اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش ساخت فیلتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آموزش ساخت فیلتر

سلام
    در مدارات فرستنده و گیرنده همیشه یک سلف و خازن هست که طبقیک فرمولی برای فرکانس مورد نظر ساخته میشه کسی هست بتونه آموزش ساخت این فیلتر ها رو با فرمولش بذاره یا یک کتاب معرفی کنه که آموزش بده

پاسخ : آموزش ساخت فیلتر

سلام
    از نرم افزار filter solution هم می تونید استفاده کنید.کار کردن باهاش راحته
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=14637.msg66313#msg66313

دیدگاه

راسته حقیقتش من می خواهم یک فرستنده و گیرنده طراحی کنم که اولا خیلی ساده باشه و از ترانزیستور و آیسی در آن استفاده نشده باشه فقط فرکانس رو در فضا ارسال کنه بدون هیچگونه اطلاعاتی و گیرنده همون فرکانس رو بگیره آخه تو یک مقاله خوندم که میشهی ک فرکانس رو مثلا 100 کیلو هرتز را از طریق آنتن فرستاد و گیرنده همان را از طریق آنتن و فیلتر بگیرد

دیدگاه

من نمی خواهم صدا یا اطلاعاتی را روی موج سوار کنم که نیاز باشد گیرنده اون اطلاعات را از موج جدا کند من می خواهم یک مدار بسازم که موج آن 1 ولت باشد فرکانسش مهم نیست اون 100 کیلو مثال بود و بدون اینکه روی آن موج اطلاعاتی از قبیل صدا را سوار کنم اون رو بفرستم و گیرنده همون موج رو بگیره و 1 ولت رو از خروجیش بیرون بده و لطفا اگر میشه اون فرمولی رو که باهاش طول آنتن رو حساب کردین رو بگین لطفا درباره این مدار به من کمک کنین

دیدگاه

اوصولا آنتن لاندا چهارم بهترین حالت برای یک آنتن دایپل است اما برای اون سیمی که به PCB Board به عنوان آنتن وصل میشه اگر دیدید لاندا چهارم بزرگ میشه میتونید مثل سیم پیچ ها اون را به شکل حلفه دربیارید البته باید در این حالت سیم روکش داشته باشه
          اما اگر سیم را به صورت راست استفاده میکنید میتونید روکش اون را بردارید این جوری میشه طول سیم را کوتاه تر از لاندا چهارم هم انتخاب کرد مثلا 10% کمتر از لاندا چهارم میشه the best

دیدگاه

ببخشید این درخواست را می کنم ولی برای این است که کامل متوجه شوم اگر می شود دو مثال بزنید که در یکی از سیم استفاده شده باشد بجای آنتن و در یکی از آنتن کشویی لطفا محاسباتش را هم همین جا بنویسید

دیدگاه

میبخشید من جواب میدم :
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=17430.msg81811

L = u .(n^2) .A / l

also : http://www.electromgn.ir/service/serv04.htm

دیدگاه

نمیشه یکی یک مثال برای این فرمول بزنند
                L = u .(n^2) .A / l

دیدگاه

اگه هنوز میخوای فیلتر طراحی کنی باید بگم برنامه هایی که دوستان گفتن این کارو انجام میده ولی در عمل هیچکدوم جواب نمیده و کار به جاهای باریک سعی و خطا کشیده میشه که خیلی کار سختیه من برای طراحی سه تا فیلتر 45 روز مشغول بودم بازم اونی که میخواستم نشد ولی به اجبار با یه مقایسه کننده ازش استفاده کردم
                  فقط کسی هرگز اشتباه نمی کند که اصلا کاری انجام نمی دهد

دیدگاه

نمیدونم شاید راه ما اشتباه بوده میشه یه توضیح در مورد این نرم افزاری که فرمودید بدید من خودم با filter sulotion کار کردم نشد با چند تا برنامه تحت dos هم کار کردم جواب منطقی که تو عمل هم جواب بده نداد من میخواستم فیلتر میان گذر با پهنای باند حدود 1 کیلو طراحی کنم ولی خوب در نیومد
                    از راهنماییتون ممنون

دیدگاه

اینم لینک دانلود برنامه RFSim99 تا اگه کسی خواست وقتش تلف نشه من خودم الان دارم دانلودش می کنم اگه واقعاً به این زودی فیلتر طراحی کنه من که از خدامه میشینم روزی 100 تا فیلتر طراحی می کنم :icon_razz:

RFSim99 لینک مستقیم http://www.101science.com/RFSim99.exe

دیدگاه

نه اجرا میشه نمی دونم وقتی این صفحه می آید باید چکار کنم تا نوع 2 را انتخاب کنم یعنی یاد ندارم چطور با این جور برنامه ها که گرافیکی نیست کار کنم

دیدگاه

من همین برنامه رو دانلود کردم ولی تحت داس نیست تحت ویندوز اجرا میشه و با برنامه که کار کردم انگار نمی شد فیلتر اکتیو باهاش طراحی کرد فقط پسیو طراحی میکرد
                          من میخوام فیلتر اکتیو بسازم :surprised: :eek:

دیدگاه

Active Filter Design Techniques : http://focus.ti.com/lit/ml/sloa088/sloa088.pdf

Frequency Response and Active Filters : http://www.swarthmore.edu/NatSci/echeeve1/Ref/FilterBkgrnd/Filters.html

http://faculty.etsu.edu/blanton/Filters2.ppt

دیدگاه

سلام به همه دوستان
                              من میخواشتم یک تجربه ای از ساخت یک فیلتر میان گذر بسیار تیز توی باند 130MHz (با مرتبه فیلتر برابر 13 ) رو بگم شاید برای کسی مفید فایده باشه. :smile:
                              ابتدا بایستی نرم افزار MicroWave Office رو که ابزار مفید بهینه داره(یا هر نرم افزار دیگه مثل MATLAB که امکان بهینه سازی رو به شما بده ) رو نصب کنین. بعد فیلتری رو که مد نظر تون هست با اول طراحی کنید.در برنامه Microwave office این امکان هست که بعد از طراحی فیلتر و دیدن جواب ، برخی از مقادیر ( از قبیل مقاذیر خازن ها رو که توب یازار مقادیر ثابتی دارند )رو ثبات و FIX کنین و شبیه سازی با مقادیر دیگه ادامه پیدا کنه . بعد از رسیدن به جواب سعی کنین مقادیر خازن ها رو با مقادیری که داخل بازار پیدا میشن ثایت کنین و مقادیر سلف ها تون رو بصورت دستی بسازین که اون هم بسیار ساده هست.برای ساخت و تست مقاذیر سلفتون بصورت خیلی دقیق شما احتیاج به یک اسپکتروم آنالیزر(spectrum analyzer) که به سوییپ ژنراتور مجهز باشه دارید.با این توضیج که شما برای پیدا کردن مقدار طرفیت سلفتون به یک ناچ فیلتر متشکل ار یک سلف(که مقدارش نا معلوم هستش و می خواهید اون رو پیدا کنین) و یک خازن (با مقدار معلوم مثلاً 1nF )که لصورت موازی بسته می شوند احتیاج دارید.حالا با وصل کردن خروجی سوییپ ژنراتور دستگاه اسپکتروم به یک طرف این سلف و خازن موازی و وصل طرف دیگز این ترکیب به ورودی اسپکترم شما در صفحه اسپکتروم یک شکل کله قندی وارونهاسخ فرکانسی یک ناچ فیلتر معمولی) رو می بینید .حالا کافی فرکانس مرکزی این فیلتر ناج رو از روی دستگاه خوانده و در فرمول معروف خودمون بعنی f=1/(2*pi*sqrt(L*C قرار بدهید (با مقدار معلوم خازنی که خودتون قرار دادید) مقدار ظرفیت سلف پیدا میشه.خوب حالا طبیعتا ً باید اینقدر حلقه های سلف رو کم یا زیاد کنین که مقدار ظرفیت سلف رو بدست بیارین. :angry: :angry:
                              بعد از بدست آوردن تمام سلف ها سعی کنین یک زده لاک روی سلفتون بریزین تا مقدارش ختی الامکان دست نخورده باقی بماند.بهتره برای سلفاتون از سیم لاکی که در سیم پیچی هسته موتور ها استفاده میشه استغاده کنین.پس از بدست آوردن تمام سلف ها و خازن ها موار سلفتون رو سرهم کنین و با همان ترکیب مورد استفاده در ناچ فیلتر به اسپکتروم و سوییپ ژنراتور اون متصل کنین و ج.اب فیلترتون رو ببینین :wow:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X