اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در خصوص برد تغذیه دستگاه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در خصوص برد تغذیه دستگاه

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
    عکسی که مشاهده میکنید مربوط به برد تغذیه یک گیرنده تلویزیونی هستش و مشکل این دستگاه اینه که مرتب ریست میشه حتی وقتی هیچ سیمی به جز 220 ولت شهر بهش وصل نیست.من فکر میکنم که تغذیه نمیتونه توان دستگاه رو تامین کنه و بخاطر همین دستگاه هی خاموش میشه.خروجی تغذیه به برد اصلی 4 تا سیم هست که ولتاژهشون 20،15،5 و 0ولت روی برد حک شده اما وقتی که من خروجی رو اندازه گرفتم ولتاژها 4.9،14.2 و 18.9 بود که از مقادیر حک شده کم تر بود.من دیودهای بخش گرم و سرد رو تست کردم سالم بودن.بعد یکی یکی خازن ها رو تعویض کردم و سلف بخش گرم و خود ترانس و اپتوکوپلر و ترانزیستور رو هم تعویض کردم .الان با توجه به این تعویض ها ولتاژهای خروجی 4.83،13.79 و18.17 هستش و دستگاه دوباره همون حالت ریست میشه و هیچ تغییری در کارکردش محسوس نیست.من توی این برد فقط اون سلف بشکه ای و دیود شاتکی خروجی و اون خازن آبی کنار اپتوکوپلر و دوتا خازن عدسی مدار رو تعویض نکردم.به نظر شما مشکل از چی میتونه باشه ممکنه اشکال اصلا از تغذیه نباشه؟یه نکته مهم رو هم بگم که وقتی دستگاه روشنه و تغذیه بهش وصله ولتاژهای خروجی به 4.9،15.3 و 21.2 افزایش پیدا میکنند که این دیگه واقعا من رو سردرگم کرد که یعنی چی؟مگه میشه ولتاژ یه منبع وقتی داره بار رو تغذیه میکنه بیشتر بشه؟
    دوستان خلاصه کسی کمکی میتونه لطفا به من بکنه بفهمیم مشکل از کجاست.اگه دیودهایی که عوض نشدن امکان داره مشکل داشته باشن بگین.من قطعات رو توی عکس شماره گذاری کردم و مقدار و مشخصاتشون رو مینویسم که بهتر متوجه بشین.خیلی خیلی ممنون.
    1-خازن 10 میکروفاراد 400 ولت
    2-خازن 47 میکروفاراد 50 ولت
    3-خازن 1000 میکروفاراد 10 ولت
    4-خازن 220 میکروفاراد 35 ولت
    5-خازن 100 میکروفاراد 25 ولت
    6-خازن 100 میکروفاراد 25 ولت
    7-SD6834-YL4M67D
    8-اپتوکوپلر C440
    9-TL431A
    10-دیود شاتکی
    11-سلف بشکه ای

پاسخ : کمک در خصوص برد تغذیه دستگاه

سلام
    ببینید وقتی که با اتصال به مصرف کننده ولتاژ ها اونهایی باشن که گفتین خب پس مشکل از تغذیه نیست
    دلیل این هم که با اتصال بار ولتاژ زیاد میشه اینه که این منابع مثل باتری نیستن که همه چی توشون ثابت باشه....اینها فیدبک دارن و براساس اینکه مصرف کنندشون چقدر جریان میکشه ولتاژ خروجی رو تنظیم میکنن...حالا اگر فیدبکشون خوب طراحی نشده باشه همچین چیزی پیش میاد که خب مشکلی هم نداره
    البته در منابع تغذیه سوییچینگ که این هم سوییچینگه وقتی بار نداشته باشیم ممکنه وارد مد ناپیوسته بشیم که نتیجش میشه همین افت ولتاژ
    برهرصورت اگر ولتاژ منبع زیر بار هموناییه که گفتین و عوض هم نمیشه مشکلی نداره
    ................Fx7SAM................

دیدگاه

آقای سیدعلی.م ضمن تشکر فراوان از توجه و راهنمایی شما بله فیدبک در این مدار چیزی بود که من متوجهش نبودم و شما راهنمایی کردین که فکر میکنم این عمل مقایسه و فیدبک هم توسط آی سی شماره 7 انجام میشه.
      به نظر من هم المان های مدار هر کدوم تک به تک سالم هستن فقط یه مسئله این وسط باقی میمونه که من رو هنوز به تغذیه مشکوک میکنه و اون ولتاژهای حک شده روی خود برد هستش که عرض کردم 5 و 15 و 20 هستش.من فکر میکنم این مقادیر متعلق به خروجی تغذیه در زمان بی باری هستش چون چند وقت پیش یک تغذیه مشابه دستم بود و وقتی خروجی بی باریش رو اندازه گرفتم دقیق با مقادیر حک شده مطابقت داشت(خطایی در حد دو سه صدم ولت داشت) اما این تغذیه خروجی 20 رو در حالت بی باری 18 نشون میده و درسته که در زیر بار این ولتاژ به 21 میرسه اما احتمالا چون باید اختلاف ولتاژ بیشتری رو پوشش بده ناپایدار میشه و قطع میکنه.یه موضوع دیگه هم این هست که این برد قبلا دست یه تعمیرکار بوده و تعمیرکارها معمولا در تعویض خازن ها و ... زیاد دقیق نیستند و مثلا 1000 میکرو رو با 470 میکرو تعویض میکنن و از این جور داستانها(هر خازنی که ولتاژ و ظرفیتش نزدیک باشه و دم دست باشه جا میزنن)
      خلاصه کلام این که من حدس میزنم خازن ها ممکنه مقادیر اورجینال خودشون رو الان نداشته باشن و واسه همین ولتاژ بی باری کم شده باشه.من میخوام کاری کنم که ولتاژهای بی باری همون 5 و 15 و 20 یا خیلی نزدیک به این مقادیر باشه تا بعد ببینم زیر بار بهتر میشه یا نه(به عنوان آخرین تست)
      حالا شما یا بقیه دوستان میتونید به من بگید من کدوم خازن ها و یا المان های دیگه رو با چه مقدارهایی تعویض کنم که این اتفاق حدودا در خروجی بیفته؟
      ممنون میشم از کمک و راهنماییتون.

دیدگاه

اون فیش خروجی منبع تغذیه را از مین برد جدا کن ببین بازم خروجی ریست میشه یا نه؟
        اگه مشکلی نداشت احتمالا مین برد مشکل داره.مشکل شایع باد کردن خازنهای روی مین برد هستش که نشتیشون زیاد میشه و باعث میشه جریان بیشتری از منبع تغذیه کشیده بشه و منبع توسط فیدبکش هی ریست میشه.
        جدیدترین ویرایش توسط shahpoori; ۱۲:۴۹ ۱۳۹۵/۰۶/۱۸.
        الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

آقای شاپوری کل دستگاه خاموش میشه و مشخص نمیشه که عیب از تغذیه هستش یا مین برد.در حالتی که فیش رابط قطع باشه ولتاژ خروجی تغذیه دائم ثابت باقی میمونه و مشکلی از نظر کم و زیاد شدن و ریست شدن نداره ولی خوب طبیعتا چون جریانی ازش کشیده نمیشه و باری رو تغذیه نمیکنه نمیشه بهش اعتماد کرد و از سلامتش مطمئن بود.
          عکس برد اصلیش هم در زیر نگاه کنید زیاد قطعه قابل تعویض یا تستی توش نیست.سه تا خازن بشکه ای داره که مقدارهاشون 220 میکرو و 100 میکرو 16 ولت و یک خازن 47 میکرو 35 ولت هستش.راجب برد اصلیش هر راهنمایی دارید بدید.من آی سی فلش رو هم تعویض کردم ولی تغییری حاصل نشد.یه جورایی حس میکنم اگه تغذیه سالم باشه سی پی یو مشکل دار باید باشه دیگه قاعدتا.بنابراین دوست دارم اول خروجی تغذیه 5 و 15 و 20 بشه تا از سلامت یا خرابی تغذیه مطمئن بشم.حالا در این خصوص اگه میشه راهنمایی کنید که چه قطعه هایی رو تعویض کنم که خروجی تغذیه همون بشه که گفتم.راجع به برد اصلی هم که هرچی دوستان بگن استفاده میکنیم.

دیدگاه

وظیفه فیدبک با ایسی شماره 7 و شماره 9 انجام میشه
            اگر مشکل از ظرفیت نامناسب خازن ها باشه که بعیده با تعویض خازن ها ی الکترولیتی با ظرفیت بالاتر باید درست شه که بعید میدونم
            برای تست مدار تغذیه با یک مصرف کننده دیگر تستش کنید
            درضمن شما دومیلیون هم پول بدین پای پاور کامپیوتر،بازهم ولتاژش با چیزیکه نوشته تفاوت داره.....مهم زیر باره
            اگر خروجی منبع وقتی به مین برد وصله ثابته که برد تغذیه سالمه وگرنه احتمال خرابیش هست که باید با مصرف کننده دیگه ازش مطمین شید
            ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
              وظیفه فیدبک با ایسی شماره 7 و شماره 9 انجام میشه
              اگر مشکل از ظرفیت نامناسب خازن ها باشه که بعیده با تعویض خازن ها ی الکترولیتی با ظرفیت بالاتر باید درست شه که بعید میدونم
              برای تست مدار تغذیه با یک مصرف کننده دیگر تستش کنید
              درضمن شما دومیلیون هم پول بدین پای پاور کامپیوتر،بازهم ولتاژش با چیزیکه نوشته تفاوت داره.....مهم زیر باره
              اگر خروجی منبع وقتی به مین برد وصله ثابته که برد تغذیه سالمه وگرنه احتمال خرابیش هست که باید با مصرف کننده دیگه ازش مطمین شید
              خیلی ممنون از راهنمایی
              حالا بازم اگه کسی مطلبی داشت که خروجی 5 و 15 و 20 بشه استفاده میکنم.

دیدگاه

بنظرم خازن 10 میکروفاراد 400 ولت برای بخش هات تغذیه کافی نیست . بجای ان از یک خاذن 47 و یا 33 میکروی 400 ولتی استفاده کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hasangol نمایش پست ها
                  بنظرم خازن 10 میکروفاراد 400 ولت برای بخش هات تغذیه کافی نیست . بجای ان از یک خاذن 47 و یا 33 میکروی 400 ولتی استفاده کنید.
                  ممنون باشه امتحانش میکنم

دیدگاه

ببین عزیزم مشگل هم از تغذیه هست و هم از مدار تلوزیون تغذیه باید در حالت بدون بار ولتاژش بیشتر از مقدار نوشته شده روی برد باشه و زیر بار باید دقیقا مقدار نوشته شده باشه و همچنین مدار تلوزیون مشگل داره چون تغذیه استارت میزنه ولی به دلیل اشکال در مدار اصلی و جریان کشی زیاد دوباره ریست میشه خازن های تغذیه را همه را عوض کن در خروجی مدار دیودها را چک کن

دیدگاه

سلام ببخشیدهمین بردتغذیه کامل خاموشه من اهمترندارم وقتی بازش کردم خازن ۴۵۰/۱۰پایه مثبتش بحالت اینکه انگارجرقه زده باشه ازته قطع شده بودبامشابه تعویض ولی روشن نشدبنظرتون کدام قطعه بایدتعویض شود

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط logicman نمایش پست ها
                      با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
                      عکسی که مشاهده میکنید مربوط به برد تغذیه یک گیرنده تلویزیونی هستش و مشکل این دستگاه اینه که مرتب ریست میشه حتی وقتی هیچ سیمی به جز 220 ولت شهر بهش وصل نیست.من فکر میکنم که تغذیه نمیتونه توان دستگاه رو تامین کنه و بخاطر همین دستگاه هی خاموش میشه.خروجی تغذیه به برد اصلی 4 تا سیم هست که ولتاژهشون 20،15،5 و 0ولت روی برد حک شده اما وقتی که من خروجی رو اندازه گرفتم ولتاژها 4.9،14.2 و 18.9 بود که از مقادیر حک شده کم تر بود.من دیودهای بخش گرم و سرد رو تست کردم سالم بودن.بعد یکی یکی خازن ها رو تعویض کردم و سلف بخش گرم و خود ترانس و اپتوکوپلر و ترانزیستور رو هم تعویض کردم .الان با توجه به این تعویض ها ولتاژهای خروجی 4.83،13.79 و18.17 هستش و دستگاه دوباره همون حالت ریست میشه و هیچ تغییری در کارکردش محسوس نیست.من توی این برد فقط اون سلف بشکه ای و دیود شاتکی خروجی و اون خازن آبی کنار اپتوکوپلر و دوتا خازن عدسی مدار رو تعویض نکردم.به نظر شما مشکل از چی میتونه باشه ممکنه اشکال اصلا از تغذیه نباشه؟یه نکته مهم رو هم بگم که وقتی دستگاه روشنه و تغذیه بهش وصله ولتاژهای خروجی به 4.9،15.3 و 21.2 افزایش پیدا میکنند که این دیگه واقعا من رو سردرگم کرد که یعنی چی؟مگه میشه ولتاژ یه منبع وقتی داره بار رو تغذیه میکنه بیشتر بشه؟
                      دوستان خلاصه کسی کمکی میتونه لطفا به من بکنه بفهمیم مشکل از کجاست.اگه دیودهایی که عوض نشدن امکان داره مشکل داشته باشن بگین.من قطعات رو توی عکس شماره گذاری کردم و مقدار و مشخصاتشون رو مینویسم که بهتر متوجه بشین.خیلی خیلی ممنون.
                      1-خازن 10 میکروفاراد 400 ولت
                      2-خازن 47 میکروفاراد 50 ولت
                      3-خازن 1000 میکروفاراد 10 ولت
                      4-خازن 220 میکروفاراد 35 ولت
                      5-خازن 100 میکروفاراد 25 ولت
                      6-خازن 100 میکروفاراد 25 ولت
                      7-SD6834-YL4M67D
                      8-اپتوکوپلر C440
                      9-TL431A
                      10-دیود شاتکی
                      11-سلف بشکه ای
                      نوشته اصلی توسط hasangol نمایش پست ها
                      خازن شماره ۱دربرداصلی۱۰/۴۵۰می باشد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X