اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست معرفی یک مدل fpga با فرکانس کاری بالا و سرعت نمونه برداری 1Gs/s

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست معرفی یک مدل fpga با فرکانس کاری بالا و سرعت نمونه برداری 1Gs/s

سلام دوستان. من برای یک پروژه نیاز به یه نوع fpga با فرکانس بالا دارم که بتونه یک سیگنال با فرکانس 500مگا هرتز رو تولید کنه و با سرعت یک میلیار د نمونه در ثانیه از بازگشت این سیگنال در شبکه نمونه برداری کنه
    اینو بگم که تا حالا fpga کار نکردم . اما با انواع میکرو کار کردم. و میخوام شروع کنم یاد بگیرم .
    هزینشم تا حدودی مهم نیست ولی مدلی باشه که تو ایران گیر بیاد یا بشه سفارش داد

پاسخ : درخواست معرفی یک مدل fpga با فرکانس کاری بالا و سرعت نمونه برداری 1Gs/s

سلام
    عزیز شما باید ابتدا فرکانس رو بیاری پایین (بیاری بیس باند) بعد نمونه برداری کنی. احتمال میدم که کل این محدوده 500MHZ پیام نباشه. بلکه بخش کوچکتری سیگنال پیام مورد نیاز شما باشه.

دیدگاه

شما با این اطلاعات عالی تون حتما نتیجه میگیرید. آخه دوست عزیز، من واقعا موندم و شک دارم شما با همون میکرو هم کار کرده باشید. فقط اگه منظورتون یه چراغ چمک زن هستش که من به همه چیز کار کردم پس.
      کلی سوال در مورد این پروژه وجود داره که شک دارم شما از پسش بر بیای.
      با چی می خوای با این سرعت نمونه برداری کنه؟ چی می خواد با این سرعت داده ها رو آنالیز کنه؟(یا روشون عملیات انجام بده) کجا می خوای ذخیره کنی؟، خیال کردی نمونه برداری و کار با سیگنال فرکانس بالا به این راحتیه؟ و....
      قید این پروژه رو بزن یا کلی تغییرات باید توش بدی. ممکنه بعد از خوندن پست من یه مقدار ناراحت بشید ولی متاسفانه این واقعیتیه که وجود داره.

دیدگاه

سلام اگه تا حالا FPGA کار نکردی و همچنین در مورد مدارات مخابراتی فرکانس بالا تجربه کاری نداری از فکرش بیا بیرون، اگه هزینش برات مهم نیست یکی امادشو بخر که کارت راه بیوفته ارزون ترین بردی هم که میشناسم بتونه در ثانیه با دقت 8 بیت 2 گیگاسمپل نمونه برداری کنه و همچنین دارای حافظه 2 گیگابایتی باش قیمتش 6100 دلار به پول ایران با هزینه واردات میشه 24 میلیون تومن.

دیدگاه

اول از همه سلام خدمت همه دوستان گرامیم
          دوم اینکه تشکر میکنم که قابل دونستید و جواب میدید.
          نوشته اصلی توسط sobhan537 نمایش پست ها
          سلام
          عزیز شما باید ابتدا فرکانس رو بیاری پایین (بیاری بیس باند) بعد نمونه برداری کنی. احتمال میدم که کل این محدوده 500MHZ پیام نباشه. بلکه بخش کوچکتری سیگنال پیام مورد نیاز شما باشه.
          دوست خوبم سیگنالی که باید ساخته بشه با توجه به مشخصات پروژه ای که دارم باید با همین فرکانس ساخته بشه . سیگنال کلا توی یه پریود ارسال میشه توی کانال و برای تست کانال ازش استفاده میشه .
          نوشته اصلی توسط روح الامین نمایش پست ها
          شما با این اطلاعات عالی تون حتما نتیجه میگیرید. آخه دوست عزیز، من واقعا موندم و شک دارم شما با همون میکرو هم کار کرده باشید. فقط اگه منظورتون یه چراغ چمک زن هستش که من به همه چیز کار کردم پس.
          دوست خوب من درسته که من به اندازه شما میکرو کار نکردم . اما همین الان توی دانشگاه دارم میکروکنترلر های AVR و َARM سری cortex mرو تدریس میکنم . (البته کلاس دانشگاهی نیستا)
          اینی هم که همه اطلاعات پروژه رو نگذاشتم خب به خاطر اینه که نیازی به بقیه اطلاعات نبوده و مشکل من همون دو موردی بوده که گفتم (البته واسه انجام پروژه کار زیاد دارم ولی همین دو مورد مربوط میشه به پردازنده مرکزیم.

کلی سوال در مورد این پروژه وجود داره که شک دارم شما از پسش بر بیای.
          با چی می خوای با این سرعت نمونه برداری کنه؟ چی می خواد با این سرعت داده ها رو آنالیز کنه؟(یا روشون عملیات انجام بده) کجا می خوای ذخیره کنی؟، خیال کردی نمونه برداری و کار با سیگنال فرکانس بالا به این راحتیه؟ و....
          قید این پروژه رو بزن یا کلی تغییرات باید توش بدی. ممکنه بعد از خوندن پست من یه مقدار ناراحت بشید ولی متاسفانه این واقعیتیه که وجود داره.
          اولا این که با چی میخوام با این سرعت نمونه برداری کنم همون سوالیه که دارم . دنبال یه نمونه fpga هستم که با این سرعت بتونه نمونه برداری کنه . البته چند ا آی سی adc هم تو اینترنت پیدا کردم که قیمتش به پول ایران حدود یک میلیون تومنه ولی فعلا واسه کار اولیه ام اگه با خود fpga این کارو کنم بهتره
          در مورد این که چطور میخوام آنالیز کنم هم اینو بگم که آنالیز دیتا ها کاملا آفلاینه پس نیازی به سرعت آنالیز بالایی ندارم
          اما در مورد ذخیره دیتا ها هم باید بگم که من فعلا کل دیتایی که نیاز دارم حدود 20000 تا است که میشه کمتر از 20 کیلو بایت اگه دیتاهام رو 8 بیت دخیره کنم . در آینده این تعداد رو نهایتا تا 20میلیون نمونه افزایش میدم (این نهایتشه فعلا همون 20 هزار کارمو راه می اندازه ) که اونم میشه زیر 20 مگابایت حافظه . پس به حافظه بزرگی هم نیازی ندارم .
          اصلا هم فکر نمیکنم کار راحتیه . ولی باید انجامش بدم چون قبل از من هم انجامش دادن
          به هیچ وجه ناراحت نمیشم دوست گلم.من الان 4 ساله که انواع کار های صنعتی و تحقیقاتی (حالا شاید کوچیک ولی ) انجام دادم. بزرگترین کمک رو بهم همیشه دوستانی میکنن که عیوب کارمو بهم میگن. دست همشونم می بوسم.

نوشته اصلی توسط mohammadne نمایش پست ها
          سلام اگه تا حالا FPGA کار نکردی و همچنین در مورد مدارات مخابراتی فرکانس بالا تجربه کاری نداری از فکرش بیا بیرون، اگه هزینش برات مهم نیست یکی امادشو بخر که کارت راه بیوفته ارزون ترین بردی هم که میشناسم بتونه در ثانیه با دقت 8 بیت 2 گیگاسمپل نمونه برداری کنه و همچنین دارای حافظه 2 گیگابایتی باش قیمتش 6100 دلار به پول ایران با هزینه واردات میشه 24 میلیون تومن.
          دوست گلم واسه این پروژه وقت دارم .و این چیزیم که گفتم یه قسمت کوچیک از پروژمه .
          این چیزی که معرفی کردین به نظر ایده آله واسه پروژه ام
          اما 24 میلیون پول زیادیه. در حد ده دوازده میلیون میتونم جور کنم.راستی پروژه کاملا دانش بنیانه و واسه هیچ ارگانی نیست.
          واسه ماها که با میکرو کار کردیم وقتی میگیم پولش مهم نیست سقفش ده میلیونه ها پسر خوب.

دیدگاه

در کل این نرخ نمونه برداری و طراحی لازم برای اون واقعا دانش زیادی میخواد و باید خرج کنید
            برای مشخصات شما که 100 درصد باید از A2D استفاده کنید و همچنین طراحی فرکانس بالا بلد باشید.

پیشنهاد منم استفاده از َِAD9234 با نرخ نمونه برداری 1 گیگا سمپله. البته نرخ نایکوئیست را رعایت میکنه اما اگر شکل سیگنالتون اگر خیلی تغییرات داشته باشه و حزئیات براتون خیلی مهم باشه بازهم باید بگردید سراغ مبدل هایی که نرخشون بالاتر باشه که قیمت ها هم نجومی میشه

مثلا مبدل هست که تا 20 گیگا سمپل هم میره اما باید توی نیتروژن مایع کار کنه

البته در مورد سیگنالی که دارید صحبت نکردید اما بررسی کنید که آیا میشه سیگنالتون رو به باندهای فرکانسی پایین تر منتقل کنید و بعد نمونه برداری کنید.
            البته روش های مودلاسیونی زیادی میشه استفاده کرد. کلا الکترونیک آنالوگ فرکانس بالا ارزون از دیجیتالشه.

اما در کل باید دانش بالایی در این زمینه داشته باشید
            ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

با توجه به کاری که داریم نرخ 1 گیگا سمپپل نرخ تبدیل خوبیه . من اونجا به فرکانس 500 مگاهرتز اشاره کرردم. این فرکانس بیشترین فرکانسیه که توی یکی از مقالات تحقیقاتی که خوندم ازش استفاده شده بود. ظبق اطلاعات دیگه ای که دارم با یه فرکانس 200 مگا هرتزی هم میشه کار رو انجام داد. برای این فرکانس هم نرخ تبدیل یک گیگا سمپل نرخ خوبیه. فقط یه مود دیگه که هست اینه که همین سیگنال رو هم خودم باید بسازم. برای ساخت اون هم نیاز به یه d 2 a دارم . اون رو هم باید با یه fpga به تنهایی یا به کمک یه آی سی دیگه بسازم . با مدارات آنالوگ هم ساختنش یه مقدار مشکله .
              اگه میشه توی این زمینه هم کمکم کنید.
              در ضمن اون مبدلی که گفتید خروجیشو میشه مستقیم توی یه حافظه ذخیره کرد؟ قیمتش چقدره تا بیاد تو ایران؟

دیدگاه

D2A ;که راحتتر پیدا میشه

این آی سی اگر دیتا شیتش رو بخونید از پروتکل JESD204B برای انتقال اطلاعات استفاده میکنه. شرح این پروتکل بماند

در مورد قیمت هم باید اول تعدادتون رو مشخص کنید. قیمت حدودیش روی 400 تا 450 دلاره. البته احتمالا تعداد زیر 10 تا قیمتش بیشتر بشه

سرچ بزنید یه سری بردهای مبتنی بر این آی سی هم زدن که تحقیق در موردش دست خودتون رو میبوسه
                ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamedtahamtan نمایش پست ها
                  ...دوست خوب من درسته که من به اندازه شما میکرو کار نکردم . اما همین الان توی دانشگاه دارم میکروکنترلر های AVR و َARM سری cortex mرو تدریس میکنم . (البته کلاس دانشگاهی نیستا)
                  اینی هم که همه اطلاعات پروژه رو نگذاشتم خب به خاطر اینه که نیازی به بقیه اطلاعات نبوده و مشکل من همون دو موردی بوده که گفتم (البته واسه انجام پروژه کار زیاد دارم ولی همین دو مورد مربوط میشه به پردازنده مرکزیم.
                  تدریس! من آدم می شناسم داره هم تدریس میکنه و هم CD آموزشی میده بیرون ولی نه C خوب بلده و نه الکترونیک و نه همون میکرو رو! شیطونه میگه اسم بیارم پته همشون رو بریزم رو آب! خیلی ها هستن که فکر میکنن خیلی خوب بلد هستند ولی... اتفاقا ما از همین اطلاعات فهمیدیم در سطح آماتور هستید.
                  ...اولا این که با چی میخوام با این سرعت نمونه برداری کنم همون سوالیه که دارم . دنبال یه نمونه fpga هستم که با این سرعت بتونه نمونه برداری کنه . البته چند ا آی سی adc هم تو اینترنت پیدا کردم که قیمتش به پول ایران حدود یک میلیون تومنه ولی فعلا واسه کار اولیه ام اگه با خود fpga این کارو کنم بهتره ...
                  یه لحظه وایسا! یعنی می خوای با FPGA یه ADC داخلی بسازی و این کارو بکنی؟
                  ...
                  در مورد این که چطور میخوام آنالیز کنم هم اینو بگم که آنالیز دیتا ها کاملا آفلاینه پس نیازی به سرعت آنالیز بالایی ندارم ...
                  شما گفتی 500مگاهرتز. یعنی 500 میلیون موج در ثانیه. با یک میلیارد نمونه در ثانیه فقط دو تا نمونه از هر موج می تونی انجام بدی. این واقعا بدردت می خوره؟ یهو یه فرکانس متر بساز و خودتو راحت کن. اصلا من نمی دونم شما چطور حساب کتاب کردی. خیلی جالبه. واسه نمونه برداری از سیگنال در کمترین حالت به 10 سمپل در هر موج نیاز داری. تازه این خروجی خوبی هم نداره. اگه با اون چیزی که شما بهش فکر میکنی میشد این کارو کرد الان اوسکوپ های گیگاهرتزی رو با پول تو جیبی میشد خرید.

ببین دوست عزیز اگه شما داری توی یه دانشگاه به یه چند تا دانشجو اونم نسل جدید داری درس میدی منم به امریکایی هایی مشاوره دادم که الان دارن توی IBM فریم وار می نویسن! نمونه بذارم؟
                  ایندفعه بد جایی اومدی! اگه هرجا توی این مملکت هر کسی وارد نیست به کارش اینجا ECA هستش!
                  یعنی جایی که ما خوراکمون الکترونیک هستش. خوش اومدی!

...اصلا هم فکر نمیکنم کار راحتیه . ولی باید انجامش بدم چون قبل از من هم انجامش دادن
                  به هیچ وجه ناراحت نمیشم دوست گلم.من الان 4 ساله که انواع کار های صنعتی و تحقیقاتی (حالا شاید کوچیک ولی ) انجام دادم. بزرگترین کمک رو بهم همیشه دوستانی میکنن که عیوب کارمو بهم میگن. دست همشونم می بوسم.
                  1- یا شما جسارتا به ما دارید دروغ میگید با توجه به حرف هاتون باید حداقل یه بار با ADC کار کرده باشید که متاسفانه با توجه به سطح معلوماتتون انگار اصلا کار نکردید با همچین واحد مهمی
                  2- یا اون پروزه هایی که کار کردید صنعتی نبوده.

اینجا آدم زیاد هست که داره سعی میکنه الکترونیک رو خوب یاد بگیره. به شما هم توصیه میکنم یه 2-3 سالی رو حداقل اینجا بچرخید و سعی کنید تو مباحث شرکت کنید. احتمالا خیلی بهتر میشی. من موردهای زیادی رو دیدم که واسه شرکت های بزرگ (پروژه های بزرگ) توی کشور دارن مدار طراحی میکنن ولی افتضاح!

در هر صورت ناامیدت نمیکنم و حتی تشویقت هم میکنم. فقط همین اول کار بگم باید خیلی معلوماتت رو ببری بالا. تلاش بیشتر و تجهیزات بیشتری هم لازم خواهی داشت.
                  موفق باشی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AliRezaDAVE نمایش پست ها
                    D2A ;که راحتتر پیدا میشه

این آی سی اگر دیتا شیتش رو بخونید از پروتکل JESD204B برای انتقال اطلاعات استفاده میکنه. شرح این پروتکل بماند

در مورد قیمت هم باید اول تعدادتون رو مشخص کنید. قیمت حدودیش روی 400 تا 450 دلاره. البته احتمالا تعداد زیر 10 تا قیمتش بیشتر بشه

سرچ بزنید یه سری بردهای مبتنی بر این آی سی هم زدن که تحقیق در موردش دست خودتون رو میبوسه
                    عالی . من فعلا رو یکی دوتا نمونه حساب وا کردم .

تدریس! من آدم می شناسم داره هم تدریس میکنه و هم CD آموزشی میده بیرون ولی نه C خوب بلده و نه الکترونیک و نه همون میکرو رو! شیطونه میگه اسم بیارم پته همشون رو بریزم رو آب! خیلی ها هستن که فکر میکنن خیلی خوب بلد هستند ولی... اتفاقا ما از همین اطلاعات فهمیدیم در سطح آماتور هستید.
                    ممنون که شما از همین اظلاعات فهمیدید که من آماتورم . منم نگفتم حرفه ایم . گفتم کار کردم. البته معمولا تو شهرای کوچیک آدمای کوچیک خیلی خودشون رو بزرگ فرض میکنن واسه همینه که اون شهر ها به هیچ جایی نمی رسن

یه لحظه وایسا! یعنی می خوای با FPGA یه ADC داخلی بسازی و این کارو بکنی؟
                    من اگه میدونستم چیکار میخواستم بکنم که نمی اومدم اینجوری سوال بپرسم. از اول هم گفتم اصلا با fpga کار نکردم و اطلاعاتی که دارم از چند نفر گرفتم که اونها هم کار نکردن . اصلا اومدم اینجا ببینم میشه این کارو کرد یا نه؟
                    شما هم به جای اینکه بزنی لطف کن کامنت ها رو کامل بخون و جوابم رو بده
                    شما گفتی 500مگاهرتز. یعنی 500 میلیون موج در ثانیه. با یک میلیارد نمونه در ثانیه فقط دو تا نمونه از هر موج می تونی انجام بدی. این واقعا بدردت می خوره؟ یهو یه فرکانس متر بساز و خودتو راحت کن. اصلا من نمی دونم شما چطور حساب کتاب کردی. خیلی جالبه. واسه نمونه برداری از سیگنال در کمترین حالت به 10 سمپل در هر موج نیاز داری. تازه این خروجی خوبی هم نداره. اگه با اون چیزی که شما بهش فکر میکنی میشد این کارو کرد الان اوسکوپ های گیگاهرتزی رو با پول تو جیبی میشد خرید.
                    ببخشید رشته تحصیلیتون یا تخصصتون چیه که این حرفو میزنید؟؟؟
                    پروژه من جوریه که نیازی به دونستن کل سیگنال ندارم.کافیه فقط یه نمای کلی از سیگنال داشته باشم.منم تو توضیحات تکمیلی گفتم ممکنه بعدا بخوام فرکانسم رو تا 500 مگاهرتز ببرم بالا. فعلا با فرکانس 200 مگاهرتز کارم راه می افته.که اونم میشه 5 تا سمپل از موجم.
                    در ضمن . آره اگه بتونم با سرعت بیشتری نمونه برداری کنم خیلی بهتره اما به شرطی که بشه . فعلا به هزینه و دردسر اضافش نمی ارزه برام. اگه راه چاره ای دارید لطف کنید اون راه چاره رو بیان کنید.
                    ببین دوست عزیز اگه شما داری توی یه دانشگاه به یه چند تا دانشجو اونم نسل جدید داری درس میدی منم به امریکایی هایی مشاوره دادم که الان دارن توی IBM فریم وار می نویسن! نمونه بذارم؟
                    ایندفعه بد جایی اومدی! اگه هرجا توی این مملکت هر کسی وارد نیست به کارش اینجا ECA هستش!
                    یعنی جایی که ما خوراکمون الکترونیک هستش. خوش اومدی!

خیلی لطف کردید که به اون دانشجوها مشاوره دادید. جناب نسل قدیم
                    نیازی به نمونه نیست اگه میتونی کمکم کن پروژمو انجام بدم .
                    راستی همون دانشجوهایی که میگی دوستا و همکارام بودن اون دوسالی که تهران کار می کردم ولی متاسفانه توی این فیلد کار نکردن که بخوام ازشون سوال بگیرم .

1- یا شما جسارتا به ما دارید دروغ میگید با توجه به حرف هاتون باید حداقل یه بار با ADC کار کرده باشید که متاسفانه با توجه به سطح معلوماتتون انگار اصلا کار نکردید با همچین واحد مهمی
                    2- یا اون پروزه هایی که کار کردید صنعتی نبوده.

اینجا آدم زیاد هست که داره سعی میکنه الکترونیک رو خوب یاد بگیره. به شما هم توصیه میکنم یه 2-3 سالی رو حداقل اینجا بچرخید و سعی کنید تو مباحث شرکت کنید. احتمالا خیلی بهتر میشی. من موردهای زیادی رو دیدم که واسه شرکت های بزرگ (پروژه های بزرگ) توی کشور دارن مدار طراحی میکنن ولی افتضاح!

در هر صورت ناامیدت نمیکنم و حتی تشویقت هم میکنم. فقط همین اول کار بگم باید خیلی معلوماتت رو ببری بالا. تلاش بیشتر و تجهیزات بیشتری هم لازم خواهی داشت.
                    موفق باشی.

خودم میدونم باید معلوماتمو ببرم بالا. اگه معلومات کافیو داشتم که سوال نمیپرسیدم. تا حالا ساخته بودمش. توی ساخت این دستگاه من فعلا صفر هستم
                    اینو بگم که کارهای تحقیقاتیشو کامل انجام دادم.(چون شما تو بتن پروژه نیستی شاید حرفامو درک نکنی چون اصلا نمیدونی چیکار میخوام بکنم ). از نظر علمی و اینکه میخوام چیکار کنم تقریبا 90 درصد راهو رفتم. اما برای ساختش دارم امکان سنجی میکنم و دنبال بهترین و کم هزینه ترین راه هستم.و از اونجایی که هنوز نمیدونم دقیقا با چی میخوام بسازمش هنوز تو این مسیر صفرم.

در مورد تلاش بیشتر خب شما تلاش منو ندیدین اما چشم بیشترش میکنم.
                    در مورد تجهیزات هم این چیزی که شما دیدین و من اینجا توضیح دادم شاید فقط 1/5 پروژه ام باشه و اون قسمت آسونشه
                    باقیشو ببینی چی میگی؟؟؟
                    آخه این قسمتش تنها قسمت دیجیتال کاره . اونجایی که میریم توی آنالوگ فرکانس بالا، اونجاشه که من رو گیر کردنش حساب وا کردم.
                    بازم ممنون بابت انتقاداتی که کردین چون تو این انتقاداتتون آدم به اشکالات کارش میرسه و در سدد رفعش بر میاد.
                    یکی از خوبی های این فروم ها هم اینه که آدمو به چالش میکشین (خوشم میاد از چالش)

راستی مهندس چرا تو بوشهر یه دوره ARM و ّFPGA برگزار نمیشه؟؟؟؟؟
                    من با علم ناقصم تو این چند ماهی که برگشتم بوشهر سعی کردم واسه بچه ها کلاس بزارمو بکیشمشون بالا.شماها که اینهمه کار بلدید دوره برگزار کنید و سطح علمی استان رو تو این زمینه ها بکشید بالا.

دیدگاه

...
                      ممنون که شما از همین اظلاعات فهمیدید که من آماتورم . منم نگفتم حرفه ایم . گفتم کار کردم. البته معمولا تو شهرای کوچیک آدمای کوچیک خیلی خودشون رو بزرگ فرض میکنن واسه همینه که اون شهر ها به هیچ جایی نمی رسن...
                      کاملا غلطه.
                      ...شما هم به جای اینکه بزنی لطف کن کامنت ها رو کامل بخون و جوابم رو بده...
                      نگفتم داری فکر میکنی اذیتت میکنیم.
                      ...
                      ببخشید رشته تحصیلیتون یا تخصصتون چیه که این حرفو میزنید؟؟؟
                      پروژه من جوریه که نیازی به دونستن کل سیگنال ندارم.کافیه فقط یه نمای کلی از سیگنال داشته باشم.منم تو توضیحات تکمیلی گفتم ممکنه بعدا بخوام فرکانسم رو تا 500 مگاهرتز ببرم بالا. فعلا با فرکانس 200 مگاهرتز کارم راه می افته.که اونم میشه 5 تا سمپل از موجم.
                      در ضمن . آره اگه بتونم با سرعت بیشتری نمونه برداری کنم خیلی بهتره اما به شرطی که بشه . فعلا به هزینه و دردسر اضافش نمی ارزه برام. اگه راه چاره ای دارید لطف کنید اون راه چاره رو بیان کنید...
                      خب الان اگه کامل توضیح داده بودی نیاز نبود ما وقتمون رو روی این چیزا هدر بدیم. ما فرض رو بر این گذاشتیم که شما معلومات کافی ندارید(که البته ندارید) ولی واسه خودتون مفروضات و یا دلایلی دارید که هیچ توضیحی ندادید. من از تاپیکتون میکشم کنار تا وقتی که اطلاعات کامل بدید و از نظر من کامل هم باشه. با این وجود هر کدوم از دوستان خواستن می تونن بهتون مشاوره بدن. ولی من وقتم برام مهمه.
                      ...راستی مهندس چرا تو بوشهر یه دوره ARM و ّFPGA برگزار نمیشه؟؟؟؟؟
                      من با علم ناقصم تو این چند ماهی که برگشتم بوشهر سعی کردم واسه بچه ها کلاس بزارمو بکیشمشون بالا.شماها که اینهمه کار بلدید دوره برگزار کنید و سطح علمی استان رو تو این زمینه ها بکشید بالا.
                      وضعیت علمی همه جا خرابه بوشهر هم روش. مردم خیلی تنبل شدن. ه چندنفری هم که هستند دارن از دست این دسته عاصی میشن. همونا هم فرار نکنن هم خیلیه.
                      من اگه بخوام دوره بذارم واسه هر نفر ممکنه 3-4 میلیون تومن میشه. اول یه مقدار الکترونیک مثل کار با BJT ها یا MOSFETها یا Op-Ampها و یه مقدار مسائل اصولی برای کار در الکترونیک. بعد آموزش برنامه نویسی با کامپایلرها و مفسرهای مخصوص و همچنین میکرو مخصوص(هر جا که نوشتن آموزش آرم معلومه که سوادشون خوب نیست). مثلا واسه ARM از Keil استفاده بشه و کلیه جزئیات گفته بشه. با توجه به استاندارد و دفترچه این نرم افزار ها. بعد هم انتخاب یه میکرو پایه مثلا STM32 سری F1 برای آموزش. شاید 3 ماه طول بکشه. فکر نکنم کسی حاضر باشه اینجوری کار کنه و همچین پولی بده.
                      تازه مسائلی مثل طراحی PCB و یه سری جزئیات دیگه هم هست. خیلی ها فکر میکنن طراحی PCB رو میشه در عرض 2-3 روز یاد گرفت. به نظر من با جزئیات حدود 1 ماه طول میکشه.
                      هر جا که به عالم و علم اهمیت داده نشه محکوم به سرکوفت و پس رفت هستش. بوشهر هم یکی از اون جاهاست. این شرایط لازمه تا مردم وضعیت بد علمی رو درک کنن و برای رهایی ازش تلاش کنن نه اینکه من و شما به التماس مردم رو بیاریم سر کلاس.

موفق باشید.

دیدگاه

دوست گرامی جناب آقای روح الامین
                        میشه لطف کنید کتاب ها و مقاله هایی که خوندید تا به این سطح از اطلاعات رسیدید رو به ما هم معرفی کنید
                        بلکه بتونیم بیشتر استفاده کنیم
                        با تشکر
                        آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

کاملا غلطه.

نگفتم داری فکر میکنی اذیتت میکنیم.

خب الان اگه کامل توضیح داده بودی نیاز نبود ما وقتمون رو روی این چیزا هدر بدیم. ما فرض رو بر این گذاشتیم که شما معلومات کافی ندارید(که البته ندارید) ولی واسه خودتون مفروضات و یا دلایلی دارید که هیچ توضیحی ندادید. من از تاپیکتون میکشم کنار تا وقتی که اطلاعات کامل بدید و از نظر من کامل هم باشه. با این وجود هر کدوم از دوستان خواستن می تونن بهتون مشاوره بدن. ولی من وقتم برام مهمه.

وضعیت علمی همه جا خرابه بوشهر هم روش. مردم خیلی تنبل شدن. ه چندنفری هم که هستند دارن از دست این دسته عاصی میشن. همونا هم فرار نکنن هم خیلیه.
                          من اگه بخوام دوره بذارم واسه هر نفر ممکنه 3-4 میلیون تومن میشه. اول یه مقدار الکترونیک مثل کار با BJT ها یا MOSFETها یا Op-Ampها و یه مقدار مسائل اصولی برای کار در الکترونیک. بعد آموزش برنامه نویسی با کامپایلرها و مفسرهای مخصوص و همچنین میکرو مخصوص(هر جا که نوشتن آموزش آرم معلومه که سوادشون خوب نیست). مثلا واسه ARM از Keil استفاده بشه و کلیه جزئیات گفته بشه. با توجه به استاندارد و دفترچه این نرم افزار ها. بعد هم انتخاب یه میکرو پایه مثلا STM32 سری F1 برای آموزش. شاید 3 ماه طول بکشه. فکر نکنم کسی حاضر باشه اینجوری کار کنه و همچین پولی بده.
                          تازه مسائلی مثل طراحی PCB و یه سری جزئیات دیگه هم هست. خیلی ها فکر میکنن طراحی PCB رو میشه در عرض 2-3 روز یاد گرفت. به نظر من با جزئیات حدود 1 ماه طول میکشه.
                          هر جا که به عالم و علم اهمیت داده نشه محکوم به سرکوفت و پس رفت هستش. بوشهر هم یکی از اون جاهاست. این شرایط لازمه تا مردم وضعیت بد علمی رو درک کنن و برای رهایی ازش تلاش کنن نه اینکه من و شما به التماس مردم رو بیاریم سر کلاس.

موفق باشید.

اصلا هم فکر نکردم داری اذیت میکنی.
                          اما الان که کنار کشیدی احساس میکنم از دو حالت خارج نیست .
                          1- یا چیزی نمی دونید
                          2- یا نمیخوای بگید(کهمل خودتونه و مختارید)
                          چون سوالم از اولشم واضح بود بعدا هم که بحث پیشرفت همه چیز مشخص شد.دیگه جای ابهامی نمونده
                          من یه D2A هشت بیت نیاز دارم که باهاش یه فرکانس نهایتا مگاهرتزی رو بتونم بسازم500(البته گفتم که فعلا 200 مگاهرتز کارم رو راه می اندازه .اینم که میگم 500 بخاطر اینه که توی آخرین مقالاتی که خوندم یکیشون با این فرکانس کار کرده بود ولی من فعلا نیازی بهش ندارم.) .و یه A2D که با سرعت حد اقل 1 گیگا سمپل در ثانیه و دقت همون هشت بیت بتونه نمونه برداری کنه(اینقدر کفایتمو میده. بیشتر از اون هم لازم میشه اما فعلا همین جواب کار فعلیمو میده. )
                          با توجه به بحثی هم که شد به این نتیجه رسیدیم که برای A2D و ِD2A باید از آی سی جداگونه استفاده کنم و ّFPGA رو هم احتمالا به عنوان پردازنده مرکزی استفاده کنم.
                          چیز گنگی توی طرح مساله ندیدم.
                          راستی در مورد وضعیت بد علمی تو مناطق محروم هم یه چیزی بگم با وجود اینکه بحث کاملا به حاشیه کشونده شد.
                          این که به مناطق ما میگن مناطق محروم دلیلش کمبود امکانات نیست ها .دلیل اصلیش عقب ماندگی فکریمردم این منظقه است.
                          من دو سال تهران بودم. همکارایی داشتم که از نظر سطح علمی 100 پله از من بالاتر بودن همه فارغ التحصیلای کارشناسی ارشد شریف و دانشگاه تهران و دانشجو های دکتری دانش گاه های خوب که دوتاشون فاند کامل گرفتن رفتن امریکا.
                          یه چیز خیلی خوب که داشتن این بود که هر چی سطح علمیشون بالاتر میرفت متواضع تر و افتاده تر میشدن. اگه من به مشکلی بر میخوردم بهشون تلفن میزدن اگه دور و اطراف بودن بلند میشدن می اومدن پشت سیستم مینشستن تا مشکلو حل می کردیم با هم یا تنهایی و بعد میرفتن با وجودی که اصلا ازشون انتظار هم نداشتم .
                          اما توی شهر های محروم کسایی که یه ذره چیزی یاد میگیرن چون کس دیگه ای رو دوروبر خودشون نمیبینن فکر میکنن خدای اون رشته شدن دیگه. و فکر میکنن اگه به کسی یاد بدن اون یارو میشه رقیبشون و واسشون دردسرساز میشه(تازه بد تر از اون اینه که فکر میکنن دیگه کسی بلد نیست و این طرفی که میخواد یاد بگیره دیگه یاد نمیگیره.)
                          اینه که منطقه میشه منطقه محروم .
                          وقتی هم میخواید یه کاری کنین اینهمه بهونه لازم نیست.
                          یه کلاس گذاشتن اینهمه بهونه نداره. همه هم که قرار نیست همه چیز دون بشن. هر کسی یه چیزیو نیاز داره یاد بگیره .
                          شما هم قرار نیست همه چیزو ریز بگید. کافیه راه رو نشون بدید.
                          تو بحث آموش هم زیاد به پولش نباید فکر کرد.من خودم خیلیا رو میشناسم که دوست دارن یاد بگیرن اما با هزینه هاش نمیتونن کنار بیان.الانم که کلاس میگذارم با هزینه های خیلی کم برگزار میکنم توی هر کلاس دو نفر هم خوب پیدا بشن و مسیرشون عوض بشه واسم کافیه

در هر صورت دستتون درد نکنه من توی همین ایراد هایی که گرفتید هم کلی ایده بدست آوردم.ازتونم خیلی ممنونم

دیدگاه

سلام اطلاعات که در پست اول و پست های بعدی گذاشتی خیلی کم هستن و کافی نیست، بنظرم روح الامین هم حق داره ناراحت بشه، اینجوری واقعا نمیشه کمک کرد، ببینین شما شکل موجی که میخاین با مبدل D2A بسازین رو قرار ندادین، ساده ترین شکلش مربعی هست که اصلا نیازی به D2A هم نداره اما اگر سینوسی یا دندان اره ای یا مثلثی باش باید برای شکل گیری یه سیکل واضح حداقل 10 بار در طول پریود اون موج به مبدل دستور بدیم و در ضمن باید مبدل رزولوشن مناسبی هم داشته باش مثلا 8 بیتی واقعا ایده ال هست. یعنی اگر فرکانس مورد نظر 500 مگاهرتز و پریود 2 نانو ثانیه باش پس باید هر 0.2 نانوثانیه به این مبدل دستور داده بشه که این زمان حتی از زمان تاخیر IO های VIRTEX 7 هم کمتره ، برای تصمیم گیری و اعمال شکل موج به مبدل هم در FPGA حداقل به دو سیکل کاری نیاز داری که این یعنی کلاک مرکزی باید بیش از 10 گیگاهرتز باش ! خب حالا به فرض اینکه مبدل شکل موج مورد نظر رو ساخت و شما هم یه امپلیفایر مناسب با رعایت تمام نکات که در طراحی مدارات فرکانس بالا باید لحاظ بشه طراحی کردین و با یه اسلوسکوپ با پهنای باند 500 مگاهرتز (که به راحتی هم گیر نمیاد) از صحت عملکرد مدار اطمینان حاصل کردین، حالا وقتی بخاین از این سیگنال نمونه گیری کنین حداقل باید 10 نقطه از هر موج نمونه گیری کنین که این یعنی مبدل A2D شما باید با سرعت 5 گیگا سمپل از موج نمونه برداری کنه تا شما بتونین شکل موج رو واضح تشخیص بدین در غیر این صورت انجام انالیز روی سیگنال غیرممکن و کاری بیهوده هست.
                            در یک سری از بردهای جمع اوری داده دیدم که از دو مبدل انالوگ به دیجیتال 1 گیگا سمپل برای نمونه برداری با نرخ 2 گیگا سمپل بر ثانیه استفاده شده به این صورت که قطعه کنترلر (مثلا یه FPGA) دو سیگنال متقارن که معکوس هم هستن به عنوان کلاک کاری به مبدل ها میفرسته و اگر مثلا مبدل ها با لبه بالا رونده شروع به نمونه برداری کنند مبدل اول با لبه بالا رونده و مبدل دوم با لبه بالا رونده سیگنال دوم که هم زمان با لبه پایین رونده سیگنال اول هم هست شروع به نمونه برداری میکنند که در نتیجه سرعت نمونه برداری دو برابر میشه، به دو تصویر زیر نگاه کنین تا بهتر متوجه منظورم بشین:

حالا بعد از نمونه برداری چطور میخای داده ها رو به منظور انالیز کردن ذخیره کنی ؟ بنظرم با FPGA که نمیشه کاری کرد چون زمان نمونه برداری ها کمتر از کلاک کاری FPGA هستند مگه اینکه بتونی با اعمال تاخیرهایی زمان دریافت داده FPGA از مبدلها رو تنظیم کنی ، یا مموری پیدا کنی که عملکردش به صورت FIFO باش و همچنین سرعت کلاکش برابر با سرعت نمونه برداری هر کدوم از مبدل ها باش که خب کارت یه مقدار سخت میشه.
                            جدیدترین ویرایش توسط محمد پورخلیلی; ۱۰:۳۸ ۱۳۹۵/۰۶/۱۲.

دیدگاه

MediaFire is a simple to use free service that lets you put all your photos, documents, music, and video in a single place so you can access them anywhere and share them everywhere.

این شکل موجمه . هر کار کردم عکسه رو توی صفحه نمایش نداد نمیدونم مشکلش چی بود.
                              من همین یه پریود از موج رو ارسال میکنم تو شبکه و همون رو دریافت می کنم. حجم دیتایی که نیاز دارم هم بین 20 کیلو بایت تا 20 مگابایته

دوست خوب خب اینطور که معلومه خوب گیر کارمو فهمیدید.الان درگیری من دقیقا همینه که شما ارز کردید.
                              برای ساخت تقویت کننده فرکانس بالا و فیلتر فرکانس بالایی که نیاز دارم خب هم خودم یه چیزایی میدونم هم مقالات علمی زیادی اینجا در دسترسم هستن و هم اساتید خوبی داریم که کمک می کنن. بالاخره اون فاز دوم کاره و به وقتش بهش فکر می کنم.

اما گیری که فعلا دارم همینه که با چی دستور بدم به مبدل d2a که اون واسم دیتا رو تبدیل کنه . با فرض اینکه از یه مبدل d2a خوب با 2 گیگا سمپل بر ثانیه و یه a2d با 1 گیگا سمپل بر ثانیه استفاده کنم. با چی دستور بدم و با چی دیتا رو بخونم؟؟؟
                              البته یه راه دیگه اینه که به جای d2a از یک مولد فرکانس آنالوگ استفاده کنم که کارنو سخت تر میکنه و در ضمن مشکلم با a2d همچنان پا برجاست.

ب یه راه حلش یه چیزی تو مایه های dma هست. البته باید مستقیم d2a رو به یه حافظه وصل کنیم و بتونیم دیتا رو با اون سرعت روی اون حافظه بریزیم .
                              یعنی اگه بتونیم یه d2a و a2d و یه حافظه جانبی با حجم نهایتا 20 مگابایت پیدا کنیم که بتونن بدون واسطه به هم وصل بشن و پروگرام سر خود باشن خیلی عالی می شد
                              جدیدترین ویرایش توسط hamedtahamtan; ۱۳:۳۵ ۱۳۹۵/۰۶/۱۲.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X