اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه ساخت شارژر باتری لیتیم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه ساخت شارژر باتری لیتیم

سلام دوستان
    من می خواهم برای یک مدار از باتری موبایل استفاده کنم و برای شارژش هم از شارژر موبایل اما 100% تمام مدار شارژر هم درون شارژر نیست و قسمتیش هم توی خود موبایل
    آیا کسی از دوستان با این مدار آشنایی داره ؟ کارش ،شماتیک مداری و ...
    اما در صورت منفی بودن ! آیا کسی منحنی شارژ باتری لیتیم را داره و نحوه اپتیمایز کردن شارژ ، که باتری بیشترین طول عمر را داشته باشه و با سرعت هم شارژ بشه و بقیه موارد لازم که باید رعایت شه
    پیشاپیش از راهنمایی همه دوستان ممنونم

پاسخ : نحوه ساخت شارژر باتری لیتیم

2 راه حل برای این کار هست و قبل از توضیح هم میگم که ا ین مدار برای 1 باطری تک سلولی با ولتاژ نامی 3.6 ولت کار میکنه ....
    خیلی ساده رگلاتور lm317 که با همین اسم میتونید دیتا شیتشو از اینتر نت بگیرین میشه مدارشو ساخت این رگلاتور رو روی 4.2 ولت ست کنید
    اساسش خیلی سادست اگه نشد بگین شماتیک بزارم ....
    پلاریته + باطری رو با خروجی مدار به صورت سری با یه مقاومت 30 اهم 2 وات ببندین .
    بعد از 4 ساعت باطری خالی به ظرفیت 80% شارژ خودش میرسه زمان اتمام شارژ هم مساوی با گرم نشدن مقاومت تو وقت شارژ این مقاومت خیلی داغ میشه که عادی هست .
    بالا رفتن ولتاژ از 4.2 ولت مساوی با ترکیدن باطری .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! البته بلا فاصله نه زمان میبره ..!!!!
    پائین تر از 4.2 ولت مساوی با کاهش عمر مفید باطری .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    هیچ وقت هنگام شارژ نباید ولتاژ رو تغییر داد .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!
    تمام این پارامتر ها برای دمای 0 تا +45 درجه خوب هست برای درجه های بالا تر باید دیتا شیت باطری رو دقیقا دید....!!!!
    راه 2 میشه یه شارژر اتوماتیک که کات افه جریانی داره اگه خیلی مهم نیست اتوماتیک بودنش مداره بالا کفایت میکنه و کار میکنه 100%
    فقط برای بار اول هیچ وقت وقت شارژ مدارو ترک نکن ........! باطری لیتوم ایون خیلی خترناکه.......!!!!!!!!
    اصلا علاقه ندارم ترکیدنش رو کسی تجربه کنه...!
    اگه وقت شارژ باطری از 50 درجه دماش با لاتر رفت شارژو متوقف کن دوباره مدارو چک کن این باطری ها وقت شارژ نباید خیلی داق شن
    برای رگولاتور هم هیت سینک ببند حتما....!
    موضوع شارژ سریع رو هم برای این باطری های عصبانی کلا بیخیال شو ..............! این بهتره.....!
    تو فست شارژ 4.7 ولت رو به صورت قطره ای به باطری میدن ولی اصلا کاره اشتباهیه جواب نمیده باطری خراب میشه....!
    موفق باشید....!

دیدگاه

سلام !
      خیلی ممنون بابت جوابتون ! اما من می خواهم یک مدار تقریبا صنعتی تولید کنم و احتیاج که این باتری خیلی سریع شارژ شه و مدت زیادی هم عمر مفید داشته باشد و در ضمن من می دونم که این مدار باید یک جریان ثابت در طول شارژ به باتری بده و این کار رو معمولا با میکرو یا یک نوسان ساز یک PWM به مدار میدن ومدام با ADC ولتاژ رو چک می کنن اما می خوام یک نفر که قبلا این کارو کرده من رو بیشتر راهنمایی کنه و ریزه کاری هارو با هام در میون بذار¬ه !
      خیلی ممنون

دیدگاه

سلام
        pwm و میکرو ساخت پالس و.............!
        این مدارا خیلی خوبن اما صنعتی نیستن میکرو های که الان تو بازار هست واسه این کارا خوب نیست چون 1000 تا دلیل دارن که وقت کار ریست شن هنگ کنن و در آخر درست کار نکنن ......! (نمیدونم چرا یا برند اصلی نیستن یا کیفیتشون اونی نیست که باید باشه تو fpga ها که این موضوع هست تجربه کردم یه fpga از کارخونه Altra به شماره epm7256aeqc208 کلی فیلم داره از 110 هزار بود تا 180 هزار همشم با یه پارت و شماره چراش این بود که رو ارزونه کلی از کورا لود میشد ولی کار نمیکرد)سر این موضوع کلا به همه چی شک کردم نمیدونم ولی حس میکنم میکرو واسه مانیتورینگ کنترل خوبه تو این یه موضوع البته(نظر شخصی)
        یه سری از کارخانه atmel هستش که واسه این کارا ساخته شده باطری کنترل هستن واسه ساخت درایور های صنعتی پیکره شدن.
        خیلی کارشون تو دیتا شیت درست میاد من تو تهران پیدا نکردم شماره atmega32hvb ........
        کار صنعتی با این 2 خانواده میشه انجام داد ........MAXIM SER در سایت کامل MAXIM-IC.COM و ساده ترین یونیت صنعتی از کارخانه NATIONAL تو سایتwww.national.com که LM3647 تو این کارخونه خیلی خوبه ......... :rolleyes: اینجا هم تو بازار پیدا میشه......(تهران)
        در مورد فست شارإ¾ژ من فقط اینو میدونم که هیچ فست شارژی وجود نداره که بتونه بدون آسیب زدن به باطری باطری شارژ کنه.......(نظر شخصی)
        نقل قول از (SONY (If you run in fast Mode At 4.79v in battery model 1088 your cell 0.7% d.c اون d.c به معنی مرگ باطری این چیزی که در مورد این مارک دیدم و خوندم حالا شاید باطری هایی باشه که تو فست شارژ طاقت بیارن ......شنیدم پلیمری این باطری ها خیلی باحالن طاقت در حد ترکوندن دارن ولی شاخصا ندیدم :rolleyes:
        سواد من این همس اگه کم زیاد به بزرگی خودتون ببخشین همیشه سربلند باشینو موفق....! :job:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X