اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[جمع بندی]سیرتاپیاز تابلو LED ثابت

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[جمع بندی]سیرتاپیاز تابلو LED ثابت

با سلام
    خوشبختانه تاپیک های خیلی خوبی پیرامون تمام بحث های مربوط به تابلو الیدی ثابت در انجمن موجود می باشد
    اما متاسفانه مشکلاتی هم در آنها دیده می شود؛اعم از اینکه پراکنده هستند و یا آنقدر سوال پرسیده شده که وقتی آدم تعداد پست ها را می بیند فرار می کند!
    این شد که تصمیم گرفتم یک تاپیک کاملا جامع بزنم و تمام بحث های مربوط به تابلو ثابت را از صفر تا قرار داد و بازاریابی و فروش و نصب و ساخت و فلاشر و....را از نو بنویسم؛البته بدیهی است که از تاپیک های قدیمی کمال استفاده را خواهم کرد
    همچنین برای اینکه این تاپیک به حال تاپیک های قبلی نیفتد،این تاپیک قفل و مهم میشه
    همینطور پس از توضیح کامل و مختصر و مفید؛لینک تاپیک های مربوط به هر بخش نیز آورده خواهد شد تا در صورت نیاز به آنها مراجعه شود
    البته تمام این کارها قرار نیست یک روزه انجام شود؛پس عجله نکنید
    سعی میکنم هیچ نکته ای از قلم نیفتد؛اما اگر احساس کردید نکته ای رو نگفتم و یا سوالی براتون پیش اومد،به شرط اینکه به مبحث مورد سوال رسیده بودیم میتونید در این تاپیک بپرسیدبدیهی است اگر قبل از رسیدن به یک موضوع سوالی پرسیده بشه،سوالتون حذف میشه
    ................Fx7SAM................

فهرست

رزرو برای فهرست پس از تکمیل مطالب انشاالله
    جدیدترین ویرایش توسط سیدعلی.م; ۲۳:۵۱ ۱۳۹۵/۰۵/۲۷.

دیدگاه

تابلو ثابت LED اصلا چی هست؟

در کل تابلو های مختلفی در بازار موجوده که تعدادی از اونها عبارتند از:
      فلکسی:ارزانترین ، ساده ترین و پرمصرفترین نوع تابلو.......این تابلو ها از یک فلکس(یک چیزی شبیه بنر که روش متن و تصاویر دلخواه چاپ شده) که روی یک چارچوب که معمولا فلزیه کشیده شده تشکیل شدن و خیلی مواقع هم برای پیدا بودن در شب،زیرش یک سری مهتابی کار میزارن
      این هم یک نمونه فلکسی

نئون:میشه گفت نسل قبلی تابلوهای LED ثابت هستن.این تابلوها متشکل از یک لوله شیشه ای هستن که داخلش با یک نوع گاز پر شده و با اتصال یک ولتاژ بالا به دو سر این لوله شیشه ای گاز درون اون ملتهب میشه و از خودش نور میده که با توجه به نوع گاز رنگ های مختلفی هم میتونه داشته باشه.
      مشکلات این تابلو ها شکننده بودن،به صدا افتادن ترانس بعد از چند وقت(البته این مشکل تا حدودی توی نمونه های جدیدتر رفع شده)،ولتاژ بالا که البته کشنده نیست ولی آزار دهنده است...........اما نسبت به تابلو LED خیلی ارزون تر هستن
      این هم یک نمونه نئون

انواع تابلو های برجسته:این تابلو ها انواع مختلفی دارن که عبارتند از چلنیوم،برجسته،پلاستیک،استیل و...
      کلیت این تابلو ها به این صورته که متن شما بصورت برجسته از یک جنسی ساخته میشه و معمولا روی ورق کامپوزیت وصل میشه و بالای سردر مغازه نصب میشه......این نوع تابلو ها خیلی جای بحث دارن که چون موضوع ما نیستن به همین حد اکتفا میکنیم.
      این هم چند نمونه از این تابلوها

انواع تابلو روان تک رنگ،رنگی و تلویزیون های شهری:خب دیگه!این نوع تابلو ها رو دیگه همه میشناسن.در این تابلو ها تعداد زیادی LED قرار میگیره و با روشن و خاموش شدن این الیدی ها با نظم و ترتیب خاصی انواع متن ها و شکل ها درست میشه........شاید بشه گفت همه مغازه دارها ارزوشون اینه که یکی از این تابلوها بالای مغازشون باشه اما خب بعلت قیمت بالای این نوع تابلوها هر کسی دنبالشون نمیره
      اینم چند نمونه

وبالاخره LED ثابت:این نوع تابلو ها از کنار هم قرار گرفتن تعداد زیادی الیدی ساخته میشن.اینکه چه کسی چه تابلویی رو بیشتر میپسنده سلیقه ایه اما من خودم به شخصه این نوع تابلو رو ترجیح میدم.
      چرا که نورش زیاده،برخلاف تابلو روان رنگیه،خوشگله،به هر شکلی میتونه ساخته بشه و.....
      کلا خیلی خوشم میاد ازش .....البته یک دلیل دیگش هم اینه که سودش نسبت به بقیه بیشتره؛البته کار بیشتری هم می بره.....برای من تقریبا نصف پولی که بابت تابلو الیدی از مشتری می گیرم سودهالبته خیلی هم وقت و کار می بره هاااااا
      اینم بگم که پس فردا خواستین تابلو الیدی بزنین چون نصفش سوده تابلوساز بدبخت رو اذیت نکنین چون هم خیلی وقت میبره و هم خرج مغازه و ... هم هست...من چون مغازه ندارم کیف میکنم وگرنه تابلو سازها اگر مشتریشون کم باشه باید به زور دخل و خرجشون رو یکی کنن....مخصوصا که الان دست هم خیلی زیاد شده
      اینم چند نمونه کار

جدیدترین ویرایش توسط سیدعلی.م; ۱۶:۱۹ ۱۳۹۵/۰۶/۱۳.

دیدگاه

پاسخ : [جمع بندی]سیرتاپیاز تابلو LED ثابت

باسلام
        ببخشید که یک فاصله خیلی طولانی این وسط افتاد و مدت زیادی هیچ مطلبی قرار داده نشد
        دیگه وقتشه که کم کم بریم سراغ آموزش ساخت خود تابلو.....البته در این زمینه به حمدلله قبل از من آموزش های خیلی کاملی قرار داده شده و من فقط میخوام اونارو به هم بچسبونم و احیانا اگر نکته ای مونده اضافش کنم.

شاید تنها نکته ای که همیشه توی راه اندازی هر نوع الیدی سوال میشه و هر جایی هم یه جوابی بهش میدن قضیه سری کردن یا نکردن مقاومت با الیدی هاست.امروز می خوام خیلی عمیق و طولانی به این موضوع رسیدگی کنم.........
        اول از همه خیلی سطحی و در حدی که هر کسی کارش راه بیفته توضیح میدم و بعد تاجاییکه سوادم قد بده موشکافیش میکنم.

جواب سطحی:
        ببینید ؛الیدی با لامپ رشته ای فرق میکنه!خب این یعنی چی؟
        شما وقتی یک لامپ رو میخواین روشن کنین به ولتاژش دقت میکنین؛چرا؟چون وقتی لامپ روشنه مقاومتش تقریبا ثابته و این یعنی جریانی که از لامپ میگذره یک مقدار ثابته.
        اما الیدی اینطوری نیسسسسسسسسسسسسسسسسست!
        فرض کنین مثل الان هوا سرد باشه!
        شما توی این هوای سرد یک الیدی قرمز رو بدون مقاومت میزنین به یک منبع تغذیه ی دوولتی.خب چی میشه!؟
        خب معلومه!الیدی روشن میشه
        روشن شدن الیدی یعنی گذشتن جریان از الیدی ...مثلا داره 18میلی آمپر میگذره....خب پس همه چی خوبه!هم الیدی روشن شده و هم جریانی که داره ازش میگذره در محدوده مجازه(میدونیم که محدوده مجاز جریان غالب الیدی های تابلو 15تا20 میلی آمپره) اما بعد از مدتی کل الیدی هاتون کم نور میشن و میسوزن!خب چرا؟!

دلیلش اینه که مقاومت الیدی وقتی روشنه ثابت نیسسسسسسسسسست
        (الیدی هرچقدر گرم تر بشه مقاومتش کمتر میشه و وقتی به یک ولتاژ ثابت وصل باشه نتیجه کم شدن مقاومت افزایش جریانه)
        وقتی الیدی روشن میشه خودش یک مقداری گرما تولید میکنه!هر چقدر الیدی گرم تر بشه،جریان بیشتری میکشه .....خب پس معلوم شد چرا تابلوی بعضیا خیلی زود پرپر میشه.......دلیلش اینه که این جریان بیشتر کشیدن الیدی با گرمتر شدن رو در نظر نگرفتن!........حالا یه چیز بدترم بگم:وقتی الیدی گرم میشه جریان بیشتری میکشه و وقتی جریان بیشتری میکشه بازم گرمتر میشه و این یعنی بازم جریان بیشتری میکشه و همینطور تا یه جایی پیش میره.....حالا به همه این ها گرم شدن ناشی از تابستان و تابش آفتاب و .....هم اضافه کنید!همینه که دیده میشه یه الیدی بدبخت که دست یه آدم ناشی افتاده ییهو داره دوبرابر جریان مجازشو تحمل میکنه!

پس باید کاری کنیم که جریان الیدی از یه حدی بیشتر نشه

اما راه حل
        راه حل اول(اصولی تر،سخت تر و گران تر و البته عمری تر):
        سری کردن مقاومت با الیدی ها.....حالا روش های مختلفی برای این کار هست.میشه با هر سری از الیدی ها یه مقاومت عادی سری کرد،میشه هم همه رو موازی کرد و یه مقاومت گردن کلفت با کل الیدی ها سری کرد که در ادامه هر روش توضیح داده خواهد شد.

راه حل دوم(ساده تر و پر ریسک تر):
        بعضی از تابلو ساز ها که حالا یا میخواستن تابلو ارزون پاشون بالا بیاد یا مثل من تنبل بودن(و یا قبل از اینکه من این پست رو بزنم تابلومیساختن)اومدن و یه روش پیدا کردن که شما مجبور نباشید این همه مقاومت سری کنین.....البته کمی ریسکی تره ولی اگر خوب انجام بشه جواب میده....من و همکارم که سالیان ساله مشکلی نداشتیم.
        شما هرسری که الیدی میخرین چند تا از اوناروسری میکنین و وصلشون میکنین به یک منبع تغذیه متغیر و الیدی هارو هم در گرمترین شرایط قرار میدین؛تو یه جای گرم پتو میندازین روشون...یا دستتونو میزارین رو الیدی ها حالا ولتاژ رو انقدر جابجا میکنین تا جریانی که از الیدی ها میگذره بشه حدود17 میلی آمپر....حالا ولتاژ رو اندازه گیری میکنین و وقتی تابلو میبندین حواستون هست که ولتاژی که به هر الیدی میرسه برابر با ولتاژ بدست آمده باشه.
        بدیهی است که کمی تجربه که پیدا کنین دیگه نیازی به این اندازه گیری ها نخواهد بود.

خب...توضیح سطحی تموم شد(سطحیش که این همه شده وای به حال عمقیش)
        امیدوارم کمکتون کنه
        میمونه توضیح عمقی که فعلا حس نوشتنش نیست......

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X