اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت مدار قطع و وصل اتوماتیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت مدار قطع و وصل اتوماتیک

با سلام

دوستان یک مدار مقایسه کننده رو در نظر بگیرین که وقتی مقدار ولتاژ پایه سیگنال ورودی به ولتاژ پایه رفرنس می رسه خروجی رو صفر یا یک می کنه(ما فرض می کنیم خروجی یک میشه). حالا می خوام وقتی مقدار این سیگنال دوباره کمتر از ولتاژ رفرنس شد این مدار نتونه دخالتی در قطع کردن خروجی بگیره و فقط بتونه وقتی ولتاژ به حد رفرنسش رسید خروجی شو یک بکنه و در نهایت از طرف یک مدار دیگه همین عمل انجام بشه و وقتی سیگنال به حد رفرنس مدار دوم رسید خروجی رو صفر کنه(یعنی NOT حالت قبل).
    خیلی ساده تر و واضحتر بگم. یه باتری رو در نظر بگیرید که میخوایم براش یه شارژر بسازیم. اگه ما یه مقایسه کننده بزاریم تا ولتاژ باتری به یه حد رسید شارژر رو قطع کنه مشکلی نیست و کار می کنه ولی به محض اینکه مقدار باتری از رفرنس کمتر شد دوباره وصل می کنه و این چرخه هی ادامه داره که خوب نیس.
    میخوام دو حد قطع و وصل در مدار داشته باشم.
    ممنونم میشم راهنمایی کنید.
    شما فرض کنید یه مدار شارژر باتری خشک 12 ولت می خوام.--- گشتم چیزی که می خوام نبود

با تشکر
    چرا ناراحتی پاتریک!
    + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
    + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    محصولات

پاسخ : ساخت مدار قطع و وصل اتوماتیک

شاید یشه از مدارات اشمیت تریگر استفاده کنی
    اشمیت تریگر (به انگلیسی: Schmitt trigger) یک مدار مقایسه کننده است که در آن از فیدبک مثبت استفاده شده است. در وضعیت غیر معکوس، هنگامی که ورودی بیشتر از یک مقدار مشخص که به عنوان آستانه انتخاب شده است، خروجی High یا یک می*شود و هنگامی که ورودی کمتر از مقدار مشخص شده دیگر که به عنوان آستانه انتخاب شده باشد خروجی low یا صفر می شود. هنگامی که ورودی بین این دو مقدار باشد خروجی حالت خود را حفظ می کند.
    فکر کنم همون چیزیه ک میخای

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سوران آراسته نمایش پست ها
      با سلام

دوستان یک مدار مقایسه کننده رو در نظر بگیرین که وقتی مقدار ولتاژ پایه سیگنال ورودی به ولتاژ پایه رفرنس می رسه خروجی رو صفر یا یک می کنه(ما فرض می کنیم خروجی یک میشه). حالا می خوام وقتی مقدار این سیگنال دوباره کمتر از ولتاژ رفرنس شد این مدار نتونه دخالتی در قطع کردن خروجی بگیره و فقط بتونه وقتی ولتاژ به حد رفرنسش رسید خروجی شو یک بکنه و در نهایت از طرف یک مدار دیگه همین عمل انجام بشه و وقتی سیگنال به حد رفرنس مدار دوم رسید خروجی رو صفر کنه(یعنی NOT حالت قبل).
      خیلی ساده تر و واضحتر بگم. یه باتری رو در نظر بگیرید که میخوایم براش یه شارژر بسازیم. اگه ما یه مقایسه کننده بزاریم تا ولتاژ باتری به یه حد رسید شارژر رو قطع کنه مشکلی نیست و کار می کنه ولی به محض اینکه مقدار باتری از رفرنس کمتر شد دوباره وصل می کنه و این چرخه هی ادامه داره که خوب نیس.
      میخوام دو حد قطع و وصل در مدار داشته باشم.
      ممنونم میشم راهنمایی کنید.
      شما فرض کنید یه مدار شارژر باتری خشک 12 ولت می خوام.--- گشتم چیزی که می خوام نبود

با تشکر
      سلام..
      ایده کار شما هم برای من جالبه..فک میکنم بدونم چی میخوایذ ذرست کنید..احتمالا شارژر هوشمندی برای باطری موبایل میخواید طراحی کنید که از مشکل قطع و وصل های بی مورد هنگام پرشدن باطری موبایل جلوگیری کنه و عمر باطری روو افزایش بده...
      در اینصورت نظر من اینه که اگه برای کاربرد خاصی نمیخواید از برنامه نویسی استفاده کنید تا طراحی ساده ای داشته باشید. در غیر اینصورت فکر کنم طراحی پیچیده ای داشته باشید.چون خروجی مدار باید از دو واحد مقایسه کننده و ADC کنترل بپذیره..

دیدگاه

سلام دوستان
        ممنونم که جواب دادین. مهندس امین راستش اصلا نمی خوام در این قسمت دستگاه واحد پردازشی باشه و تا جای ممکن هدف استفاده از سایر قطعاته.
        و برادر hamid.ch امکانش هست این مورد رو با یه مدار نشون بدین ؟ واقعیتش من گشتم ولی خب چیز خاصی نبود و چیزی که مطرح کردین تا 90 درصد همونیه که من میخوام.
        چرا ناراحتی پاتریک!
        + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
        - از دیدنش ناراحت شدی؟
        + نه
        پس چی ناراحتت کرده
        + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
        تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
        محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سوران آراسته نمایش پست ها
          سلام دوستان
          ممنونم که جواب دادین. مهندس امین راستش اصلا نمی خوام در این قسمت دستگاه واحد پردازشی باشه و تا جای ممکن هدف استفاده از سایر قطعاته.
          و برادر hamid.ch امکانش هست این مورد رو با یه مدار نشون بدین ؟ واقعیتش من گشتم ولی خب چیز خاصی نبود و چیزی که مطرح کردین تا 90 درصد همونیه که من میخوام.
          بخش بیست و چهارم آموزش طراحی مدارهای آنالوگ (مثالی از طراحی اشمیت تریگر با opamp) که توسط مهندس اوژن کی نژاد ارائه گردیده است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid.ch نمایش پست ها
            شاید یشه از مدارات اشمیت تریگر استفاده کنی
            اشمیت تریگر (به انگلیسی: Schmitt trigger) یک مدار مقایسه کننده است که در آن از فیدبک مثبت استفاده شده است. در وضعیت غیر معکوس، هنگامی که ورودی بیشتر از یک مقدار مشخص که به عنوان آستانه انتخاب شده است، خروجی High یا یک می*شود و هنگامی که ورودی کمتر از مقدار مشخص شده دیگر که به عنوان آستانه انتخاب شده باشد خروجی low یا صفر می شود. هنگامی که ورودی بین این دو مقدار باشد خروجی حالت خود را حفظ می کند.
            فکر کنم همون چیزیه ک میخای
            من دقیقا برعکس اینو میخوام
            میخوام که باطری که دارم وقتی ولتاژش به 10 رسید مدار قطع شه تا فشار به باطری نیاد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X