اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا محصولات ST؟ خصوصا STM32؟

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

با سلام خدمت دوستان عزیز.
    در طول سالهای اخیر ، میکروکنترلرهای نازنین STM ، محبوبیت زیادی بین طراحان و توسعه دهندگان الکترونیک پیدا کردند . اگرچه استفاده از تکتولوژی بروز و پردازنده ای قدرتمند مزیت خوبی برای محصول/پروزه های الکترونیک هست اما انتخاب میکروکنترلری هم راستا با مسیر طرح و پروژه یکی از دغدغه هایی است که برای جلوگیری از فرایند Overdesign و همچنین صرفه جویی در طراحی سخت افزار و کسر هزینه ها وجود دارد .

بنابر عرایضم ، نظر سنجی ایجاد کردم تا طراح هایی که قصد استفاده از این میکروکنترلر عزیز و دوست داشتنی را دارند در گام های اولیه مسیر روشنتری را پیش ببرند.
    لطفا به خانواده میکروکنترلری که استفاده کردید رای بدهید و مختصری در مورد سطح پروژه و دلیل انتخاب این میکروکنترلر بنویسید.

متشکرم

//---------------------------------------
    پ.ن : در ادامه تصویری از خانواده های مختلف میکروکنترلرهای STM را مشاهده می کنید:

Reveng will surely come... Your hard time are ahead
    // - - - - - - - - - -
    برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
    // - - - - - - - - - -
    اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
    // - - - - - - - - - -

پاسخ : چرا میکروکنترلر STM32 را انتخاب میکنید؟

سلام آقای خیری،
    پاسخ این سوالتون خیلی مفصله ولی به نظر من مهمترین جذابیت قطعات STM32 موارد زیر هستند:
    1. سازگاری بین قطعات در سری های مختلف (مثلا از F0 به F4)
    2. ساپورت نرم افزاری (مانند LL و HAL)
    3. وجود بردهای توسعه ارزان قیمت مثل Discovery
    4. تعدد امکانات آنالوگ نظیر ADC، DAC و Comparator
    5. وجود قطعات کم مصرف سری L
    6. قیمت مناسب قطعات Low Range
    7. مستندات گسترده و کاربردی
    There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

بسیار خب! چرا محصولات ST؟ خصوصا STM32؟
      خودتون در مورد شرکت ST یه جستجوی بکنید. قطعا توی بازار، شرکت های دیگه هم میکروهای با هسته آرم رو دارن تولید میکنن. ولی به اون لیست بزرگترین فروشندگان که نگاه کنید به جز توشیبا و تگزاس که بالاتر از ST هستن، بقیه از هسته آرم میکروکنترلر نساختن(یا لایسنسش رو ندارن). واسه ما که توشیبا گزینه زیاد خوبی نیست. بخاطر منابعش و پشتیبانیش. سخته که کسی رو پیدا کنید که با محصولات توشیبا کار کنه(تا روش واسه سوالات و پشتیبانی حساب باز کنید). اکثرا کارخانه ها استفاده میکنن. اصلا ژاپنی ها دیگه به خرده فروشی تمایلی ندارن. همچنین قیمت محصولات ژاپنی هم معمولا یه مقدار زیاده یا توی دسترس نیستن. تگزاس وضعیت خیلی بهتری واسه ما داره. این روزا یه چندتا بردش گیر میاد البته اما از میکروهاش توی بازار خبری نیست. میشه این قطعات رو از چین خرید ولی تا کی. متاسفانه ژاپنی ها هم بسیار پایبند به امریکایی ها هستن. من به پشتیبانیشون هم زیاد امیدوار نیستم. ژاپنی ها توی انگلیسی صحبت کردن افتضا تشریف دارن. پس انتظار پشتیبانی خیلی خوب رو نمیشه داشت. یه موضوع جالب هم که هست اینه که این موضوع واسه شرکت ST هم تا حدودی متاسفانه وجود داره. فرانسوی ها و خیلی سعی میکنن انگلیسی صحبت کنن ولی خوب نیستن. توی فروم شرکت ST بعضی از کارمنداشون میان که مشاوره بدن ولی زیاد جالب نیستن. بارها و بارها اشتباه ازشون دیدم. متاسفانه یا خوشبختانه شرکت های واقع در کشورهای انگلیسی زبان از این لحاظ یه برتری دارند. در هر صورت.

ST سابقه خوبی توی بازار نیمه-هادی ها داره. بعنوان مثال توی برد تلفن های همراه مشهور زیاد سخت نیست که محصولات ST رو ببینید. یکیش نوکیا. من تا یاد داشتم گوشی های نوکیا رو که باز میکردیم همیشه حداقل یه محصول ST توش بوده ولی قطعات NXP زیاد اثری ازشون نیست. حتی توی محیط ها دیگه مثل اتوموتیو باز ST خیلی خوب بوده. میگن ST یکی از سازنده های خوب ECU ماشین ها هستش. فرانسه و ایتالیا که مالکان شرکت ST هستن، هر دو توی صنعت هوایی(هواپیماهای جت خصوصی فالکن شرکت داسو و هواپیماهای شکاری رافال و میراژ (هر دو از دیگر محصولات شرکت فرانسوی داسو هستن)رو فکر کنم همه میشناسن. قسمت های اصلی و مهم AIRBUS هم که توی فرانسه هستش(یه جورایی فرنسوی ها همه کارش هستن). توی ایتالیا هم آلینا آروماچی(هواپیما های شکاری-آموزیشیش مشهوره) و آگوستا-وستنلند(هلی کوپتر عالی میسازه) و هواپیمایی مشهور پیاجو(فکر کنم فراری خریدش) ) و دریایی(چند مدت پیش فرانسه واسه روسیه ناو هلی کوپتر بر ساخت ولی بخاطر تحریم های امریکا فروختش به مصر. خوب کار میکنن توی صنایع دریایی) و ریلی(فکر کنم دیگه همه می دونن فرانسه سریعترین قطارهای دنیا رو میسازه. قطار TGV) و اتومبیل(واسه این دیگه مثال نمیزنم) عالی هستن. خیلی ساده میشه حدس زد که اینا واسه ساختن بخش های الکترونیکی محصولاتشون تا جای ممکن از محصولات این شرکت استفاده میکنن(من مطمئنم). بخاطر همین تجربه زیادی توی تولید نیمه هادی ها و ساختن قطعات صنعتی دارند.

در مورد شرکت های امریکایی یه موضوعی هست که باید بگم. اول بگم وقتی شما از محصول یه شرکت خرید میکنید شما حق هایی نسبت به اون شرکت دارید. مثلا شما باید دسترسی به فروم ها یا منابع مستند داشته باشید. تگزاس هنوز نمی ذاره ما به وبسایتش دسترسی داشته باشیم. میکروچیپ انگار یه مقدار بهتر شده. NXP هم که دردسر شده تازگی ها(علاوه بر بن کردن ها). حتی اگه صحبت بکنی باهاشون و بگی ایرانی هستی جوابی نخواهید گرفت(اخیرا مورد از NXP داشتیم. بچه ها میگفتن سعی در صحبت کردن با کارشناس شرکت داشتن ولی هیچ محلی بهشون نذاشتن). ولی ST چطور؟ همش راحت در اختیاره.
      مورد دیگه اهمیت و تاثیر بازار های چین و روسیه بر ایران هستش. خصوصا چین. همین الان فکر کنم همه دیگه میدونن که ما هر چی داریم از چین میاد چه رسد به قطعات الکترونیکی. پس وقتی STM32 بین چینی ها و روس ها محبوب میشه این واسه ما خیلی خوبه. خود به خود بازار ایران هم به طرفشون میره. روزی که من STM32 رو انتخاب کردم فقط STM32F103RET6 توی بازار خوب گیر می امد ولی همون موقع اطلاع داشتم که چینی ها و روس ها خیلی بهش علاقه و تمایل نشون دادن. الان برید توی سایت های دیگه مثل کویر یا همین ECA و توی فروشگاهش ببینید چقدر STM هست. جالب اینجاست که STM8 هم فرصت خوبی پیدا کرده و بعید نیست دشمن سر سختی واسه AVR و PIC ها بشه.

قیمت محصولات ST و تامینشون خیلی بهتره. توی اون تاپیکی که گذاشته بودم مقایسه هایی انجام داده بودم. مستند هم بودن. روی همین ECA خودمون. اگه بخونیدش متوجه میشید. قیمت نقش مهمی توی انتخاب یه میکروکنترلر داره. ظاهرا محصولات میکروچیپ توی کشورهای دیگه ارزون هستن ولی اینجا بهمون با این قیمت قالبش میکنن.

امکانات نسبت به قیمت هم مهمه. مثلا من توی اون تاپیک فکر کنم ADC یه میکروی آرم NXP رو با یه STM32 مقایسه کرده بودم. علاوه بر ضعیف بودن بعضی واحدهای محصولات NXP، ظاهرا محصولات NXP به نویز حساسیت هم دارند. این رو از چند نفر که بسیار عالی و زیاد با قطعات الکترونیکی ها کار میکنن پرسیدم و اونا موافق بودن. نمونه هایی هم بین خودمون هست. مثلا:

سلام من از برد 1788 فروشگاه استفاده می کنم برای تست adc مقدار ولتاژ پتانسیومتر روی برد را خواندم. مقادیر خوانده شده خیلی نوسانی هستند. کانال 4 هم تست کردم همینطور هست دوستان ایراد کار کجاست؟ لطفا راهنمایی فرمایید تشکر

اضافه 1 : یکی دیگر از نقطه های ضعف NXP اجرای برنامه های غلط یا غیر مفید هستش. مثلا آیا NXP هم واسه محصولاتش چیزی مثل STMCubeMX داره؟
      شرکت NXP چند مدتی هستش که یه آشغال به اسم LPCXpresso واسه محصولاتش به بازار داده.
      استقبال چطور بود؟ آشغال!
      خود برنامه چطور بود؟ آشغال!
      اهمیت و ارزش برنامه چقدر بود؟ آشغال!(این کارا فقط موازی کاری هستش)

اضافه 2 : اخیرا دیدم که شرکت های داخلی به شدت دنبال استفاده از محصولات ST هستن. خصوصا STM32
      علتش هم فکر کنم بعضی از دلایل بالایی باشه. بارها دوستان سوال توی فروم(فکر کنم هم کویر و هم اینجا) پرسیدن که چرا شرکت ها توی مصاحیه از آشنایی با این میکروها سوال می پرسن. میگن بلدین باهاشون کار کنید یا نه. پس آشنایی و یادگیری این میکرو می تونه یه امتیاز مثبت توی رزومه شما برای استخدام باشه.

یک سری موارد دیگه هم بود ولی یادم نمیاد. اگه یادم اومد ارائه میدم.

دیدگاه

پاسخ : چرا محصولات ST؟ خصوصا STM32؟

فقط کامپایل برنامه های سنگین STM مثل اترنت و EMWIN یه مقدار زیادی طول میکشه اما LPC خیلی سریعه ، مهندس یادم انداختی برا دانلود LPCXpresso دو ماه بود ثبت نام کردم الان رفتم کاربریمو تایید کرده اما بازم نشد دانلود کنم ببینمش، ازش لینکی برای دانلود و تست ندارین، فقط میخام ببینم کار باهاش چطوره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadne نمایش پست ها
          فقط کامپایل برنامه های سنگین STM مثل اترنت و EMWIN یه مقدار زیادی طول میکشه اما LPC خیلی سریعه ، مهندس یادم انداختی برا دانلود LPCXpresso دو ماه بود ثبت نام کردم الان رفتم کاربریمو تایید کرده اما بازم نشد دانلود کنم ببینمش، ازش لینکی برای دانلود و تست ندارین، فقط میخام ببینم کار باهاش چطوره.
          واقعا یه مقدار طول کشیدن برنامه برای کامپایل فاکتور خوبی برای مقایسه نیست.
          مهندس جان اون مورد LPCXpresso مربوط به قسمت ما نمیشه. توی بخش خودش سوال بپرسین.

دیدگاه

با عرض پوزش مقایسه بالا بیشتر یک مقایسه ادبی احساسیه تا یک مقایسه فنی! لطفا محصولات دو شرکت رو از بعد تکنیکی مقایسه کنید.
            + همچنان د صنایع داخلی تمایل به استفاده از میکروهای NXP بسیار بیشتر از ST هستش که خودم هم دلیلش رو نمیدونم.
            + LPCXPRESSO قطعا IAR نیست ، ولی با 250 کیلو خیلی از کاربردها رو جواب میده ، این کاریه که TI و خیلی از شرکتهای دیگه هم برا محصولاشون انجام میدن.
            + اینکه در حد قابل قبولی از اکسپرسو استفاده میشه و اتفاقا نتیجه هم قابل قبوله!
            موفق باشین
            زندگي آن چه که زيسته ايم نيست ، بلکه آن چيزي است که از گذشته به خاطر داريم ...گابريل گارسيا مارکز

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dizgah نمایش پست ها
              با عرض پوزش مقایسه بالا بیشتر یک مقایسه ادبی احساسیه تا یک مقایسه فنی! لطفا محصولات دو شرکت رو از بعد تکنیکی مقایسه کنید.
              باور کنید تمامی مواردی که در بالا گفتم درسته. وضعیت شرکت ها و خیلی چیزا روی این مسائل تاثیر داره. لااقل واسه ما ایرانی ها. اون بازار الکترونیک توی کشور ما که هر کی هرکیه. یه میکرو ATmega2560-16AU توی سایت موزر $16.64 هستش و یه PIC18F2550 در پکیج DIP که گرونتر از بقیه هستش $5.16 میشه. توی کشور ATmega2560-16AU حدود 17تومن فروش میره و PIC18F2550 حدود 16 تومن. هیچ معلومه چه خبره؟ چرا اینجوریه؟ به نظر شما مسائلی که من گفتم ممکنه ادبی احساسی باشه ولی اشتباه میکنید. هنوز فکر میکنید مسائلی که من گفتم نمی تونه تاثیر داشته باشه؟ توی مملکتی که اینجوریه خیلی مسائل تاثیر داره. شاید واقعا خوندن مسائلی که در بالا گفتم بار اول یه مقدار خنده دار باشه ولی اگه هنوز داری بهش می خندی باید بگم که پس از بازار الکترونیک کشور اطلاع ندارید. یه تاپیک خوب:

درود؛ برای افرادی که در بخش اقتصادی و تجاری الکترونیک در ایران کار می کنند (مثل طراحی و تولید بردهای کاربردی، سفارشی و ...)، دیر یا زود این پرسش پیش می آید که چرا وضعیت قیمت ارائه شده برای قطعات الکترونیک در ایران تا حدی غیر منطقی است؟ مثلا این روزها (مرداد 1395) قیمت خرید عمده یک چیپ FT232RL در بهترین حالت کمتر از 12500

وقتی قیمت ها متعادل نباشه کسی به چیزی تمایل نشون نمیده. خودتون این صفحه رو بخونید:

سری میکرو های STM32F100 شرکت ST با حدود 11تایمر 16بیتی و همچنین شامل یک تایمر موتور کنترلر و یک ADC سریع(زمان تبدیل 1.2 μs) 12بیتی برای وسایل کارآمد و کنترل صنعتی می باشد. این میکرو با هسته Cortex-M3 و با نرخ کلاک 24MHz یک میکروی کارآمد نسبت به قیمت و پریفرال می باشد. این میکرو با امکانات ضروری که در بر دارد خصوصا برای مخاطبانی

البته حرفتون در مورد مقایسه فنی قبول میکنم. به موقعش که شد یه سری مشهور ST رو با یه هم قیمت یا نزدیک به قیمتش مقایسه میکنیم.
              + همچنان د صنایع داخلی تمایل به استفاده از میکروهای NXP بسیار بیشتر از ST هستش که خودم هم دلیلش رو نمیدونم.
              قبول دارم که بیشتره ولی الان فکر نمیکنم دیگه خیلی بیشتر باشه. روزی که من این میکرو رو شروع کردم شاید این بخش فروم هفته ای یه پست هم نداشت. برعکس فروم کناریش که مربوط به NXP بودش عین بزرگراه بود. ولی الان اینطوری نیست. الان خیلی متمایل شدن بهش. البته من هم مثل شما فکر میکنم و فکر میکنم هنوز بیشتر افراد محصولات NXP استفاده میکنن. علتش اگه واسه شما روشن نیست واسه من خیلی روشنه. من حرف این دوستمون رو قبول دارم:

سری میکرو های STM32F100 شرکت ST با حدود 11تایمر 16بیتی و همچنین شامل یک تایمر موتور کنترلر و یک ADC سریع(زمان تبدیل 1.2 μs) 12بیتی برای وسایل کارآمد و کنترل صنعتی می باشد. این میکرو با هسته Cortex-M3 و با نرخ کلاک 24MHz یک میکروی کارآمد نسبت به قیمت و پریفرال می باشد. این میکرو با امکانات ضروری که در بر دارد خصوصا برای مخاطبانی

منابع آموزشی فارسی اصلا انگار هنوز واسه STM32 نیست. متاسفانه نه تنها خیلی از بچه ها با انگلیسی مشکل دارند بلکه به نظر من کدنویس خوب هم خیلی کمه. واقعا برنامه نمونه واسه این میکروها کم نیست. فقط نمونه کدهای شرکت ST کفاف کار رو میده. ما داریم این موانع رو برطرف میکنیم. امیدوارم این موانع برطرف بشه.
              + LPCXPRESSO قطعا IAR نیست ، ولی با 250 کیلو خیلی از کاربردها رو جواب میده ، این کاریه که TI و خیلی از شرکتهای دیگه هم برا محصولاشون انجام میدن.
              + اینکه در حد قابل قبولی از اکسپرسو استفاده میشه و اتفاقا نتیجه هم قابل قبوله!
              دوست واقعا اگه بخوایید یه محصولی مثل کد-کومپوزر(Code Composer Studio - CCS) رو با LPCXPRESSO مقایسه کنید خیلی جفا در حقش کردید. CCS بعنوان یه کامپایلر قدرتمند معروفه. دوستانی داشتم که با DSPهای تگزاس کار میکردند و خیلی تعریف CCS رو می دادن.
              LPCXPRESSO منم می دونم کار میکنه ولی ویژگی هایی داره که بدرد نمی خوره. اگه CCS مشهوره دلیل داره. تو اون موقع(حدود 20 سال پیش) که وضعیت مثل الان نبود تگزاس خریدش و تا حالا توسعه اش می داده. شدیدا هم ازش حمایت میکرده. اون موقع که جزو شاید اون تعداد کمی از شرکت ها بوده که MCU/MPU می زده. اونم با تنوع و انواع محصولاتی که تولید میکرده. توی کشور ما اگه کسی می خواد بره سر کار استاندارد یا IAR هستش یا کیل. کی رو با LPCXPRESSO بردن سر کار. یه کامپایلر که زیاد سنی نداره و خیلی کامپایلرهای دیگه هم از قبل جا باز کرده بودن و اگه درست یادم بیاد الان کامپایلر مجانی هم واسه ARMها هست. من توی سایت های غیر ایرانی زیادی سر و کله می زنم. واقعا شاید اون همه که سوال از keil یا کامپایلر های مشهور دیگه میشه هیچ حرفی از LPCXPRESSO زده نمیشه. من که با LPCها آشنایی ندارم ولی بهتون توصیه میکنم اصلا طرفش نرید.

دیدگاه

سلام مجدد
                1- منظور من این بود که مباحث مالی و تجاری از مباحث فنی تفکیک بشن ، فکر میکنم به نتیجه رسیدن راحت تر باشه ، در این صورت به قول شما بنده ای که هیچ اطلاعاتی در مورد مباحث مالی و فروش و بازاریابی قطعات الکترونیک در ایران ندارم ، وارد چنین مباحثی نمیشم.
                2- بازار محصولات آموزشی و تفریحی (اصطلاحا هابی) رو با بازر تولید انبوه و محصولات تجاری فکر میکنم باید جدا کرد ، به نظر بنده هم در ارتباط با گزینه ی اول ST بازار بهتری داره ولی در ایران بنده موردی ندیدم که در تولید تعداد انبوه یا پروژه ها ی بزرگ از ST استفاده شده باشه ( که طبیعتا میتونه از ضعف در تجربیات و مشاهدات بنده باشه )
                3-در زمینه CCS که بنده تجربه کار باهاش را ندارم ، منظور مثال بالا این بود که خیلی از شرکت های مطرح حوزه امبدد برای صرفه جویی در هزینه ها میان و ابزارهای اپن سورس رو برای مقاصد خودشون کاستومایز میکنن به جای تولید محصول جدید از پایه ، در این زمینه عرف کلی همواره استفاده از Eclipse + CDT + GNU GCC هستش بعلاوه کاستومایز کردن با دیباگر ها و کتابخانه ها و ... ، در این زمینه NXP لزوما کار عجیبی نکرده و این نشانه کیفیت پایین محصولش نیست ، به عنوان نمونه دیگه از این دست شرکت windriver پرچمدار RTOS ها هستش که باز هم محصولش رو تحت EClipse + (GUN & GRUB ) عرضه کرده.
                بعلاوه اینکه
                دوست واقعا اگه بخوایید یه محصولی مثل کد-کومپوزر(Code Composer Studio - CCS) رو با LPCXPRESSO مقایسه کنید خیلی جفا در حقش کردید
                همچنان یک اظهار نظر غیر فنی است ، بنده همونطور که گفتم با CCS کار نکردم و نمیتوونم مقایسه کنم این دو و ، ولی برای قانع کردن مخاطب باید دلایلی ارائه بشه که از روی اون دلایل به چنین نتیجه برسیم.نه چون TI بزرگتر و با سابقه تر س لزوما محصولش هم بهتره.
                LPCXPRESSO منم می دونم کار میکنه ولی ویژگی هایی داره که بدرد نمی خوره.
                کار میکنه خیر بلکه حد قال قبولی از کارایی رو ارائه میده که برای بسیاری از کاربردها کافیه ! گرچه بنده هم KEIL یا IAR رو ترجیح میدم .و ممنون میشم از این ویژگیهای بدرد نخور هم برامون بگین.
                کی رو با LPCXPRESSO بردن سر کار.

یه کامپایلر که زیاد سنی نداره و خیلی کامپایلرهای دیگه هم از قبل جا باز کرده بودن و اگه درست یادم بیاد الان کامپایلر مجانی هم واسه ARMها هست.
                کامپایلر مورد استفاده در اکسپرسو GNU مختص ARM هستش که واقعا نمیدونم ،نمیدونم چطور میشه قبول کرد سنی نداره ؟؟؟و یا حتی محیط توسعه ECLIPSE ???
                ممنون
                زندگي آن چه که زيسته ايم نيست ، بلکه آن چيزي است که از گذشته به خاطر داريم ...گابريل گارسيا مارکز

دیدگاه

اکثرا در کارگاههای تولیدی بردهای تولید تیراژ رو مهندسای با سابقه مدیریت میکنن من با بسیاری از تولید کننده ها در ارتباطم چون اکثرا از ابتدا PIC کار کردن و بعضی ها هم که برای یادگیری ARM اقدام کردن به سمت NXP رفتن الان میبینم از دوستان بخاطر قیمت مناسب تر STM به نسبت امکانات شروع به یادگیری کار با این میکرو کردن، من خودم بخاطر قیمت پایین LPC1788 و امکان راه اندازی مستقیم نمایشگر 7 اینچ از اون به جای STM استفاده میکنم، واقعا زمان کامپایل STM کلی از وقت منو میگیره، میکروها STM یه خوبی دیگه ای هم که دارن اینه که بخاطر تنوع پکیج و امکانات از اوردیزاین شدن برد جلو گیری میکنه، این هم بگم که حتی بهترین میکرو هم در اختیارتون باش اما بقیه مدارات جانبی رو درست طراحی نکنین کارایی میکرو پایین میاد.
                  جدیدترین ویرایش توسط محمد پورخلیلی; ۱۱:۱۶ ۱۳۹۵/۰۵/۱۱.

دیدگاه

1- منظور من این بود که مباحث مالی و تجاری از مباحث فنی تفکیک بشن ، فکر میکنم به نتیجه رسیدن راحت تر باشه ، در این صورت به قول شما بنده ای که هیچ اطلاعاتی در مورد مباحث مالی و فروش و بازاریابی قطعات الکترونیک در ایران ندارم ، وارد چنین مباحثی نمیشم.
                    اونا رو هم در موردشون صحبت میکنم. بخدا خیلی وقتا واقعا وقت خیلی کم میارم. وگرنه همه چیز رو توضیح می دادم. سعی میکنم همه چیز رو بگم. الان می فهمم که وقتی به بابام میگفتم بابا بریم بازی کنیم و میگفت بابا وقت ندارم یعنی چی. یه جایی مشغولم که تا ساعت 2 وقتم رو میگیره. یه مقدار ارباب رجویی هستش. توی این بین سعی میکنم دایره لغات زبانم رو بیشتر کنم ولی هی ارباب رجوع میاد و حرف میزنه. بعدش که میام خونه می خوام روسی بخونم هیچ کاری نمی تونم بکنم. الان 3 هفته هستش که روسی رو عقب انداختم. یه پروژه کدنویسی هم داشتم که شکر خدا امروز تحویل دادم. صاحب پروژه دوباره گیر داده براش یه پروژه دیگه انجام بدم(با STM). گیر هم میده که من انجام بدم. میگه سخته کسی پیدا کنه که STM خوب کار کنه و طراحیش خوب باشه و صادق باشه توی قیمت گذاری. حدودا یه 3تا برد دیگه هم دارم روشون کار میکنم که واسه STM32 باشه. یه پروژه توی خونه هم دارم که وسطش ولش کردم بخاطر کارام. فروم هم یه 2-3باری در روز سر میزنم و گلوله ای می نویسم تا جواب بچه ها رو بدم.
                    گاهی وقتا پیغام خصوصی هم میاد. از روزی که اومدم یه لشکر آدم بهم پیغام دادن واسه برگشتنم. اصلا نمی دونم که شب میشه.
                    خدایا وقت بهم بده، وقتتتت! ا وا! تور رو خدا دوباره مشتری الان که دارم می نویسم داره زنگ میزنه.

2- بازار محصولات آموزشی و تفریحی (اصطلاحا هابی) رو با بازر تولید انبوه و محصولات تجاری فکر میکنم باید جدا کرد ، به نظر بنده هم در ارتباط با گزینه ی اول ST بازار بهتری داره ولی در ایران بنده موردی ندیدم که در تولید تعداد انبوه یا پروژه ها ی بزرگ از ST استفاده شده باشه ( که طبیعتا میتونه از ضعف در تجربیات و مشاهدات بنده باشه )
                    توی ایران ممکنه ولی من بردهای غیر ایرانی زیاد دیدم که STM32 درشون استفاده شده. بسیار! فقط واسه نمونه توی علی اکسپرس اگه بگردی کلی محصول باهاش پیدا میکنی. مثل AVR ولی واسه STM32 بردهای صنعتی غیر ایرانی هم زیاد دیدم.
                    یه پروژه جالب که اخیرا فقط دیدم(نخوندمش کامل) این بوده:

از تولید و این چیزاش خبر ندارم. فقط واسه تون گذاشتم که ببینید. یه ECU ماشین با یه میکرو غیر اتوموتیو STM32 !
                    3-در زمینه CCS که بنده تجربه کار باهاش را ندارم ، منظور مثال بالا این بود که خیلی از شرکت های مطرح حوزه امبدد برای صرفه جویی در هزینه ها میان و ابزارهای اپن سورس رو برای مقاصد خودشون کاستومایز میکنن به جای تولید محصول جدید از پایه ، در این زمینه عرف کلی همواره استفاده از Eclipse + CDT + GNU GCC هستش بعلاوه کاستومایز کردن با دیباگر ها و کتابخانه ها و ... ، در این زمینه NXP لزوما کار عجیبی نکرده و این نشانه کیفیت پایین محصولش نیست ، به عنوان نمونه دیگه از این دست شرکت windriver پرچمدار RTOS ها هستش که باز هم محصولش رو تحت EClipse + (GUN & GRUB ) عرضه کرده.
                    بعلاوه اینکه همچنان یک اظهار نظر غیر فنی است ، بنده همونطور که گفتم با CCS کار نکردم و نمیتوونم مقایسه کنم این دو و ، ولی برای قانع کردن مخاطب باید دلایلی ارائه بشه که از روی اون دلایل به چنین نتیجه برسیم.نه چون TI بزرگتر و با سابقه تر س لزوما محصولش هم بهتره.
                    کار میکنه خیر بلکه حد قال قبولی از کارایی رو ارائه میده که برای بسیاری از کاربردها کافیه ! گرچه بنده هم KEIL یا IAR رو ترجیح میدم .و ممنون میشم از این ویژگیهای بدرد نخور هم برامون بگین.

کامپایلر مورد استفاده در اکسپرسو GNU مختص ARM هستش که واقعا نمیدونم ،نمیدونم چطور میشه قبول کرد سنی نداره ؟؟؟و یا حتی محیط توسعه ECLIPSE ???
                    ممنون
                    GCC کامپایلر خوبیه من تاییدش میکنم(البته نه واسه پروژه های بزرگ. برای اونا توصیه میکنم یا IAR یا keil استفاده کنید) ولی خودش(LPCXPRESSO ) متاسفانه خود به خود به درد نمی خوره.
                    قدیمی بودن و بزرگ بودن متاسفانه تا حد زیادی محصول رو تایید میکنه. من به این حرف اعتقاد دارم. مطمئنا شما هم اینو می دونید و بهش اعتقاد دارید چه بخواید چه نخواید.
                    بررسی GCC ملزم به بررسی با بنچ-مارک و موارد پیچیده دیگه هستش که متاسفانه من وقت کافی ندارم. هر چند که من خودم انجام نداده میگم خوبه. وقت کردم بعدا توضیحش میدم.

دیدگاه

روح الامین عزیز
                      لطفا هر وقت فرصت داشتید با دلایل فنی و علمی اظهاراتتون رو توجیح کنید و یا به نتایج معتبر لینک بدین.
                      در رابطه با پروژه ECU مذکور هم همونطور که عرض کردم چنین پروژه هایی مقاصد آموزشی و تفریحی و هابی دارن ،نه کاربرد عملیو تولید انبوه.
                      قبلن پروژه ای دیدم که از آردوینو بعنوان کنترلر یک ماهواره سایز کوچک استفاده کرده بودن ، که به هیچ وجه این توجیهی برای استفاده صنعتی از این پلتفرم نمیتونه باشه.
                      بعلاوه اینکه در طراحی ECU هیچ تیم طراحی (, و نه فرد) نمیاد و کامپایلرش رو باز نمیکنه از بیس شروع کنه سیستم بنویسه بیاره بالا.
                      ممنون

دیدگاه

روح الامین عزیز
                        لطفا هر وقت فرصت داشتید با دلایل فنی و علمی اظهاراتتون رو توجیح کنید و یا به نتایج معتبر لینک بدین.
                        در رابطه با پروژه ECU مذکور هم همونطور که عرض کردم چنین پروژه هایی مقاصد آموزشی و تفریحی و هابی دارن ،نه کاربرد عملیو تولید انبوه.
                        قبلن پروژه ای دیدم که از آردوینو بعنوان کنترلر یک ماهواره سایز کوچک استفاده کرده بودن ، که به هیچ وجه این توجیهی برای استفاده صنعتی از این پلتفرم نمیتونه باشه.
                        حتما. من خودم اعتقاد شدید دارم همه چیز باید کامل و خوب توضیح داده بشه.

منم نه گفتم اون پروژه صنعتیه یا واسه
                        مقاصد آموزشی و تفریحی هستش. فقط واسه دوستان گذاشتم ببینن. من یکی از دوستام اهل تنسی هستش و با AVR یه ECU ساخته. رو ماشینش نصب کرده و خوب هم کار میکنه.
                        بله اون پروژه های آردوئینو رو هم فکر کنم دیده باشم. اصلا انگار آردئینو یه قسمت واسه ماهواره داره یا کسی براش راه انداخته. من ماهواره ژاپنی قدیمی دیدم که با PIC کار میکنه.

بعلاوه اینکه در طراحی ECU هیچ تیم طراحی (, و نه فرد) نمیاد و کامپایلرش رو باز نمیکنه از بیس شروع کنه سیستم بنویسه بیاره بالا.

کامپایلر رو باز کنه؟ متوجه این جمله نمیشم.

دیدگاه

بعلاوه اینکه همچنان یک اظهار نظر غیر فنی است ، بنده همونطور که گفتم با CCS کار نکردم و نمیتوونم مقایسه کنم این دو و ، ولی برای قانع کردن مخاطب باید دلایلی ارائه بشه که از روی اون دلایل به چنین نتیجه برسیم.نه چون TI بزرگتر و با سابقه تر س لزوما محصولش هم بهتره.

ممنون
                          نرم افزار اکسپرسو رو دانلود کردم واقعا نرم افزار بدرد نخوریه، هیچیش به یه IDE درستو حسابی نرفته. مثل اینه که کامپایلر GCC رو روش یه پوسته کشیده باشن.
                          جدیدترین ویرایش توسط محمد پورخلیلی; ۰۹:۳۶ ۱۳۹۵/۰۵/۱۵.

دیدگاه

نرم افزار اکسپرسو رو دانلود کردم واقعا نرم افزار بدرد نخوریه، هیچیش به یه IDE درستو حسابی نرفته. مثل اینه که کامپایلر GCC رو روش یه پوسته کشیده باشن.
                            محمد حتی اگه می اومدی و میگفتی نرم افزار خیلی خوبی هستش بازم قابل قبول نبود. چون شما داری نرم افزاری رو یاد میگیری که فقط محصولات یه شرکت رو پشتیبانی میکنه و واسه شرکت ها شما باید Keil یا IAR رو یادبگیری و این یه وقت تلفی هستش. البته معایب یا کم و کاستی هایی داره که هر وقت تونستم میگم بهتون. هر چند که خودتون هم مقایسه کنید متوجه میشید. متاسفانه وقتی به دوستان میگیم فکر میکنن ما یا تعصبی هستیم یا همین طوری لج میکنیم.

دیدگاه

,والله نمیدونم دقیقا شما با کجاش مشکل دارین
                              به نظر بنده هم این نرم افزار اشکالات و ایراداتی داره
                              به طور مثال یک نمونه باگی که خود بنده باهاش مواجه شدم و گزارش کردم این بود که میانبر مسیر کتابخونه های اضافه شده به پروژه تنها برای کامپایل پروژه های سی انجام میشد و اگه شما پروژتون سی پلاس پلاس بود، این تغییرات اعمال نمیشد و باید دستی انجامش میدادین
                              ولی از اونجایی که NXP به صورت انحصاری داره کاربرا رو به سمت پلت فرم و IDE خودش سوق میده حرکت در خلاف این جهت بدون داشتن دلیل منطقی به نظرم معنی نداره
                              با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X