اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تقویت کننده ولتاژ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تقویت کننده ولتاژ

سلام.
    در پروژه ای باید مداری بااستفاده از ترانزیستورها(ونه ترانسفورماتور)طراحی گردد که ورودی برق شهر رو گرفته و خروجی مابین۱۵۰۰ تا۵۰۰۰ ولت را بصورتdc تحویل دهد.
    یعنی مشابه دستگاههای جوش کوچک امروزی.
    البته این مدار برای مورد دیگر نیاز است و نه برای جوش.

تو پروژه استاد گفت باید کاملا به مدار اشراف داشته باشی که مثلا اگربخوایم ولتاژ رو تغییر بدیم بدونیم چه ترانزیستوری بذاریم ووووو باچه ترانزیستوری عوضش کنیم مثلا
    کسی میتونه کمک کنه?پروژه سختیه?یا حدقل راهنمایی اولیه لطفاکنید.
    یکسوال هم برام ایجادشد خب بعد طراحی و ساخت مدار.خب دیگه مدار لحیم شد دیگه قطعاتشوکه نمیشه عوض کرد!پس چرااستاد گفت تعویض?!!!
    من از کجاشروع کنم?کمک
    هرگز توان خودت را در تغيير دادن خويش،دست كم نگير!
    هرگز توان خودت را در تغيير دادن ديگران،دست بالا نگير!

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=112772.0

پاسخ : تقویت کننده ولتاژ

با سلام و خدا قوت بابت پروژه ایکه دارید
    اول از همه اینکه ولتاژ موتور جوش خیلی هم کم است.......دقیق نمیدانم اما در حالت مدار باز حدود 100 ولت و در حالت جوشکاری زیر 60 ولت

دستگاه های جوش امروزی هم ترانس دارند اما با استفاده از مدارات سوییچنگ که بهترین مرجع فارسیش هم انجمن منابع تغذیه سوییچنگ همین سایته،اندازه ترانس ها خیلی کوچیک شده

تنها دوراه برای افزایش ولتاژ بدون ترانس وجود دارد.....یکی استفاده از مدارات چند برابر کننده و دیگری استفاده از توپولوژی بوست سوییچنگ غیر ایزوله
    که با هیچکدام از این روش ها نمیتوانید به این ولتاژ با توان مناسب برسید
    ترانزیستور ها عمل تقویت ولتاژ را انجام میدهند اما تا حداکثر ولتاژ تغذیه......یعنی اینطور نیست که شما بزرگترین ولتاژیکه به یک ترانزیستور میدهید 100 ولت باشد و ترانزیستور 102 ولت تحویل دهد،چه برسد به چند هزار ولت
    خلاصه بگم که تنها راه ترانسه؛حالا چه ترانس های عادی و چه ترانس با سوییچنگ

چرا نمیشه قطعات لحیم شده را عوض کرد؟پس معنی تعمیر چیست؟خیلی راحت با هویه لحیم را ذوب میکنید و قطعه را عوض !
    پروژه سختی نیست اما باید بروید سراغ سوییچنگ.........این سایت خیلی میتونه کمکتون کنه....مدارات شبیه هست

در نهایت باید بگم اگر واقعا منظور استادتون تقویت ولتاژ تا این حد با استفاده از خود ترانزیستور و عمل تقویت کندگی و نه روش هاییکه گفتم بوده،واقعااااااااااااااااا از این استاد باید قطع امید کنید.........واقعاااااااا..............البته نمیخاستم بگم ولی خب اگه از همین اول بدونید بهتر میتونید پیش برید
    ................Fx7SAM................

دیدگاه

خیلی ممنون بابت توضیحاتتون.
      راستش من خودمم الکترونیک رو یادم رفتهپس بهمین خاطر بهش میگند که تقویت کننده سیگنال کوچک هست؟یک سیگنال بزرگ هم که بنظرم داشتیم تو درسهااصلا ورودی تقویت کننده یک مدار ترانزیستوری میتونه همچین ولتاژ بالایی باشه؟(220ولت)
      اون استاد اگر خودش چیزی بلد بود سراغ من!!نمیومد.فقط ادعا داره.رشتش فیزیکه و ازین چیزا کلا سردرنمیاره.
      پس دستگاه های جوش باید جریانشون خیلی بالا باشه در حد چند امپر درسته؟
      بااستفاده از مدارات چند برابر کنننده آیابراحتی میتوان به این ولتاژ رسید؟یعنی پروژه سختی نیست؟چون فقط دیود میخواد و خازن دیگه نه؟؟؟

دیدگاه

دلیل اینکه بهش میگن تقویت کننده سیگنال کوچک در اصل چیز دیگه ایه..........ولی خب مهم اینه که خروجی تقویت کننده ترانزیستوری هیچ وقت بزرگتر از تغذیش نمیشه

آره خب......میشه تقویت کننده ای بست که تغذیش حتی بیشتر از 220 هم باشه؛اما تا یک حدی میشه....ترانزیستور با ولتاژ شکست700 ولت کمی سخت گیر میاد و ترانزیستور با ولتاژ شکست بالای دو سه هزار ولت اصلا نداریم!

اوخ اوخ اوخ.........انقدره اعصابم خرد میشه از این فیزیکی هاییکه در عین حالیکه چیزی حالیشون نیست به خودشون اجازه میدن در هر زمینه ای اظهار نظر کنن.........اونم چون فیزیک خوندن و فیزیک مادر علومه

بله جریان دستگاه جوش بالاست ......تقریبا کفش صد آمپره

من خودم تا حالا خیلی با چند برابر کننده ها کار نکردم.......اما میدونم جریان خروجیش کمه و به نوعی میشه گفت امپدانس خروجیش بالاست
        بستگی داره برای چه کاری بخواین
        اما فک کنم از این مدارات چند برابر کننده در شوکر ها هم استفاده میکنن.....دوستانیکه شوکر کار کردن میتونن کمک کنن
        در آخر هم بگم که اگه میتونید با این استاد کار نکنید
        موفق باشید

دیدگاه

من شک دارم که اون استاد فیزیک هم بلد باشه
          بابا قانون اهم رو بلد باشی باید بدونی که برای ذوب فلز (جوشکاری)جریان باید بالا باشه (با داشتن مقاومت کم)

ایشون قانون بقای انرژی رو هم متوجه نیست که به شما گفته برو ولتاژ رو تقویت کن!!!!! آیا فقط منظورش تقویت ولتاژ هست یا توان ؟؟؟ این دو مفهوم خیلی با هم تفاوت داره

بهتره جزئیات دقیق فرمایشات گران قدر استادتون رو بگید تا بهتر بشه فهمید که ایشون چی توی مغزش میگذره تا بشه این سنگی که ته چاه انداختن رو دربیاریم

دیدگاه

خدا نکنه این، استاد من باشهمن برای درخواست کار رفته بودم.مجبور شدم برم پیشش اونم دید الکترونیک خوندم(در حالیکه از الکترونیک خوندنم چند سال میگذره!و الان با سوالام حتی همین جزییات اندک یادم میاد)، بهم گفت بیا این کارو انجام بده.و اسم "نانو ذره" می برد.نمیدونم دیگه میخواد با نانو ذره چکار کنهگویا یک قسمتی از طرحی!!که داره، باید تقویت ولتاژ انجام بشه.
            1- اینجور که شما گفتین و با سابقه بدی که من از اخلاقش دارم کلا پشیمون شدم.ولی میخوام در جوابش یه چیزی بگم که ضایعش کنمبه نظر شما چی بگم؟!؟؟؟؟
            آخه اونروز هنگام مطرح کردن پروژش میگه که ترانزیستور که میدونی چیه!!یه عنصر سه پایه!!و یک مربع کشید که سه تا خط به هر ضلعش وصل بود.خیلی بهم برخورد.این اگر منو الکترونیکی حساب میکنه، چرا همچین حرفی زد؟؟؟اگر هم حسابم نمیکنه چرا اومده پروژشو برای من،مطرح میکنه!!!
            2- ولی عدو شود سبب خیر گر خدا خواهد...باعث شد من کلا به فکر انجام پروژه و طرح بیفتم.دلم میخواد دوباره همش برام یادآوری بشه.کلا ایده و طرح چگونه در ذهن شکل میگیره؟چکار کنم؟

دیدگاه

در مورد چگونگی ضایع کردن نظری ندارم
              اما در مورد ایده............
              در کل خیلی کم پیش میاد که شما از خواب بیدار شی و یک ایده به ذهنتون برسه
              معمولا محدودیت ها باعث ایجاد ایده در ذهن میشن
              مثلا شما در فلان حوزه کاری مشغول هستید.......بعد از مدتی با یک سری مشکلات روبرو میشین که با توجه به اینکه برق خوندین یک سری راه حل هایی برای اون مشکل به ذهنوتن میرسه........مثلا میگید با استفاده از فلان قطعات میشه فلان دستگاه رو ساخت که این مشکل رو حل کنه.........این همون ایده است
              اولین قدم؛کار در یک حوزه کاری است و یا حداقل اشنایی با اون
              مثلا من خودم چند سال پیش ها که بچه بودم خیلی دوست داشتم منبع تغذیه بسازم.......هی منابع جدیدی میساختم و هی دنبال بهتر کردن اونها بودم تا جاییکه الان تسلط خوبی به منابع تغذیه دارم و در همین زمینه هم کار میکنم..........البته منجر به تولید ایده هم شده که هنوز دنبالش نرفتم

دیدگاه

ببخشید شاید سوالم بی ربط شده باشه دیگه ولی شما چجوری از اون درس های تئوری که همش فرمول بود، تونستین به این درک از رشته و ظراحی مدار و کارهای عملی و ساخت برسید؟؟
                چند وقت پیش همینeca یک سوالی پرسیده بودم، طرف گفت تو مدار2 توضیح داده.درحالیکه تو مدار2یی که من خونده بودم، همش ریاضی گونه بود و هیچ ربطی نمیفهمیدم که مدار2به اون مفاهیم عملی مرتبط باشه

دیدگاه

درک از رشته و طراحی و ساخت؟!!!
                  من فقط یه کم سر هم بندی بلدم........همین
                  اما همون مقداری هم که بلدم...................من از درس ها به عملی نرسیدم بلکه از عملی در بعضی موارد به تئوری رسیدم
                  مثلا قبلا دیده بودم که اگر بین لامپ و باتری مقاومت بزاری نور لامپ کم میشه و بعدا که مدار خوندم،توجیهش رو فهمیدم
                  یا مثلا قبلا در مورد صفر و قطب ها چیزهایی خونده بودم و بعدا در مدارات به مشکلاتی بر خوردم که فهمیدم دلیلش همون صفرها و قطب هاست
                  ینی یه رابطه دوطرفه بین تئوری و عملی.............البته اساتید خیلی خفنی در انجمن هستند که ما در مقابلشون
                  اینم بگم که تمام تئوری هاییکه میخونیم صرفا مدل ریاضی هستند.......ینی به مرور زمان دیده شده که با این فرمول ها میشه پدیده هارو توجیه کرد و نه اینکه واقعا اینطوریه

در مورد اون مدار2 هم باید بگم متاسفانه غالب دانشجوها همینطورن
                  مثلا درس ماشین رو میخونن ولی هیچوقت پیش خودشون فکر نمیکنن قیافه فلان موتور با قیافه اونیکی موتور چه فرقی داره؟
                  اصلا این سیم پیچ استاتوری که میخونیم اصلا کجا هست؟؟؟
                  متعسفففففففففففففانه
                  بیشتر از اون متاسف میشم وقتی میبینم کساییکه هیچ از عملی سر در نمیارن و فقططططططططط درس میخونن و نمره هاشون از من بهتر میشه،فک میکنن من و امثال من ادم های به درد نخوری هستیم که بجای اینکه درس بخونیم وقت خودمون رو توی کار تلف میکنیم..........بعضیاشون دلشون برای امثال من میسوزه
                  وقتی با اینجور ادما برخورد میکنم دو حالت بهم دست میده.....یا دلم براشون میسوزه و یا اینکه میخام تیکه پارشون کنم

دیدگاه

اتفاقا من کاملا برعکس فکر میکنم.اگر اسمی ازتحصیلات و دانشگاه محل تحصیلم و حتی شغلم !!ببرم!کاملا آبروم میره و میبینی که تحصیلات به دردی نمیخوره.چون هرچقدرم بچه زرنگ باشی اگر استفاده نکنی بعد مدتی یادت میره.
                    نگاه یه دستگاه کنم،بزور میتونم اسم قطعاتشو بگم چه برسه که بخوام بسازم و ازعملکردش سردربیارمخیلی غصه میخورم اینهمه سال به پوچی گذشت.
                    چجوری همه کار عملی یاد میگیرند.آخه ازکجا شروع کنم.چجووووووری.
                    تاجاییکه من تو این سایت دیدم خیلی هاتون انگار ازکودکی بابا برقی بودین
                    اگر همه مهندسان برق، مثل بابابرقی های این سایت ECA باشند، دیگه اصلا گله کردن از بیکاری برای یک مهندس معنی نداره

دیدگاه

دوست عزیز غالب بچه هاییکه تو انجمن مهارت های خوبی دارن تا جاییکه میدونم در دانشگاه های مطرح نبودن ؛اتفاقا خیلی اوقات دانشجوهای دانشگاه های معمولی و سطح پایین عملیشون خوبه
                      در مورد کار هم همینطور.........مثلا من دو سال پیش با وجود اینکه مقداری مهارت در الکترونیک داشتم،کتاب های دانشگاه رو صحافی میکردم اونم دونه ای هزار تومنطوریکه الان خودم فک میکنم خندم میگیره!!!!
                      فکرشو بکن!میرفتم کتاب های سنگین رو میگرفتم،با کلی بدبختی با اتوبوس میبردم خونه ؛هر کدوم هم بیست دقیقه وقت میبرد؛برای هزار تومن
                      شما هم باید ببینی به کدوم حوزه برق علاقه داری و شروع کنی و اولش هم باید مقداری پول خرج کنی

دیدگاه

ممنون ازصحبتت
                        خب من به الکترونیک(ترجیحا انالوگ)علاقمندم.رشته لیسانسمم این بوده.اطلاعاتمم فوقش درحد کتابهاست.شماکه بیشتر کارکردین میتونین چندزمینه کاری پیشنهاد بدین??
                        منظوزت از پول خرج گردن چی بود?مگه ازهمون اول باخرج شروع میشه??
                        چندسال پیش میخاستم دوره های نثب دوربین مداربسته یاتعمیرموبایل رو برم امانرفتم چون بنظرم بازم مثل حالت کلاس درس بود و عملاچیژی یادنمیگرفتی

دیدگاه

من معمولا این روش رو پیشنهاد میکنم ...........
                          برید توی انجمن الکترونیک........چنتا زیر انجمن داره.......ببینید به کدوم زمینه علاقمندین..........شروع کنید به کسب اطلاعات و تجربه در اون زمینه........مسلما بعد از کمی خوندن میخاین دست به کار شین و یه چیزهایی بسازین،خب این همون خرجیه که گفتم......به مرور زمان با کسب تجارب مختلف و کارهای مختلف سطح دانشتون میره بالا و میتونید در اون زمینه کسب درامد کنید........ممکن هم هست پس از مدتی از اون موضوع زده بشین و به یک موضوع دیگه علاقمند.....اما بالاخره در یک زمینه ای موندگار میشین
                          البته این روش زودبازده نیست
                          در انتخاب موضوع هم دقت کنین........بعضی عرصه ها اشباع شدن

من خودم هم خیلی از کلاس رفتن خوشم نمیاد.......جدا از اینکه غالب کلاس ها به اندازه پولشون چیزی یاد نمیدن،ترجیح میدم اون پول رو بندازم توی تجربه و با کسب تجربه از اون پول بهره ببرم......تابحال هم فقط یک کلاس در زمینه الکترونیک رفته ام که کاش نرفته بودم
                          غالب دوشتان اینجا هم خودشون کسب اطلاعات کردن و اهل کلاس رفتن نبودن.....البته تاجاییکه میدونم
                          موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
                            من معمولا این روش رو پیشنهاد میکنم ...........
                            برید توی انجمن الکترونیک........چنتا زیر انجمن داره.......ببینید به کدوم زمینه علاقمندین..........شروع کنید به کسب اطلاعات و تجربه در اون زمینه........مسلما بعد از کمی خوندن میخاین دست به کار شین و یه چیزهایی بسازین،خب این همون خرجیه که گفتم......به مرور زمان با کسب تجارب مختلف و کارهای مختلف سطح دانشتون میره بالا و میتونید در اون زمینه کسب درامد کنید........ممکن هم هست پس از مدتی از اون موضوع زده بشین و به یک موضوع دیگه علاقمند.....اما بالاخره در یک زمینه ای موندگار میشین
                            البته این روش زودبازده نیست
                            در انتخاب موضوع هم دقت کنین........بعضی عرصه ها اشباع شدن

من خودم هم خیلی از کلاس رفتن خوشم نمیاد.......جدا از اینکه غالب کلاس ها به اندازه پولشون چیزی یاد نمیدن،ترجیح میدم اون پول رو بندازم توی تجربه و با کسب تجربه از اون پول بهره ببرم......تابحال هم فقط یک کلاس در زمینه الکترونیک رفته ام که کاش نرفته بودم
                            غالب دوشتان اینجا هم خودشون کسب اطلاعات کردن و اهل کلاس رفتن نبودن.....البته تاجاییکه میدونم
                            موفق باشید
                            کدومااشباع شدند?

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hasting_m نمایش پست ها
                              کدومااشباع شدند?
                              اظهار نظر در این مورد سخته و حتمی هم نیست........ینی ممکنه تو شهر ما فلان زمینه اشباع باشه و فلان کار کم باشه.......ینی میشه گفت بستگی به شهر و کساییکه دورو بر اظهارنظر کننده هستن داره
                              اما مثلا تو غالب شهر ها الان فکر میکنم تابلوسازی الیدی و روان و... اشباع شده باشه....اما ممکنه تو شهر شما اینطور نباشه
                              ممکن هم هست یک زمینه ای اشباع باشه اما ادم خوب و درست و حسابی کاربلد کم باشه و شما بتونید درامد خوبی ازش داشته باشین.....یا اصلا اشباع باشه ولی شما خوش شانس باشین..البته شانس که چیز واقعی نیست،اما خب ممکنه روزیتون زیاد باشه
                              مثلا به نظر من الان ادمی که میکرو و.... کار کنه خیییییییلی زیاده اما به قول اقا روح الامین امبدد کار خوب کمه
                              در ضمن تاپیک از موضوع خودش خارج شده
                              پیشنهاد میکنم اگه میخاین بیشتر سوال بپرسین یه تاپیک مرتبط بزنین
                              موفق باشین

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X