اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

داغ کردن آمپ کلاس AB

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

داغ کردن آمپ کلاس AB

سلام دوستان
    میخواستم بدونم اولا چرا آی سی آمپ های کلاس AB ' موقع بی باری داغ میشن؟
    ثانیا آمپهای گسسته AB (ترانزیستوری) هم مثل آی سی های AB موقع بی باری داغ میشن؟
    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

پاسخ : داغ کردن آمپ کلاس AB

نوشته اصلی توسط shahpoori نمایش پست ها
    سلام دوستان
    میخواستم بدونم اولا چرا آی سی آمپ های کلاس AB ' موقع بی باری داغ میشن؟
    ثانیا آمپهای گسسته AB (ترانزیستوری) هم مثل آی سی های AB موقع بی باری داغ میشن؟
    سلام
    تو مدارات مجتمع معمولا این گرم شدن در حالت بی باری بیشتر دیده میشه.
    تو مدارات گسسته شاید کمتر باشه اما اگر هم باشه مربوط به 2 چیز میشه:
    1) طراحی نادرست و غیر اصولی مدار
    2) دادن ورودی به مدار در حالت بدون بار
    موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad1365 نمایش پست ها
      سلام
      تو مدارات مجتمع معمولا این گرم شدن در حالت بی باری بیشتر دیده میشه.
      تو مدارات گسسته شاید کمتر باشه اما اگر هم باشه مربوط به 2 چیز میشه:
      1) طراحی نادرست و غیر اصولی مدار
      2) دادن ورودی به مدار در حالت بدون بار
      موفق باشید
      خب آی سی های tda ،بدون ورودی هم داغ میشن.چرا اینطوره؟یعنی طراحی اونام غیر اصولیه؟!
      میخواستم با tda7294 یه آمپ واسه ماشین درست کنم مدار را که بستم دیدم عین بخاری داغ میکنه! اصلا ازش خوشم نیومد.البته تغذیه را هم سویچینگ و دوبل 30 دادم.

دیدگاه

خب آی سی های tda ،بدون ورودی هم داغ میشن.چرا اینطوره؟یعنی طراحی اونام غیر اصولیه؟!
        میخواستم با tda7294 یه آمپ واسه ماشین درست کنم مدار را که بستم دیدم عین بخاری داغ میکنه! اصلا ازش خوشم نیومد.البته تغذیه را هم سویچینگ و دوبل 30 دادم.
        سلام
        ای سی ها که کلا هیت سینک میخوان
        بلندگو بهش وصل باشه خیلی خیلی کم گرم میشه ولی موزیک بزارین کلا ازش توان بکشی داغ می کنه همه ای سی ها اینطورین..ای سی های سری STKکه بد تر از این tdaهاست تازه این tdaها ای سی های خوبی هستن....
        Proudly @real_ahmadi
        #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

ممنون از دوستان
          کس دیگه نبود به طریقه علمی به من بفهمونه چرا این( آی سی های ) کلاسAB حتی بدون ورودی و بدون بار داغ میکنه؟

دیدگاه

سلام آمپلی ها بسته به کلاس کاریشون که از تغذیه وبایاس شون ناشی میشه به چند دسته تقسیم میشند
            کلاس A : که معمولا تمام ترانزیستور ها در ناحیه هدایت کار میکنند و تمام موج یا سیگنال رو در دوره زمانی تقویت میکنند این کلاس ازآمپلی ها اگه در سیستم های صوتی به عنوان قدرت بخواند استفاده بشوند حرارت وحشتناکی تولید میکنند ومن به شخصه ندیدم آمپلی بیشتر از 30 تا 50 وات حداکثر در این کلاس طرح بشه ولی سیگنالی که تولید میکنند اعوجاج کمی داره وتا اندازه ای شبیه به آمپلی های لامپی کار تقویت رو انجام میدند
            کلاس B: که ترانزیستور های این آمپلی ها بایاس نمیشند به طوری ترانزیستورها در ناحیه خاموش قرار دارند پس حرارتی هم تولید نمیکنه وتوسط سیگنالی که به اونها میرسه فعال میشند وروشن وکار تقویت رو انجام میدند در این بین تا بخواد ترانزیستور روشن بشه یک اعوجاج تقاطعی پیش میاد از این نمونه آمپلی اصلا استفاده نمیشه (حداقل من ندیدم که در سیستم های صوتی استفاده بشه حالا شاید در فرکانس های دیگه کاربرد داشته باشه)
            کلاس ABکه آمپلی هستش که برای رفع 2 عیب کلاس قبلی یعنی هم حرارت وهم اعوجاج ناشی از زمان روشن شدن ترانزیستورها طرح شده در این کلاس ترانزیستورها در آستانه هدایت قرار میگیرند طوری که حرارت حالث استاتیک یا سکون تقویت کننده به حداقل خود میرسه واز طرفی با وارد شدن سیگنال ترانزیستورها کار تقویت رو بدونه تاخیر در زمان برای رسیدن به ناحیه کاری انجام میدند
            البته کلاسهایی مثل C با کاربرد در فرکانس رادیویی و D یا دیجیتال موجوده که بحث خودشونو دارند
            ولی به طور کلی یک برد آمپلی فایر میتونه ترکیبی از این کلاسها باشه ونمی توان گفت این آمپلی فایر دقیقا کلاس AB هستش منظورم اینه که معمولا طبقات ابتدایی یک برد آمپلی فایر رو از نوع کلاس A برای اعوجاج کم کار میکنند که البته این طبقات به دلیل توان کم حرارتی تولید نمیکنند وطبقات قدرت رو برای آنکه از حرارت زیاد در اون جلوگیری کنند از کلاس AB استفاده میکنند ولی ما در واقعیت اون آمپلی رو به طور کلی کلاس AB بهش میگیم چون طبقه قدرتش AB هست به طوری که در تحلیل مداری این یک آمپ ترکیبی هستش در ضمن در باره سوال آخرت که چرا داغ میکنند یه ضرب المثل هستش که احترام احترام میاره حالا در این بین حرارتم حرارت میاره این حرارتها ناشی از جریان نشتی بین قطعات الکترونیکی هستش واین حرارت میتونه مثل بازی دومینو باعث آزاد شدن جریان نشتی بیشتر وتولید حرارت بیشتر بشه یعنی درست مثل یه چرخه تشدید شونده عمل کنه برای همینه که قطعات الکترونیکی قدرت رو به هیتسینگ پیچ میکنند تا از این چرخه در همون ابتدای کار جلو گیری کنند درست مثل اینکه چند تا از بلوک ها یا کارتهای دومینو رو برداری دیگه نمیتونه این چرخه تا آخر ادامه داشته باشه
            جدیدترین ویرایش توسط SSTK; ۱۵:۵۲ ۱۳۹۵/۰۶/۰۴.
            یکی یدونه هستم------------ واسه نمونه هستم

دیدگاه

نکته مهم دیگه صفر کردن ورودی است. شما ورودی رو با حفظ شیلد صفر کن قطعا کمتر گرم میشه. اگر مداری در این حالت گرم بشه قطعات ایراد در تغذیه یا طراحی داره.
              خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

از لطف دوستان متشکرم
                طبق دیتاشیت ای سی tda7294 در توان خروجی 60وات rms نزدیک به 40 وات تلفات گرما داره.و این به نظرم واقعا زیاده.

دیدگاه

از لطف دوستان متشکرم
                  طبق دیتاشیت ای سی tda7294 در توان خروجی 60وات rms نزدیک به 40 وات تلفات گرما داره.و این به نظرم واقعا زیاده.
                  این ک خوبه 40 وات گرما عالی حساب میشه
                  راندمان کلاس ab هم همینقدر ینی هیچ مشکلی نداره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X