اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

امپر متر با lm324

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

امپر متر با lm324

سلام
    اول از همه بگم من انالوگم خیلی ضعیفه .
    یه مدار طراحی کردم که قرار جریان عبوری از 2 تا مقاومت 0.1 اهم موازی رو که به صورت ولتاژ روشون افت میکنه تقویت و با ADC میکرو بخونم . الان مشکل اینجاست که اپ امپ خطی عمل نمیکنه . رو ی جریانهای زیر 100 میلی و بالای 1.5 امپر اختلاف خیلی زیاده که نمیشه ازش چشم پوشی کرد و فقط توی بازه 100 میلی امپری مثلا 300 تا 400 درست کار میکنه و دقیقه . تو برنامم تغییر ضریب دردی درمون نمیکنه چون خطی نیست . توی پروتوس همه چیز اوکی هست اما تو مدار عملی نه !
    اینام عکسایی از مدارشن

چجوری میتونم این مدار رو کاری کنم این مشکلش حل شه ؟
    من از ADC10bit استفاده میکنم یعنی اگه از 0-5 امپر بخوام بگیرم اوصولا باید هر 10میلی امپر رو بتونم1 عدد بخونم اما نمیتونم کمترین مقدار بین 40 -80 هست قبل اون رو 0 میده و از 2 امپر بالاتر یهو تصاعدی میره . خروجی اپ امپ رو گرفتم دیدم با یه مقاومت 1 و 10 کیلو از 3 تا 13 برابر تو ورودیهای مختلف تقویت داره به جای 11 ثابت که اصلا جالب نیست و تو همه کتابها و فرمولام ایده ال اومده !! این ور 5 امپر تا 250 میلی ولت میاد پس اگه 11 برابر تقویت کنم بدم خروجی حله دیگه باید بشه 0 تا 2.5 ولت اما نیست . به علاوه یه مشکل دیگه که خروجی اپ امپ ثابت نیست همش داره تغییرات ریز میکنه این تو همش باعث میشه امپر متر هر ثانیه 4 - 5 تا عدد متفاوت که حدود 10- 15 درصد با مقدار اصلی فاصله دارن رو بندازه مثلا مولتی متر میگه 230 میلی امپر . میکرو همش بین 200 تا 260 سوییچ میشه اونم تو امپر های خاص مثلا فقط رو 230 260 200 میمونه اصلا دیگه بینش رو نمیگیره مثلا 240 تو کارش نیست انگار یکی عدد داده فقط همین 3 تا بیاد . خلاصه ثابت نمیشه . چجوری میتونم کاری کنم این پرشهای ولتاژ هم از بین بره ؟اینم برنامش :
    راستی خروجی بصورت میلی امپر هست مثلا 4 امپر رو میده 4000 میلی و 2.34 امپر رو میده 2340 میلی . این کار برای حدف . هست و این که 10 میلی 10 میلی تغییر کنه که نمیکنه
    این موضوع هم بگم رو پروتئوس زیر 10 میلی امپر خطا داره رو برنامم مطمئنم ! (نه زیاد )
    کد:
    ADCDATA=adc_readzero(1);    //read ADC
    	ADCV=ADCDATA*4.9;			//*0.0048 for 10 bit * 1000 convert to mA from A
    	ADCV/=11;					//(10K/1K)+1 = Op amp /ADCV=float
    	CURRENT=(ADCV*100)/5;		//current resitors = 2 parallel 0.1R
     	sprintf(test,"%d ma",CURRENT);
     	putstring(test);

مرسی
    اشکهايي که پس از هر شکست ميريزيم همان عرقيست که براي پيروزي نريخته ايم.
    هيتلر

پاسخ : امپر متر با lm324

سلام به شما دوست گرامی

در مورد این پروژه شما چند نکته رو عرض میکنم
    1_ اگه ولتاژ دوسر مقاومتی رو میخواید بدین به آپ آمپ باید این رو در نظر بگیرید که هر چه مینیمم این ولتاژ پایین تر باشه آپ آمپ شما هم باید دقیق تر عمل کنه
    یعنی یه آپ آمپ باید انتخاب کنید که آفستش خیلی کم باشه جهت اطلاع آپ آمپ هایی هست با ماکزیمم ولتاژ آفست ورودی 0.04 میلی ولت ! ! !** با قیمت حدود 3 هزار تومان
    خوب من فکر میکنم باید از آپ آمپ های اینطوری استفاده کنید اما این lm324 که شما گذاشتین برای این کار خطا زیاد داره و آفستش حدود 7 میلی ولت هست
    2_اگه گین آپ آمپ بیشتر از 1 هست مثلا n هست باید بدونید که خطا رو هم n برابر میکنه بنابراین خطا افزایش پیدا میکنه ( این مورد در آپ آمپ هایی که دقیق نیستند جدا مشکل ساز هست )
    3_ اگه به هر دلیلی نمیتونید همچین آپ آمپ های دقیقی به کار ببرید بهتره مقدار مقاومتی که گذاشتین رو افزایش بدین مثلا 1 اهم قرار بدین که این کار هم بدی های خودش رو داره از جمله این که مثلا در جریان 1 آمپر 1 ولت رو این مقاومت برمیداره که یک ایراد هست
    4_شما باید اینو بدونید که معمولا خیلی سخته که بشه به بهترین شرایط دسترسی پیدا کرد بنابراین باید قبول کنیم که با این امکانات خیلی کاری نمیشه انجام داد
    مثلا اگه قراره مقاومت شما 0.05 اهم باشه ( دو تا 0.1 اهم موازی ) که خیلی کمه و اگه قراره آپ آمپ شما یه چیزی مثل lm324 باشه باید بدونید که از این بهتر نمیشه

پس توصیه من به شما اینه که
    1_آپ آمپ دقیق به کار بگیرید . هرچه دقیق تر بهتر ( کم گیرمیاد )
    2_مقاومت رو تا حدی افزایش بدید ( بستگی به دقت آپ آمپ داره مثلا برای lm324 فکر میکنم از 1 اهم کمتر نباید قرار بدید )
    3_adc میکروی خودتون رو روی 10 بیت تنظیم کرده و کلاک adc رو تا جای ممکن کم انتخاب کنید ( سرعت که بالا بره دقت پایین میاد کمتر از 125 کیلوهرتز )
    از مد noise canceler استفاده کرده و از ولتاژ رفرنس داخلی به عنوان مرجع استفاده کنید
    توجه : علی رغم این که گفته میشه ولتاژ مرجع داخلی میکرو avr مقدار 2.56 ولت هست اما در اکثر موارد چند صدمی کمتر یا بیشتر از این مقدار میباشید که باید مقدار دقیق رو با مولتی متر اندازه گرفته و به عنوان رفرنس در برنامه نویسی قرار دهید حتما از یه خازن 100 نانو برای پایه aref استفاده کنید ( از aref یه خازن 100 نانو میره به زمین ) و برای تغذیه adc هم از مدار مربوطه که اتمل پیشنهاد کرده استفاده کنید ( از vcc یه سلف 10 میکرو هانری میره به avcc و از avcc یه خازن 100 نانو میره به زمین )

ضمنا تحت هیچ شرایطی نباید خروجی آپ آمپ رو مستقیما به خازن متصل کنید باید با یه مقاومت مثلا 1 کیلواهم اینکارو انجام بدید ( به دلیل جریان کشی زیاد خازن در بعضی مواقع )
    در ضمن نیازی به قرار دادن همچین خازنی در خروجی آپ آمپ با این ظرفیت نیست بلکه یه خازن 100 نانو کفایت میکنه

اگه سوالی دارید درخدمتم
    موفق باشید دوست عزیز
    جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۰۰:۳۰ ۱۳۹۵/۰۶/۰۹.
    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

سلام دوباره
      ممنون مهدس از پاسختون
      شما چه اپ امپی پیشنهاد میدید ؟ اگه میشه 2 تا تو رنج قمت متوسط و بالا پیشنهاد بدید . حتما توتست بعدیم خازن هارو اضافه و با نویز کنسلر کارمیکنم . اون 0.04 میلی ولت افست هم اگه بگید که دیگه عالیه (یعنی 40 میکرو ولت ؟؟؟ )
      والا یکی یه مدار کشیده و اصرار شدید داره که جواب میده 2 2 تا از اپ امپ های داخل 324 رو استفاده کرده و من اصلا نمیفهمم چرا . میشه بگید جواب میده یا نه ؟ و این که اگه نمیده چرا این دوستم فکر میکنه میده ؟
      اون خازن مقاومت هم به عنوان فیلتر تنگشه . اما این مدار اصلا وقتی میبندمش جواب نمیده . اصلا خروجی هنگ میکنه
      جدیدترین ویرایش توسط s699fx_bpr; ۰۷:۲۰ ۱۳۹۵/۰۶/۰۹.
      هيتلر

دیدگاه

دوستان من شغلم الان گیر این پروژه هست . حاضرم پول بدم این درست شه
        به خدا خیلی گیرم اینا اصرار دارن با lm324 اوکی میشه و قبلا انجام شده ( وارد جزئیات نمیشم )
        لطفا کمک کنید پولشم حاضرم بدم حتی
        میخوام این امپر متر از 0-5 امپر با دقت 10 میلی بالا بره
        بخئا سر راه اندازی شبکه و سیم 900 اینا اینقدر فلج نشده بودم
        هيتلر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط s699fx_bpr نمایش پست ها
          دوستان من شغلم الان گیر این پروژه هست . حاضرم پول بدم این درست شه
          به خدا خیلی گیرم اینا اصرار دارن با lm324 اوکی میشه و قبلا انجام شده ( وارد جزئیات نمیشم )
          لطفا کمک کنید پولشم حاضرم بدم حتی
          میخوام این امپر متر از 0-5 امپر با دقت 10 میلی بالا بره
          بخئا سر راه اندازی شبکه و سیم 900 اینا اینقدر فلج نشده بودم
          سلام به شما
          یه سری مطالب خصوصی رو براتون به صورت خصوصی فرستادم
          اما حداکثر مقدار مقاومتی که در مسیر عبور جریان قرار میگیره و شما میخواید ولتاژ دوسر اون رو بدید به آپ آمپ باید چقدر باشه ؟
          این رو معلوم کنید و این که مینیمم و ماکزیمم ولتاژتون که به بار باید برسه باید چقدر باشه
          جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۲۱:۱۷ ۱۳۹۵/۰۶/۰۹.
          آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
            سلام به شما
            اما حداکثر مقدار مقاومتی که در مسیر عبور جریان قرار میگیره و شما میخواید ولتاژ دوسر اون رو بدید به آپ آمپ باید چقدر باشه ؟
            این رو معلوم کنید و این که مینیمم و ماکزیمم ولتاژتون که به بار باید برسه باید چقدر باشه
            سلام دوست عزیز
            چرابطورخصوصی اینجاقرارمیدادی هم دوستان استفاده می کردن هم ذکات علم می شد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
              سلام به شما
              ممنون دارم پیغام رو میبینم . مقاومت 2 عدد 0.1 ههم هست برای شنت و مقاومت اپ امپ 10 کیلو به 1 که میشه 1+10 =11 برابر تقویت . بار ثابت نیست امپر متر پرتابله . بیشتر این مدار رو جهت تست توانایی دادن به من که متاسفانه دقیقا چیزیه که روش بسیار ضعیفم
              جدیدترین ویرایش توسط s699fx_bpr; ۰۸:۰۵ ۱۳۹۵/۰۶/۱۰.
              هيتلر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X