اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل راه اندازی 20 lED در یک مدار با میکروی AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل راه اندازی 20 lED در یک مدار با میکروی AVR

با سلام
    یک مداری دارم که به صورت همزمان 20 عدد LED باید روشن دیده شوند. خب منطقی نیست که هر بیست LED به صورت همزمان روشن باشند چون نه میکرو ظرفیت چنین جریان کشی رو داره و نه منبع تغذیه من می تونه این جریان و بده، پس حداکثر تعداد LED هایی که به صورت همزمان می تونه روشن باشه 3 یا 4 عدده و باید با تایمر مدام این LED ها رو روشن خاموش کنم، حالا می خوام ببینم با وجود 20 عدد led حداقل به چندتا تایمر نیاز دارم و اینکه فرکانس تایمرها باید چه جوری باشه تا چشم چشمک زدن LEDها رو تشخیص نده؟
    با تشکر

پاسخ : مشکل راه اندازی 20 lED در یک مدار با میکروی AVR

سلام شما که میخواید همه led ها رو همزمان روشن کنید چرا از ترانزیستور برای روشن کردن led ها استفاده نمیکنید؟
    اینطوری نیازی به این همه برنامه نویسی و استفاده از تایمر هم نیست.
    مزیت دیگش هم اینه که فقط از یک پایه میکرو استفاده میشه
    [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
    [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
    [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
    [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
    صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

علاوه بر این مطلبی که دوستمون در بالا اشاره کردن باید عرض کنم که هر فریم نمایشی باید حداقل 24بار چشمک بزند تا به چشم نیاد. عین فریم های تلوزیون.
      تایمر رو فکر کنم می تونید در مد CTC بهمراه اینتراپتش فعال کنید. شاید مدش رو اشتباه بگم. یادم رفته AVR . اگه دوستان می بینن اشتباه میکنم، درستش کنن. فقط باید طوری تنظیم بشه که هر LED بیست و چهار بار چشمک بزنه در ثانیه. خودتون محاسبات رو انجام بدید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط matin_lili نمایش پست ها
        با سلام
        یک مداری دارم که به صورت همزمان 20 عدد LED باید روشن دیده شوند. خب منطقی نیست که هر بیست LED به صورت همزمان روشن باشند چون نه میکرو ظرفیت چنین جریان کشی رو داره و نه منبع تغذیه من می تونه این جریان و بده، پس حداکثر تعداد LED هایی که به صورت همزمان می تونه روشن باشه 3 یا 4 عدده و باید با تایمر مدام این LED ها رو روشن خاموش کنم، حالا می خوام ببینم با وجود 20 عدد led حداقل به چندتا تایمر نیاز دارم و اینکه فرکانس تایمرها باید چه جوری باشه تا چشم چشمک زدن LEDها رو تشخیص نده؟
        با تشکر
        با سلام..

من متوجه نشدم شما چرا میخواید این الیدی ها رو با تایمر روشن و خاموش کنید درحالی که این چشمک زدن ها دیده نشوند..بفرمایید برای چی میخواید استفاده کنید و یکمی واضح تر توضیح بدید..

دیدگاه

دوستمون گفتن که حداقل 24 بار در ثانیه! این حرف برای وقتی درسته که شما بخواین یه تصویر متحرک داشته باشید نه اینکه یه ال ای دی رو دائم روشن ببینید. این دوتا با هم فرق دارن.اگه 24 بار در ثانیه رفرش بشه چشمک زدن ال ای دی ها به چشم میاد و ال ای دی ها کم نور به نظر میرسن.
          با توجه به اینکه گفتید منبعتون نمیتونه جریان 20 ال ای دی رو تامین کنه همونطور که خودتون گفتید ال ای دی ها رو رفرش کنید مثل سون سگمنت مالتی پلکس. زمانی که برای رفرش در نظر میگیرید 2 میلی ثانیه باشه. اینکارو میتونید فقط با یدونه تایمر هم انجام بدید. مد تایمر هم میتونه نرمال یا ctc باشه.
          www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahidabedi نمایش پست ها
            دوستمون گفتن که حداقل 24 بار در ثانیه! این حرف برای وقتی درسته که شما بخواین یه تصویر متحرک داشته باشید نه اینکه یه ال ای دی رو دائم روشن ببینید. این دوتا با هم فرق دارن.اگه 24 بار در ثانیه رفرش بشه چشمک زدن ال ای دی ها به چشم میاد و ال ای دی ها کم نور به نظر میرسن...
            کم نور بودن ممکنه ولی چشمک زدن، شما مطمئنید؟ شاید شما هم منظور من رو خوب متوجه نشدید. من خودم تا حالا همچین کاری رو نکردم. دلم می خواد استارتر بیاد و انجام بده و نتیجه رو به ما بگه. احتمالا فرکانس بالاتری نیاز داشته باشه. در هر صورت خودش می تونه امتحان کنه و مشکلش رو حل کنه. موردی نیست.
            نوشته اصلی توسط vahidabedi نمایش پست ها
            ...با توجه به اینکه گفتید منبعتون نمیتونه جریان 20 ال ای دی رو تامین کنه همونطور که خودتون گفتید ال ای دی ها رو رفرش کنید مثل سون سگمنت مالتی پلکس. زمانی که برای رفرش در نظر میگیرید 2 میلی ثانیه باشه. اینکارو میتونید فقط با یدونه تایمر هم انجام بدید. مد تایمر هم میتونه نرمال یا ctc باشه.
            خودش که نگفت LEDها رو رفرش کنه. اونم همین حرف ما رو زد.

دیدگاه

به دلایلی نمی خوام از مدار راه انداز مثل ترانزیستور استفاده کنم و ترجیح میدم مشکل رو نرم افزاری حل کنم. اسم این عمل و هرچی میشه گذاشت رفرش یا هرچی فقط اینکه من زمانمو نمی دونم با تایمرچه جوری باید بذارم که با وجود 20 عدد LED ، تنها 3 عدد به صورت همزمان روشن باشه برا همینه که می گم از سه تا تایمر استفاده کنم که مثلا به دو تا تایمر 7 عدد LED اختصاص بدم به یک تایمر 6 عدد LED اختصاص بدم. شکلی که این پایین گذاشتم یه دسته هفت تایی از این LEDها رو داره نشون میده که با یه تایمر دارن کار می کنن که تو هر لحظه تنها یکی از این LED ها روشنه با توجه به شکل مقدار x رو نمی دونم چند باید انتخاب کنم که چشم چشمک زن تشخیص نده، در واقع تو هر x میلی ثانیه تنها یه LED روشنه، اگه برای انتخاب x راهنماییم کنید ممنون میشم.

دیدگاه

با عرض پوزش من که چیری متوجه نشدم از نوشته هاتون..دوستا دیگه هم همینطور فکر میکنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X