اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقاله " راه اندازی موتورها توسط AVR"

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مقاله " راه اندازی موتورها توسط AVR"

سلام دوستان.
    خیلی از بچه ها تو دانشگاه یا هر جای دیگه مجبور میشن با موتورها و درایورهای اونا سر رو کله بزنن. به همین خاطر بنده تصمیم گرفتم مقاله ای رو که سالها بود نوشته بودم و داشت تو هاردم خاک میخورد را در اختیار همه قرار بدم. باشد که دعای دوستان پشت سر ما باشد. امیدوارم بتونم از این به بعد مقاله های بیشتری رو ارائه بدم.

چکیده مقاله:

در این این مقاله شما نحوه راه اندازی موتورهای DC و پله ای توسط میکروکنترلر AVR و همچنین نحوه اتصال هریک از موتورها به درایورهای مربوطه را مطالعه خواهید کرد.

فهرست مطالب:
    موتورهای DC
    کنترل جهت موتور DC
    کنترل موتورهای DC با استفاده از ترانزسیتور
    بررسی IC های درایو موتور DC
    درایور L298
    درایور L293
    کنترل سرعت در موتورهای DC
    تولید پالس PWM از طریق میکروکنترلر
    تولید PWM از طریق تایمر صفر
    مثال1
    تولید PWM بدون استفاده از تایمر.
    مثال2
    مثال3
    موتورهای پله ای
    زاویه پله
    پله در ثانیه و RPM
    راه اندازه موتور به صورت نیم پله
    مدارهای درایور موتور پله ای
    راه اندازی موتور پله ای با استفاده از ترانزسیتور و MOSFET
    آی سی های درایور موتور پله ای
    درایور ULN2003 و 2002 ULN
    مثال

دانلود مقاله:

http://dlc.eca.ir/index.php?act=view&id=108

لینک تصحیح شد

هیچگونه ادعایی مبنی بر کامل و بی نقص بودن مقاله وجود ندارد بنابراین اگر نارسائیها و اشکالات موجود تذکر داده شود، موجب تشکر و خوشحالی خواهد شد.

پاسخ : مقاله " راه اندازی موتورها توسط AVR"

سلم مقاله خوبی است اگه ممکنه راه اندازی سروو موتور هم بهش اضافه کنید
    با تشکر
    انجمن LABVIEW
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
    اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
    http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

دیدگاه

حمیدجان این مقالت با توضیحاتی که تو کتابت دادی فرق میکنه ؟؟؟؟؟؟؟؟

اگه زحمت بکشی در مورد تایمر بیشتر توضح بدی ممنون میشم یه چیزایی بلد شدم ولی بیشتر میخوام هنوز تایمر 0 دارم میخونم (یه جور که ما هم حالیمون بشه :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2

ممنون
      زنان به خوبیه مردان می توانند اسرار را حفظ کنند اما آنان را به یکدیگر میگویند تا در حفظ آن شریک باشند !!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hesam_elc
        حمیدجان این مقالت با توضیحاتی که تو کتابت دادی فرق میکنه ؟؟؟؟؟؟؟؟

اگه زحمت بکشی در مورد تایمر بیشتر توضح بدی ممنون میشم یه چیزایی بلد شدم ولی بیشتر میخوام هنوز تایمر 0 دارم میخونم (یه جور که ما هم حالیمون بشه :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2

ممنون
        سلام .................

در چه مورد با تایمر مشکل دارید؟
        دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

سلام
          چند تا مثال از تایمر بزنید یاد میگیرم*+کاربرداش*) (الان یه چیزایی یلدم اما راستشو بخواین تقریبا حفظیه )تفاوت تایمر 1 و 2 با صفر در تعداد بیت ؟
          ممنون
          زنان به خوبیه مردان می توانند اسرار را حفظ کنند اما آنان را به یکدیگر میگویند تا در حفظ آن شریک باشند !!!

دیدگاه

نحوه استفاده pwm و ...

بخوایم از تایمر استفاده کنیم فقط باید زیر این برنامه باشه ؟

timer0_comp_isr

خیلی سوال در مورد تایمر کانتر و ... دارم ولی نمدونم چطوری بازگوش کنم

امیدوارم که شما منظورمو متوجه شده باشی

ممنون

دیدگاه

دوست عزیز

از دوستانی که چند تا AVR بیشتر از شما سوزوندند درس بگیرید !!! :biggrin: ( خودمو نمی گم )

ولی بهترین روش یاد گیری اینه که آرام آرام از برنامه های ساده برای کاربرد های مختلف تایمر شروع کنید .

اینطوری که شما به حالت کلی سوال می کنید ،آ‌هم توضیحات مفصل می شه هم شما چیزی دستگیرتون نمیشه .

البته می بخشید من اینطوری گفتم

دیدگاه

سلام .................

تایمر 0 و 1 و 2 هیچ فرقی باهم نمیکنن .. فقط تایمر 2 قابلیت اتصال کریستال خارجی برای کار در مد آسنکرون رو داره .. همون دو پایه ای که به TOSC1 و TOSC2 معروف هستن .. از نظر بیت هم هیچ فرقی باهم ندارن .. کار بردش .. مثلا برای اندازی گیری پهنای پالس .. مثلا برای لیبل گذاری زمانی یا همون ثبت وقایع در زمان .. مثلا استفاده از مد PWM برای دیمر دیجیتال .. مثلا استفاده از تایمر به عنوان کانتر .. و خیلی موارد دیگه که نیاز به زمان سنجی دارید بدون اینکه فضایی از Command های اضافی اشغال بشه .. رجیستر TCNT اضافه میشه فارق از اینکه در قسمت های دیگه ی برنامه چی پیش میاد .. بعد هم که سرریز شد میشه معیار زمانی شما .. همین .. موفق باشید ..
                دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

لطفا سوالات خود را در بخش مربوط به خودش مطرح کنید.

این تاپیک قفل میشه.
                  www.icesi.ir

دیدگاه

من برام یه سوال وجود داره که خیلی وقته دنبال جوابشم. برای موتورآ‌های دیآ‌سی معمولی، چه فرکانسی برای PWM کافیه یا لازمه که در بهترین حالت ممکن جواب بده؟

دیدگاه

برای کنترل سروو موتورهایی که ورودی PWM دارند :

ابتدا یک PWM با فرکانس بین 40 تا 60 هرتز(بستگی به برند سروو داره) تولید میکنین(با تغییر Prescale و فرکانس کریستال) و سپس بازه تغییرات پهنای پالس رو بین 1 میلی ثانیه تا 2 میلی ثانیه تنظیم کنین(این هم بستگی به برند سروو داره).

تو این عکس میتونین برای برندهای مختلف رو ببینین :

_________

برای موتورهای DC من توی یک کتاب خوندم نوشته بود بین 60 هرتز تا 4000 هرتز ! که من خودم قبول ندارم...من خودم از 400 هرتز تا 1 کیلوهرتز امتحان کردم و جواب داده..اما بالاتر رو امتحان نکردم.

_________

یک انتقادی هم از مقاله داشتم..اونهم اینه که معمولا توی مقاله هایی که من از سایت دانلود کردم در مورد درایوها..ماسفت رو مستقیما به میکرو وصل میکنن و یا ولتاژی که به گیت داده میشه اشتباه هست..

ماسفت باید حتما از طریق گیت درایوها راه اندازی بشه که بتونن جریان کافی به گیت بدن و هم بحث High Side و Low Side رعایت بشه.درایو کردن ماسفت High Side نیاز به Level Shifter داره که توی گیت درایورها هست.در غیر این صورت ماسفت نمیتونه با توانی که تو Datasheet نوشته شده بار رو Support کنه و شدیدا داغ میشه !

یک نکته دیگه هم بگم و برم..اونهم این هست که دیود هرز گرد نباید دیود معمولی باشه(من دیدم همه 4001 میزارن !!!)..اولا اینکه ماسفتها خودشون دیود هرزگرد دارن..ولی برای مواردی که خودالقایی موتور در تحمل ماسفت نباشه باید دیود هرزگرد با Recovery Time مناسب فرکانس Pwm انتخواب کرد..ترجیحا Fast Diode یا Schottky و هم رده با ماسفت.

موفق باشید.

دیدگاه

" راه اندازی موتورها توسط AVR"

سلام اساتید سوالی که دارم اینه من میخوام تعداد PWM رو در دقیقه محاسبه کنم با هر فرمولی که هست اگه صورت سوال ایراد داره بگین تا تغیرش بدم

دیدگاه

سلام من می خوام سروو رو که در هواپیماهای مدل استفاده میشه با میکرو کنترل کنم میشه منو راهنمایی کنین؟
                          آخرش یه ربات خفن میسازم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hooshmand
                            سلام من می خوام سروو رو که در هواپیماهای مدل استفاده میشه با میکرو کنترل کنم میشه منو راهنمایی کنین؟
                            برای کنترل سروو موتورهایی که ورودی PWM دارند :

ابتدا یک PWM با فرکانس بین 40 تا 60 هرتز(بستگی به برند سروو داره) تولید میکنین(با تغییر Prescale و فرکانس کریستال) و سپس بازه تغییرات پهنای پالس رو بین 1 میلی ثانیه تا 2 میلی ثانیه تنظیم کنین(این هم بستگی به برند سروو داره).

تو این عکس میتونین برای برندهای مختلف رو ببینین :

میتونی با پروتئوس هم تست کنی - بعد یه سروو بخر و باهاش کلی ازمایش بکن.

دیدگاه

با سلام خدمت شما ودست عزیر مقاله نسبتا خوبه ممنون اما pcb مدارl293آ‌را میشه بزارید روی سایت آخه من درایور را با 297طراحی کردم اماحجمش بزرگه و باید کوچترش کنم لت تشکر از شما دوستای خوب :wow: :applause:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X