ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 19
    2012/12/30
    بوشهر
    3,206
    1,107

Post آنونس(Announce) STM32F100C و مقایسه دو میکرو ATMEGA32 و PIC16F877A با این میکرو

سری میکرو های STM32F100 شرکت ST با حدود 11تایمر 16بیتی و همچنین شامل یک تایمر موتور کنترلر و یک ADC سریع(زمان تبدیل 1.2 μs) 12بیتی برای وسایل کارآمد و کنترل صنعتی می باشد. این میکرو با هسته Cortex-M3 و با نرخ کلاک 24MHz یک میکروی کارآمد نسبت به قیمت و پریفرال می باشد. این میکرو با امکانات ضروری که در بر دارد خصوصا برای مخاطبانی که از میکروهای 16بیتی بخاطر نسبت قیمت به کارایی، استفاده میکنند توصیه میشود. اگرچه من خودم با این مقایسه پایین بهتون نشون میدم که جای خیلی از 8بیتی ها رو هم می تونه راحت بگیره. ببینید(قیمت و امکانات و توان پردازشی میکروها رو مقایسه کنید):

اگر کسی سوالی داره در خدمتم.

ویرایش توسط روح الامین : 2016/07/30 در ساعت 07:28
    2009/09/12
    اردبيل
    2,503
    119

پاسخ : آنونس(Announce) STM32F100C و مقایسه دو میکرو ATMEGA32 و PIC16F877A با این میکرو

سلام تشکر از اطلاعات کاملتون
    بنده در مورد اصول اولیه مشکل دارم
    مشکلم اینه
    فرض کنید همین سه مدل میکرو
    باید عدد 250-150 بکنن
    عدد ها از جنس کاراکتر هستن
    مگه غیر اینه ( که هست ) باید در یک سیکل این کارو انجام بدن ؟
    درسته به کامپایلر هم بستگی داره و لی فک کنم دستور تفریق رو میشه توی اسمبلی با یه دستور نوشت
    حالا همین تفریقو کدوم سریع تر انجام میده ؟ (با فرض یک سان بودن فرکانس کلاک )
    2014/03/08
    بابلسر
    884
    343

پاسخ : آنونس(Announce) STM32F100C و مقایسه دو میکرو ATMEGA32 و PIC16F877A با این میکرو

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد رحیمی

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

مشکلم اینه
    باید عدد 250-150 بکنن
    درسته به کامپایلر هم بستگی داره و لی فک کنم دستور تفریق رو میشه توی اسمبلی با یه دستور نوشت
    سلام
    سوال شما مثل این میمونه که بگیم خب فرق پراید با بنز چیه؟مگه غیر اینه که هر دوشون با سرعت ۱۵۰ کیلومتر در ساعت تو یه زمان مشخص یه مسافت برابر رو طی میکنند؟ جواب میشه بله اما دلیل برابری پراید با بنز نیست.
    برای میکرو ها هم همینه البته اگر بخوام کامل توضیح بدم توضیحات زیاده
    اما همون دستورات اسمبلی هم که گفتید خیلی از دستورات ممکنه تو یه میکرو با یک سیکل کلاک انجام بشه همون دستور تو یه میکرو دیگه با دو سیکل و حتی تو یه میکرو دیگه با سیکل های بیشتر.از طرفی ممکنه یه واحد سخت افزاری مثل ضرب کننده تو یه میکرو وجود داشته باشه اما تو یه میکرو دیگه وجود نداشته باشه و مجبور باشیم با جمع های متوالی عمل ضرب رو انجام بدیم خوب مشخصه با کلاک برابر اون میکرویی که واحد ضرب کننده رو داره سریع تر عمل ضرب رو انجام میده.بنابراین تعداد دستورات اسمبلی و مدت زمان انجامشون باعث میشه تا با کلاک برابر یه میکرو عملیات رو زودتر انجام بده.از طرفی هم واحد هایی مثل DMA باعث میشه تا بار پردازشی به CPU کمتر بشه و میکرو با سرعت بیشتری عملیات رو انجام بده.و خیلی موارد دیگه میتونه تو سرعت انجام عملیات(خصوصاً عملیات های زیاد) میکرو به غیر از کلاک میکرو تاثیر گذار باشه
    به همین دلیله که Avr با کلاک ۱۶ مگاهرتز میتونه تا ۱۶ میلیون دستور رو اجرا کنه.
    stm با کلاک ۲۴ مگا هرتز میتونه تا ۳۰ میلیون دستور رو اجرا کنه
    pic با ۲۰ مگاهرتز کلاک تا ۵ میلیون دستور رو اجرا کنه
    باز هم تاکید میکنم که فکر نکنید حتماً چون pic دستورات کمتری در ثانیه اجرا میکنه با حداکثر کلاک، در مقایسه با دو میکرو دیگه سرعتش کمتره
    ویرایش توسط سید رضا باباتبار : 2016/07/29 در ساعت 18:46
    2012/12/30
    بوشهر
    3,206
    1,107

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد رحیمی

مشکلم اینه
    باید عدد 250-150 بکنن
    منظورت از "عدد کاراکتر" همون متغییر 8بیتی هستش دیگه. این ممکنه با شرایطی که شما میگی درست باشه ولی نظرت راجب متغییر های 32بیتی چیه؟ یا حتی 16بیتی؟ اصل مقایسه من بر اساس نسبت قیمت به پرفورمنس یا کارایی هستش. شما قیمت STM32F100C8 و امکاناتش رو در مقابل اون دوتا بررسی کن. در چنین شرایطی حتی اگه قیمت ها برابر هم باشه بازم بخاطر کارایی خیلی خوب برتری داره.
    نقل قول نوشته اصلی توسط reza0506

سلام
    سوال شما مثل این میمونه که بگیم خب فرق پراید با بنز چیه؟مگه غیر اینه که هر دوشون با سرعت ۱۵۰ کیلومتر در ساعت تو یه زمان مشخص یه مسافت برابر رو طی میکنند؟ جواب میشه بله اما دلیل برابری پراید با بنز نیست.
    برای میکرو ها هم همینه البته اگر بخوام کامل توضیح بدم توضیحات زیاده
    اما همون دستورات اسمبلی هم که گفتید خیلی از دستورات ممکنه تو یه میکرو با یک سیکل کلاک انجام بشه همون دستور تو یه میکرو دیگه با دو سیکل و حتی تو یه میکرو دیگه با سیکل های بیشتر.از طرفی ممکنه یه واحد سخت افزاری مثل ضرب کننده تو یه میکرو وجود داشته باشه اما تو یه میکرو دیگه وجود نداشته باشه و مجبور باشیم با جمع های متوالی عمل ضرب رو انجام بدیم خوب مشخصه با کلاک برابر اون میکرویی که واحد ضرب کننده رو داره سریع تر عمل ضرب رو انجام میده.بنابراین تعداد دستورات اسمبلی و مدت زمان انجامشون باعث میشه تا با کلاک برابر یه میکرو عملیات رو زودتر انجام بده.از طرفی هم واحد هایی مثل DMA باعث میشه تا بار پردازشی به CPU کمتر بشه و میکرو با سرعت بیشتری عملیات رو انجام بده.و خیلی موارد دیگه میتونه تو سرعت انجام عملیات(خصوصاً عملیات های زیاد) میکرو به غیر از کلاک میکرو تاثیر گذار باشه
    به همین دلیله که Avr با کلاک ۱۶ مگاهرتز میتونه تا ۱۶ میلیون دستور رو اجرا کنه.
    stm با کلاک ۲۴ مگا هرتز میتونه تا ۳۰ میلیون دستور رو اجرا کنه
    pic با ۲۰ مگاهرتز کلاک تا ۵ میلیون دستور رو اجرا کنه
    آره، فقط با این تفاوت که قیمت این بنز با پراید یکیه! به نظر شما کسی که بره اون پراید رو انتخاب کنه باید چیکارش کرد!؟

...باز هم تاکید میکنم که فکر نکنید حتماً چون pic دستورات کمتری در ثانیه اجرا میکنه با حداکثر کلاک، در مقایسه با دو میکرو دیگه سرعتش کمتره

شک دارم سرعتش به STM32 برسه. البته این مدلی که گذاشتم.
    2009/08/27
    تهران
    633
    414

البته میکرو XMEGA نسبت به STM شاید فقط در پردازش کمی پایین ترباشه. ولی از نظر امکانات جانبی از هر 3 مدل میکروی معرفی شده چند سروگردن بالاتر هستش !!! البته با همین قیمت که فرمودین
    2014/03/08
    بابلسر
    884
    343

نقل قول نوشته اصلی توسط rozeh

آره، فقط با این تفاوت که قیمت این بنز با پراید یکیه! به نظر شما کسی که بره اون پراید رو انتخاب کنه باید چیکارش کرد!؟

شک دارم سرعتش به STM32 برسه. البته این مدلی که گذاشتم.
    اولاً به نظر خودمم سرعتش به stm32 نمیرسه
    دوماً اینکه چرا با وجود برابری قیمت هنوز از avr استفاده میشه
    خب یه دلیلش میتونه فراوونی منابع آموزشی برای avr باشه و در مقابل کمبود منابع آموزشی برای stm32
    دلیل دیگشم ممکنه وجود پکیج های dip برای avr باشه که استفاده اون رو برا مبتدی ها و استفاده اون روی پروجکت بورد راحت میکنه
    دلیل دیگشم جدای از منابع آموزشی راحتی یادگیری avr نسبت به stm32 باشه
    2012/12/30
    بوشهر
    3,206
    1,107

نقل قول نوشته اصلی توسط yousef55

البته میکرو XMEGA نسبت به STM شاید فقط در پردازش کمی پایین ترباشه. ولی از نظر امکانات جانبی از هر 3 مدل میکروی معرفی شده چند سروگردن بالاتر هستش !!! البته با همین قیمت که فرمودین
    بله و دلیلش اینه که این میکرو مناسب برای مقایسه با XMEGA نیست. برای XMEGA ما رقبای دیگه ای رو در نظر گرفتیم که دخلش رو بیاریم. اگه مشکلی پیش نیاد تا آخر هفته ممکنه آنونس اون میکروها رو هم بذارم اونوقت می فهمید که XMEGA هیچی در مقابلش نیست. فقط صبر کنید. ما برای STM32 برنامه ریزی سنگینی کردیم. اگه مشکلی پیش نیاد نتایج جالبی در بر خواهد داشت.

اولاً به نظر خودمم سرعتش به stm32 نمیرسه
    دوماً اینکه چرا با وجود برابری قیمت هنوز از avr استفاده میشه
    خب یه دلیلش میتونه فراوونی منابع آموزشی برای avr باشه و در مقابل کمبود منابع آموزشی برای stm32
    دلیل دیگشم ممکنه وجود پکیج های dip برای avr باشه که استفاده اون رو برا مبتدی ها و استفاده اون روی پروجکت بورد راحت میکنه
    دلیل دیگشم جدای از منابع آموزشی راحتی یادگیری avr نسبت به stm32 باشه
    کاملا درست گفتید.
    احسنت. ما برای دو مورد اول برنامه ریزی کردیم. خیلی زود نتایج رو خواهید دید. مورد سوم هم باید بگم که به نظر من نه فقط STM32 بلکه همه میکروهای هسته ARM یه مقدار پیچیده هستش ولی سخت نیست واقعا. علتش امکانات زیاد هستش. واقعا AVR در مقابل STM32 خیلی خلاصه هستش.

2009/08/27
    تهران
    633
    414

اگر میخواستید نسخه بپچید باید میکروهاتون حداقل نزدیک هم باشه نه اینکه avr رو با stm مقایسه کنید - اونوقت حرف xmega میشه موکول میکنید به اینده ؟؟ چیزی که کاملا مشخصه به جز پردازنده (( اونم از نظر بیت)) xmega از این جدول شما بالاتر هستش
    به قول خودتون بنز رو با پراید مقایسه کردیید!!
    البته هنوز هم دستگاههای صنعتی دیدم در سال 2014 یا 2015 تولید شده و از 8051 استفاده کرده نمونش یه دوچرخه ثابت بود که با 8051 3 تا بازی رو از حافظه اجرا میکرد و روی lcd نمایش میداد
    2012/12/30
    بوشهر
    3,206
    1,107

نقل قول نوشته اصلی توسط yousef55

اگر میخواستید نسخه بپچید باید میکروهاتون حداقل نزدیک هم باشه نه اینکه avr رو با stm مقایسه کنید - اونوقت حرف xmega میشه موکول میکنید به اینده ؟؟ چیزی که کاملا مشخصه به جز پردازنده (( اونم از نظر بیت)) xmega از این جدول شما بالاتر هستش
    به قول خودتون بنز رو با پراید مقایسه کردیید!!
    البته هنوز هم دستگاههای صنعتی دیدم در سال 2014 یا 2015 تولید شده و از 8051 استفاده کرده نمونش یه دوچرخه ثابت بود که با 8051 3 تا بازی رو از حافظه اجرا میکرد و روی lcd نمایش میداد
    این میکرو رو با AVR مقایسه کردم بخاطر قیمتش بود. قیمت ها رو نگاه کنید. شما دارید یا پول بیشتر یا تقریبا برابر STM32F100C8 میدید در حالی که STM32F100C8 با کارایی و امکانات خییییییلیییی بهتر از اون دو میکرو هستش. منم خودم تا حدودی XMEGA رو برتر از این STM32F100C8 می دونم و همونطور که گفتم برای XMEGA نسخه دیگه ای در راه هستش. صبر بکنید همه چیز روشن میشه. من احساس میکنم شما یه مقدار تعصبی هستید. چون دارید پول بیشتر میدید ولی بازم اصرار روی AVR دارید.

نه من بنز با پراید مقایسه نمیکنم! من میگم با پولی که میشه هم بنز خرید و هم پراید، باید بنز رو خرید.

بعضی
    8051 ها حتی مقداری توسعه پیدا کرده اند. معمولا با افزایش کلاک. با قیمت خوب. ولی بازم امکانات کافی مثل STM32 ندارند. هسته قدیمی دارند و دیگر دلایل...
    2013/04/24
    2,690
    2,490

این هم مقایسه ساختاری خانواده arm بین میکرو های معروف بازار ایران
    Atmel & ST & NXP
    تمامی امکانات موجود لیست شده

ابعاد عکس بزرگ هست روی لینک زیر کلیک کنید تا عکس اصلی رو مشاهده کنید

ویرایش توسط اشکان غفارزاده : 2016/07/29 در ساعت 22:28
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 19