اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

از کجا شروع کنیم و چگونه ...

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

از کجا شروع کنیم و چگونه ...

سلام دوستان
    من تازه میخوام کار با آرم رو شرو ع کنم ولی در مورد اینکه با کدوم سری و با میکرو های کدوم کمپانی شروع کنم سر در گمم
    و اینکه دوستان اگه منبع خوبی واسه شروع سراغ دارن معرفی کنن چه زبان اصلی چه منبع فارسی
    ممنون

پاسخ : از کجا شروع کنیم و چگونه ...

سلام.من هم در ابتدی شروع arm هستم با این تفاوت که مقداری جلوترم و مسیر یادگیریمو انتخاب کردم...
    و پیشنهادم اینه که برای انتخاب میکرو کاملا مطالعه بفرمایید و ببینید برای کار شما کدوم میکرو و کدوم هسته arm بهتره..
    در مورد کمپانی ها هم انتخابتون محدود میشه..چون شرکت های معروف مثل تگزاس اینسترومنت کلا ایرانو تحریم کردند..شرکت atmel هم در این زمینه میکرو های خوبی نداره..میمونه دو شرکت nxp و stm..
    بنده به شخصه برند nxp رو ترجیح دادم..و شروع یادگیریمو بر مبنای lpc1768 و هسته cortex m3 قرار دادم.این راهی است که اکثر دوستان رفتند..
    این هم یک کتاب برای معرفی انواع هسته و میکرو arm:
    جدیدترین ویرایش توسط amin tal; ۰۱:۱۳ ۱۳۹۵/۰۵/۱۸.

دیدگاه

سلام.
      بهتره برید سراغ ARMهای Cortex-M3 و Cortex-M4.
      M3 برای شروع گزینه خوبیه. اصلا هم دنبال ARM7 نرید. چون عقب می افتید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin tal نمایش پست ها
        سلام.من هم در ابتدی شروع arm هستم با این تفاوت که مقداری جلوترم و مسیر یادگیریمو انتخاب کردم...
        و پیشنهادم اینه که برای انتخاب میکرو کاملا مطالعه بفرمایید و ببینید برای کار شما کدوم میکرو و کدوم هسته arm بهتره..
        در مورد کمپانی ها هم انتخابتون محدود میشه..چون شرکت های معروف مثل تگزاس اینسترومنت کلا ایرانو تحریم کردند..شرکت atmel هم در این زمینه میکرو های خوبی نداره..میمونه دو شرکت nxp و stm..
        بنده به شخصه برند nxp رو ترجیح دادم..و شروع یادگیریمو بر مبنای lpc1768 و هسته cortex m3 قرار دادم.این راهی است که اکثر دوستان رفتند..
        این هم یک کتاب برای معرفی انواع هسته و میکرو arm:
        http://s2.picofile.com/file/82629097...rcuit.pdf.html
        مرسی ، ممنون .منم بیشتر بین همون nxp و stm دو به شک هستم که کدوم رو انتخاب کنم .
        با مطالبی هم که خوندم منم فک کنم cortex - M3 انتخاب خوبی باشه .
        تشکر بابت کتاب .

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط Mostafa.y نمایش پست ها
        سلام.
        بهتره برید سراغ ARMهای Cortex-M3 و Cortex-M4.
        M3 برای شروع گزینه خوبیه. اصلا هم دنبال ARM7 نرید. چون عقب می افتید.
        ممنون .
        ظاهرا M3 گزینه مناسبیه
        دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masoud.kn نمایش پست ها
          مرسی ، ممنون .منم بیشتر بین همون nxp و stm دو به شک هستم که کدوم رو انتخاب کنم .
          با مطالبی هم که خوندم منم فک کنم cortex - M3 انتخاب خوبی باشه .
          انتخاب محصولات اون دوشرکت بستگی به پتانسیل شما هم داره. واسه محصولات ST منابع فارسی زیاد نیست ولی با نمونه کدها راحت میشه یاد گرفت.
          واسه محصولات NXP هم منابع فارسی خوب هست. چیزی که من میبینم موفقیت بیشتر ST در فروش میکروهای ARMش هستش. خیلی ها یا دارن به سمتش میرن یا رفتن. من خودم حس میکنم حتی ECA هم اینو فهمیده و داره به سمت میره. الان به وجود اینکه بعضی ها هنوز از NXP استفاده میکنن(تعداد هیچ کدوم رو نمی دونم) و توی فروشگاه ها هم زیاد از مدل هاش نیست (مثلا همین ECA بیشتر از 4 مدل توش نیست) و شاید با STM32 از لحاظ تعداد استفاده در کشور برابر باشه ولی چیزی حدود 30 مدل از محصولات ST سری STM32 در فروشگاه موجود است. بشمارید:

خرید انواع تراشه آی سی IC میکروکنترلر میکروپروسسور های 32 بیتی ARM پردازنده های آرم STM32 STM8 اورجینال اصل مشخصات و دیتاشیت با قیمت مناسب

قبلا حدود 5 سال پیش که این میکرو رو انتخاب کردم من همه چیز رو ارزیابی کردم. واقعا شاید اون موقع هیچ شرکتی توی کشور این میکرو رو استفاده نمیکرد ولی الان داره خیلی بیشتر میشه. بارها دوستان از گزینش/مصاحبه شرکت ها و سوالات در مورد آشنایی با این میکرو صحبت کردند.
          انتخاب با خود شماست.
          موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روح الامین نمایش پست ها

انتخاب محصولات اون دوشرکت بستگی به پتانسیل شما هم داره. واسه محصولات ST منابع فارسی زیاد نیست ولی با نمونه کدها راحت میشه یاد گرفت.
            واسه محصولات NXP هم منابع فارسی خوب هست. چیزی که من میبینم موفقیت بیشتر ST در فروش میکروهای ARMش هستش. خیلی ها یا دارن به سمتش میرن یا رفتن. من خودم حس میکنم حتی ECA هم اینو فهمیده و داره به سمت میره. الان به وجود اینکه بعضی ها هنوز از NXP استفاده میکنن(تعداد هیچ کدوم رو نمی دونم) و توی فروشگاه ها هم زیاد از مدل هاش نیست (مثلا همین ECA بیشتر از 4 مدل توش نیست) و شاید با STM32 از لحاظ تعداد استفاده در کشور برابر باشه ولی چیزی حدود 30 مدل از محصولات ST سری STM32 در فروشگاه موجود است. بشمارید:

خرید انواع تراشه آی سی IC میکروکنترلر میکروپروسسور های 32 بیتی ARM پردازنده های آرم STM32 STM8 اورجینال اصل مشخصات و دیتاشیت با قیمت مناسب

قبلا حدود 5 سال پیش که این میکرو رو انتخاب کردم من همه چیز رو ارزیابی کردم. واقعا شاید اون موقع هیچ شرکتی توی کشور این میکرو رو استفاده نمیکرد ولی الان داره خیلی بیشتر میشه. بارها دوستان از گزینش/مصاحبه شرکت ها و سوالات در مورد آشنایی با این میکرو صحبت کردند.
            انتخاب با خود شماست.
            موفق باشید

ممنون از پاسخ شما ،
            راستش منابع فارسی یا زبان اصلی زیاد واسم فرقی نداره بیشتر دنبال کارآیی و هزینه ها و ارجحیت کدوم به کدوم هستم ، طوری نشه که بعد یه مدت بفهمم که کارایی لازم رو نداره . ( البته دنبال مقایسه های بی سر و ته که همیشه هست نیستم که از خیلی وقت پیش هست که مثلا AVR یا PIC) که هیچکدومم انتها ندارن ...
            بیشتر دنبال تقاضا و همه گیری هستم که مثلا الان بازار کار کدوم رو ترجیح میده ..

دیدگاه

ممنون از پاسخ شما ،
              راستش منابع فارسی یا زبان اصلی زیاد واسم فرقی نداره بیشتر دنبال کارآیی و هزینه ها و ارجحیت کدوم به کدوم هستم ، طوری نشه که بعد یه مدت بفهمم که کارایی لازم رو نداره . ( البته دنبال مقایسه های بی سر و ته که همیشه هست نیستم که از خیلی وقت پیش هست که مثلا AVR یا PIC) که هیچکدومم انتها ندارن ...
              بیشتر دنبال تقاضا و همه گیری هستم که مثلا الان بازار کار کدوم رو ترجیح میده ..
              این مقایسه ها هم سر داره و هم ته فقط مشکل اینجاست که یه عده تعصبی هستند و بعضی ها هم انگار لج می شینن. شما این تاپیک آنونس رو ببین:

سری میکرو های STM32F100 شرکت ST با حدود 11تایمر 16بیتی و همچنین شامل یک تایمر موتور کنترلر و یک ADC سریع(زمان تبدیل 1.2 μs) 12بیتی برای وسایل کارآمد و کنترل صنعتی می باشد. این میکرو با هسته Cortex-M3 و با نرخ کلاک 24MHz یک میکروی کارآمد نسبت به قیمت و پریفرال می باشد. این میکرو با امکانات ضروری که در بر دارد خصوصا برای مخاطبانی

البته نوع کار هم مهمه. شما مقاصد کاریتون چیه؟ کارهای نور پردازی؟ پردازشی؟ اتوموتیو؟ ....
              پیشاپیش ورودتون رو هم تبریک میگم. کار خوبی کردید.

دیدگاه

این مقایسه ها هم سر داره و هم ته فقط مشکل اینجاست که یه عده تعصبی هستند و بعضی ها هم انگار لج می شینن. شما این تاپیک آنونس رو ببین:

سری میکرو های STM32F100 شرکت ST با حدود 11تایمر 16بیتی و همچنین شامل یک تایمر موتور کنترلر و یک ADC سریع(زمان تبدیل 1.2 μs) 12بیتی برای وسایل کارآمد و کنترل صنعتی می باشد. این میکرو با هسته Cortex-M3 و با نرخ کلاک 24MHz یک میکروی کارآمد نسبت به قیمت و پریفرال می باشد. این میکرو با امکانات ضروری که در بر دارد خصوصا برای مخاطبانی

البته نوع کار هم مهمه. شما مقاصد کاریتون چیه؟ کارهای نور پردازی؟ پردازشی؟ اتوموتیو؟ ....
                پیشاپیش ورودتون رو هم تبریک میگم. کار خوبی کردید.
                بله منظور منم از بی سر و ته بودن همین تعصب بود که بیشتر سعی میشه به زور بقیه رو متقاعد کنن که کدوم خوبه ، کمتر به کارایی خود میکرو پرداخته میشه و یک تصویر کلی ارایه بشه که کسی متناسب با نیازش انتخاب کنه ...
                مثلا در همین لینک مقایسه که شما گذاشتین و یکی از دوستان میاد میگه خب مقایسه درست نیست و xmega بالاتر از این سه تاست ... بدون اینکه دلیل و مبنای مقایسه معلوم باشه . و در کل اینکه مطالبی مثل این لینک جاش تو انجمن ها خالیه و یا حداقل خیلی کمه که بر یه مبنایی مثلا قیمت بیاد و مقایسه کنه ...

من فعلا کار خاص و دقیقی مد نظرم نیست بیشتر دنبال شروع یادگیری هستم و یه معیار به دست بیارم فعلا دانشجو هستم و واقعیت اینه که دیدی نسبت به بازار کار ندارم که بگم دقیق میخوام کدوم حوزه رو توش فعالیت کنم .
                ممنون
                جدیدترین ویرایش توسط Masoud.kn; ۱۶:۱۰ ۱۳۹۵/۰۵/۱۸.

دیدگاه

بند محصولات ST رو پیشنهاد میدم.
                  سری STM32 بازارهای متفاوت و رنج خوبی رو پشتیبانی میکنه و سری STM8 هم که رنج قیمتی پایین رو خوب کاور میکنه. البته STM8 نه هسته ARM داره و نه 32بیتی هستش(8بیتیه) ولی اخیرا بخاطر استاندارد شرکت ST که بچه ها به سری STM32 آشنا هستن با این سری هم راحت هستند و واسه کارهای ارزان استفاده میکنند. ساپورت خوبی هم ازش میکنه. محصولات ST از لحاط واحدهای آنالوگ هم به نظر من قوی تر هستند.
                  خودتون هم با مقایسه محصولات NXP و ST می تونید بررسی کنید. به سایت هر دو سر بزنید و اگه سوالی هم داشتید اینجا بپرسید. فقط قبلش جستجو هم بکنید.

دیدگاه

بند محصولات ST رو پیشنهاد میدم.
                    سری STM32 بازارهای متفاوت و رنج خوبی رو پشتیبانی میکنه و سری STM8 هم که رنج قیمتی پایین رو خوب کاور میکنه. البته STM8 نه هسته ARM داره و نه 32بیتی هستش(8بیتیه) ولی اخیرا بخاطر استاندارد شرکت ST که بچه ها به سری STM32 آشنا هستن با این سری هم راحت هستند و واسه کارهای ارزان استفاده میکنند. ساپورت خوبی هم ازش میکنه. محصولات ST از لحاط واحدهای آنالوگ هم به نظر من قوی تر هستند.
                    خودتون هم با مقایسه محصولات NXP و ST می تونید بررسی کنید. به سایت هر دو سر بزنید و اگه سوالی هم داشتید اینجا بپرسید. فقط قبلش جستجو هم بکنید.
                    تشکر دوباره .
                    فقط اینکه اگه منبع یا سایتی واسه شروع معرفی کنید و کدوم نرم افزار کاربردی تره؟

دیدگاه

فقط اینکه اگه منبع یا سایتی واسه شروع معرفی کنید و کدوم نرم افزار کاربردی تره؟
                      فیلم های آموزش صدری هست که واسه ARM هستش ولی اصلا خوب نیست. فقط واسه آشنایی خوبه ببینید.
                      خود میکرو هم واسش توی سایت شرکتش همه چیز گذاشته.
                      منظورت از نرم افزار IDE و کامپایلر هستش؟
                      اگه آره keil خوبه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X