اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونگی دادن ولتاژ بالا ب تقویت کننده تافضلی؟!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونگی دادن ولتاژ بالا ب تقویت کننده تافضلی؟!

سلام دوستان با زحمتا؟
    اقا من باید با ی تقویت کننده تفاضلی اختلاف ولتاژ بین دوتا ولتاژ 50 ولت و 51 ولت رو اندازه بگیرم و تقویتش کنم ولی مشکلی ک دارم اولا ورودی اپمپ تا این ولتاژو قبول نمیکنه دوما تغذیه اپمپ 30 ولته ( تو شماتیک اشتباها زنر 25 ولتی نوشته شده ولی در اضل 30 ولته) و بیشتر نمیشه , تقسیم مقاومتی گذاشتم تو ورودی ولی اپمپ کلا ب هم ریخت ممنون میشم راهنمایی کنید ایا تو ورودی تقویت کننده تفاضلی نمیشه تقسیم مقاومتی گذاشت؟

اپدیت جدید:

با اضافه کردن خازن 100 نانو و 1 میکرو ب تغذیه اپمپ مشکل ب هم ریختگی تا حدی رفع شد ولی الان مشکلی ک هنوز پا برجاست ضریب تقویت اپمپ هست! تو تستی ک گرفتم شنتو 0.5 اهم گذاشتم ک افت ولتاژش ی کم زیاد باشه بشه باهاش تست کرد تو تست افت ولتاژ روی شنت 0.13 ولت بود ولی خروجی تقویت کننده تفاضلی 1 ولت بود! مقاومت هارو طبق شماتیک زیر گذاشتن 1 مگ و 1 کیلو و 100 کیلو

جدیدترین ویرایش توسط armin_gera; ۰۰:۲۱ ۱۳۹۵/۰۵/۱۹.
    عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
    مخترع برتر شمال غرب سال 96
    مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

پاسخ : چگونگی دادن ولتاژ بالا ب تقویت کننده تافضلی؟!

سلام بر آرمین خان
    دارم احساس میکنم مشکل اول و دومی که نوشتی که یکیه!
    آپ امپ با ولتاژ بالاتر وجود داره ولی خب هرجایی نداره و گرون تر هم هست
    مثلا یکی بود قیمت بهم داد اپ امپ با ورودی 200 ولت،حدود بیست تومن بود!
    خب حالا مشکل چیه؟چطور تقسیم کردی؟
    ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
      سلام بر آرمین خان
      دارم احساس میکنم مشکل اول و دومی که نوشتی که یکیه!
      آپ امپ با ولتاژ بالاتر وجود داره ولی خب هرجایی نداره و گرون تر هم هست
      مثلا یکی بود قیمت بهم داد اپ امپ با ورودی 200 ولت،حدود بیست تومن بود!
      خب حالا مشکل چیه؟چطور تقسیم کردی؟
      سلام نیما جان
      اره تقریبا یکی هستن
      مشکل اینه ک اپمپ تحمل ولتاژ 50 رو نداره و منم موندم چطوری ولتاژو کاهش بدم و بدمش ب اپمپ

جدیدترین ویرایش توسط armin_gera; ۱۸:۵۱ ۱۳۹۵/۰۵/۱۸.
      عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم

دیدگاه

ارمین جان نگفتی مشکل مدار چیه؟
        جدیدترین ویرایش توسط سیدعلی.م; ۱۹:۳۹ ۱۳۹۵/۰۵/۱۸.
        ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
          ارمین جان نگفتی مشکل مدار چیه؟
          مشکل اینه ک من میخوام دوتا ولتاژ ک بالای 50 ولت هستن رو تقویت کنم ولی ورودی اپمپ 50 ولتو نمیتونه تحمل کنه و مجبورم ب ی طریقی این 50 ولتو کم کنم اولین راهی ک ب ذهنم رسید تقسیم مقاومتی بود ولی ورودی اپمپ با تقسیم مقاومتی ظاهرا مشکل داره و خروجی درستی نمیده اپمپ رو هم نمیتونم با نمونه های گرون عوض کنم

دیدگاه

شما تغذیه رو 25ولت دادی؟ بعد یه تقسیم مقاومتی گذاشتی که تقسیم بر 2 میکنه؟ ورودی مقسم هم که 50 و 51 هستش که هر دو چسبیده به ریل هستن. چرا کمترش نکردید؟
            بهره(گین) تقویت کننده زیاد نیست؟ 380! اونم با یه Op-Amp که I/O rail to rail نیست و zero offset هم نیست. ولتاژ افست ورودی در حالت ایده آل و دمای 25 درجه 2میلی هستش. با بهره 380 شما خود به خود 760 میلی ولت خروجی دارید. اگه 25 ولت رو تقسیم بر 380 بکنیم میشه حدودا 65 میلی ولت. یعنی اختلاف ورودی نهایتا بیشتر از این نمی تونه بشه.
            علاوه بر اینا، شما یه بار دیگه خروجی رو تقویت کردید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روح الامین نمایش پست ها
              شما تغذیه رو 25ولت دادی؟ بعد یه تقسیم مقاومتی گذاشتی که تقسیم بر 2 میکنه؟ ورودی مقسم هم که 50 و 51 هستش که هر دو چسبیده به ریل هستن. چرا کمترش نکردید؟
              بهره(گین) تقویت کننده زیاد نیست؟ 380! اونم با یه Op-Amp که I/O rail to rail نیست و zero offset هم نیست. ولتاژ افست ورودی در حالت ایده آل و دمای 25 درجه 2میلی هستش. با بهره 380 شما خود به خود 760 میلی ولت خروجی دارید. اگه 25 ولت رو تقسیم بر 380 بکنیم میشه حدودا 65 میلی ولت. یعنی اختلاف ورودی نهایتا بیشتر از این نمی تونه بشه.
              علاوه بر اینا، شما یه بار دیگه خروجی رو تقویت کردید.
              ولتاژ اپمپ 30 هست و ولتاژ خروجی هم بعضا تا 50 میره همیشه 50 نیست ک بگیم اپمپ اشباع میشه اختلاف ولتاژی ک میخوام بسنجم در حد صدم ولته مثلا یکیش 40 ولت اونیکی 39.99 ولت و نیازه ک این 0.01 اختلاف رو ب 25 ولت تبدیل کنم
              مساله اینجاست ک وقتی تقسیم مقاومتی گذاشتم تو ورودی محاسبات اپمپ خورده ب هم و اصلا خروجی درست نمیده در بیشترین مقدار 0.8 ولت خروجی میده!
              جدیدترین ویرایش توسط armin_gera; ۲۲:۴۷ ۱۳۹۵/۰۵/۱۸.

دیدگاه

باید از مقاومت با درصد خطای کم استفاده کنید برای تقسیم مقاومتی و هر دو ولتاژ را 10 مرتبه کاهش بدید و اپ امپ رو بصورت دیفرانسیلی ببندید

دیدگاه

سلام میگم نمیشه برای تغذیه تقویت کننده از ولتاژ بالا استفاده کرد؟ بسته به نیازتون مثلاً ۵۰ برای تغذیه منفی و ۶۰ برای تغذیه مثبت،اینطوری اختلاف ولتاژ تغذیه میشه ۱۰ ولت و حالا سیگنال ولتاژ بالا رو بده به ورودی تقویت کننده،بعد در صورت نیاز ولتاژ خروجی رو با تقسیم مقاومتی کاهش بده اینطوری خطا هم کاهش پیدا میکنه
                  [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
                  [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
                  [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
                  [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
                  صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
                    باید از مقاومت با درصد خطای کم استفاده کنید برای تقسیم مقاومتی و هر دو ولتاژ را 10 مرتبه کاهش بدید و اپ امپ رو بصورت دیفرانسیلی ببندید
                    اخه باید اختلاف بین دو ورودی رو بخونم با دیفرانسیلی ک نمیشه این کارو کرد مقاومتا هم 1% هستن

دیدگاه

با اضافه کردن خازن 100 نانو و 1 میکرو ب تغذیه اپمپ مشکل ب هم ریختگی تا حدی رفع شد ولی الان مشکلی ک هنوز پا برجاست ضریب تقویت اپمپ هست! تو تستی ک گرفتم شنتو 0.5 اهم گذاشتم ک افت ولتاژش ی کم زیاد باشه بشه باهاش تست کرد تو تست افت ولتاژ روی شنت 0.13 ولت بود ولی خروجی تقویت کننده تفاضلی 1 ولت بود! مقاومت هارو طبق شماتیک زیر گذاشتن 1 مگ و 1 کیلو و 100 کیلو

جدیدترین ویرایش توسط armin_gera; ۰۰:۲۵ ۱۳۹۵/۰۵/۱۹.

دیدگاه

سلام من اینو برای اندازه گیری ولتاژ در حد 100 ولت استفاده کردم، تغذیه اپ امپ 3.3 ولت هست و به ADC میکرو وصل میشه، شما میتونین زمین دو اختلاف پتانسیل 50 و 51 ولت رو یکی کنین و مثبت ها رو به ورودی مدار وصل کنین. با تغییر مقاومتهای 400 کیلو و قرار دادن مقاومت موازی بعد از اونها میتونین ولتاژهای بیشتر رو هم اندازه گیری کنین، حتی تا چند کیلو ولت، بهتره که برای ولتاژهای بالاتر بجای یک مقاومت مثلا 1 مگا از 3 مقاومت سری 330 کیلو استفاده کنین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera نمایش پست ها

اوه! چه خبره! بهره رو بیشتر کردید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روح الامین نمایش پست ها

اوه! چه خبره! بهره رو بیشتر کردید؟

چون تو همین حالت ک بحره سر ب فلک کشیده بازم درست کار نمیکنه و عملا خروجی بحرهش 10 هست 0.13 رو تبدیل میکنه ب 1 ولت

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط mohammadne نمایش پست ها
                            سلام من اینو برای اندازه گیری ولتاژ در حد 100 ولت استفاده کردم، تغذیه اپ امپ 3.3 ولت هست و به ADC میکرو وصل میشه، شما میتونین زمین دو اختلاف پتانسیل 50 و 51 ولت رو یکی کنین و مثبت ها رو به ورودی مدار وصل کنین. با تغییر مقاومتهای 400 کیلو و قرار دادن مقاومت موازی بعد از اونها میتونین ولتاژهای بیشتر رو هم اندازه گیری کنین، حتی تا چند کیلو ولت، بهتره که برای ولتاژهای بالاتر بجای یک مقاومت مثلا 1 مگا از 3 مقاومت سری 330 کیلو استفاده کنین.
                            ممنون بابت جوابتون , والال مشکلی ک هست نمیتونم یک طرف رو گراند بگیرم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera نمایش پست ها
                              ممنون بابت جوابتون , والال مشکلی ک هست نمیتونم یک طرف رو گراند بگیرم
                              یعنی چی نمیتونین یک طرف رو گراند کنین ؟! اگر راه داره ولتاژ 49 و 50 زمینشون رو به هم وصل کنین و اختلاف ولتاژ سمت مثبت دو ورودی رو اندازه بگیرین که مشکل حله اگر نمیشه پس باید دو ولتاژ رو به صورت جداگونه با شماتیک اپ امپ که کشیدم به ولتاژ بین 0 تا 3.3 تبدیل کنین بعد با یک اپ امپ دیگه اختلاف این دو ولتاژ رو تقویت کنین و به ورودی ADC بدین یعنی به 3 اپ امپ نیاز دارین.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X