اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رگولاتور بدون دیود محافظ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رگولاتور بدون دیود محافظ

سلام به همه دوستان گرامی

یه سوال دارم که میخوام با جزییات و کامل بهش پاسخ داده بشه

سوالم اینه که اگه ما تو خروجی یه رگولاتور مثلا 7805 یه خازن مثلا 100 میکروفاراد قرار بدیم و دیود محافظ برای رگولاتور قرار ندیم ( دیودی که آنودش به خرجی رگولاتور و کاتدش به ورودی رگولاتور وصل میباشد ) در صورت قطع ولتاژ ورودی چه مشکلی برای رگولاتور ممکنه پیش بیاد ؟
    برای قطعات داخلی رگولاتور مثلا ترانزیستور رگولاتور و . . . دقیقا چه مشکلی ممکنه پیش بیاد ؟ چرا ؟
    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

پاسخ : رگولاتور بدون دیود محافظ

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان گرامی

یه سوال دارم که میخوام با جزییات و کامل بهش پاسخ داده بشه

سوالم اینه که اگه ما تو خروجی یه رگولاتور مثلا 7805 یه خازن مثلا 100 میکروفاراد قرار بدیم و دیود محافظ برای رگولاتور قرار ندیم ( دیودی که آنودش به خرجی رگولاتور و کاتدش به ورودی رگولاتور وصل میباشد ) در صورت قطع ولتاژ ورودی چه مشکلی برای رگولاتور ممکنه پیش بیاد ؟
    برای قطعات داخلی رگولاتور مثلا ترانزیستور رگولاتور و . . . دقیقا چه مشکلی ممکنه پیش بیاد ؟ چرا ؟
    سلام
    خازن 100میکرو خیلی نیست که دیود نباشه مشکلی پیش بیاد ولی به نظر من اصول باید رعایت بشه وقرار داده بشه حالا چرا؟؟
    چون وقتی برق ورودی روگولاتور رو قطعش می کنیم برق ذخیره شده در خازن با قطعات خروجی داخل رگولاتور تخلیه میشه وبه رگولاتور اسیب میزنه ان دیود که باشه ولتاژ خازن روبه ورودی رگولاتور میدهو با ورودی رگولاتور تخلیه میشه که هیچ مشکلی نیست
    موفق باشید
    Proudly @real_ahmadi
    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سلام به شما

بنده این رو میدونم اما راهنمایی دقیق تر میخوام
      این که چطور ممکنه که خازن در خروجی رگولاتور تخلیه شه !!
      در ذهن بنده این مسئله وجود داره که ما راهی رو برای عبور جریان برعکس قرار ندادیم پس چ طور خازن جریان خودش رو تو رگولاتور تخلیه میکنه
      مسیر جریان رو اگه میشه توضیح بفرمایید

با تشکر از شما

دیدگاه

البته وجود دیود شاتکی سری شده با رگولاتور نتیجه به مراتب بهتری میده زمانی که 0.2 ولت افت مهم نباشه

دیدگاه

سلام به شما

بنده این رو میدونم اما راهنمایی دقیق تر میخوام
          این که چطور ممکنه که خازن در خروجی رگولاتور تخلیه شه !!
          در ذهن بنده این مسئله وجود داره که ما راهی رو برای عبور جریان برعکس قرار ندادیم پس چ طور خازن جریان خودش رو تو رگولاتور تخلیه میکنه
          مسیر جریان رو اگه میشه توضیح بفرمایید

با تشکر از شما

دیدگاه

منظورتون رو متوجه نمیشم خوب از همون مسیری که جریان به سمت خازن میره وقتی خروجی رگولاتور قطع بشه از خازن به سمت رگولاتور برمیگرده به خاطر وجود پتانسیل بیشتر
            تا وقتی رگولاتور روشنه این اتفاق نمیافته چون ولتاژ رگولاتور بیشتر هست و جریان به سمت خازن حرکت میکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
              منظورتون رو متوجه نمیشم خوب از همون مسیری که جریان به سمت خازن میره وقتی خروجی رگولاتور قطع بشه از خازن به سمت رگولاتور برمیگرده به خاطر وجود پتانسیل بیشتر
              تا وقتی رگولاتور روشنه این اتفاق نمیافته چون ولتاژ رگولاتور بیشتر هست و جریان به سمت خازن حرکت میکنه
              منظور من اینه
              فرض کنیم در رگولاتور 7805 ولتاژ به وسیله یک ترانزیستور PNP کنترل میشه
              جهت جریان تنها از امیتر این ترانزیستور به کلکتور هست و اگه پتانسیل کلکتور از امیتر بیشتر باشه نباید هیچ جریانی بوجود بیاد
              پیوند های PN رو در ترانزیستور اگه در نظر بگیریم میبینیم که جهت عبور جریان تنها از یک جهت هست و در جهت دیگه یک سد بوجود میاد مثل دیود یکسو کننده که تنها در یک جهت عبور میده
              نظر تون در این مورد چیه ؟
              راهنمایی کنید ممنون میشم
              ضمنا من فکر میکنم اگه ورودی رگولاتور رو در یک لحظه قطع کنیم جریان خازن هیچ راهی نداره جز اینکه از کلکتور بره به بیس ترانزیستور ( با فلش قرمز رنگ کشیدم )
              به این شکل نگاه کنید نظرتون چیه ؟

دیدگاه

شما باید مدار داخلی 78xx رو بررسی کنید صحبت سر رگولاتور بود نه کنترل جریان ترانزیستور .. البته در مورد ترانزیستور هم ممکنه شکست رخ بده

دیدگاه

شما باید مدار داخلی 78xx رو بررسی کنید صحبت سر رگولاتور بود نه کنترل جریان ترانزیستور .. البته در مورد ترانزیستور هم ممکنه شکست رخ بده
                  دوست گرامی انتظار نداشتم اینو بگید
                  مدار داخلی رگولاتور هم همین ترانزیستور PNP رو داره این که مشخصه
                  بنده این شکل رو گذاشتم چون انگار مدار داخلی رگولاتور و . . .

بحث این بود که خازن جریانش رو دقیقا از چ مسیری تخلیه میکنه ؟
                  با تشکر از شما

دیدگاه

شما نقشه مدار داخلی 78XX رو دارید یا از روی اطلاعات خودتون حدس میزنید؟؟

دیدگاه

دوستان من اولین باریه که همچین چیزی میشنوم
                      خازن های بزرگ هم برای رگولاتور ها گذاشتم و مشکلی پیش نیومده
                      مطمینین همچین چیزی لازمه؟!
                      خب اگه اینطوریه بیان برای همه ی مدارات باک هم همچین دیودی بزارن!!!
                      ................Fx7SAM................

دیدگاه

بحث دوستان مربوط به زمانی است که رگولاتور بی بار باشد وگرنه در زمان اتصال بار بدلیل بالا بودن امپدانس خروجی رگولاتور ولتاژ خازن از طریق بار تخلیه شده و صدمه ای به رگولاتور نمیزند .

دیدگاه

بله،متوجه هستم
                          ولی باید یه تست بزنم هرچند باز هم بعید میدونم مشکلی پیش بیاد
                          همانطور که گفتم اگر همچین چیزی مشکل ساز میشد خب باید در خروجی مدارات سوییچینگ هم همچین چیزی میزاشتن!
                          ................Fx7SAM................

دیدگاه

شما نقشه مدار داخلی 78XX رو دارید یا از روی اطلاعات خودتون حدس میزنید؟؟
                            سلام
                            نقشه رو همونی که تو دیتاشیت قرار داده دارم که البته قطعاتش رو معرفی نکرده که چی گذاشته
                            اگه شما دارید لطف کنید بزارید و رو ی اون اگه میشه یه توضیح به من بدید
                            با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
                              دوستان من اولین باریه که همچین چیزی میشنوم
                              خازن های بزرگ هم برای رگولاتور ها گذاشتم و مشکلی پیش نیومده
                              مطمینین همچین چیزی لازمه؟!
                              خب اگه اینطوریه بیان برای همه ی مدارات باک هم همچین دیودی بزارن!!!
                              سلام استاد گرامی

به این عکس توجه کنید

راستش برای خودم هم سواله که مثلا
                              1_چرا برای رگولاتور 7805 همچین دیودی رو نزاشته ؟
                              2_به فرض که خازن خروجی بارش رو تو رگولاتور تخلیه کنه میشه کسی برای من مسیر دقیق عبور جریان رو تا رسیدن به زمین در رگولاتور توضیح بده ؟

با تشکر از توجه شما
                              لطفا این مسئله پیگیری شه تا بالاخره به جواب برسیم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X