اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل عجیب قیمتهای قطعات الکترونیک در ایران

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل عجیب قیمتهای قطعات الکترونیک در ایران

درود؛

برای افرادی که در بخش اقتصادی و تجاری الکترونیک در ایران کار می کنند (مثل طراحی و تولید بردهای کاربردی، سفارشی و ...)، دیر یا زود این پرسش پیش می آید که چرا وضعیت قیمت ارائه شده برای قطعات الکترونیک در ایران تا حدی غیر منطقی است؟

مثلا این روزها (مرداد 1395) قیمت خرید عمده یک چیپ FT232RL در بهترین حالت کمتر از 12500 تومان نیست، اما قیمت خرید تکی یک برد کامل مبدل USB به سریال که آی سی ذکر شده؛ فقط یکی از قطعات آن را تشکیل می دهد، در یک سایت فروشگاه اینترنتی معمولی، 12900 تومان - Link - است!

یا مثلا قیمت آی سی W5100 در سایت پایا برای خرید عمده و نقدی 41000 تومان است؛ اما قیمت خرید تکی یک برد «شیلد شبکه آردوینو» با چیپ ست W5100 کامل، مونتاژ شده و دارای بسته بندی حدود 28400 تومان - Link - است!

آخه قصه چیه؟! با این وضع قیمتها در بازار ایران؛ چه طوری می شه تو این کشور، تولید دانش بنیان کرد؟

پاسخ : مشکل عجیب قیمتهای قطعات الکترونیک در ایران

خود شما جواب خودتون رو دادید

کسی که میاد یه برد آموزشی بسازه اون هم با این حجم تقاضا معلومه که قطعه ای که از سازنده میخره قیمتش با نمونه مشابه توی بازار یک یه ده فرق داره
    مثلا در ماه یک میلیون عدد از یه قعه میخره که قیمتش فوق العاده پایین میاد

انوقت اکبر آقا توی ایران دلال هست میره از دلال چینی ده تا قعطه میخره
    اصغر آقا هم یه فروشنده قطعه هست که میاد از اکبر خرید میکنه و همین طوری قیمت پله پله افزایش پیدا میکنه

دیدگاه

نبود صنف و بی انصافی بعضی فروشندگان باعث همچین چیزایی میشه. من مثلا امروز دنبال قیمت دیباگر PICKIT3 میگشتم. دیدم هیچ جا ارزونتر از همین ECA نمیده. قیمت ها بعضی جاها نجومی بود. بعضی جاها هم قیمت ها رو بر اساس همین ECA می زنن. مثلا کویر الکترونیک من هرچی نگاه میکنم می بینم 5هزار تومن ارزونتر از ECA هستش. من مطمئنم طرف گفته ECA اینقده میده، من پنج تومن ارزونتر میدم.
      من که به این قیمت ها عادت کردم. ظاهرا قسمتی از این ماجرا از چین سرچشمه میگیره. شما علی-اکسپرس یا علی بابا رو نگاه کن. همه جور قیمت هست. ایرانی ها هم از چین می خرن. پس بدون شک روی هم تاثیر دارند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rozeh نمایش پست ها
        نبود صنف و بی انصافی بعضی فروشندگان باعث همچین چیزایی میشه. من مثلا امروز دنبال قیمت دیباگر PICKIT3 میگشتم. دیدم هیچ جا ارزونتر از همین ECA نمیده. قیمت ها بعضی جاها نجومی بود. بعضی جاها هم قیمت ها رو بر اساس همین ECA می زنن. مثلا کویر الکترونیک من هرچی نگاه میکنم می بینم 5هزار تومن ارزونتر از ECA هستش. من مطمئنم طرف گفته ECA اینقده میده، من پنج تومن ارزونتر میدم.
        من که به این قیمت ها عادت کردم. ظاهرا قسمتی از این ماجرا از چین سرچشمه میگیره. شما علی-اکسپرس یا علی بابا رو نگاه کن. همه جور قیمت هست. ایرانی ها هم از چین می خرن. پس بدون شک روی هم تاثیر دارند.
        فقط فروشگاهی که مطرح کردین هم نیست
        یه زمانی با یکی فروشگاه اینترنتی بزرگ کشور که بیشتر ماژول میفروشه (اسم دقیق نمیبرم ولی خودتون میدونید کی رو توی شیراز میگم)همسایه بودم و خونمون ده متر پایین تر ازش بود
        باهاش که صحبت میکردم میگفت دقیقا یکی از اهداف فروشگاه ما اینه که جنسی رو که همه دارن و ماهم داریم باید 1 ریال هم که شده ارزونتر از بقیه بدیم . جنسی و هم که فقط ما داریم باید هرچی دلمون خواست بگیم ، کیفیت قطعه هم گور باباش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده نمایش پست ها
          فقط فروشگاهی که مطرح کردین هم نیست
          یه زمانی با یکی فروشگاه اینترنتی بزرگ کشور که بیشتر ماژول میفروشه (اسم دقیق نمیبرم ولی خودتون میدونید کی رو توی شیراز میگم)همسایه بودم و خونمون ده متر پایین تر ازش بود
          باهاش که صحبت میکردم میگفت دقیقا یکی از اهداف فروشگاه ما اینه که جنسی رو که همه دارن و ماهم داریم باید 1 ریال هم که شده ارزونتر از بقیه بدیم . جنسی و هم که فقط ما داریم باید هرچی دلمون خواست بگیم ، کیفیت قطعه هم گور باباش
          اینجایی که میگی صابونش به تنم خورده.
          شما اگه توی نت بگردید ممکنه ببینید همین ECA هم بعضی جنساشو گرون میده ولی اختلافش برای من یکی که خوب بوده.(قابل قبول) مثلا یه ماژول بوک رو دیدم هزارتومن ارزونتر از اینجا دادن.

دیدگاه

آقا ی سوال فنی....
            از علی بابا و علی اکسپرس جنس بخریم به ایران میفرستن؟؟؟ آخه طو لیستشون ایران هم هست
            راستی ما که ویزا کارت و اینا نداریم چیکارکنیم؟ البته وب مانی هم داره!

دیدگاه

یک تحقیق مختصر داشتم و متوجه شدم سخن شما کاملا درست است و صنعت الکترونیک کشور (منظورم واقعا حوزه صنعت و تولید در بخش الکترونیک است) اساسا هیچ متولی و سیاستگذار درست و درمان ندارد!
              بر همین اساس هم هست که مثلا تا کنون ارگانی مشخص، عهده دار پیگیری ایجاد حق کپی رایت در ایران، برای مجموعه های مهندسی طراحی بردها و مدارات الکترونیک و مخابرات نبوده است.
              بر اساس «طبقه بندی رشته فعالیتهای اقتصادی(ISIC)» در بخش نظام صنفی، این رسته ها در زیر مجموعه الکترونیک و الکتریک پیش بینی شده اند:
              نــام رسته های صنفی بــر اساس الگـــوی ISIC کــد رستـــه
              خرده فروشی لوازم الکتریکی و برقی 523431
              تولید و تعمیر تابلوهای برق فشار قوی و ضعیف 312011
              خرده فروشی لوازم یدکی الکتریکی و الکترونیکی 523315
              خدمات تاسیسات برقی ساختمان 453211
              کرایه لوازم برگزاری مجالس 713040
              خرده فروشی لوازم الکتریکی و برقی 523431
              خرده فروشی لوازم شوفاژ و تهویه مطبوع 523441
              تولید آلات موسیقی 369200
              تعمیر لوازم و آلات موسیقی 526072
              تولید دستگاه های گیرنده رادیو و تلویزیون 323011
              نصب و راه اندازی سیستم های حفاظتی 319012
              تولید و تعمیر کلیدهای برق فشار قوی و ضعیف 312014
              تولید و تعمیر کلیدهای برق فشار قوی و ضعیف 312011
              المنت سازی 319020
              تولید و تعمیر کلیدهای برق فشار قوی و ضعیف 312014
              خرده فروشی انواع نوار و دیسکت 523346

و لذا یک اتحادیه با نام «اتحادیه سراسری شرکتهای فنی مهندسی حفاظت الکترونیک و شبکه های ایمنی» تاسیس شده و یک اتحادیه نیز با نام «اتحادیه صنف تولید کنندگان و تعمیرکاران لوازم الکترونیک و الکتروتکنیک» ایجاد شده و از آن طرف؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت هم؛ یک «دفتر صنایع برق و الکترونیک» با شرح وظایف مخصوص به خود دارد (مانند پیشنهاد و ارائه ضرایب مناسب تعرفه*های گمرکی،
              مشارکت در تدوین ضوابط کلی واردات کالاها، بررسی و اظهارنظر در مورد مجوزهای کلی واردات، تهیه و ارائه گزارشهای تخصصی به منظور ارائه تصویر کلی از صنعت مربوطه و ...) و نیز یک صندوق به نام «صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک» که شرکتی صد درصد دولتی است و وظیفه اصلی اش بدین صورت تعریف شده است : «طرح*های تولیدی و خدماتی نیمه* ساخت صنعتی و انبوه» . که متاسفانه نفهمیدم منظور از آن، دقیقا چیست.
              لذا ظاهرا مجموعا ارگان یا سازمان مشخصی را نمی توان یافت که به طور مشخص؛ متولی امر سیاست گذاری و دارای دغدغه اصلاح مداوم قوانین «اقتصاد تولید» برای رونق حوزه طراحی و تولید در بخش صنایع واقعی الکترونیک و مخابرات باشد. لذا به نظر باید تکانی خورد و دستی جنباند تا بلکه امورات تولید، بهتر از این وضعیت فعلی شود.

دیدگاه

دوستان عزیز اینا که خوبه من هیتر کوییک700 رو قیمت کردم خیابان جمهوری تهران از 290 تا 320 تومن به من قیمت دادن و توی سایتای معتبر هم همین حدود قیمت بود ولی توی یزد من همین هیترو قیمت کردم از 370تا450 به من قیمت دادن این فقط یک دلالی ساده هست از تهران تا یزد 650 کیلومتر راه یا مثلا atmega 32 12هزار تومن قیمتش خوبه به نظرتون؟ تازه چینیش نه تایوانی ، متاسفانه هر کس هر چیزی رو که داره هرجوری زورش میرسه میفروشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armay نمایش پست ها
                  آقا ی سوال فنی....
                  از علی بابا و علی اکسپرس جنس بخریم به ایران میفرستن؟؟؟ آخه طو لیستشون ایران هم هست
                  بله. من خودم 2-3 بار خرید کردم. البته با واسطه. اگه بخوایید خودتون بخرید، می تونید کارتهای مستر و پای-پال و غیره رو از صرافی ها بخرید.
                  حتی از آمازون شما می تونید خرید کنید(ولی ظاهرا با واسطه) ولی من توصیه میکنم واسه سایت های غیر چینی از واسطه ها خرید کنید. من واسطه م ایشون بود:

بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت دوستان عزیز موضوع این تاپیک در مورد فروش گفت کارت و اشتراک بعضی از بازی های پر طرفدار هست . قیمت به نوعی هست که میشه گفت قیمت همکار برای کاربرانی که برای استفاده شخصی میخوان . فروش تعداد ندارم .فروش فقط به مصرف کننده برای اطلاع از اخرین قیمت پ خ بزنید...

بسیار ازش راضی هستم. خیلی خوب پیگیر بود. حتی روزی که مرسوله رو دریافت کردم باهام تماس گرفت و از سالم بودن و راضی بودن جنس ازم پرسید. البته من هیچکی رو تضمین نمیکنم و فقط تجربه ام رو گفتم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armay نمایش پست ها
                    آقا ی سوال فنی....
                    من توی دانشگاه علم و صنعت توی آزمایشگاه دنبال یه قطعه بودم. یه گروهی هستن توی دانشگاه علم و صنعت که گویا جمعی از دانشجویان دکترا و اینا هستن و هر نوع قطعه کمیابی که من میخواستم رو تامین کردن. قیماتشون واقعا خوب و دانشجویی هست و چون تو دانشگاه هم مستقر هستن خیلی مطمئنن.پشتیبانی هم واقعا عالی بود
                    این سایتشون هست حتما یه تماسی باهاشون داشته باشین:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X