اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چالش ولتاژ متقارن و عدم جریان دهی این مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چالش ولتاژ متقارن و عدم جریان دهی این مدار

درود
    دوستان من توی پروژه ام یک دوازه ولت معمولی از یک باطری دارم و باید ولتاژ متقارن برای آپ آمپ ها و دیگر المان ها داشته باشم این مدار رو به توصیه دوستان بستم و خیلی راحت جواب میده

اما مشکلی که دارم از پایه + 5 ولت نسبت به اون گراند مجازی درسته که ولتاژ دارم و لی جریان نمیده من رگولاتور ها رو هم عوض کردم ولی بازم نتیجه همون بود و در کمال تعجب بین گراند مجازی و -5 ولت کاملا و به راحتی جرایان میده خواستم از بزرگوران تقاضا کنم من رو راهنمایی کنند
    اصراری هم به استفاده از این مدار ندارم ولی ظاهرا این تنها راه بوده که اون ولتاژ های متقارن رو بسازم حالا واقعا موندم که چرا این مدار روی قسمت مثبتش جرایان تحویل نمیده

ممونم
    معجزه پس از معجزه می آید و شگفتی ها از تجلی باز نمی مانند.

پاسخ : چالش ولتاژ متقارن و عدم جریان دهی این مدار

نوشته اصلی توسط John Lock نمایش پست ها
    درود
    دوستان من توی پروژه ام یک دوازه ولت معمولی از یک باطری دارم و باید ولتاژ متقارن برای آپ آمپ ها و دیگر المان ها داشته باشم این مدار رو به توصیه دوستان بستم و خیلی راحت جواب میده

اما مشکلی که دارم از پایه + 5 ولت نسبت به اون گراند مجازی درسته که ولتاژ دارم و لی جریان نمیده من رگولاتور ها رو هم عوض کردم ولی بازم نتیجه همون بود و در کمال تعجب بین گراند مجازی و -5 ولت کاملا و به راحتی جرایان میده خواستم از بزرگوران تقاضا کنم من رو راهنمایی کنند
    اصراری هم به استفاده از این مدار ندارم ولی ظاهرا این تنها راه بوده که اون ولتاژ های متقارن رو بسازم حالا واقعا موندم که چرا این مدار روی قسمت مثبتش جرایان تحویل نمیده

ممونم
    سلام به شما دوست گرامی

شما میخوای از پتانسیل 10 جریان به پتانسیل 5 بفرستی
    در نگاه اول شدنی هست چون جهت قرار دادی جریان ( از + به - ) از 10 ولت به 5 ولت هست و مشکلی هم نداره . . .
    اما مسئله اینه که رگولاتور 7805 ساخته شده تا جریان رو از پایه خروجی خودش خارج کنه
    اما شما میخوای جریان رو وارد این پایه خروجی کنی که نمیشه . . .
    قطعه ای که داخل رگولاتور ها با کمک سیستم کنترل کننده با تغییر مقاومتش ولتاژ خروجی رو در جریان های مختلف تنظیم میکنه یه ترانزیستور هست که در رگولاتور مثبت از نوع pnp هست
    در این ترانزیستور جریان تنها از امیتر ( ورودی رگولاتور مثبت ) به سمت کلکتور( خروجی رگولاتور مثبت ) حرکت میکنه اما رگولاتور برعکس این جهت
    نمیتونه جریان رو عبور بده

من پیـــــــــــشنهاد میکنم که به جای رگولاتور 7805 به زنر 5.1 سری با یه مقاومت بزارید دیگه هیــــچ مشکلی نیست

سوالی داشتید در خدمتم
    جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۱۸:۰۹ ۱۳۹۵/۰۶/۲۸.
    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

ممنونم از تحلیل عالیتون و بازم ممنونم فقط این مقاومت ی که فرمودید با زنر سری بشه چه طور باید محاسبه کرد

دیدگاه

ممنونم از تحلیل عالیتون و بازم ممنونم فقط این مقاومت ی که فرمودید با زنر سری بشه چه طور باید محاسبه کرد
        سلام دوست عزیز
        با تشکر از حسن نظر شما نسبت به بنده . . .
        مقداری در پاسخ گویی تعلل کردم که باید ببخشید . . .

برای محاسبه مقاومت :
        1_توان دیود زنر مهمه ( اندازه ی مقاومت باید مقداری باشه که نزاره توان بیش از حد به زنر اعمال شه . . .)
        2_ زنربرای این که بتونه عمل رگوله کردن ولتاژ رو انجام بده احتیاج داره یه حداقل جریانی مصرف کنه ( که این مسئله بدلیل مقاومت داخلی زنر با اهم بالا هست که به طور ناخواسته حین ساخت بوجود میاد که با زنر موازیه ) با توجه به این که شما میخواید از پتانسیل 5 ولت جریان بکشید ( جهت قرار دادی جریان از 5 ولت (بیشتر) به 0 ولت ( کمتر ) ) ماکزیمم جریان مصرفی شما از این پتانسیل باید مقداری باشد که زنر حداقل جریان مصرفی خودش رو بتونه تامین کنه ( یه وقت سهمش رو بر نداری تا کم نیاره . . . ) تا همچنان عمل رگوله کردن ولتاژ رو انجام بده ( به عبارتی سهمش رو بده تا کارش رو خوب انجام بده و سر و صداش در نیاد به هر حال تو این وسط زنر هم میخواد سهمی از جریان داشته باشه . . . )

هر چه جریان بیشتری از پتانسیل 5 به سمت 0 بکشید باید :
        1_ مقدار مقاومت سری با زنر رو کاهش بدید ( تا برای جریان کشی محدودیت زیاد بوجود نیاره . . . )
        2_حالا چون مقاومت رو کم کردید پس جریان بیشتری به زنر اعمال میکنید که لازم هست توان زنر رو هم افزایش بدید

شما ماکزیمم جریانت رو مشخص کن و این جریان رو از 5 ولت به 0 ولت عبور بده بعدش به ولتاژ دو سر زنر نگاه کن اگه از مقداری که باید باشه کمتر شده پس باید مقاومت رو کم کنی حالا که مقاومت رو کم کردی شاید لازم باشه توان زنرت رو هم افزایش بدی . . .

سعی کنید همیشه کمتر از ماکزیمم توان قطعات بهشون توان اعمال کنید مثلا %20 یا بیشتر از این کمتر توان اعمال کنید
        در مورد جریان هم به همین صورت دوست گرامی . . .

اگه سوالی داشتید بنده در خدمتم

موفق و موید باشید

یا حق
        جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۲۱:۴۱ ۱۳۹۵/۰۶/۳۰.

دیدگاه

آقا رضای عزیز سلام و ممنونم ازتوتون من مقاومت 100 اهم رو بهش رسیدم از نوع آجر ب هخاطر اینکه توان رو تحمل کنه ممنونم به درستی کار میکنه و فقط یه سوال دیگه میشه از ترکیب زنر و ماسفت مثلا مثل این مدل پایین استفاده کرده مشکل کرت جریان مثل مدل قبل پیش نمیاد ؟ ممنونم ازتون یه جوری دلم نمیخواد اون زنر بسوزه و مدارم از کار بی افته

دیدگاه

از یدونه 7805 و 7905 استفاده کنید که راحتتر هستید +5 و -5 راحت بدست میاری

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
              از یدونه 7805 و 7905 استفاده کنید که راحتتر هستید +5 و -5 راحت بدست میاری
              سلام دوست عزیز
              ایشون ولتاژ منفی ندارن که از 7905 استفاده کنن

دیدگاه

تراشه 7660 یه انتخاب مناسب ، ساده و ارزون برای کار شماست
                Max7660 یا icl7660

دیدگاه

آقا رضای عزیز سلام و ممنونم ازتوتون من مقاومت 100 اهم رو بهش رسیدم از نوع آجر ب هخاطر اینکه توان رو تحمل کنه ممنونم به درستی کار میکنه و فقط یه سوال دیگه میشه از ترکیب زنر و ماسفت مثلا مثل این مدل پایین استفاده کرده مشکل کرت جریان مثل مدل قبل پیش نمیاد ؟ ممنونم ازتون یه جوری دلم نمیخواد اون زنر بسوزه و مدارم از کار بی افته
                  سلام و درود به شما
                  از این که نتیجه گرفتید منم خوشحالم
                  اما در مورد این مداری که قرار دادید شما یه ولتاژ ثابت و گیت ماسفت نوع n گذاشتید بنابراین مقاومت درین سورس ماسفت باید یه مقدار ثابت باشه
                  البته باید به دو نکته زیر توجه کنید :
                  1_مقاومت درین سورس به دمای ماسفت حساس هستش
                  2_ در هر ماسفتی مقاومت درین سورس از ولتاژ گیت سورس به صورت خطی پیروی نمیکنه

حالا من منظورتون رو دقیق متوجه نشدم خواستید چیکار کنید دقیقا ؟
                  این مدار ک طراحی کردید چیکار میکنه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
                    حالا من منظورتون رو دقیق متوجه نشدم خواستید چیکار کنید دقیقا ؟
                    این مدار ک طراحی کردید چیکار میکنه ؟
                    درود دوباره
                    عند الزوم استفاده از اون مدار بالا نبود منظورم به جای استفاده از ترکیب مقاومت توان بالا و زنر توان بالا از با استفاده از ترکیب زنر و ماسفت به رگولاتور زنری برای این کار بسازیم .

دیدگاه

درود دوباره
                      عند الزوم استفاده از اون مدار بالا نبود منظورم به جای استفاده از ترکیب مقاومت توان بالا و زنر توان بالا از با استفاده از ترکیب زنر و ماسفت به رگولاتور زنری برای این کار بسازیم .
                      سلام به شما

اگه به جای ماسفت از bjt استفاده کنید میشه همچین چیزی رو ساخت اما یه نکته این که این مدار که در واقع یه رگولاتور زنری هستش همانند رگولاتور 7805 عمل میکنه که نمیتونه جریان رو بفرستی توش و تنها میتونه بهت جریان بده
                      اگه هم مصری که از ماسفت استفاده کنی باید به وسیله آپ آمپ عمل کنترل کردن ولتاژ رو انجام بدید
                      که بازم میگم این چیزی که میسازید نمیتونه جریان رو وارد خودش کنه و تنها جریان میده

پس دوباره میرسیم همون اول کار که یه رگولاتور 7805 گذاشته بودید و . . .

در این جور موارد ارزش و اهمیت زنر رو متوجه میشیم
                      در استفاده از زنر سری با مقاومتی که خدمتتون عرض کردم ذکر یه نکته حائز اهمین هستش اینکه
                      در این ترکیب بندی مقاومت و زنر به شما کمک میکنند که بتونید جریان بگیرید و جریان بدید
                      یعنی اگه جریان بخواید مقاومت بهتون میده
                      اگه بخواید جریان بدید حالا این زنر هستش که این جریان رو متقبل میشه

این ترکیب در بسیاری موارد در عین سادگی بسیار مشکل گشا و کارآمد هستش

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
                        سلام به شما

اگه به جای ماسفت از bjt استفاده کنید میشه همچین چیزی رو ساخت اما یه نکته این که این مدار که در واقع یه رگولاتور زنری هستش همانند رگولاتور 7805 عمل میکنه که نمیتونه جریان رو بفرستی توش و تنها میتونه بهت جریان بده
                        اگه هم مصری که از ماسفت استفاده کنی باید به وسیله آپ آمپ عمل کنترل کردن ولتاژ رو انجام بدید
                        که بازم میگم این چیزی که میسازید نمیتونه جریان رو وارد خودش کنه و تنها جریان میده

پس دوباره میرسیم همون اول کار که یه رگولاتور 7805 گذاشته بودید و . . .

در این جور موارد ارزش و اهمیت زنر رو متوجه میشیم
                        در استفاده از زنر سری با مقاومتی که خدمتتون عرض کردم ذکر یه نکته حائز اهمین هستش اینکه
                        در این ترکیب بندی مقاومت و زنر به شما کمک میکنند که بتونید جریان بگیرید و جریان بدید
                        یعنی اگه جریان بخواید مقاومت بهتون میده
                        اگه بخواید جریان بدید حالا این زنر هستش که این جریان رو متقبل میشه

این ترکیب در بسیاری موارد در عین سادگی بسیار مشکل گشا و کارآمد هستش

موفق باشید
                        ممنونم با این تفاسیر کلا حل شد . از مدل اول که فرومدید استفاده می کنم
                        متشکرم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X