ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14
    2012/12/23
    تهران
    738
    412

استپر موتور معیوب

با سلام
    دوستان دو عدد موتور مدل زیر رو از ربوکیو خریده ام

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

و با درایور A4988 راه اندازی کردمش و مستقیما به پورت LPT زدمش.
    حالا یه مشکلی پیش اومده
    وقتی که موتور رو راست گرد میکنم بسیار عالی و روان میچرخه اما وقتی چپ گرد میکنم؛ گاهی استپ ها رو جا میندازه و یا توی چپ گرد درجا میزنه.
    دو موتور رو با دو درایورA4988 امتحان کردم و هر دوی آنها همین مشکل رو داشتند، حالا سوال من اینه که مشکل از درایور هست یا موتور و اگر از موتور هست آیا راهی برای اصلاح موتور هست؟
    2008/08/13
    اهواز
    674
    163

پاسخ : استپر موتور معیوب

درایور A4988 مشکل ساختاری با چپ گرد نداره . من 4 تا از این درایور گرفتم (ECA ) در این موردی که گفتید هیچ مشکلی نداشت .
    2012/12/30
    بوشهر
    3,208
    1,114

من پیشنهادم اینه که اطلاعات کامل رو بذارید.
    2011/11/30
    75
    46

سلام
    اینکه فقط توی چپ*گرد این مشکل هست یکمی عجیبه؛ به نظر میاد ایراد از کد برنامه باشه
    اگه اطلاعات بیشتری بدین و مثلا بفرمایید که خودتون چه حدسایی زدین برای کشف مشکل و چه اقداماتی کردین، دوستان خیلی بهتر میتونن راهنماییتون کنن.
    به هر حال چک کردن موارد زیر رو پیشنهاد میدم
    اول شک کنید به کد میکرو؛ برای مثال زمانی که میخوایین از راست گرد به چپ گرد شیفت کنید، اول جهت رو تغییر بدین بعد چند میکرو ثانیه صبر کنید تا درایور هم جهت رو تغییر بده؛ بعدش شروع کنید پالس*های حرکتی رو بدین. ممکنه دیلی نذاشته باشین و مشکل از اینجا باشه
    دومین چیز اینکه اتصالات و سیم کشی ها رو چک کنید، شاید قطعی کوچیکی توی مدار باشه
    سوم چک کنید ببینید که ولتاژای مورد نیاز به آیسی ها رسیده
    چهارم چک کنید که منبع تغذیه قادر هست که جریان مورد نیاز درایور و موتور رو تامین کنه یانه، ممکنه منبع ولتاژش کم بشه موقع جریان کشی
    خیلی بعیده که درایور مشکل داشته باشه، البته غیر ممکن نیست، ولی احتمالش کمه.
    موفق باشین

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

البته چون فرمودین از پورت LPT استفاده میکنین، پس دستوراتی که توی کاپمیوتر میدین رو چک کنید
    2012/12/23
    تهران
    738
    412

از همه دوستان به خاطر پاسخ ها و راهنمایی هاشون ممنونم
    اول به برنامه میکرو شک کردم اما بعد دستورات رو با استفاده از KCAM4 دادم یعنی با برنامه CNC از طریق Lpt به a4988 دادم دستور چپ گرد راست گرد رو دادم اما مشکل باقی بود ، بعد درایور استپر A4988 رو عوض کردم و یکی دیگه گذاشتم(سیم کشی رو عوض نکردم) اما بازم همچنان موتور اصلی توی چپ گرد مشکل دار بود و مثلا از ده تا استپ فقط 7 تا رو میزد 3 تا بقیه رو یا اشتباه میزد یا در جا میرفت اما راست گرد رو خوب میزد و بدون مشکل.

بعدش تصمیم گرفتم بیام جهت سیم کشی چپ و راست رو عوض کنم، یعنی وقتی دستور راست گرد میره بره چپ و برعکس که بازهم مشکل توی چپ گرد به قوت خودش باقی بود، من دو تا درایور رو هم از ربوکیو گرفتم و احتمال اینکه هر دو درایور همزمان خراب باشه هست (کم هست 40%). موتور هایی که خریدم استوک هستن و حتی سوراخ پیچ گذاری اونها (فلنجشون) مطابق دیتاشیت نیست و با دریل بزرگ شده، احتمال میدم که موتورها خراب باشه،(60%) چه راهی وجود داره که بشه یه آزمایشی طراحی کرد تا مشکل رو پیدا کرد؟
    آیا امکان داره مشکل از سیم کشی های بین درایور و موتور باشه و سیم کشی ها به نوعی باشه که فقط راست گرد رو خوب میزنه؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نقل قول نوشته اصلی توسط روح الامین

من پیشنهادم اینه که اطلاعات کامل رو بذارید.
    کدام قسمت از سوال برای شما ابهام داره بیشتر توضیح بدم یا در صورت نیاز عکس بزارم؟
    ویرایش توسط pencil : 2016/09/08 در ساعت 22:34
    2009/12/26
    1,730
    264

مشکل شما احتمالا در تشخیص سیم پیچ های موتوره سیم پیچ ها رو یا با اهم متر یا با باز کردن موتور مشخص کنید
    2012/12/30
    بوشهر
    3,208
    1,114

نقل قول نوشته اصلی توسط pencil

...کدام قسمت از سوال برای شما ابهام داره بیشتر توضیح بدم یا در صورت نیاز عکس بزارم؟
    سیم بندی و اتصالات بین ماژول و موتور به نظرم کافی باشه. اگه شماتیک نحوه نصب رو هم ببینیم شاید بد نباشه به همراه یه توضیح کامل که به نظر خودتون مدار چطور باید کار کنه. هر چه بیشتر و بهتر توضیح بدی بهتره. چه بعضی دوستان ممکنه یا وقت کم داشته باشند(مثل من) یا یه مقدار کم حوصله باشن واسه بررسی. پس هر چه ساده ترش کنی مشتری تاپیک هم بیشتر میشه.

2012/12/23
    تهران
    738
    412

نقل قول نوشته اصلی توسط voyager2020

مشکل شما احتمالا در تشخیص سیم پیچ های موتوره سیم پیچ ها رو یا با اهم متر یا با باز کردن موتور مشخص کنید
    بله شما درست میفرمایید یکی از مشکلات دقیقا مشکل همین بود که با بررسی مشکل این موضوع رفع شد ( با آزمون و خطا سیم ها رو جا به جا کردم تا به نتیجه دلخواه رسیدم) داخل موتور رو هم باز کردم کمی با باد بسیار پر فشار گرفتم( کثیف بود) و بسیار خوب شد، اما باز یه مشکل وجود داشت و تقریبا توی هر 400 تا استپ ده بیستا خطا میزد که طول سیم های Step Dir رو از دو متر به 10 سانت کاهش دادم و مشکل خیلی کم شد اما یه مشکل ریزی هست که بازم توی هر 400 استپ یکی دو تا خطا رو داره، این طبیعی هست؟

نقل قول نوشته اصلی توسط روح الامین

سیم بندی و اتصالات بین ماژول و موتور به نظرم کافی باشه. اگه شماتیک نحوه نصب رو هم ببینیم شاید بد نباشه به همراه یه توضیح کامل که به نظر خودتون مدار چطور باید کار کنه. هر چه بیشتر و بهتر توضیح بدی بهتره. چه بعضی دوستان ممکنه یا وقت کم داشته باشند(مثل من) یا یه مقدار کم حوصله باشن واسه بررسی. پس هر چه ساده ترش کنی مشتری تاپیک هم بیشتر میشه.

از اینکه دوستان منو راهنمایی میکنن ممنونم آقای روح الامین شما هم دیگه کوتاه بیا ما رو خجالت نده؛ دیگه باید کم کم آدرس منزل رو بدم بیایی از نزدیک ببینی یه شامم مهمون ما باشی
    حالا دور از شوخی حقیقتش شماتیک خاصی که نداره، موتور شش سیمه هست و من چهار سیم اون رو ( دو سیم از هر فاز رو) به درایور وصل کردم و با استفاده از اهمتر سیم ها رو پیدا کردم، اینترنت رو خیلی گشتم اما نتونستم یه منبع درست و درمونی درمورد استپ موتورها پیدا کنم که مثلا بفهمم فرق پوزیشن سریال با پوزیشن half چیه، اگر کسی منبع اینترنتی یا کتابی فارسی یا لاتین یا چیزی درمورد استپ موتور ها داره معرفی کنه من یه مقداری مطالعه کنم ممنون میشم.خیلی برام مهمه که بتونم اطلاعاتم رو در این زمینه زیاد کنم

از همه دوستان ممنونم
    2009/12/26
    1,730
    264

این موتور 0.9 درجه است درسته؟ نصف موتور های دو فاز معمولی یعنی 1.8 درجه است که هم مگنت دنده های ریزتری داره و هم قدرت دنده ها احتمالا کمتره!
    موتور استوک هم هست یعنی اگر تو لود کامل استفاده شده باشه مشکلشون اینه که قدرت مگنت معمولا کمتر از موتور نو هست! و ممکنه چند تا استپ رو رد کنه فارغ از اینکه بله کلا موتور استپر اوپن لوپ هستند و ممکنه خطا داشته باشند! شاید زیر بار تعداد خطاها کمتر یا بیشتر بشه خواستی زیر بار امتحان کنید ببینید چطوره

---
    در ضمن طول سیم دو متر خیلی زیاده و مستعد نویز یا طول سیم ها رو همونطوری که گفتید کم کنید و شیلد استفاده کنید یا بهتر اینه که هر دو سیم جفت رو دور هم بپیچید و ازاد نذارید به عنوان مثال از سیم کابل یو اس بی استفاده کنید که شیلد هم دارن معمولا
    ویرایش توسط voyager2020 : 2016/09/09 در ساعت 18:18
    2012/12/30
    بوشهر
    3,208
    1,114

نقل قول نوشته اصلی توسط pencil

...
    از اینکه دوستان منو راهنمایی میکنن ممنونم آقای روح الامین شما هم دیگه کوتاه بیا ما رو خجالت نده؛ دیگه باید کم کم آدرس منزل رو بدم بیایی از نزدیک ببینی یه شامم مهمون ما باشی
    حالا دور از شوخی حقیقتش شماتیک خاصی که نداره، موتور شش سیمه هست و من چهار سیم اون رو ( دو سیم از هر فاز رو) به درایور وصل کردم و با استفاده از اهمتر سیم ها رو پیدا کردم، اینترنت رو خیلی گشتم اما نتونستم یه منبع درست و درمونی درمورد استپ موتورها پیدا کنم که مثلا بفهمم فرق پوزیشن سریال با پوزیشن half چیه، اگر کسی منبع اینترنتی یا کتابی فارسی یا لاتین یا چیزی درمورد استپ موتور ها داره معرفی کنه من یه مقداری مطالعه کنم ممنون میشم.خیلی برام مهمه که بتونم اطلاعاتم رو در این زمینه زیاد کنم
    نفرمایید.
    نه اخه بعضی وقتا پیش میاد آدم یه اشتباهاتی میکنه و هرچی دنبالش میگرده متوجهش نمیشه. بارها برام اتفاق افتاده.
    من خودت که می دونی تا حالا کارم به استپ موتور نیفتاده. فقط یه بار اطلاعات در موردش پیدا کردم و خوندم و اونم یادم رفت. من کارم به این چیزا نمی خوره ولی بعدا باید شروع کنم باهاشون. بذار ببینم می تونم منابعی که داشتم رو برات پیدا کنم.
    البته موتور شما 6ولت هستش در حالی که اگه درست یادم بیاد بهتون گفتم این درایور A4988 حداقل 8ولت می خواد. ولی فکر میکنم درست کارش انداختی.