اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[پروه]مدار فیلتر بالا گذر با اپ امپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[پروه]مدار فیلتر بالا گذر با اپ امپ

به نام خدا
    سلام به برو بچه های صوتی یه مدار واستون اماده کردم یه فیلتر بالاگذر هستش که هم ساده هست هم خیلی خیلی کاربردی با اپ امپ TL081طراحیش کردم
    اینم مدارش:

خیلی باکیفیته ولتاژ ورودیش 12ولته خروجیش رو باید به امپلی فایر وصل کنید
    این مدار رو می تونید خیلی جاها استفاده کنید
    فقط یه دیوده که بنده فراموش کردم قرارش بدم که جناب rezamajdi یاد اوری کردند
    دیود رو1N4007 بزارید اند دیود به خروجی رگولاتور و کاتد دیود به ورودی رگولاتور این دیود رگولاتور رو محافظت می کنه ازلحظه ای که برق ورودی رگولاتور قطع بشه ولتاژ خازن در رگولاتور تخلیه میشه واین دیود رگولاتور رو حفظ می کنه
    سوالی داشتید در خدمتم

موفق باشید
    جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۱۶:۲۲ ۱۳۹۵/۰۶/۲۱.
    Proudly @real_ahmadi
    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

پاسخ : [پروه]مدار فیلتر بالا گذر با اپ امپ

سلام به شما

سوالم اینه
    آیا لازم هست که خازن 1000 میکرو فاراد بزاریم ؟
    خازن خروجی رگولاتور برای حذف رپیل بکار میره
    با توجه به جریانی که از رگولاتور میکشیم ظرفیت خازن خروجی تعیین میشه م
    مدار شما چقدر جریان مصرف میکنه که خازن 1000 میکروفاراد گذاشتی ؟؟
    آیا وقتی خازن خروجی 1000 میکروفاراد هست احتیاج به قرار دادن دیود پروتکشن نیست ؟ ( هنگام قطع ولتاژ ورودی خازن بارش رو در رگولاتور تخلیه میکنه )
    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
      سلام به شما

سوالم اینه
      آیا لازم هست که خازن 1000 میکرو فاراد بزاریم ؟
      خازن خروجی رگولاتور برای حذف رپیل بکار میره
      با توجه به جریانی که از رگولاتور میکشیم ظرفیت خازن خروجی تعیین میشه م
      مدار شما چقدر جریان مصرف میکنه که خازن 1000 میکروفاراد گذاشتی ؟؟
      آیا وقتی خازن خروجی 1000 میکروفاراد هست احتیاج به قرار دادن دیود پروتکشن نیست ؟ ( هنگام قطع ولتاژ ورودی خازن بارش رو در رگولاتور تخلیه میکنه )
      سلام
      خازن بر اساس جریان محاصبه یشه درسته ولی اینجا بیشتر به خاطر اینه که نویز های ورودی روی خروجی رگولانور نیان
      جریان مدار خیلی کمه و چون مدارات صوتی به نویز حساسن خازن ظرفیت بالا گذاشتم
      بله دیود پروتکشن نیاز هست من یادم رفته بود با سپساس که یاد اوری کردید الان ویرایش می کنم پست رو وزیر توضیحاتش می نویسم
      موفق باشید
      Proudly @real_ahmadi
      #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

شما که از دیود پروتکشن آگاهی دارید
        بنده یه سوال خیلی فنی و سخت از شما دارم که اگه ممکنه جوابش رو هر طور شده برام پیدا کنید
        اگه خازن خروجی رگولاتور بخواد بارش رو در رگولاتور تخلیه کنه
        مسیر دقیق عبور جریان در رگولاتور دقیقا از چه قسمت هایی میگذره تا به زمین برسه ( با ذکر جزیات )
        آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
          شما که از دیود پروتکشن آگاهی دارید
          بنده یه سوال خیلی فنی و سخت از شما دارم که اگه ممکنه جوابش رو هر طور شده برام پیدا کنید
          اگه خازن خروجی رگولاتور بخواد بارش رو در رگولاتور تخلیه کنه
          مسیر دقیق عبور جریان در رگولاتور دقیقا از چه قسمت هایی میگذره تا به زمین برسه ( با ذکر جزیات )
          بهتره دیتاشیت رگولاتور های 78XX رو ببینید یه توضیح کوچیک میدم خروجی رگولاتور تقویت شده با ترانزیستور واسه افزایش جریانش خازن با ترانزیستور رگولاتور تخلیه میشه و ترانزیستور اسیب می بینه مدار دیتاشیت رو ببینید متوجه میشید با اجازتون من این پست های بی مربوط رو پاک می کنم تفردا یه خواهش ازتون دارم اینه که واسه این یه تایپیک جدا بزنید چون سوال بی ربط به موضوع خلاف قوانین انجمن می باشد باسپاس
          جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۱۶:۴۴ ۱۳۹۵/۰۶/۲۱.
          Proudly @real_ahmadi
          #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سلام ممنون از مدار شما ، سوال اول اینکه این مدار به چه درد مدارات صوتی میخوره چه کار میکنه در واقع ؟! سوال بعدی اینکه کار خازن های c5 وc6 وc7 با مقاومت های R4 وR5 وR6 چی هست ؟!
            خدایا یکی بزرگترین آرزویهایم در این دنیا این است که همه مردم حالشان خوب باشد و احساس خوشبختی داشته باشند....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fmicro نمایش پست ها
              سلام ممنون از مدار شما ، سوال اول اینکه این مدار به چه درد مدارات صوتی میخوره چه کار میکنه در واقع ؟! سوال بعدی اینکه کار خازن های c5 وc6 وc7 با مقاومت های R4 وR5 وR6 چی هست ؟!
              با سلام خدمت شما دوست عزیز
              این مدار فیلتر بالا گذر هست همینطور که از اسمش پیداست فرکانس های پایین رو فیلتر میکنه و به فرکانس های بالا اجازه عبور رو میده
              این مدار قبل امپلی فایر قرار میگیره خروجیش با امپلی فایر تقویت میشه و به میدرنج و تیوتر وصل میشه
              اون خازن و مقاومت هایی ک گفتین نقش فیلتر رو دارن و فرکانس های پایین رو اینا درواقع حذف میکنن بقیشم که تقویت کننده با اپ امپ هست
              بازم سوالی بود در خدمتم
              موفق باشید
              جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۰۶:۳۲ ۱۳۹۹/۰۱/۱۳.
              Proudly @real_ahmadi
              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

ممنون از پاسخ شما جناب مهندس احمدی ...سوال اولی که میخوام بپرسم شایدهم ساده باشه ! چرا فرکانس های بالای صوتی رو نیاز داریم ؟! و فرکانس های پایین رو حذف می کنیم ؟ و اینکه در ورودی و یا خروجی بعضی آمپلی فایرها از فیلتر پایین گذر هم استفاده میشه ، حالا چرا و چه موقع از فیلتر پایین گذر و چه موقع از فیلتر بالاگذر در مدارات صوتی استفاده می کنیم ،
                مورد بعدی اینکه فکر کنم جای مقلومت R3 رو اشتباه گذاشتید، مقاومت R3 یک سرش به همون خازن C1 وصل میشه و سر دیگر اون به زمین ، چون شکل استاندارد فیلتر بالاگذر اکتیو اینجوری هست . و اگر قرار هست که این آپ امپ و R1 وR2 و C1 وR3 کار فیلتر بالاگذر رو انجام بدن دیگه نیازی به C5 وc6 وC7 و R4وR5وR6 نیست !
                خدایا یکی بزرگترین آرزویهایم در این دنیا این است که همه مردم حالشان خوب باشد و احساس خوشبختی داشته باشند....

دیدگاه

ممنون از پاسخ شما جناب مهندس احمدی ...سوال اولی که میخوام بپرسم شایدهم ساده باشه ! چرا فرکانس های بالای صوتی رو نیاز داریم ؟! و فرکانس های پایین رو حذف می کنیم ؟ و اینکه در ورودی و یا خروجی بعضی آمپلی فایرها از فیلتر پایین گذر هم استفاده میشه ، حالا چرا و چه موقع از فیلتر پایین گذر و چه موقع از فیلتر بالاگذر در مدارات صوتی استفاده می کنیم ،
                  مورد بعدی اینکه فکر کنم جای مقلومت R3 رو اشتباه گذاشتید، مقاومت R3 یک سرش به همون خازن C1 وصل میشه و سر دیگر اون به زمین ، چون شکل استاندارد فیلتر بالاگذر اکتیو اینجوری هست . و اگر قرار هست که این آپ امپ و R1 وR2 و C1 وR3 کار فیلتر بالاگذر رو انجام بدن دیگه نیازی به C5 وc6 وC7 و R4وR5وR6 نیست !
                  علاقمندان ب موسیقی از تفکیک صدا لذت میبرن شما اگه یه تیوتر یه میدرنج و یه سابووفر داشته باشی قطعا خیییلی صدای با کیفیت تری داری تا یه باند ساده . . .
                  از فیلتر استفاده میکنیم تا فرکتنس مخصوص هر نوع بلندگو رو به خودش بدیم
                  اون مدل فیلتری که توی خروجی قرار میگیره کراس اور هستش دیگه فیلتر بهش نمیگن
                  در مورد اون سوال اخری هم این جا با ارایش مقاومت و خازن 3 مرتبه صدارو فیلتر کردیم و از اپ امپ فقط جهت تقویت صدا استفاده کردیم
                  موفق باشی
                  Proudly @real_ahmadi
                  #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سوال من اینه چه موقع مدار بالاگذر میذاریم که فرکانس های پایین رو حذف کنیم ؟ چه موقع فیلتر پایین گذر میذاریم که فرکانس های بالا رو حذف کنیم ؟ این چه موقع ها چی هستن ؟!!!

دیدگاه

سوال من اینه چه موقع مدار بالاگذر میذاریم که فرکانس های پایین رو حذف کنیم ؟ چه موقع فیلتر پایین گذر میذاریم که فرکانس های بالا رو حذف کنیم ؟ این چه موقع ها چی هستن ؟!!!
                      سلام مجدد
                      خیلی ساده هستش

موقعی که بخوایم یه سابووفر رو راه اندازی کنیم از فیلتر پایین گذر استفاده میکنیم تا فرکانس های بالا حذف بشه . . .
                      همینطور موقعی که بخوایم یه میدرنج یا تیوتر راه اندازی کنیم از فیلتر بالا گذر استفاده میکنیم تا فرکانس های پایین حذف بشه . . .
                      موفق باشی
                      Proudly @real_ahmadi
                      #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

عذر میخوام سابووفر چیه ؟!!!

دیدگاه

سابووفر یک نوع بلندگو هستش که مخصوص پخش صداهایی با فرکانس پایین هستش مثل بیس و ویبره و ...
                          بیشتر میخوای بدونی یه سرچ بزن گوگل با جزویات کامل نوشته واست
                          موفق باشی
                          Proudly @real_ahmadi
                          #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سلام
                            یک نوع بلندگو هستش که صدای بم (بیس ) رو پخش میکنه و صدای کلفتی داره.
                            ساب ووفر سایز کوچیکش هست و ساب هم از ساب ووفر بزرگ تره.
                            به زبان ساده :همونایی هستش که میندازن توی صندوق عقب ماشین و باکس لوله ای و مستطیلی و... هم داره و بوم بوم میکنه!
                            موفق باشید

دیدگاه

سلام و درود . ببخشید این مدار رو در پروتئوس تست کردم اما جواب نداد . در عمل جواب میده ایا ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X