اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ایراد این روش کنترل جریان چیه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ایراد این روش کنترل جریان چیه؟

دوستان در مدار زیر پتانسیومتر در حالت کمترین مقاومتش که بالاترین جریان (حدود 0.5A) رو عبور میده بعد از چند دقیقه در اثر گرمای نسبتا کمی که پیدا میکنه خیلی حالت روان پیدا میکنه انگار که بخش کربنی اون لیز و روغنی شده باشه و مدت بیشتری در همین حال باشه از کار میفته و باید عوضش کرد
    راهکار؟

Power LED 1-19 :
    VF : 3.4-3.6V
    CCT : 1900-2000K
    IF : 700MA

R1 :
    3.3 Ohm
    5W

پاسخ : ایراد این روش کنترل جریان چیه؟

یک ترانزیستور اضافه کن و با پتانسیومتر جریان بیس اونو کنترل کن

دیدگاه

اگر زحمتت نیست اضافش کن لطفا توی مدار بالا

دیدگاه

وقتی پتانسیومتر رو تا آخر باز میکنی جریان زیادی ازش عبور میکنه که توان تحملش رو نداره. من دو تا مدار نمونه برات گذاشتم. شما یه MOSFET یا BJT نیاز داری واسه کارت. واسه یه BJT شما اینجوری می تونی استفاده کنی:

و واسه ماسفت یه همچین مداری:

به وضعیت دو پتانسیومتر واسه هر ترانزیستور دقت کن. در اولی پتانسیومتر فقط از دوپایه اش استفاده شده که مثل مقاومت متغییر می مونه و جریان رو کنترل میکنه ولی توی شماتیک دوم که مال ماسفته در حال عادی خودش که پتانسیومتر هستش(مثل مقسم مقاومتی) و ولتاژ رو تغییر می ده.
        در شماتیک اولی ترانزیستور 2N2222 تا 0.8 آمپر تحمل میکنه. اگه نمونه دیگه ای سراغ داری که تا 1آمپر تحمل میکنه بهتره.
        توی شماتیک دوم اسم ماسفت یه ماسفت بزرگه و بهتره یه نمونه دیگه انتخاب کنی.
        موفق باشی.

دیدگاه

جسارتا اطلاع دارین این ولومهای رایج چه کلید دار چه بدون کلید تا چه سقف ولتاژ و همچنین جریان رو میتونن تحمل کنن؟
          کربن داخل این ولومها میتونه 220V 0.3A رو تحمل کنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Skylake نمایش پست ها
            جسارتا اطلاع دارین این ولومهای رایج چه کلید دار چه بدون کلید تا چه سقف ولتاژ و همچنین جریان رو میتونن تحمل کنن؟
            کربن داخل این ولومها میتونه 220V 0.3A رو تحمل کنه؟
            ولوم های معمولی 1وات میباشید

در ضمن این توان برای پین های 1و3 هست
            اگر شما از پین وسط و کناری استفاده کنید این توان 1وات تقسیم میشود
            یعنی اگر وضعیت ولوم در وسط باشد این توان نصف میشود

دیدگاه

ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روح الامین نمایش پست ها
                وقتی پتانسیومتر رو تا آخر باز میکنی جریان زیادی ازش عبور میکنه که توان تحملش رو نداره. من دو تا مدار نمونه برات گذاشتم. شما یه MOSFET یا BJT نیاز داری واسه کارت. واسه یه BJT شما اینجوری می تونی استفاده کنی:

موسفت توی دست و بالم نیست تا روش دوم را امتحان کنم
                اما در این روش ترانزیستور، لازم شد پتانسیومتر رو با 100K عوض کنم چون 5K دیگه نمیتونه مثل گذشته نور رو به میزان خیلی زیادی کاهش بده و دامنه ی عملش کمتر شده
                اما یک مشکل
                در این روش ترانزیستور خیلی داغ میشه که طبعا تلفات انرژی رو هم بالا میبره (فعلا بجای ترانزیستور پلاستیکی از فلزی استفاده کردم تا نسوزد)
                البته دو تا نکته
                مقاومت آجری حذف و با نیم وات عوض شد و مشکلی نیست
                دوم هم اینکه چه ترانزیستور و پتانسیومتر در مدار باشند و چه هر دو را حذف کنیم جریان مصرفی 0.38A خواهد بود که قدری عجیبه
                بهرحال
                اگر برای رفع معضل داغی ترانزیستور، مقاومت 100K را افزایش بدیم نور کم میشه
                پیشنهادتون برای داغ نشدنش چیه؟
                جدیدترین ویرایش توسط Skylake; ۱۷:۵۴ ۱۳۹۵/۰۶/۰۶.

دیدگاه

اما در این روش ترانزیستور، لازم شد پتانسیومتر رو با 100K عوض کنم چون 5K دیگه نمیتونه مثل گذشته نور رو به میزان خیلی زیادی کاهش بده و دامنه ی عملش کمتر شده
                  اما یک مشکل
                  در این روش ترانزیستور خیلی داغ میشه که طبعا تلفات انرژی رو هم بالا میبره (فعلا بجای ترانزیستور پلاستیکی از فلزی استفاده کردم تا نسوزد)
                  البته دو تا نکته
                  دوم هم اینکه چه ترانزیستور و پتانسیومتر در مدار باشند و چه هر دو را حذف کنیم جریان مصرفی 0.38A خواهد بود که قدری عجیبه
                  بهرحال
                  شما چقدر جریان می کشی از این ترانزیستور؟؟از یه ترانزیستور قوی تر مثلا TIP41استفاده کن
                  جریانی که می کشی بگو حتما
                  موفق باشی
                  Proudly @real_ahmadi
                  #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

اما یک مشکل
                    البته دو تا نکته
                    بهرحال
                    اسم ترانزیستورت رو که نگفتی ولی اگه 2n2222 هستش گفتم که بدرد نمی خوره و باید یه توان بالا تر بذاری. این 700میلی آمپر بیشتر کشش نداره و توانش هم 500میلی وات هستش. اگه ولتاژ کلکتور و امیتر رو 1.2 بگیرم و جریان هم 0.7آمپر پس:

1.2*0.7= 0.84 وات

که ترانزیستور رو باید ترکونده باشی تا حالا. تازه بدون در نظر گرفتن توان بیس.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روح الامین نمایش پست ها
                      اسم ترانزیستورت رو که نگفتی ولی اگه 2n2222 هستش گفتم که بدرد نمی خوره و باید یه توان بالا تر بذاری. این 700میلی آمپر بیشتر کشش نداره و توانش هم 500میلی وات هستش. اگه ولتاژ کلکتور و امیتر رو 1.2 بگیرم و جریان هم 0.7آمپر پس:

1.2*0.7= 0.84 وات

که ترانزیستور رو باید ترکونده باشی تا حالا. تازه بدون در نظر گرفتن توان بیس.
                      نترکیده ولی در حالت حداکثر روشنایی بشدت داغ میشه
                      والا به پیشنهاد شما عمل کردم که گفتی 2n2222 تا 0.8A تحمل داره. چون اینم زیر 0.4 فعلا مصرفش بود. اشاره ای به توانش نکردین
                      همین 2n2222 رو هم چندتایی از roboq سفارش دادم چون نوع فلزیش این اطراف موجود نبود. اگر tpi41 مناسبه اینو بگیرم ولی بازم باید معطل بشم

دیدگاه

والا به پیشنهاد شما عمل کردم که گفتی 2n2222 تا 0.8A تحمل داره. چون اینم زیر 0.4 فعلا مصرفش بود. اشاره ای به توانش نکردین
                        همین 2n2222 رو هم چندتایی از roboq سفارش دادم چون نوع فلزیش این اطراف موجود نبود. اگر tpi41 مناسبه اینو بگیرم ولی بازم باید معطل بشم
                        شما پدر 2n2222رو اوردی جلو چشاش
                        از tip41استفائده کنی جریانش بیشتره راستی اگه میخوای نور ال ای دی هارو کم وزیاد کنی می تونی از مدار کنترلر PWMبا ای سی555 درست کنی خروجیش رو به یه ماسفت مثلاirfz44بدی راحت می تونی جریلن بالا ازش بگیری...حالا بازم بسته به جریانی که میمخوای ماسفت می زاری ترانزیستور هم جواب میده tip41رو خنکش کنی میتونی حدودای 2امپر رو بگیری
                        موفق باشی
                        Proudly @real_ahmadi
                        #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

من گفتم کار میکنه ولی زیر همون پست گفتم بهتره یه توان بالاتر بذاری. معمولا دو برابر اون جریان کشی که می خوای اگه بذاری نحوه استاندارد طراحی هستش. در اصل برای این کار شما 1.5 الی 2 آمپر بهتره.BJT گرما تاثیر بدی روشون داره. thermal runway هم که توشون بدجور رخ میده.

دیدگاه

بسیار خوب امروز از tip41c استفاده شد و مساله ی گرما حل شد
                            فقط یک مساله ی عجیب : LEDها در حالت قطع بودن پتانسیومتر کلیددار باز هم مقدار جزیی روشنایی دارند! پتانسیومتر سالمه چون با تعویضش توفیری حاصل نشد
                            ممکنه بفرمایین این رو باید بذاریم به حساب نشتی از tip41c یا ایراد از جای دیگریه؟

(ضمنا برای کنترل جریان که در حالت ولوم باز به بالای 1A رفته بود مقاومت 100 اهم با 1000 تعویض شد تا جریان حداکثر برسد به 0.68A)

دیدگاه

اصل طراحی سوئیچ با ترانزیستور اینه که یه مقادمت از بیس به زمین(برای NPN و برای PNP هم برعکس) داشته باشه برای اطمینان از خاموش بودن ترانزیستور(معمولا 10 برابر مقاومت بیس) ولی خب من نمی دونم چقدر جریان خروجی داره ولی خب نشتی هم زیاد نیست.
                              ترانزیستور بزرگی هم استفاده کردید. کوچیکتر نبود؟
                              خیلی کار خوبی میکنید که عملی دارید کار میکنید. بعدش با ماسفت هم کار بکن. سعی کن با رابطه هاشون هم کار بکنی و مقادیر جریان و ولتاژ و... رو بدست بیاری. باهاش بازی بکن تا خوب یادش بگیری. ببین PNP هم گیرت نمیاد باهاش کار کنی؟ خیلی خوبه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X