اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محدود کردن جریان عبوری به 5 آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محدود کردن جریان عبوری به 5 آمپر

سلام دوستان امیدوارم حالتون خوب باشه

من یک مدار ساده احتیاج دارم که جریان عبوری از یک خط با اختلاف پتانسیل 24 ولت رو به 5 آمپر محدود کنه . واگر 5 آمپر رد شد یک LED برای ما روشن کنه

با سپاس فراوان .
    جدیدترین ویرایش توسط Azadfalah; ۱۰:۱۹ ۱۳۹۵/۰۵/۲۳.
    I'm going to
    RWTH Aachen
    University

پاسخ : محدود کردن جریان عبوری به 5 آمپر

دوستان کسی میدونه چطور جریان عبوری از یک ترانزیستور رو به 4 یا 5 آمپر محدود کنم ؟

با سپاس
    I'm going to
    RWTH Aachen
    University

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azadfalah نمایش پست ها
      دوستان کسی میدونه چطور جریان عبوری از یک ترانزیستور رو به 4 یا 5 آمپر محدود کنم ؟

با سپاس
      سلام دوست گرامی

سوال خوبی پرسیدین . . .
      یکی از راه ها اینه که با یه رگولاتور یه منبع جریان طراحی کنید که فقط 5 آمپر جریان بده نه کمتر نه بیشتر که کار بسیار ساده ای هست

1_یه رگولاتور مثلا 24 ولت تهیه کنید .
      2_یه مقاومت 4.8 اهم تهیه کنید(مقاومت 4.8 اهم استاندارد نیست بنابراین میبایست از سری کردن مقاومت ها اون رو بسازید) و به دوپایه ی زمین رگولاتور و خروجی رگولاتور متصل کنید
      3_بارتون رو به زمین رگولاتور متصل کنید

( در این جا ولتاژ اصلا مهم نیست شما میتونی رگولاتور 5 ولت بزاری و مقاومت 1 اهم رو به خروجی و زمین رگولاتور متصل کنی تا 5 آمپر بگذره )

با اعمال پتانسیل کافی به ورودی رگولاتور ( بستگی به رگولاتور داره که در یک جریان مشخص و در یک ولتاژ خروجی مشخص حداقل ولتاژ ورودی چند باشه ) تنها و تنها 5 آمپر از رگولاتور شما عبور میکنه .

توجه مهم : اینکه ولتاژ دوسر بارتون چقدر بشه بستگی به مقاومت بار و جریان عبوری داره بنابر این ممکنه که اگه 5 آمپر رد بشه ولتاژتون غیر از 24 ولت شه .
      توجه مهم : رگولاتوری استفاده کنید که توان بالایی داشته باشه چنین جریانی نیاز به رگولاتوری با توان بالا داره ( ترجیحا رگولاتور قابلمه ای استفاده کنید با هیت سینک )

بنابراین با استفاده از یک رگولاتور شما یه جریان ثابت رو درست کردید
      حالا میتونید اون رو به ترانزیستور بدید یعنی اگه ترانزیستور شما مثلا pnp هست امیتر اون رو به زمین رگولاتور متصل کنید و کلکتور رو به بار وصل کنید.
      درصورت بایاس کردن ترانزیستور 5 آمپر جریان از ترانزیستور عبور خواهد کرد .

اگه به جوابتون نرسیدید بازم بنده درخدمتم .
      جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۱۱:۵۳ ۱۳۹۵/۰۵/۲۳.
      آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
        سلام دوست گرامی

سوال خوبی پرسیدین . . .
        یکی از راه ها اینه که با یه رگولاتور یه منبع جریان طراحی کنید که فقط 5 آمپر جریان بده نه کمتر نه بیشتر که کار بسیار ساده ای هست

1_یه رگولاتور مثلا 24 ولت تهیه کنید .
        2_یه مقاومت 4.8 اهم تهیه کنید(مقاومت 4.8 اهم استاندارد نیست بنابراین میبایست از سری کردن مقاومت ها اون رو بسازید) و به دوپایه ی زمین رگولاتور و خروجی رگولاتور متصل کنید
        3_بارتون رو به زمین رگولاتور متصل کنید

( در این جا ولتاژ اصلا مهم نیست شما میتونی رگولاتور 5 ولت بزاری و مقاومت 1 اهم رو به خروجی و زمین رگولاتور متصل کنی تا 5 آمپر بگذره )

با اعمال پتانسیل کافی به ورودی رگولاتور ( بستگی به رگولاتور داره که در یک جریان مشخص و در یک ولتاژ خروجی مشخص حداقل ولتاژ ورودی چند باشه ) تنها و تنها 5 آمپر از رگولاتور شما عبور میکنه .

توجه مهم : اینکه ولتاژ دوسر بارتون چقدر بشه بستگی به مقاومت بار و جریان عبوری داره بنابر این ممکنه که اگه 5 آمپر رد بشه ولتاژتون غیر از 24 ولت شه .
        توجه مهم : رگولاتوری استفاده کنید که توان بالایی داشته باشه چنین جریانی نیاز به رگولاتوری با توان بالا داره ( ترجیحا رگولاتور قابلمه ای استفاده کنید با هیت سینک )

بنابراین با استفاده از یک رگولاتور شما یه جریان ثابت رو درست کردید
        حالا میتونید اون رو به ترانزیستور بدید یعنی اگه ترانزیستور شما مثلا pnp هست امیتر اون رو به زمین رگولاتور متصل کنید و کلکتور رو به بار وصل کنید.
        درصورت بایاس کردن ترانزیستور 5 آمپر جریان از ترانزیستور عبور خواهد کرد .

اگه به جوابتون نرسیدید بازم بنده درخدمتم .
        مرسی دوست عزیز اما یه مدار داشتم که چینی ها توسط یک tip122 بدون هیت سینک زنز و یک مقاومت 1 وات + ال ای دی و یک ترانزیستور کوچیک تر جریان رو محدود میکردند و بیشتر از دو آمپر رد میشد ال ای دی روشن میشد و ما میفهمیدیم اتصال کوتاه شده میتونید با این قطعات کم یه مدار پیشنهاد بدین چطور این کارو کردند واقعا اصلا نمیشه رگلاتور استفاده کرد چون فضا ندارم

با سپاس
        I'm going to
        RWTH Aachen
        University

دیدگاه

با سلام خدمت شما

در مورد مداری که میفرمایید اگه ممکنه یه عکس از مدار قرار بدید و مقدار دقیق قطعات رو ذکر کنید
          اما در هر حال مداری که در زیر برای شما رسم کردم مداری است که اگه جریان عبوری بیشتر از 2 آمپر شود مدار به طور خودکار جریان رو قطع میکنه و هیچگونه آسیبی به قطعات وارد نمیشه
          اما مداری که شما داشتید اتوماتیک جریان رو قطع نمیکرد بلکه فقط اعلام میکرد که جریان بیش از حد داره میگذره که تا شما بخواید جریان رو قطع کنید ممکنه به ترانزیستور قدرت ( tip122 )
          آسیب وارد بشه

در صورتی که هر گونه سوالی داشتید مطرح کنید بنده در خدمتم
          موفق باشید

دیدگاه

خیلی ممنون دوست عزیز میشه ال ای دی رو هم تلفیق کنید ؟ من عکس مدار رو قرار دادم

با سپاس
            I'm going to
            RWTH Aachen
            University

دیدگاه

سلام به شما

مدار با led
              اما یه نکته این که هر زمان که جریان بیش از حد عبور کردled خاموش میشود. میتوانید یک led سبز رنگ بزارید هرزمان روشن بود سبز علامت این است که مشکلی نمیباشد.
              مدار برای زمانی که led دراثر گذر جریان بیش از حد روشن شود شلوغ میشد و . . .

نکته : مقدار مقاومت R3 رو طوری تنظیم کنید که حداقل جریان 8 میلی آمپر( درصورتی که جریان کمتر باشد ممکن است ترانزیستور قدرت شما به خوبی کار نکند ) و حداکثر 15 میلی آمپر از مقاومت و led بگذرد .
              سعی کنید تا جایی که ممکن هست جریان ماکزیمم 15 میلی آمپر را در مورد مقاومت R3 رعایت کنید تنها برای محافظت از led . حال اگر شما led دارید که در جریان های بالاتر میتواند بدون مشکل کار کند میتوانید مقاومت R3 را به گونه ای تنظیم کنید که جریان بالاتر از 15 میلی آمپر را از خود عبور دهد .
              نکته : به توان مقاومت R3 توجه کنید که توانی بیش از حد تحمل به آن داده نشود ( این بستگی به ولتاژ Vcc شما دارد ) .
              نکته : هر چه جریان بیشتری به بیس ترانزیستور های bjt مثل tip122 بدهید مقاومت کلکتور _ امیتر آنها کاهش میابد .

جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۲۱:۰۹ ۱۳۹۵/۰۵/۲۳.

دیدگاه

این مدار خیلی عالیه دوست عزیز اما اگر به هر دلیلی ال ای دی آسیب ببینه من خروجیم رو از دست میدم .

از طرفی چطور تو اون برد ال ای دی هنگام اتصال کوتاه روشن میشه اما در زمان دیگه خاموشه ؟

دوستان کسی میتونه شماتیک رو از تو عکس تشخیص بده ؟
                جدیدترین ویرایش توسط اشکان غفارزاده; ۲۰:۵۲ ۱۳۹۵/۰۵/۲۳.
                I'm going to
                RWTH Aachen
                University

دیدگاه

سلام به شما

ببینید led که همینطوری آسیب نمیبینه ( کنترل جریان )
                  بعدشم اگه بسوزه باز هم مدار شما در برابر اتصال کوتاه ایمن هست و توانایی کنترل جریان رو داره و این کارو به خوبی انجام میده بدون هیچ گونه مشکلی
                  در مورد اون مداری که میفرمایید بستگی به مداربندی مدارتون داره که به چه صورت هست
                  میشه اونطوری هم درست کرد اما مدارت شلوغ میشه
                  خودت اتصالات رو بررسی کن ببین چی به چی وصله به ما هم بگو یاد بگیریم

ضمنا مداری که براتون رسم کردم ایرادی داشت که اصلاح شد
                  اصلاح شده ی مدار جایگزین شد
                  فقط کافیه کلکتور bc547 رو به آنود led هم وصل کنید همین

جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۲۱:۱۱ ۱۳۹۵/۰۵/۲۳.

دیدگاه

مرسی دوست عزیز من نمیتونم برد رو باز کنم در حال کار و قیمتشم پایین نیست اما یه برد دیگه بدستم میرسه که برا همین محدود کردن جریان از PTC استفاده کرده اما من خودم دوست دارم به همین روشی که عکسش رو قرار دادم جریان رو محدود کنم . متاسفانه تکنیک خوندم و از محاسبات ترانزیستور ها خیلی کم میدونم . وگرنه فکر نکنم چیز سختی باشه .

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
                    سلام به شما

ببینید led که همینطوری آسیب نمیبینه ( کنترل جریان )
                    بعدشم اگه بسوزه باز هم مدار شما در برابر اتصال کوتاه ایمن هست و توانایی کنترل جریان رو داره و این کارو به خوبی انجام میده بدون هیچ گونه مشکلی
                    در مورد اون مداری که میفرمایید بستگی به مداربندی مدارتون داره که به چه صورت هست
                    میشه اونطوری هم درست کرد اما مدارت شلوغ میشه
                    خودت اتصالات رو بررسی کن ببین چی به چی وصله به ما هم بگو یاد بگیریم

ضمنا مداری که براتون رسم کردم ایرادی داشت که اصلاح شد
                    اصلاح شده ی مدار جایگزین شد
                    فقط کافیه کلکتور bc547 رو به آنود led هم وصل کنید همین

من فکر کنم دیگه اون ال ای دی روشن نشه کاش میشد مدار اون عکس رو بدست آورد
                    جدیدترین ویرایش توسط اشکان غفارزاده; ۲۲:۳۷ ۱۳۹۵/۰۵/۲۳.
                    I'm going to
                    RWTH Aachen
                    University

دیدگاه

مدارشو میشه بدست آورد ولی من نمیتونم
                      چون
                      پیش توهه

گفتم که با مولتی متر رو تست اتصال چک کن ببین کدوم پایه ها به هم وصل هستند
                      از رو مسیر مسی هم که نگاه کنی مشخصه که !!
                      شماتیکش رو رو کاغذ بکش و . . .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X