد؟؟
                          -چطور میتونم جای پیچ روی برد بزارم ؟؟ از pad استفاده کنم یا via ؟؟عرض سوراخ چقدر باشه برای spacer ؟؟ اینو حتما راهنمایی کنید ،خیلی مرسی.
                          اینم فایل :

حالا بعد این مرحله باید چیکار کرد؟؟

با تشکر .
                          جدیدترین ویرایش توسط hosseinam; ۱۹:۰۲ ۱۳۹۵/۰۵/۲۴.
                          (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

حسین یه مقدار بیشتر برای زیبایی شماتیک و PCB وقت بذار. بعضی جاها باید قید زیبایی رو بزنی ولی توی شماتیک همیشه می تونی و مشکلی نیست و تازه به خواناییش هم کمک میکنه. واسه PCB ممکنه همیشه نتونی زیباش کنی ولی منظمش میشه کرد تا جای ممکن. همچنین بعضی موارد اصلا میشه PCB رو خوشگل کرد ولی همون طور که گفتم گاهی وقتا موارد تکنیکال اولویت داره و باید قید زیبایی رو زد. هر دو فایلت هنوز بی نظم بود و علتش هم یه مقدار تازه کار بودن و عدم آشنایی با بعضی ابزارها هستش. یکیش اینه:

این ابزار الاینمنت (alignment)(تنظیم و صف بندی) هستش. باهاش می توی چینش قطعات رو تمییزتر انجام بدی. من برات انجام دادم:

فقط بعضی قسمت های شماتیک جابهجا شد که خودت باید دوباره وصلش کنی.(اون قطعات سمت راست بالا). PCB هم همین طور. البته من فقط منظم کردم. ببین حسین چیدمان قطعات خیلی مهمه و خیلی ها موقع شروع توش میمونن که از کجا شروع کنند. معمولا بهترین نقطعه برای شروع ورودی یا قسمت تغذیه مدار هستش. ببین حسین قبل از شروع به طراحی تو ذهن خودت مدارت رو به چند قسمت تقسیم کن. یه قسمت مثلا تغذیه، یه قسمت دیگه مثلا بخش آنالوگ ، یه بخش دیگه دیجیتال و به همین ترتیب بقیه موارد...
                            حالا بعدا اگه وقت شد من یه سری موارد رو روی سایت می ذارم و بهت میگم که نگاهش کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روح الامین نمایش پست ها

متوجه ای جمله نمیشم ؟!!
                              من 100 نانو میزارم روی تغذیه ولی تعدادش مهم نیشت برام
                              بستگی به نویز های ایجاد شده معمولا بین 2 تا 20 عدد متغیره بستگی به اندازه برد -نوع میکرو فرکانس کاری - محیطی که قراره استفاده بشه و خیلی عوامل هست
                              [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X