اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استپر موتور معیوب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استپر موتور معیوب

با سلام
    دوستان دو عدد موتور مدل زیر رو از ربوکیو خریده ام

و با درایور A4988 راه اندازی کردمش و مستقیما به پورت LPT زدمش.
    حالا یه مشکلی پیش اومده
    وقتی که موتور رو راست گرد میکنم بسیار عالی و روان میچرخه اما وقتی چپ گرد میکنم؛ گاهی استپ ها رو جا میندازه و یا توی چپ گرد درجا میزنه.
    دو موتور رو با دو درایورA4988 امتحان کردم و هر دوی آنها همین مشکل رو داشتند، حالا سوال من اینه که مشکل از درایور هست یا موتور و اگر از موتور هست آیا راهی برای اصلاح موتور هست؟
    رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

پاسخ : استپر موتور معیوب

درایور A4988 مشکل ساختاری با چپ گرد نداره . من 4 تا از این درایور گرفتم (ECA ) در این موردی که گفتید هیچ مشکلی نداشت .

دیدگاه

من پیشنهادم اینه که اطلاعات کامل رو بذارید.

دیدگاه

سلام
        اینکه فقط توی چپ*گرد این مشکل هست یکمی عجیبه؛ به نظر میاد ایراد از کد برنامه باشه
        اگه اطلاعات بیشتری بدین و مثلا بفرمایید که خودتون چه حدسایی زدین برای کشف مشکل و چه اقداماتی کردین، دوستان خیلی بهتر میتونن راهنماییتون کنن.
        به هر حال چک کردن موارد زیر رو پیشنهاد میدم
        اول شک کنید به کد میکرو؛ برای مثال زمانی که میخوایین از راست گرد به چپ گرد شیفت کنید، اول جهت رو تغییر بدین بعد چند میکرو ثانیه صبر کنید تا درایور هم جهت رو تغییر بده؛ بعدش شروع کنید پالس*های حرکتی رو بدین. ممکنه دیلی نذاشته باشین و مشکل از اینجا باشه
        دومین چیز اینکه اتصالات و سیم کشی ها رو چک کنید، شاید قطعی کوچیکی توی مدار باشه
        سوم چک کنید ببینید که ولتاژای مورد نیاز به آیسی ها رسیده
        چهارم چک کنید که منبع تغذیه قادر هست که جریان مورد نیاز درایور و موتور رو تامین کنه یانه، ممکنه منبع ولتاژش کم بشه موقع جریان کشی
        خیلی بعیده که درایور مشکل داشته باشه، البته غیر ممکن نیست، ولی احتمالش کمه.
        موفق باشین

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

البته چون فرمودین از پورت LPT استفاده میکنین، پس دستوراتی که توی کاپمیوتر میدین رو چک کنید

دیدگاه

از همه دوستان به خاطر پاسخ ها و راهنمایی هاشون ممنونم
          اول به برنامه میکرو شک کردم اما بعد دستورات رو با استفاده از KCAM4 دادم یعنی با برنامه CNC از طریق Lpt به a4988 دادم دستور چپ گرد راست گرد رو دادم اما مشکل باقی بود ، بعد درایور استپر A4988 رو عوض کردم و یکی دیگه گذاشتم(سیم کشی رو عوض نکردم) اما بازم همچنان موتور اصلی توی چپ گرد مشکل دار بود و مثلا از ده تا استپ فقط 7 تا رو میزد 3 تا بقیه رو یا اشتباه میزد یا در جا میرفت اما راست گرد رو خوب میزد و بدون مشکل.

بعدش تصمیم گرفتم بیام جهت سیم کشی چپ و راست رو عوض کنم، یعنی وقتی دستور راست گرد میره بره چپ و برعکس که بازهم مشکل توی چپ گرد به قوت خودش باقی بود، من دو تا درایور رو هم از ربوکیو گرفتم و احتمال اینکه هر دو درایور همزمان خراب باشه هست (کم هست 40%). موتور هایی که خریدم استوک هستن و حتی سوراخ پیچ گذاری اونها (فلنجشون) مطابق دیتاشیت نیست و با دریل بزرگ شده، احتمال میدم که موتورها خراب باشه،(60%) چه راهی وجود داره که بشه یه آزمایشی طراحی کرد تا مشکل رو پیدا کرد؟
          آیا امکان داره مشکل از سیم کشی های بین درایور و موتور باشه و سیم کشی ها به نوعی باشه که فقط راست گرد رو خوب میزنه؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط روح الامین نمایش پست ها
          من پیشنهادم اینه که اطلاعات کامل رو بذارید.
          کدام قسمت از سوال برای شما ابهام داره بیشتر توضیح بدم یا در صورت نیاز عکس بزارم؟
          جدیدترین ویرایش توسط pencil; ۲۳:۳۴ ۱۳۹۵/۰۶/۱۸.

دیدگاه

مشکل شما احتمالا در تشخیص سیم پیچ های موتوره سیم پیچ ها رو یا با اهم متر یا با باز کردن موتور مشخص کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil نمایش پست ها
              ...کدام قسمت از سوال برای شما ابهام داره بیشتر توضیح بدم یا در صورت نیاز عکس بزارم؟
              سیم بندی و اتصالات بین ماژول و موتور به نظرم کافی باشه. اگه شماتیک نحوه نصب رو هم ببینیم شاید بد نباشه به همراه یه توضیح کامل که به نظر خودتون مدار چطور باید کار کنه. هر چه بیشتر و بهتر توضیح بدی بهتره. چه بعضی دوستان ممکنه یا وقت کم داشته باشند(مثل من) یا یه مقدار کم حوصله باشن واسه بررسی. پس هر چه ساده ترش کنی مشتری تاپیک هم بیشتر میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020 نمایش پست ها
                مشکل شما احتمالا در تشخیص سیم پیچ های موتوره سیم پیچ ها رو یا با اهم متر یا با باز کردن موتور مشخص کنید
                بله شما درست میفرمایید یکی از مشکلات دقیقا مشکل همین بود که با بررسی مشکل این موضوع رفع شد ( با آزمون و خطا سیم ها رو جا به جا کردم تا به نتیجه دلخواه رسیدم) داخل موتور رو هم باز کردم کمی با باد بسیار پر فشار گرفتم( کثیف بود) و بسیار خوب شد، اما باز یه مشکل وجود داشت و تقریبا توی هر 400 تا استپ ده بیستا خطا میزد که طول سیم های Step Dir رو از دو متر به 10 سانت کاهش دادم و مشکل خیلی کم شد اما یه مشکل ریزی هست که بازم توی هر 400 استپ یکی دو تا خطا رو داره، این طبیعی هست؟

نوشته اصلی توسط روح الامین نمایش پست ها

سیم بندی و اتصالات بین ماژول و موتور به نظرم کافی باشه. اگه شماتیک نحوه نصب رو هم ببینیم شاید بد نباشه به همراه یه توضیح کامل که به نظر خودتون مدار چطور باید کار کنه. هر چه بیشتر و بهتر توضیح بدی بهتره. چه بعضی دوستان ممکنه یا وقت کم داشته باشند(مثل من) یا یه مقدار کم حوصله باشن واسه بررسی. پس هر چه ساده ترش کنی مشتری تاپیک هم بیشتر میشه.

از اینکه دوستان منو راهنمایی میکنن ممنونم آقای روح الامین شما هم دیگه کوتاه بیا ما رو خجالت نده؛ دیگه باید کم کم آدرس منزل رو بدم بیایی از نزدیک ببینی یه شامم مهمون ما باشی
                حالا دور از شوخی حقیقتش شماتیک خاصی که نداره، موتور شش سیمه هست و من چهار سیم اون رو ( دو سیم از هر فاز رو) به درایور وصل کردم و با استفاده از اهمتر سیم ها رو پیدا کردم، اینترنت رو خیلی گشتم اما نتونستم یه منبع درست و درمونی درمورد استپ موتورها پیدا کنم که مثلا بفهمم فرق پوزیشن سریال با پوزیشن half چیه، اگر کسی منبع اینترنتی یا کتابی فارسی یا لاتین یا چیزی درمورد استپ موتور ها داره معرفی کنه من یه مقداری مطالعه کنم ممنون میشم.خیلی برام مهمه که بتونم اطلاعاتم رو در این زمینه زیاد کنم

از همه دوستان ممنونم

دیدگاه

این موتور 0.9 درجه است درسته؟ نصف موتور های دو فاز معمولی یعنی 1.8 درجه است که هم مگنت دنده های ریزتری داره و هم قدرت دنده ها احتمالا کمتره!
                  موتور استوک هم هست یعنی اگر تو لود کامل استفاده شده باشه مشکلشون اینه که قدرت مگنت معمولا کمتر از موتور نو هست! و ممکنه چند تا استپ رو رد کنه فارغ از اینکه بله کلا موتور استپر اوپن لوپ هستند و ممکنه خطا داشته باشند! شاید زیر بار تعداد خطاها کمتر یا بیشتر بشه خواستی زیر بار امتحان کنید ببینید چطوره

---
                  در ضمن طول سیم دو متر خیلی زیاده و مستعد نویز یا طول سیم ها رو همونطوری که گفتید کم کنید و شیلد استفاده کنید یا بهتر اینه که هر دو سیم جفت رو دور هم بپیچید و ازاد نذارید به عنوان مثال از سیم کابل یو اس بی استفاده کنید که شیلد هم دارن معمولا
                  جدیدترین ویرایش توسط voyager2020; ۱۹:۱۸ ۱۳۹۵/۰۶/۱۹.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil نمایش پست ها
                    ...
                    از اینکه دوستان منو راهنمایی میکنن ممنونم آقای روح الامین شما هم دیگه کوتاه بیا ما رو خجالت نده؛ دیگه باید کم کم آدرس منزل رو بدم بیایی از نزدیک ببینی یه شامم مهمون ما باشی
                    حالا دور از شوخی حقیقتش شماتیک خاصی که نداره، موتور شش سیمه هست و من چهار سیم اون رو ( دو سیم از هر فاز رو) به درایور وصل کردم و با استفاده از اهمتر سیم ها رو پیدا کردم، اینترنت رو خیلی گشتم اما نتونستم یه منبع درست و درمونی درمورد استپ موتورها پیدا کنم که مثلا بفهمم فرق پوزیشن سریال با پوزیشن half چیه، اگر کسی منبع اینترنتی یا کتابی فارسی یا لاتین یا چیزی درمورد استپ موتور ها داره معرفی کنه من یه مقداری مطالعه کنم ممنون میشم.خیلی برام مهمه که بتونم اطلاعاتم رو در این زمینه زیاد کنم
                    نفرمایید.
                    نه اخه بعضی وقتا پیش میاد آدم یه اشتباهاتی میکنه و هرچی دنبالش میگرده متوجهش نمیشه. بارها برام اتفاق افتاده.
                    من خودت که می دونی تا حالا کارم به استپ موتور نیفتاده. فقط یه بار اطلاعات در موردش پیدا کردم و خوندم و اونم یادم رفت. من کارم به این چیزا نمی خوره ولی بعدا باید شروع کنم باهاشون. بذار ببینم می تونم منابعی که داشتم رو برات پیدا کنم.
                    البته موتور شما 6ولت هستش در حالی که اگه درست یادم بیاد بهتون گفتم این درایور A4988 حداقل 8ولت می خواد. ولی فکر میکنم درست کارش انداختی.

A SIMPLE explanation of the Types of Single Phase Induction Motors. Learn about Split Phase, Capacitor-start Capacitor-run, Permanent Split Capacitor & Shaded Pole Induction Motors. We also discuss how ...

هذا الموقع الالكتروني للبيع! horrorseek.com هل هو أول وأفضل مصادر جميع المعلومات التي تبحث عنها. من ضوء الموضوعات العامة إلى مزيد من الموضوعات التي كنت لتتوقعها هنا، horrorseek.com تمتلكها جميعًا. نأمل أن تجد ما تبحث عنه!

این مخصوص مشکلت:

Is it possible to reverse a stepper motor's direction of rotation by changing the polarities of its wires? I'm asking because I have two stepper motors connected to one single driver and mounted o...

دیدگاه

روح الامین عزیز ممنون یه شش هفت ساعت باید بشینم اینا رو که فرستادی با دقت بررسی کنم و بخونم، فقط فکر کنم دوتا لینک مربوط به پارس اتوماسیون تکراری بود که یکی فارسی و یکی دیگه لاتین بود.

این موتور 0.9 درجه است درسته؟ نصف موتور های دو فاز معمولی یعنی 1.8 درجه است که هم مگنت دنده های ریزتری داره و هم قدرت دنده ها احتمالا کمتره!
                      موتور استوک هم هست یعنی اگر تو لود کامل استفاده شده باشه مشکلشون اینه که قدرت مگنت معمولا کمتر از موتور نو هست! و ممکنه چند تا استپ رو رد کنه فارغ از اینکه بله کلا موتور استپر اوپن لوپ هستند و ممکنه خطا داشته باشند! شاید زیر بار تعداد خطاها کمتر یا بیشتر بشه خواستی زیر بار امتحان کنید ببینید چطوره

---
                      در ضمن طول سیم دو متر خیلی زیاده و مستعد نویز یا طول سیم ها رو همونطوری که گفتید کم کنید و شیلد استفاده کنید یا بهتر اینه که هر دو سیم جفت رو دور هم بپیچید و ازاد نذارید به عنوان مثال از سیم کابل یو اس بی استفاده کنید که شیلد هم دارن معمولا
                      جناب voyager2020 از راهنمایی مفیدتون ممنونم
                      بله موتور 0.9 درجه هست و دنده ها بسیار ریز و ضعیف حقیقتا کار من هم کنترل لنز برای تنظیم نور هست و نیاز به گشتاور زیادی ندارم،
                      رفتم موتور رو زیر لود آزمایش کردم، بعله قشنگ خطا بصورت محسوس افزایش پیدا میکنه اما مشکل رو یه مقداری بصورت نرم افزاری حل کردم ، و راه حلم رو میگم تا شاید بعدا بدرد کسی بخوره اومدم برنامه FPGA رو به نحوی تنظیم کردم که پهنای پالس استپ بره بالا تر و فرکانس بیاد پایین تر در نتیجه سرعتش کمتر شه اینجوری یه مقداری دقتش بیشتر میشه باز وخطا 80 درصد کاهش پیدا میکنه.

الان فقط دو نقطه ابهام برام باقی مونده
                      1-اینکه ولتاژ پشت استپ رو زده 6 ولت و من به خاطر مشخصات A4988 که حداقل ولتاژ اون 8 هست اومدم به موتور ولتاژ 9 رو دادم، میدونم که استپر ها با ولتاژ بالاتر هم کار میکنن و باعث افزایش گشتاورشون میشه اما این افزایش 150 درصدی ولتاژ باعث اتلاف گرمایی میشه ، میخواستم بدونم تاثیرش روی عمر موتور محسوس هست(مثلا عمر 5 ساله میشه یه ماهه؟) و دیگه اینکه این افزایش ولتاژ ممکنه باعث به وجود اومدن خطاها شده باشه؟

2- موتور شش سیمه هست و درایور 4 سیمه؛ آیا ممکنه سیم کشی بین موتور و درایور حالتی رو پیش بیاره که استپ ها بشه 1.8 ؟؟؟

دیدگاه

خواهش میکنم استپر ها با ولتاژ بالاتر کار نمیکنند بلکه این درایور های میکرو استپ هستن که به صورت چاپینگ عمل میکنند و منبع جریان هستند برای همین ولتاژ بالاتری میشه به موتور اعمال کرد کاری به نوشته روی موتور نداشته باشید ولتاژ ماژول رو بالاتر ببرید ببینید بازم خطا دارید یا خطا کمتر شده؟ افزایش ولتاژ باعث کاهش جریان مصرفی میشه و اتفاقا موتور کمتر گرم میشه گشتاور استپر ها رو به صورت هولدینگ تورک معرفی میکنند یعنی بیشترین گشتاور رو در کمترین سرعت حرکت دارند و هر قدر سرعت حرکت بیشتر بشه گشتاور کمتری رو میتونن تامین کنن-زمان کاهش عمر مفید رو نمیدونم چطوری میشه حساب کرد ولی معلومه که موتور وقتی گرم میشه مگنت خاصیتش رو زودتر از دست میده و ضعیف تر میشه
                        اگر براتون دقت خیلی مهمه میتونید کلوز لوپش کنید با فیدبک از موقعیت شفت که دردسر خودش رو داره
                        هر وقت خواستید استپر دو فاز بگیرید سعی کنید 8 سیمه باشه چون هر طور که بخواهید میتونید راه اندازی کنید- موتور های با فاز بالاتر مثلا 5 فاز حرکت روانتر و گشتاور بیشتری دارند ولی طراحی و سیگنال دهی درایورشون هم پیچیده تره به نسبت
                        موتور 0.9 درجه هست و فکر نمیکنم بشه ذاتا تبدیل به 1.8 درجه کرد علیرغم اینکه نیازی هم به این کار نیست چون این درجه بر اساس تعداد دندانه های روتور و استاتور هست نه نوع سیمپیچی!
                        جدیدترین ویرایش توسط voyager2020; ۰۸:۵۸ ۱۳۹۵/۰۶/۲۰.

دیدگاه

خواهش میکنم استپر ها با ولتاژ بالاتر کار نمیکنند بلکه این درایور های میکرو استپ هستن که به صورت چاپینگ عمل میکنند و منبع جریان هستند برای همین ولتاژ بالاتری میشه به موتور اعمال کرد کاری به نوشته روی موتور نداشته باشید ولتاژ ماژول رو بالاتر ببرید ببینید بازم خطا دارید یا خطا کمتر شده؟ افزایش ولتاژ باعث کاهش جریان مصرفی میشه و اتفاقا موتور کمتر گرم میشه
                          حرف شما درسته، من میدونم که درایور های صنعتی دارای فیدبک جریان داخلی هستند اما وقتی دیتاشیت این درایور ارزون قیمت رو چک میکنم چیزی شبیه به فیدبک جریان به چشمم نخورد حتی توی ساختار داخلی آی سی هم من همچین چیزی ندیدم

اگر براتون دقت خیلی مهمه میتونید کلوز لوپش کنید با فیدبک از موقعیت شفت که دردسر خودش رو داره
                          دردسره خاصی نداره فکر خوبی هست اتفاقا، اما بیشتر برای سروو میدونم از این شکل استفاده میکنند و برای استپر 0.9 با میکرو استپ 16 فکر نکنم انکودری با این دقت پیدا بشه

هر وقت خواستید استپر دو فاز بگیرید سعی کنید 8 سیمه باشه چون هر طور که بخواهید میتونید راه اندازی کنید- موتور های با فاز بالاتر مثلا 5 فاز حرکت روانتر و گشتاور بیشتری دارند ولی طراحی و سیگنال دهی درایورشون هم پیچیده تره به نسبت
                          البته 8 سیمه با 6 سیمه تنها فرقشون توی پوزیشن پارالل هست، که پارالل هم خیلی کم استفاده هست (طبق شنیده ها) چون با وجود گشتاور و سرعت خوب ضریب جریان کشی زیادی داره و این خیلی مشکل ساز میشه.

دیدگاه

حالا شما ولتاژ رو ببرید بالاتر بعد تست کنید ببینید بازم خطا دارید یا نه
                            مگه میشه فید بک نداشته باشه این ای سی چون طبقه قدرت خروجی هم داخلشه فیدبک رو از همین طبقه قدرت میگیره و به ورودی ارور امپ میده! بدون فیدبک که میره به اشباع یا صفر
                            دقت شما با 16 میکرو استپ میشه نهایت 0.05 درجه که انکودری هست با 0.02 درجه یعنی دوبرابر دقت شما حداقل دردسرش هم سرهم کردنش با موتوریه که شفتش دو طرفه نیست!
                            بله درسته موتور هشت سیمه با 6 سیمه فرق چندانی نداره و حتی میتونید با باز کردن موتور به 8 سیمه تغییرش بدید! ولی به هر حال همه موتور های استپر توان بالا 8 سیمه هستند
                            امیدوارم مشکلتون حل شده باشه
                            --
                            در شماتیک ای سی میتونید فیدبک های هر دو تا سیمپیچ رو که به ورودی اینورت ارور امپ ها رفتن ببینید
                            جدیدترین ویرایش توسط voyager2020; ۱۰:۳۵ ۱۳۹۵/۰۶/۲۰.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X