اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

در خواست مدار شمارشگر بدون میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

در خواست مدار شمارشگر بدون میکرو

سلام
    من یه مدار شمارشگر پالس نیاز دارم که تا تعداد خاصی بدون خطا بشماره و بعد ریست بشه و دوباره تا همون تعداد بشماره و وقتی به اون عدد رسید یک خروجی رو یک کنه
    میخوام به عنوان مثال تا 72 پالس رو بشماره و خروجی رو صفر و یک کنه
    یا در هر 360 پالس پنج بار خروجی رو صفر و یک کنه(هر 72 پالس)
    از میکرو نمیخوام استفاده کنم
    لطفا راهنمایی کنید

کسی نیست؟

این چجور سایتیه دوجا دو سوال متفاوت کردم حتی یک نفر هم پیدا نشد
    جدیدترین ویرایش توسط اشکان غفارزاده; ۰۰:۵۰ ۱۳۹۵/۰۵/۱۳.

پاسخ : در خواست مدار شمارشگر بدون میکرو

نوشته اصلی توسط 92_ezraeell نمایش پست ها
    سلام
    من یه مدار شمارشگر پالس نیاز دارم که تا تعداد خاصی بدون خطا بشماره و بعد ریست بشه و دوباره تا همون تعداد بشماره و وقتی به اون عدد رسید یک خروجی رو یک کنه
    میخوام به عنوان مثال تا 72 پالس رو بشماره و خروجی رو صفر و یک کنه
    یا در هر 360 پالس پنج بار خروجی رو صفر و یک کنه(هر 72 پالس)
    از میکرو نمیخوام استفاده کنم
    لطفا راهنمایی کنید

کسی نیست؟
    زیاد از الکترونیک سر رشته ندارم
    اما ای سی کانتر و شمارنده را توی نت سرچ کنید موجود هست
    با مطالعه دیتا شیت انها شاید بتونید قسمتی از کار را پیش ببرید

دیدگاه

سلام دوست من
      بله بدون میکرو هم میشه شمارش رو انجام داد
      آی سی
      7490 این کار رو انجام میده

دیدگاه

سلام ممنون
        خب چجوری باید کار کنم باهاش یا محدودیت براش ایجاد کنم

دیدگاه

سلام ممنون
          خب چجوری باید کار کنم باهاش یا محدودیت براش ایجاد کنم
          سلام دوست عزیز شما بگو دقیقاً شمارش تا چند باید صورت بگیره،ما با میکرو سر کار نداریم که به راحتی یه کد جدید بنویسیم
          یه سرچ بزن شمارنده آسنکرون با جی کا پیدا کن حالا بسته به چند بیتی بودن شمارندت تعداد طبقات مورد نیاز رو ببند
          برای شماره خاص هم باید یه مدار ببندی و خروجیشو وصل کنی به ریست شمارنده وقتی به اون شماره خاص رسید خروجیش فعال بشه و دوباره از صفر شروع به شمارش کنه
          [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
          [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
          [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
          [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
          صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

با سلام

در فایل ضمیمه شده می تونید مدار مورد نظر رو با کمی تغییرات ایجا کنید.

موفق باشید...
            چرا ناراحتی پاتریک!
            + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
            - از دیدنش ناراحت شدی؟
            + نه
            پس چی ناراحتت کرده
            + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
            ------------------------------------------------------------------------------------------------------
            تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
            ------------------------------------------------------------------------------------------------------
            محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza0506 نمایش پست ها
              سلام دوست عزیز شما بگو دقیقاً شمارش تا چند باید صورت بگیره،ما با میکرو سر کار نداریم که به راحتی یه کد جدید بنویسیم
              یه سرچ بزن شمارنده آسنکرون با جی کا پیدا کن حالا بسته به چند بیتی بودن شمارندت تعداد طبقات مورد نیاز رو ببند
              برای شماره خاص هم باید یه مدار ببندی و خروجیشو وصل کنی به ریست شمارنده وقتی به اون شماره خاص رسید خروجیش فعال بشه و دوباره از صفر شروع به شمارش کنه
              سلام
              ببینید من میخوام پالس های یک سنسور رو بشمارم(این سنسور 60 پالس به ازای یک دور موتور تولید میکنه)میخوام هر بار که به پالس 60 ام رسید ریست بشه و دوباره از همون پالس تا پالس 60 ام بعدی بشماره که معادل یک دور موتور هست
              قدم دوم به ازای هر 12 پالس یک خروجی مثل ال ای دی رو صفر و یک کنه(مثلا هر دوازده پالس ریست بشه)در هر 60 پالس 5 بار این حرکت تکرار بشه

این کل خواسته منه
              البته نحوه محاسبات رو هم میخوام یاد بدین که اگر به جای 60 و 12 عدد دیگه ای بود بتونم جای گزین کنم

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط سوران آراسته نمایش پست ها
              با سلام

در فایل ضمیمه شده می تونید مدار مورد نظر رو با کمی تغییرات ایجا کنید.

موفق باشید...
              سلام
              خیلی عالی بود تو پروتیوس ازمایش میکنم
              اما نمیدونم چجوری باید با خواسته خودم تطبیق بدم

دیدگاه

سلام
                ببینید من میخوام پالس های یک سنسور رو بشمارم(این سنسور 60 پالس به ازای یک دور موتور تولید میکنه)میخوام هر بار که به پالس 60 ام رسید ریست بشه و دوباره از همون پالس تا پالس 60 ام بعدی بشماره که معادل یک دور موتور هست
                قدم دوم به ازای هر 12 پالس یک خروجی مثل ال ای دی رو صفر و یک کنه(مثلا هر دوازده پالس ریست بشه)در هر 60 پالس 5 بار این حرکت تکرار بشه

این کل خواسته منه
                البته نحوه محاسبات رو هم میخوام یاد بدین که اگر به جای 60 و 12 عدد دیگه ای بود بتونم جای گزین کنم

سلام
                خیلی عالی بود تو پروتیوس ازمایش میکنم
                اما نمیدونم چجوری باید با خواسته خودم تطبیق بدم
                چیز خاصی نداره فقط لازمه به دیتاشیت قطعه نگاه کنید. ببخشید زیاد چیزی یادم نیس مال سال 90 بود

موفق باشید
                چرا ناراحتی پاتریک!
                + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
                - از دیدنش ناراحت شدی؟
                + نه
                پس چی ناراحتت کرده
                + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
                تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
                محصولات

دیدگاه

سلام

این کل خواسته منه
                  الان اینطور که من متوجه شدم شما فقط یه شمارنده میخواید که هر ۱۲ پالس یه led رو تاگل کنه،یعنی ۱۲ پالس اول led رو روشن کنه و ۱۲ پالس دوم led رو خاموش کنه و روش طراحیش.درسته؟

دیدگاه

الان اینطور که من متوجه شدم شما فقط یه شمارنده میخواید که هر ۱۲ پالس یه led رو تاگل کنه،یعنی ۱۲ پالس اول led رو روشن کنه و ۱۲ پالس دوم led رو خاموش کنه و روش طراحیش.درسته؟
                    دقیقا میخوام از جایی که بهش فرمان ریست شدن میدم بشماره و به پالس 12 که رسید یک ال ای دی رو خاموش روشن کنه یا یه جوری اعلان کنه که به پالس 12 رسید
                    بعد باز به پالس 24(همون 12 تای دوم)که رسید ال ای دی دوم رو خاموش روشن کنه
                    بعد باز به پالس 36 ام که رسید همین روند
                    یه مجموعه پالس داریم به تعداد 60 عدد میخوام به پنج قسمت مساوی تقسیم بشه و هر بار که به یک پنجم رسید یک ال ای دی مجزا رو پالس بده(صفر و یک کنه)

نوشته اصلی توسط سوران آراسته نمایش پست ها
                    چیز خاصی نداره فقط لازمه به دیتاشیت قطعه نگاه کنید. ببخشید زیاد چیزی یادم نیس مال سال 90 بود

موفق باشید
                    ممنونم

کسی نیست راهنمایی کنه
                    جدیدترین ویرایش توسط اشکان غفارزاده; ۱۱:۳۷ ۱۳۹۵/۰۵/۱۴.

دیدگاه

سلام بفرما اینو برات درستش کردم،منتها به جای 60 پالس فرض شده ورودی 64 پالس باشه
                      وقتی به ضرایب 12 میرسه led متناظر به مدت 3 پالس روشن میشود
                      فقط باید از پروتئوس ورژن 8.4 به بالا استفاده کنی

اینم عکسش،ببخشید دیگه بهم ریختست
                      درضمن دوستان اگر مدار ساده تر دارید به دوستمون کمک کنید

دیدگاه

سلام بفرما اینو برات درستش کردم،منتها به جای 60 پالس فرض شده ورودی 64 پالس باشه
                        وقتی به ضرایب 12 میرسه led متناظر به مدت 3 پالس روشن میشود
                        فقط باید از پروتئوس ورژن 8.4 به بالا استفاده کنی

اینم عکسش،ببخشید دیگه بهم ریختست
                        درضمن دوستان اگر مدار ساده تر دارید به دوستمون کمک کنید
                        ,یک دنیا ممنون عالیه
                        فقط من فرکانسم بیشتره تستش میکنم
                        مدار ساده هست پپیچیده نیست برام فقط میخوام اساس کارشو بفهمم
                        میشه راه محاسبه اش رو هم بگی چجوری باید اعداد ورودی و خروجی (60و12)را تعویض کنم؟
                        و اینکه اون AND چه نوع آی سی هست اخه شماره نداره
                        به نظرم وفتی شمارنده به عدد 12 میرسه پایه های مربوط به اون عدد روشن میشه و اون AND خروجی میده؟درسته؟خب پس با تغیر پایه هامیشه اعداد رو تغییر داد؟
                        خب اون دوپایه دیگه AND کارش چیه
                        نکته دیگه اینکه چجوری تایم صفر و یک ماندن ال ای دی ها رو کمتر کنم یا وابسته به فرکانس کنم یعنی مقدار پالسش برابر با مقدار یک پالس ورودی باشه
                        ممنون از وقتی که گذاشتین
                        جدیدترین ویرایش توسط 92_ezraeell; ۱۲:۴۳ ۱۳۹۵/۰۵/۱۶.

دیدگاه

سلام مشکل شمارش تا 64 رو حل کردم و الان سر 60 ریست میشه و دوباره میشماره
                          مداره عالی واقعا تالا نمیدونستم بدون میکرو هم میشه اینقد دقیق شمارش پالس کرد
                          فقط الان یه مشکلی دارم در فرکانس بالا وقتی با اسکوپ پروتیوس خروجی and ها که به ال ای دی رفته رو نمایش میگیرم گاهی یه پالس های خفیف بین 12 پالس قبل و بعد صورت میگیره یعنی مثلا ال ای دی دوم که صفر و یک میخواد بشه قبل رسیدن به پالس 24 که باید ال ای دی روشن بشه یه نویز یا پالس خفیفی روی اسکوپ دیده میشه انگار ال ای دی رو میخواد روشن کنه

برای شماره ای سی and هم از 74LS20 استفاده کردم ایا درسته؟
                          الان فقط برای سه مورد زیر سوال داردم
                          نویز بین صفر و یک شدن ال ای دی ها در فرکانس بالا مشکل دارم
                          برای کم کردن تایم روشن ماندن ال ای دی ها
                          و راهنمایی برای تغییر عدد 12و24و36و 60

اینم عکس اسکوپ که شانسی الان تونستم یکی از اون نویز ها رو به دام بندازم و عکسشو بگیرم
                          پالس های زرد رنگ بسته های 12 تایی هستن که زمان دوبرابر شدن دامنه پالس(همان پالس 12 ام)ال ای دی های سوم و چهارم و پنجم به کانل های دوم و سوم و چهارم اسکوپ متصل شده اند.
                          درضمن چرا دامنه پالس های صفر و یک کننده ال ای دی ها متغیر هست درحالیکه فرکانس پالس ورودی ثابت هست
                          جدیدترین ویرایش توسط 92_ezraeell; ۱۶:۰۹ ۱۳۹۵/۰۵/۱۶.

دیدگاه

سلام مشکل شمارش تا 64 رو حل کردم و الان سر 60 ریست میشه و دوباره میشماره
                            مداره عالی واقعا تالا نمیدونستم بدون میکرو هم میشه اینقد دقیق شمارش پالس کرد
                            فقط الان یه مشکلی دارم در فرکانس بالا وقتی با اسکوپ پروتیوس خروجی and ها که به ال ای دی رفته رو نمایش میگیرم گاهی یه پالس های خفیف بین 12 پالس قبل و بعد صورت میگیره یعنی مثلا ال ای دی دوم که صفر و یک میخواد بشه قبل رسیدن به پالس 24 که باید ال ای دی روشن بشه یه نویز یا پالس خفیفی روی اسکوپ دیده میشه انگار ال ای دی رو میخواد روشن کنه

برای شماره ای سی and هم از 74LS20 استفاده کردم ایا درسته؟
                            الان فقط برای سه مورد زیر سوال داردم
                            نویز بین صفر و یک شدن ال ای دی ها در فرکانس بالا مشکل دارم
                            برای کم کردن تایم روشن ماندن ال ای دی ها
                            و راهنمایی برای تغییر عدد 12و24و36و 60

اینم عکس اسکوپ که شانسی الان تونستم یکی از اون نویز ها رو به دام بندازم و عکسشو بگیرم
                            پالس های زرد رنگ بسته های 12 تایی هستن که زمان دوبرابر شدن دامنه پالس(همان پالس 12 ام)ال ای دی های سوم و چهارم و پنجم به کانل های دوم و سوم و چهارم اسکوپ متصل شده اند.
                            درضمن چرا دامنه پالس های صفر و یک کننده ال ای دی ها متغیر هست درحالیکه فرکانس پالس ورودی ثابت هست
                            سلام اگه فرکانس پایین تو پروتئوس درست جواب میده،فرکانس بالا به صورت عملی درست جواب میده اگه ای سی درست انتخاب بشه؟فرکانست نهایتاً چنده؟
                            طراحی دیجیتال اکثراً تابع قانون خاصی نیست و بستگی به طراح داره که چطوری طراحیش کنه اما اگه خواستی برو کتاب مدار منطقی رو بخون چیزای مفیدی داره
                            برای افزایش یا کاهش مدت زمان روشن بودن ال ای دی ها هم چند روش وجود داره مثلاً خروجی nand رو بدیش به یه مونو استابل و اینطوری هر مدت زمانی که خواستی ال ای دی ها رو روشن بزاری یا مثلاً استفاده از ای سی های لچ که البته استفاده از ای سی لچ ممکنه کار طراحیت رو زیاد کنه
                            ای سی ها رو هم خودت دیتاشیتشون رو بخون ببین برا کارت مناسب هستند یه نه
                            معمولاً تا یک مگاهرتز رو جواب میدن،فکر نکنم فرکانست از یک مگ بیشتر باشه

دیدگاه

سلام اگه فرکانس پایین تو پروتئوس درست جواب میده،فرکانس بالا به صورت عملی درست جواب میده اگه ای سی درست انتخاب بشه؟فرکانست نهایتاً چنده؟
                              طراحی دیجیتال اکثراً تابع قانون خاصی نیست و بستگی به طراح داره که چطوری طراحیش کنه اما اگه خواستی برو کتاب مدار منطقی رو بخون چیزای مفیدی داره
                              برای افزایش یا کاهش مدت زمان روشن بودن ال ای دی ها هم چند روش وجود داره مثلاً خروجی nand رو بدیش به یه مونو استابل و اینطوری هر مدت زمانی که خواستی ال ای دی ها رو روشن بزاری یا مثلاً استفاده از ای سی های لچ که البته استفاده از ای سی لچ ممکنه کار طراحیت رو زیاد کنه
                              ای سی ها رو هم خودت دیتاشیتشون رو بخون ببین برا کارت مناسب هستند یه نه
                              معمولاً تا یک مگاهرتز رو جواب میدن،فکر نکنم فرکانست از یک مگ بیشتر باشه
                              سلام فرکانسم زیر یک کیلو هرتز هست
                              خب من از این شماره ای سی ها استفاده کردم(74LS590-74LS20-7404)همون چیزایی ک شما گفتین اینا درسته؟
                              خب من درمورد روش های کنترل تایم روشن ماندن که گفتین اطلاعی نداشتم الان جستجو میکنم باز به مشکل خوردم مزاحم میشم.فقط این روش مونواستابل که گفتین تایم صفر و یک شدن رو میخوام وابسته به فرکانس ورودی باشه یعنی هرچقدر که دامنه طول موج ورودی تغییر کرد به همون نسبت هم دامنه پالس صفر و یک تغییر کنه ، ایا همینطوره با این روش؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X