اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دنبال یه قطعه یا مدار سادم خیلی کارم گیره

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دنبال یه قطعه یا مدار سادم خیلی کارم گیره

سلام
    من یک خط مدار دارم مثلا از باتری 1.5 به یه لامپ حالا میخوام وسط اینا یه قطعه ای قرار بدم که به محض اتصال به باتری جریان فقط در حد چند میلی ثانیه از اون عبور کنه و سریع قطع بشه.
    مثلا ترانزیستوری هست که برعکس همه ترانزیستورها به محض رسیدن جریان به بیسش جریان ورودی رو قطع کنه

نمیخوام از رله استفاده کنم
    چون به تعداد زیادی از این قطعه استفاده میشه و هزینش میره بالا..

موفق باشید
    -----
    عذر میخوام اگه همچین قطعه ای نیست لطفا بگین که همچین قطعه ای نیست تا دنبالش نگردم

و یه راهنمای کوچیک بکنید خودم میرم دنبال مدارش

پاسخ : دنبال یه قطعه یا مدار سادم خیلی کارم گیره

سلام به شما دوست گرامی

فکر نکنم چنین قطعه ای وجود داشته باشه اما میتونی با یه مدار خیلی خیلی ساده همچین چیزی رو که میخوای بسازی
    به این عکس نگاه کن ( مدار در عکس زیر ایراد داره که در پست شماره 10 اصلاح شده است )

تو این عکس هر چه مقدار مقاومت بیشتر باشه ترانزیستور مدت بیشتری روشن میمونه
    همینطور هر چه مقدار خازن بیشتر باشه ترانزیستور مدت بیشتری روشن میمونه
    ولی مقدار مقاومت رو اگه از یه حدی بیشتر بزاری بیس ترانزیستورت چون خوب تغذیه نمیشه ترانزیستورت درست روشن نمیشه یا اصلا روشن نمیشه
    البته بستگی به ولتاژ مدار و ترانزیستورت داره و همینطور خازنت . . .
    ضمنا ولتاژ 1.5 کلا کمه اگه بالاتر بزاری بهتره . . .

سوالی داشتی در خدمتم
    موفق باشی
    جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۱۲:۴۵ ۱۳۹۵/۰۶/۰۷.
    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

مدار آقای مجدی درسته فقط به نظر من خازن باید بین مقاومت و بیس باشه تا تاخیر بوجود بیاد که با تغییر مقدار خازن و مقاومت به زمان تاخیر مورد نیازت برسی. همچنین خط تغذیه هم بهش وصل نشده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روح الامین نمایش پست ها
        مدار آقای مجدی درسته فقط به نظر من خازن باید بین مقاومت و بیس باشه تا تاخیر بوجود بیاد که با تغییر مقدار خازن و مقاومت به زمان تاخیر مورد نیازت برسی. همچنین خط تغذیه هم بهش وصل نشده.
        سلام به شما استاد گرامی

اگه یه مقاومت و خازن با هم سری باشند حالا چ علی خواجه چ خواجه علی چه فرقی میکنه ؟ میشه توضیح بفرمایید اگه خازن بین بیس و مقاومت باشه چ فرقی میکنه ؟؟؟
        کجای خط تغذیه متصل نشده ؟؟
        منفی باتری به کاتد دیود و به یه طرف خازن وصل شده و مثبت باتری به امیتر ترانزیستور وصل شده
        مشکلش چیه ؟؟

با تشکر از توجه شما

دیدگاه

مرسی از اینکه جواب دادی
          تا حدودی گرفتم
          ولی تصویرشم میذارم تا اگه موردی بود بگی
          این مدار یه فرستندس و 4 کانال داره و با زدن هر شماره یه رله تو گیرنده روشن میشه
          و اگه من همزمان کلید یک و دو رو با هم بزنم اون کلیدی که اول زده شده کار می کنه و کلیدهای دیگه کار نمیکنن
          اینو گفتم بخاطر این که بدونید در لحظه باید یک کلید زده بشه

حال میخوام مثلا یک کلید خارج از این مدار طراحی کنم که اگه زده بشه به ترتیب کلید مثلا 1 2 3 رو با فاصله چند میلی ثانیه از هم بزنه یعنی رله های 1 2 3 تو گیرنده فعال بشن
          و نیاز نباشه هر سه کلید رو فشار بدیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
            سلام به شما استاد گرامی

اگه یه مقاومت و خازن با هم سری باشند حالا چ علی خواجه چ خواجه علی چه فرقی میکنه ؟ میشه توضیح بفرمایید اگه خازن بین بیس و مقاومت باشه چ فرقی میکنه ؟؟؟
            کجای خط تغذیه متصل نشده ؟؟
            منفی باتری به کاتد دیود و به یه طرف خازن وصل شده و مثبت باتری به امیتر ترانزیستور وصل شده
            مشکلش چیه ؟؟

با تشکر از توجه شما
            سلام
            یک مقدار لحن حرف زدن شما درست نیست. لطفا مقداری ملاحظه بکنید. به اندازه کافی کاربرای آماتورخسته مون میکنن با کارها و رفتارهاشون.
            مدار باید اینجوری باشه(یه مقاومت سری با خازن هم می خواد تا ترانزیستور رو نسوزونه):

کسی که مثل شما طراحی میکنه فقط باید یه دلیل داشته باشه. احتمالا اشتباها فکر میکنن که ترانزیستور یهو خاموش میشه. در حالی که اینجور نیست. کم کم مثل یه شیر بسته میشه. حالا این یه راهنمایی بود. اگه گفتی مشکل مدارت چه مشکلی داره حالا؟
            جدیدترین ویرایش توسط روح الامین; ۱۸:۴۰ ۱۳۹۵/۰۶/۰۶.

دیدگاه

سلام
              یک مقدار لحن حرف زدن شما درست نیست. لطفا مقداری ملاحظه بکنید. به اندازه کافی کاربرای آماتورخسته مون میکنن با کارها و رفتارهاشون.
              مدار باید اینجوری باشه(یه مقاومت سری با خازن هم می خواد تا ترانزیستور رو نسوزونه):

کسی که مثل شما طراحی میکنه فقط باید یه دلیل داشته باشه. احتمالا اشتباها فکر میکنن که ترانزیستور یهو خاموش میشه. در حالی که اینجور نیست. کم کم مثل یه شیر بسته میشه. حالا این یه راهنمایی بود. اگه گفتی مشکل مدارت چه مشکلی داره حالا؟
              سلام دوست عزیز

احتمالا از چیزی رنجیده خاطر شده بودید و همین باعث شده که احساس کنید بنده بد صحبت کردم
              بهر حال امیدوارم که دلخور نشده باشید
              بنده برای اینکه احترام بزارم شما رو استاد صدا میزنم
              فکرمیکنم این شما رو خوشحال کنه و دیگه بدبینانه قضاوت نکنید ( ان شاءالله )

بنده میدونم که ترانزیستور کم کم خاموش میشه ( همون طوری که شما فرموده بودید )
              احتمالا مشکل مدار میتونه این باشه که ترانزیستور مدت زمانی نیمه روشن باقی میمونه چون با شارژ شدن خازن مقاومت کل چنان افزایش پیدا میکنه که جریان بسیار کمی از بیس میکشه
              این جریان خیلی کم ترانزیستور رو نه کاملا خاموش و نه کاملا روشن نگه میداره
              اما در مداری که شما بستید ( اگه یه مقاومت هم با خازن سری کنیم ) خازن در ابتدا هم به وسیله مقاومت R1 هم به وسیله دیود بیس امیتر شارژ میشه
              کمی که زمان میگذره دیگه از بیس جریان چندانی برای شارژ خازن بیرون نمیاد اما مقاومت R1 همچنان خازن رو شارژ میکنه تا جایی که چنان مقاومت خازن افزایش پیدا کنه ( ولتاژ خازن ماکزیمم شه ) که دیگه جریانی از بیس کشیده نشه و بنابراین ترانزیستور خاموش میشه

درست گفتم ؟؟
              جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۲۰:۲۹ ۱۳۹۵/۰۶/۰۶.

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                احتمالا از چیزی رنجیده خاطر شده بودید و همین باعث شده که احساس کنید بنده بد صحبت کردم
                بهر حال امیدوارم که دلخور نشده باشید
                بنده برای اینکه احترام بزارم شما رو استاد صدا میزنم
                فکرمیکنم این شما رو خوشحال کنه و دیگه بدبینانه قضاوت نکنید ( ان شاءالله )
                شما محبت دارید. ما شاگرد همه دوستان هستیم. ما از دوستان ثابت در اینجا انتظار داریم که رفتار شایسته از خودشون بروز بدن. حرفی که میزنیم الکی نیست که بخوایم یا کسی رو ضایع کنیم یا به عمد اذیت کنیم. وقتی میگیم یه فرقی داره انتظار نداریم شما بگین "چه علی خواجه چه خواجه علی".
                ممنون بخاطر توجه و اهمیتتون

بنده میدونم که ترانزیستور کم کم خاموش میشه ( همون طوری که شما فرموده بودید )
                احتمالا مشکل مدار میتونه این باشه که ترانزیستور مدت زمانی نیمه روشن باقی میمونه چون با شارژ شدن خازن مقاومت کل چنان افزایش پیدا میکنه که جریان بسیار کمی از بیس میکشه
                این جریان خیلی کم ترانزیستور رو نه کاملا خاموش و نه کاملا روشن نگه میداره
                اما در مداری که شما بستید ( اگه یه مقاومت هم با خازن سری کنیم ) خازن در ابتدا هم به وسیله مقاومت R1 هم به وسیله دیود بیس امیتر شارژ میشه
                کمی که زمان میگذره دیگه از بیس جریان چندانی برای شارژ خازن بیرون نمیاد اما مقاومت R1 همچنان خازن رو شارژ میکنه تا جایی که چنان مقاومت خازن افزایش پیدا کنه ( ولتاژ خازن ماکزیمم شه ) که دیگه جریانی از بیس کشیده نشه و بنابراین ترانزیستور خاموش میشه

درست گفتم ؟؟
                مشکل مدار شما اینه که در واقع هیچ وقت ترانزیستور کاملا خاموش نمیشه. هی جریان که میره هی جریان کشی رو میبنده و کمتر میشه. این هم نشتی داره و هم یه تاخیر زیاد خودش توی مدار می ذاره.

دیدگاه

پس این مدار به کار من نمیاد.................؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sobhdam_e نمایش پست ها
                    دوست عزیز مدار با قرار دادن یک مقاومت دیگر اصلاح شد و دیگه مشکلی نداره
                    مقادیر مقاومت ها و خازن ها رو بر حسب نیازتون باید تغییر بدید

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

من یه سوال هم در مورد این حرفتون داشتم شما میگید خازن باید بین مقاومت و بیس باشه تا تاخیر بوجود بیاد ( شکل شماره 2 )
                    حالا واقعا سوال من اینه که فرقش چیه ؟؟
                    فرق بین شکل 1 و شکل 2 چیه ؟

شما میگید
                    همچنین خط تغذیه هم بهش وصل نشده سوالم اینه که به چی وصل نشده ؟

از توجهتون ممنون

جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۱۲:۴۸ ۱۳۹۵/۰۶/۰۷.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sobhdam_e نمایش پست ها
                      مدار رو آقای مجدی داد فقط من فکر میکنم بازم ممکنه شما به مشکل بر می خورید. الکترونیک گاهی وقتا یه چیزایی داره که کسی که کار کرده باید انجامش بده. حالا در هر صورت امیدوارم به کارتون بیاد. نوع ترانزیستور و قطعات رو هم باید تعیین کنید.
                      ...
                      من یه سوال هم در مورد این حرفتون داشتم شما میگید خازن باید بین مقاومت و بیس باشه تا تاخیر بوجود بیاد ( شکل شماره 2 )
                      حالا واقعا سوال من اینه که فرقش چیه ؟؟
                      فرق بین شکل 1 و شکل 2 چیه ؟

شما میگید
                      همچنین خط تغذیه هم بهش وصل نشده سوالم اینه که به چی وصل نشده ؟

از توجهتون ممنون

نه من فکر میکنم که شما اشتباه متوجه شدید. من منظورم مدار خودم بود که گفتم. چون مدار شما از قسمت بیس مشکل داشت که گفتم. الان اون مداری که گفتید همون چیزی هست که من مدنظرم بوده.
                      اون مقاومت R1 هم کمتر بذارید. هدف فقط محدود کردن جریان برای جلوگیری از صدمه به بیس هستش.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X