اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پردازش صوت با Avr

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پردازش صوت با Avr

سلام دوستان
    اگه اطلاعاتی در مورد پردازش صوت با avr سری اتمگا دارین خیلی ممنون میشم
    در ضمن اطلاعات من در این زمینه صفره...لطفا یه جوری بگید که بفهمم

پاسخ : پردازش صوت با Avr

نوشته اصلی توسط saeed under line نمایش پست ها
    سلام دوستان
    اگه اطلاعاتی در مورد پردازش صوت با avr سری اتمگا دارین خیلی ممنون میشم
    در ضمن اطلاعات من در این زمینه صفره...لطفا یه جوری بگید که بفهمم
    سلام به شما

یکی از دوستان با adc میکرو میومد ولتاژ سیگنال صوت رو میخوند ( باید با فیلتر مرتبه 4 ماکزیمم فرکانس صوت رو تا حدی ( مثلا 1 کیلوهرتز) پایین بیاری بعدش بدی به adc )
    بعدش اطلاعات رو میریخت توی مموری کارت
    در نهایت از مموری اطلاعات رو با یه فاصله زمانی مشخص میخوند و میریخت تو pwm ( بعضی از پایه های میکرو هستند که اگه در رجستر مربوطه یه مقدار قرار بدی متناسب با اون مقدار برات pwm میزنه مثل پایه ی pb1 میکرو مگا 8 که رجیستر مربوطش ocr1a هست ) بعدش pwm تولید شده بر اساس کدهای ذخیره شده رو از یه فیلتر rc رد میکرد و نهایتا میداد به lm386 و صوتی با کیفیت نسبتا خوب دریافت میکرد
    حالا شما اگه میخوای رو صوت پردازش انجام بدی ضمن این که باید بگم avr اصلا برای اینکار ساخته نشده ( پردازش ضعیف ) باید با adc مقدار ولتاژ سیگنال رو بدست بیاری
    مجموعه ای از این مقادیر بعد از پردازش کافی میتونه اطلاعاتی رو به شما ارائه کنه

بهتره با میکرو های Arm این کار رو انجام بدی
    ضمنا تنها خود پردازش سیگنال کد پیچیده ای رو مطلبه که خیلی باید روش کار کنی البته اگه میخوای یه کارایی برات انجام بده

سوالی داشتی در خدمتم
    موفق باشید
    جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۱۸:۱۱ ۱۳۹۵/۰۶/۱۵.
    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

خب من ایده اصلی کارم اینه که مثلا سه تا میکرو رو قرار میدم که هر کودوم از اینا یک سوم کل صوت رو پردازش میکنه و به این ترتیب کل عملیات 3 برابر سریع تر صورت میگیره
      .
      .
      .
      حالا این که گفتم سه تا مثال بود ولی ایا یه نظر شما میشه این کارو کرد؟
      من کاری ندارم که سرعت avr خیلی پایینه و اصلا برام اهمیتی نداره زمان _______ فقد میخام این کار با avr انجام بشه

دیدگاه

تو سایت دانشگاه کرنل چن تا پروژه پردازش صوت با avr انجام داده بودن که واقعا خوب کار میکرد (خودم اونجا نبودما فیلمش دیدم)
        الان هرچی گشتم پیدا نکردم فقط این یکی رو پیدا کردم:

یه سر به قسمت پروژه هاشون بزنید ببینید چه کارایی که با avr نکردن!
        لبته منکر این نیستم که بعضی از پروژه ها رو واقعا نمیشه با avr و از این چیزا بست و حتما باید از کنترلرهای قدرتمند استفاده کرد ولی خیلی از پروژه ها هم هست که واسه کلاس بیشتر با آرم بسته میشه

دیدگاه

البته به جای ولتاژ فرکانس صوت را اندازه بگیری نتیجه بسیار بهتری میگیری و موقع پردازش کار رو ساده تر میکنه
          چون تمام پردازش ها روی فرکانس هستش
          با xmega راحتتر نتیجه میگیری و با کیفیت و سرعت بالاتر از نظر برنامه نویسی هم با avr تفاوت چندانی نداره
          جدیدترین ویرایش توسط yousef55; ۲۰:۲۶ ۱۳۹۵/۰۶/۱۵.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
            البته به جای ولتاژ فرکانس صوت را اندازه بگیری نتیجه بسیار بهتری میگیری و موقع پردازش کار رو ساده تر میکنه
            چون تمام پردازش ها روی فرکانس هستش
            با xmega راحتتر نتیجه میگیری و با کیفیت و سرعت بالاتر از نظر برنامه نویسی هم با avr تفاوت چندانی نداره
            سلام به شما

فرمایش شما کاملا صحیح است اما چطور فرکانس صورت رو اندازه بگیریم
            آیا با آپ آمپ در حالت مقایسه کنندگی میشه اینکارو انجام داد یا کار خاصی باید انجام بشه ؟
            با تشکر از شما

دیدگاه

ابتدا تا حد امکان باید دامنه سیگنال را بهم نزدیکتر کنیم یعنی اختلاف 2 قله به حداقل برسه . چون فرکانس بسیار متغیری هست باید با adc میکرو و استفاده از تایمر فرکانس را به صورت پیوسته بدست بیاریم و ذخیره کنیم .. البته این روش الگوریتم پیشنهادی خودم هستش و تا حالا تو هیچ سایتی ندیدم !!!و شما به هر روش دیگه میتونید کار کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
                ابتدا تا حد امکان باید دامنه سیگنال را بهم نزدیکتر کنیم یعنی اختلاف 2 قله به حداقل برسه . چون فرکانس بسیار متغیری هست باید با adc میکرو و استفاده از تایمر فرکانس را به صورت پیوسته بدست بیاریم و ذخیره کنیم .. البته این روش الگوریتم پیشنهادی خودم هستش و تا حالا تو هیچ سایتی ندیدم !!!و شما به هر روش دیگه میتونید کار کنید
                این که میفرمایید اختلاف پتانسیل دو قله رو تا حد امکان کاهش بدیم
                منظورتون اینه که از AGC استفاده کنیم ؟
                بنده توسایت ها گشتم اما مدار مناسب و قابل درکی رو در این مورد پیدا نکردم
                تحلیلشون خیلی سخته

دیدگاه

باید از اپ امپ استفاده کنیم در حالت دیفرانسیلی
                  البته اگر اختلاف ولتاژها رو کاهش ندیم بازهم سیستم راندمان بالایی داره به شرطی که سیگنال ها در محدوده ولتاژ ADC میکرو باشند
                  ولی با کاهش اختلاف پتانسیل فرکانس راندمان بهتر میشه
                  البته گفتم تو اینترنت در این مورد چیزی فکر نمیکنم پیدا کنید
                  این روش نمونه برداری رو با چندماه کار تونستم درست کنم

دیدگاه

سلام خدمت همه ی دوستان و اساتید

تا اینجا من فهمیدم با استفاده از adc فرکانس صوت رو به دست میاریم__ایا روش دیگه ای هم هست برای پیدا کردن فرکانس؟

دیدگاه

با سلام خدمت اساتید محترم قبل از هر چیز باید عرض کنم اگر منظورشما از پردازش اصوات اینه که مثلا سیستمی بسازید که بتواند با دریافت یک کلمه که به وسیله انسان گفته میشه کاری رو انجام بده ، حالا هر کاری اصلا یک LED رو روشن کنه ولی فقط با همون کلمه خاص که بهش داده میشه LED مذکور رو روشن کنه ، باید بگم راه بسیار دشواری رو در پیش دارید دوست عزیزمون توی یکی از پست هاش گفته بود که براش مهم نیست که سرعت avr پایین باشه و میخواهد 3 تا avr یا بیشتر رو در کنار هم قرار بدهد تا پردازش با سرعت بیشتری انجام بشه!!!!!!! در پاسخ به این دوستمون باید عرض کنم مساله فقط سرعت پردازش CPU نیست دیوایسی که شما به عنوان هسته اصلی پردازش میخواهید استفداه کنید باید از نظر سخت افزاری و نرم افزاری برای چنین کاری مناسب باشه مثلا میزان حافظه های RAM و ROM که در اختیار داره بسیار مهم هست و یا تفکیک پزیری واحد ADC ویا این که اصلا کنترولر مورد استفاده شما چند بیتی هستش که به شما امکان تعریف متغیر های مخطلف رو میده چون در طول این پروسه شما ممکنه با عدد های بزرگی سرو کار داشته باشی یا اصلا دستوراتی که کامپایلر برای اون کنترولر مورد استفاده پشتیبانی میکنه بسیار اهمیت داره و شما رو در مراحل پیچیده کد نویسی چنین پروژه ای ساپورت میکنه چون در این کدنویسی مراحل پیچیده ای رو پیش رو خواهید داشت و در ادامه در حد معلومات این حقیر برای شما توضیح خواهم داد که چه مواردی رو باید مد نظر داشته باشید.
                      بنده در مورد فرکانس صدا ( منظور صدای حرف زدن انسان هست ) مطالبی رو باید خدمتون عرض میکنم
                      اولا صدای صحبت کردن انسان از یک فرکانس تشکیل نمیشه و همراه اون هارمونی های زوج و فردی هم وجود داره به نظر من ما با اندازه گیری مقدار فرکانس نمیتونیم به این مهم دست پیدا کنیم چرا که اصلا فرکانس مهم نیست و شما نمیتونید در پردازش فرکانس رو مد نظر قرار بدید ، به این موضوع دقت کنید که هر شخص بسته به جنسیتش و سنش فرکانس صداش با دیگری فرق داره حالا اگر یک مرد با صدای ( بم ) کلمه آب رو به زبان بیاره و در مقابل یک زن هم همین کلمه رو به زبون بیاره با این که تفاوت بین فرکانس های صدای این دو فرد با هم خیلی زیاده ولی باز هم شما معنی هردو کلمه رو یک سان دریافت میکنید این همون چیزی که شما باید بهش توجه کنید هر دو صدا در مغز یک الگوی مشابه را ایجاد میکنند و به همین دلیل شما با وجود اختلاف فرکانس و دامنه سیگنال هر دو را با یک معنی درک میکنید
                      به صورت کلی انسان برای حرف زدن به کمک تار های صوتی فرکانس اولیه صدا را تولید مینماید و الگو بخشیدن به این فرکانس خام اولیه به وسیله لب ها و زبان ایجاد میگردد و شما باید از روی این سیگنال ها الگو ها را استخراج کنید ( به صورت نمودار )و در پردازنده خود آنها را با رفرنسی که از قبل به او داده اید مقایسه کنید حالا فکر میکنید چطور میتوان این کار پیچیده را با استفاده از منابع و قابلیت های پردازنده پیش پا افتاده ای ((* البته برای چنین کارهایی * )) مانند AVR به درستی انجام داد ؟؟؟؟
                      جدیدترین ویرایش توسط ROBO JAV; ۰۳:۲۵ ۱۳۹۵/۰۹/۰۶.

دیدگاه

ماژول های پردازش گفتار متنوعی همین حالا در بازار ایران موجودند و برنامه های نمونه برای کار با اونها هم (به ویژه برای آردوینو) به سادگی در اینترنت قابل دستیابی هستند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس نوآور نمایش پست ها
                          ماژول های پردازش گفتار متنوعی همین حالا در بازار ایران موجودند و برنامه های نمونه برای کار با اونها هم (به ویژه برای آردوینو) به سادگی در اینترنت قابل دستیابی هستند.
                          سلام استاد عزیز میشه یکی دو تاش رو برای ما لینک بدی میخواهم قیمتش رو و چگونگی کارش رو ببینم ممنون

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط مهندس نوآور نمایش پست ها
                          پیدا کردم عزیز ولی قیمتاش خیلی بالا هست اصلا برای کار های کوچیک و ارزون قلمت نمیصرفه

دیدگاه

سلام به همه مهندسین هسته نباشید
                            بنده نیخواستم یک تایپیک جدا بزنم ولی گفتم الکی انجمن شلوغ نشه و این که خالا که بخثش در اینجا خوب پیش رفته بگم و از شما کمک بخواهم امید وارم کمک کنید .
                            با توجه به دو پیام قبلی که دوستمون در باره فرکانس صدای مرد زن و در سنین مختلف گفتن من کلن فکر کردم کارم خیلی پیچیدس اما با پشت کار امید وارم فتحش کنم بگذریم .

بنده میخواهم با استفاده از میکرو ARM یک سیستمی پیدا کنم برای یک ربات که مثلا وقتی به ربات گفتیم ساعت چنده (دقت کنید این جمله " ساعت چنده " تشکیل شده از دو کلمس ) ربات ساعت رو بگه حالا ما کاری به فرایند و دستور بعد تشخیص صدا نداریم و الان سوال و کارمون در رابطه با قطعات و و برنامه نویسیش هست .

این نمونه که گفتم (ساعت چنده) نمونه ایی شاید ساده باشه که تشکیل شده از دو کلمس و شاید کلمات بیشتری رو بخواهی در یک بار حرف زدن از باز کردن دهان تا بسته کردنش بگیم که متاًسفانه بنده هیچ اطلاعی در باره پردازش صدا ندارم و در این رابطه صفرم
                            بریم سر سوال و پرسش پاسخ
                            ۱) با توجه به این که تا احمیت این پروژه برای من بالاس و کیفیت سرعت و... برام مهمه میخواستم بدونم از ضپط صدا تا ذخیره کردن پردازش صدا و فهمیدن کلمه چه قطعاتی لازمه که دقیق و با
                            کیفیت بالا این کار هارو برامون انجام بده . دوستی به بنده نام fpga و dsp رو گفت که با کلی تحقیق و سرچ فهمیدم ای سی هستش و خیلی. پرکاربرد اما اخر نفهمیدم همچین ای سی هایی تو بازار گیر میاد؟ قابل برنامه ریزی هستن؟ پروگرامرشون چیه؟ اصلن زبان برنامه نویسیشون چیه؟
                            اینم میدونم که هچین واحدی توی خوده ARM هست اما فکر کنم با استفاده این ای سی ها و استفاده جدا گانه از این واحد سرعت و کیفیت کار رو بالا ببره

چون میدونم نوشته هام غلط هایی داره و شاید منظورم رو نرسوندم در پایان جمع بندی میکنم
                            برای پزدازش و فهمیدن با کیفیت و سریع جملات پنج کلمه ایی و پردازش صدا نیاز به چه قطعاتی هست اینم بگم قیمت کل کالا در صورت عالی در اومدن کار و پرژه ( در حد ربات های انسان نماها)تا چهار صد هزار تومن هم مشکلی نیست شایدم صد تومن ببشتر

اگر کسی اطلاعاتی در باره این پروژه داره یا منبع فارسی میشناسه معرفی کنه
                            با تشکر ...

دیدگاه

سلام

کسی این سنسور رو راه اندازی کرده؟
                              من میتونم با بسکام و atmega32 راه اندازیش بکنم؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X