اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[پروژه تکمیل شده] ساخت شارژر موبایل با برق ماشین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[پروژه تکمیل شده] ساخت شارژر موبایل با برق ماشین

سلام دوستان
    چند وقتی بود مسافرت ک میرفتم نیاز ب یه شارژر برا گوشیم شدیدا حس میشد و همهش میگفتم کاش یه شارژر میساختم ک با فندکی ماشین گوشیمو شارژ کنه ,هرچند این شارژرا ب وفور تو بازار موجوده و با هر قیمتی میشه یکی از این نوع شارژرارو خرید ولی این شارژرای چینی مشکلات زیادی دارن برای مثال اصلا قابل اعتماد نیستن و امکان داره برای موبایل مشکل ایجاد کنه یه هو مثلا دیدی مدار سوخت ولتاژ خروجی شد 14 ولت و گوشی ب باد رفت! یا مثلا جریان دهیشون خیلی کمه و سرعت شارژش پایینه و خیلی مشکلات دیگه ک منو بر این داشت ک خودم دست ب کار بشم و ی شارژر همه فن حریف برا خودم بسازم و فایلاشو بزارم تا شما هم استفاده کنید و ب عنوان یه پروژه کامل تو انجمن باشه

توضیحات مدار:اصولا این مدار یک مبدل 9.5 الی 16 ولت ب 5 ولت 6 امپره

زگلاتور از نوع ادجاست بخرید
    D4 زنر 8.6 ولت هست (حالا یه کم اینور اونور مهم نیست)
    پتاسیومتر RV1 برای تنظیم ولتاژ هست
    پتاسیومتر های L H A ب ترتیب برای تنظیم حداکثر جریان و حد اکثر ولتاژ مجاز خروجی و حد اقل ولتاژ مجاز خروجی میباشند

درضورتی ک هرکدام از محافظ ها عمل کنن مدار خروجی رو 0 میکنه و led ارور روشن میشه و هر 10 دقیقه یکبار خروجی رو وصل میکنه اگه ارور برطرف شده بود ک هیچ اگر نه باز هم برای 10 دقیقه مدارو خاموش نگه میداره و تا وقتی ک ورودی مدارو از تغذیه قطع نکنید در این حالت میمونه

مشخصات فنی:
    هسته مدار lm2576 یا lm2575 هست
    جریان دهی خروجی تا 8 امپر ولی روی 4 امپر محدود شده (با پتاسیومتر هایی ک تعبیه شده میتونید تغییرش بدید)
    محدوده ولتاژ ورودی 9.5 الی 16 ولت
    ولتاژ خروجی 5 ولت (با پتاسیومتر تنظیمش کنید)
    سلف های مدار : L1&L4 سلف بشکه ای 2 عدد سلف 200 میکروهانری 3 امپر + L2 سلف بشکه ای 20میکرو هانری 5 امپر + L3 سلف بشکه ای 100 میکروهانری 3 امپر (آخرین اپدیت 95.6.11)

امکانات و مشخصات:
    -قابلیت شارژ با سرعت بالا
    -قابلیت شارژ 2 موبایل همزمان
    -محافظت در برابر اتصال کوتاه
    -محافظت در برابر کمبود ولتاژ ورودی

-محافظت در برابر ولتاژ اضافی در خروجی (یعنی ب محض اینکه ولتاژ خروجی از یه حدی زیاد شد مدار خاموش میشه ک ب موبایل اسیبی نرسه)
    -محافظت در برابر کمبود ولتاژ خروجی ( وقتی ب هر دلیلی ورودی افت کنه خروجی رگلاتور هم ممکنه خروجیش افت کنه و ما این افت ولتاژو تو خروجی نمیخوایم پس تا حد ممکن سعی میکنیم در خروجی افت نداشته باشیم و اگرم افت داشتیم مدار خاموش میشه)
    و یه سری امکانات دیگه
    -دمای کاری و طلفات گرمایی پایین
    -مدار قراره با lm2576 و ماسفت خارجی ساخته شه
    دلیل اینکه از ماسفت خارجی استفاده میکنم اینه ک 2576 های موجود در بازار همگی تقلبی هستن و خروجیشون دقیق نیست و افت دارن تو خروجی و این افت باعث میشه گوشی ب درستی شارژ نشه و سرعت شارژ بیاد پایین و همچنین خود 2576 تحت جریان کشی اینقدر داغ میشه ک ی هیت سینگ کت و کلفت نیازداره برا خنک کردنش (با کمال تعجب!!! ) ولی با استفاده از سویچ خارجی ن تنها افت ولتاژ وجود نداره بلکه طلفات گرمایی هم ب حد اقل میرسه و اصلا نیازی ب هیتسینگ نداریم و سایز مدار هم ب علت کوچیک بودن هیتسینگ کاهش پیدا میکنه

درضمن با وصل کردن باطری ب ورودی مدار میتونید ازش ب عنوان پاور بانک هم استفاده کنید

2576 ک ساختم تحت بار 2 امپر بعد از 30 دقیقه اون هیتسینگ ب اون گندگی رو ب قدری داغ کرد ک خود ایسی سوخت!لازم ب ذکره تمام محاسبات و مقادیر المان ها از روس دیتاشیت محاسبه شده بود. ولی با سویچ خارجی این طلفات گرمایی رو نداریم و در مدار جدید این مشکل برطرف شده

این مدار برای تازه کار ها خوبه و جواب کار حرفه ای تر هارو هم میده شاید دوستان حرفه ای مون از سایز مدار و هسته مدار ک 2575 هست شکایت کنن ک برا اونا هم برنامه ویژه ای داریم ایشالاه پروژه بعدی شارژر و پاور بانک با میکرو در سایز کوچک و smd و pcb دورویه خواهد بود ولی فک نکنم ب این زودیا استارت بخوره

لینک دانلود فایل ها
    لازم ب ذکر است فایل دارای پسورد هست و فقط ب کاربرانی ک پست های مفیدشون بالای 10 عدد باشه پسورد داده میشه
    هرگونه استفاده تجاری بدون اجازه ناشر ممنوع و حرام است

[HIDE-THANKS]http://www.mediafire.com/download/wi...min_geramy.rar[/HIDE-THANKS]

فعلا این مدارو نسازید تا یکی دو روز دیگه ی مدار بهتر میزارم

جدیدترین ویرایش توسط armin_gera; ۱۶:۵۸ ۱۳۹۵/۱۲/۰۵.
    عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
    مخترع برتر شمال غرب سال 96
    مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

پاسخ : [پروژه] ساخت شارژر موبایل با برق ماشین

کلا دور 25xx رو خط بکش
    از MP1584 استفاده کن
    ماژولش 2500تومنه تقریبا هم قیمت همین 25XX های تقلبی
    اندازش یه بند انگشته
    تا سه آمپر بدون هیچ گرمایی کار میکنه

جدیدترین ویرایش توسط اشکان غفارزاده; ۱۸:۵۵ ۱۳۹۵/۰۵/۱۵.

دیدگاه

اقا اشکان جدی سه امپر میده؟!!!
      چرا سلف و خازن بزرگ نداره؟
      ولتاژشو که تنظیم کنی دیگه جابجا نمیشه؟
      کاش سایتمون بیارش
      ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
        اقا اشکان جدی سه امپر میده؟!!!
        چرا سلف و خازن بزرگ نداره؟
        ولتاژشو که تنظیم کنی دیگه جابجا نمیشه؟
        کاش سایتمون بیارش
        بخاطر فرکانس بالاش هست
        هر چی فرکانس بالاتر حجم سلف یا ترانس کوچیک تر
        فرکانس این ماژول 500کیلو هرتز هست
        البته خودآسی میتونه تا 1.5MHz نوسان داشته باشه

اولش بخاطر اندازه کوچیکش فک میکردم جریان 3آمپرش الکی باشه ولی بعد از استفاده ازش نظرم عوض شد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده نمایش پست ها
          بخاطر فرکانس بالاش هست
          هر چی فرکانس بالاتر حجم سلف یا ترانس کوچیک تر
          فرکانس این ماژول 500کیلو هرتز هست
          البته خودآسی میتونه تا 1.5MHz نوسان داشته باشه

اولش بخاطر اندازه کوچیکش فک میکردم جریان 3آمپرش الکی باشه ولی بعد از استفاده ازش نظرم عوض شد
          خوبه پس ارزشش رو داره...اون وقت سوختن موختن که تو کار نیست؟؟؟اگه شوکی چیزی از برق ماشین واردش بشه مشکلی نداره؟
          Proudly @real_ahmadi
          #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
            خوبه پس ارزشش رو داره...اون وقت سوختن موختن که تو کار نیست؟؟؟اگه شوکی چیزی از برق ماشین واردش بشه مشکلی نداره؟
            گرون ترین و بهترین قطعات هم میسوزن
            بستگی به شرایط داره
            این آیسی تا 28 ولت ورودیش مجاز هست
            من هم شرایطی رو نمیشناسم که ولتاژ ماشین سواری به این حد برسه

دیدگاه

کلا دور 25xx رو خط بکش
              از MP1584 استفاده کن
              ماژولش 2500تومنه تقریبا هم قیمت همین 25XX های تقلبی
              اندازش یه بند انگشته
              تا سه آمپر بدون هیچ گرمایی کار میکنه

والا اشکان میترسم اینم مثل این ماژولای 2596 بشه این ماژولای 2596 هم نوشتن 3 امپر ولی تحت بار 14 امپری بیشتر از 20 دیقه دووم نمیارن هم ایسی داغ میشه میسوزه هم دیود شاتکی داغ میشه میسوزه اینم دیودش فک نکنم دووم بیاره تو خودت از اینا استفاده کردی؟ تستشون کردی ببینی چطور جواب میده؟ اگه ممکنه یه تستی ازش بگیر ورودی 12 خروجی 5 و ازش 3 امپرو بکش ببین چقدر دووم میاره ایا داغ میکنه یا خنک میمونه و میشه بهش اعتماد کرد
              عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera نمایش پست ها
                والا اشکان میترسم اینم مثل این ماژولای 2596 بشه این ماژولای 2596 هم نوشتن 3 امپر ولی تحت بار 14 امپری بیشتر از 20 دیقه دووم نمیارن هم ایسی داغ میشه میسوزه هم دیود شاتکی داغ میشه میسوزه اینم دیودش فک نکنم دووم بیاره تو خودت از اینا استفاده کردی؟ تستشون کردی ببینی چطور جواب میده؟ اگه ممکنه یه تستی ازش بگیر ورودی 12 خروجی 5 و ازش 3 امپرو بکش ببین چقدر دووم میاره ایا داغ میکنه یا خنک میمونه و میشه بهش اعتماد کرد
                اگه مثل 25xx ها بود که اصلا اسمش رو نمیاوردم
                MP1584 یه جازیگزین ارزون و کارآمد برای 25xx ها توی ایران هست
                ماژول این ایسی به خاطر کوچک بودن و طراحی نسیتا ضعیف توی پخش گرمای آیسی ضعیف عمل میکنه

خود ماژول تا جریان 1.5 آمپر هیچ گرمایی نداره
                از جریان 1.5آمپر به بالا باید یدونه از این هدسینک ها اندازه مداد تراش زیرش چسبوند
                من برای تغذیه مینی استپ موتور از این ایسی ماژول استفاده کردم که گاها تا نیم ساعت جریان مدام 2.5آمپر ازش کشیده میشه

خیالت از واقعی بودن جریان این آیسی و توان تلفاتی اون راحت باشه
                برای نتیجه بهتر باید یک برد دورو متالیزه براش ساخت تا گرما به درستی زیر آیسی پخش بشه و خنک کاریش راحت باشه

میخوام یه پاور بانک دیگه بسازم که توش از MP1584 استفاده کنم
                الحق که هرچی ازش بگم کمه

دیدگاه

اگه مثل 25xx ها بود که اصلا اسمش رو نمیاوردم
                  MP1584 یه جازیگزین ارزون و کارآمد برای 25xx ها توی ایران هست
                  ماژول این ایسی به خاطر کوچک بودن و طراحی نسیتا ضعیف توی پخش گرمای آیسی ضعیف عمل میکنه

خود ماژول تا جریان 1.5 آمپر هیچ گرمایی نداره
                  از جریان 1.5آمپر به بالا باید یدونه از این هدسینک ها اندازه مداد تراش زیرش چسبوند
                  من برای تغذیه مینی استپ موتور از این ایسی ماژول استفاده کردم که گاها تا نیم ساعت جریان مدام 2.5آمپر ازش کشیده میشه

خیالت از واقعی بودن جریان این آیسی و توان تلفاتی اون راحت باشه
                  برای نتیجه بهتر باید یک برد دورو متالیزه براش ساخت تا گرما به درستی زیر آیسی پخش بشه و خنک کاریش راحت باشه

میخوام یه پاور بانک دیگه بسازم که توش از MP1584 استفاده کنم
                  الحق که هرچی ازش بگم کمه
                  پس باید یکی بخرم تست کنم ,واقعیتش این 2576 ها علاوه بر گرما و... تحت بار افت ولتاژم داشتن با اینکه کل مسیرو قلع اندود میکردم بازم رو 5 ولت تحت 2 امپر 0.5 ولت افت داشت هر کاریم کردم درست نشد اگه این ماژول افت نداشته باشه و گرماشم بشه مهار کرد گزینه مناسبیه
                  اگه پشتش هیتسینگ بزنیم گرماش مهار میشه؟یه تستم بکن ببین افت ولتاژش چقدره تو خروجی

دیدگاه

پس باید یکی بخرم تست کنم ,واقعیتش این 2576 ها علاوه بر گرما و... تحت بار افت ولتاژم داشتن با اینکه کل مسیرو قلع اندود میکردم بازم رو 5 ولت تحت 2 امپر 0.5 ولت افت داشت هر کاریم کردم درست نشد اگه این ماژول افت نداشته باشه و گرماشم بشه مهار کرد گزینه مناسبیه
                    اگه پشتش هیتسینگ بزنیم گرماش مهار میشه؟یه تستم بکن ببین افت ولتاژش چقدره تو خروجی
                    اون افت ولتاژ به خاطر کیفیت نامطلوب 2576 و سلف هست
                    فیدبک وظیفش همینه که افت ولتاژ رو جبران کنه
                    دیتاشیت رو بررسی کردم . نباید افت ولتاژی توی محدوده جریان و دمای مجاز بوجود بیاد

دیدگاه

اون افت ولتاژ به خاطر کیفیت نامطلوب 2576 و سلف هست
                      فیدبک وظیفش همینه که افت ولتاژ رو جبران کنه
                      دیتاشیت رو بررسی کردم . نباید افت ولتاژی توی محدوده جریان و دمای مجاز بوجود بیاد
                      من کل دیتاشیتو خوندم همه مقادیر المانارو هم با فرمولایی ک داده بود ب دست اوردم پی سی بی رو هم از همون دیتا شیت زدم بازم این 2576 افت داشت تنها راهی م تونستم افتشو از بین ببرم اضافه کردن سویچ خارجی بود ک تحت بار 8 امپرم افت نداشت گرماشم ب طرز قابل ملاحظه ای کم شده بود

دیدگاه

من کل دیتاشیتو خوندم همه مقادیر المانارو هم با فرمولایی ک داده بود ب دست اوردم پی سی بی رو هم از همون دیتا شیت زدم بازم این 2576 افت داشت تنها راهی م تونستم افتشو از بین ببرم اضافه کردن سویچ خارجی بود ک تحت بار 8 امپرم افت نداشت گرماشم ب طرز قابل ملاحظه ای کم شده بود
                        این دوتا جمله منظورم MP1584 برای بود

"فیدبک وظیفش همینه که افت ولتاژ رو جبران کنه
                        دیتاشیت رو بررسی کردم . نباید افت ولتاژی توی محدوده جریان و دمای مجاز بوجود بیاد"

دیدگاه

پاسخ : [پروژه تکمیل شده] ساخت شارژر موبایل با برق ماشین

پست صفح اول آپدیت شد

دیدگاه

با سلام
                            MP1584 رو همه جوره تست کردم. احتمالا تنها راه سوزوندنش اعمال ولتاژ ورودی زیاده. وگرنه در برابر شورت شدن خروجی کاملا مقاومه. ترمال شات دان هم داره.
                            من یه برد کوچیک 1.5 در 1.5 سانتیمتر ازش ساختم با سه تا پایه و مثل 7805 بصورت ایستاده ازش استفاده میکنم (پایه های ماژول آماده ش طوریه که برد باید حتما افقی در مدار قرار بگیره)
                            فرکانس سوئیچش هم 1 مگ هست و زیر بار 3 آمپری بدون حتی 1 صدم ولت افت، 20 میلی ولت ریپل داره. تو حالت بی باری ریپلش فقط 2 میلی ولت پیک تو پیک هست.
                            کل مدار (غیر از پشت مدار) رو با رزین مشکی پوشوندم و خودش شده یه آی سی رگولاتور پشت برد هم کلا گراند شده و امکان نصب هیت سینک برای جریانهای بالا رو داره.
                            مشابه این آیسی، TPS5450 هست که 5 آمپریه، فرکانس ثابت 500 کیلو داره و مال تگزاسه. مزیتش نسبت به 1584، علاوه بر جریان خروجی بالاتر، قابلیت ولتاژ ورودی بیشتر تا 35 ولت هست که امکان کار تو محیط های صنعتی و ولتاژ های نامیزون رو هم میده.
                            کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

ایسی زیر رو هم پایا داره ک سینک باک 3 امپر هست.من دو تا خریدم ولی فرصت تست پیدا نکردم.
                              AOZ1031AI

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X