اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه HV

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه HV

یکی از پر کاربردترین منابع تغذیه از نوع های- ولتاژ هستند منابعی که تاکنون در ایران تهیه و توزیع شده است به روش دیود خازنی بوده که توان جریان دهی را ندارد(فرکانسی) به جز مواردی که از قسمت های- ولتاژ تلویزیون کپی شده است.
    منبعی که در تایپیک های بعدی به معرفی آن می پردازیم بدون کپی کاری بوده و جهت استفاده در لیزر و لامپ های کاتدی و ... استفاده می شود.
    در منبع فوق از میکرو - تکنیک پالس -دیجیتال استفاده شده است. :nerd:

پاسخ : منبع تغذیه HV

سلام دوست عزیز
    خیلی جالبه .ادامه بدین سر تا پا گوشیم.
    خیلی ممنون
    «اگر واقعيات با نظريات هماهنگي ندارند، واقعيتآ‌ها را تغيير بده.»
    آلبرت انشتين

دیدگاه

پس چرا کسی چیزی نگفته؟ من خودم از مدار زیر استفاده کردم که ترانسش مشکل داره و توش قوس الکتریکی ایجاد میشه:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aria123
        یکی از پر کاربردترین منابع تغذیه از نوع های- ولتاژ هستند منابعی که تاکنون در ایران تهیه و توزیع شده است به روش دیود خازنی بوده که توان جریان دهی را ندارد(فرکانسی) به جز مواردی که از قسمت های- ولتاژ تلویزیون کپی شده است.
        منبعی که در تایپیک های بعدی به معرفی آن می پردازیم بدون کپی کاری بوده و جهت استفاده در لیزر و لامپ های کاتدی و ... استفاده می شود.
        در منبع فوق از میکرو - تکنیک پالس -دیجیتال استفاده شده است. :nerd:
        پس کو؟ رفتی؟!!!!!!!!!!!!
        جانم به فدای ائمه اطهار
        می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

دایی های گلم
          این تاپیک مربوط به 3 سال پیشه!!!
          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

منم می دونم مال ۳ سال پیشه.خواستم این تاپیکو زنده کنم چون من الان واقعا یه منبع HV خوب لازم دارم. توی کل فروم هم خیلی جدی بهش رسیدگی نشده. چون من خودم کلی فروم رو زیر و رو کردم چیز به درد بخوری پیدا نکردم. حالا نظر شما چیه؟!؟!؟ شروع کنیم!؟ البته اگه شما هم کمک کنید.

دیدگاه

سالاری دایی جان
              من در خدمتم.
              ترانس رو می تونی از های ولتاژ تلویزیون یا کویل ماشین استفاده کنی که فواصل و عایق کاری توش رعایت شده و بی دردسر جواب میده.

دیدگاه

نه نه من اصلا نمیخوام کاری به ترانس تلویزیون یا کوئل ماشین داشته باشم. من میخوام کل مدار و ترانسی که باید بپیچیم طبق محاسبات خودمون باشه. چون فرض کنیم ما یه مدار ساختیم ۵۰۰۰ولت داد به ما. بعد مثلا یکی دیگه میخواد با ۱۰۰۰۰ ولت داشته باشه. باید طرف بتونه چیزی که اینجاست رو خودش تغییر بده و ولتاژی که میخواد رو به دست بیاره. مثلا کل ماسبات مربوط به یه ترانس هسته ی فریت رو داشته باشه اینجا.
                خوب بزارید اول از مدار تبدیل DC به ac و قسمت قدرت بگیم بعد بریم سراغ ترانس. من مدار زیر رو امتحان کردم و جواب داده. اما از نظر تحلیل تئوری و فنی که مثلا چقد این مدار بازده خوبی داره چیزی نمیدونم. نظر شما چیه دوستان!؟

دیدگاه

کوتاه بیا دایی جان
                  قرار نیست هرچیزی رو از اول بسازیم.
                  ساخت ترانس خودش یه شغل و تخصصه و نباید دست کم گرفته بشه. حداقل 5 سال باید تجربه ترانس پیچی داشته باشی تا بتونی یه ترانس های ولتاژ درست و حسابی بپیچی.
                  این مدار هم ایرادات فراوون داره. ترانزیستور Q2 اضافه است. و دیود D3 اضافه تر.

دیدگاه

خوب ما هم اینجا جمع شدیم از همین ۵ سال ۵ سالای تجربه ی همدیگه استفاده کنیم. اینطور نیست؟!؟ مشکل بیشتر ما هم توی ترانس هستش!!!
                    برای دیود حق با شما بود. اونو حذف کردم و مشکلی پیش نیومد. اما وقتی ترانزیستور رو حذف کردم، یعنی مستقیم از ۵۵۵ به ماسفت زدم، مدار ولتاژ خیلی کمی داشت و از ترانس سر و صدا بلند شد. ترانزیستور ماسفت هم خیلی زود داغ کرد.

دیدگاه

برای تجربه خوبن که :agree:
                      جانم به فدای ائمه اطهار
                      می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

سلام به همه بزرگواران
                        من هم خیلی مایلم در مورد این موضوع اطلاعات جمع کنم و در صورت امکان اطلاعات بگذارم ، من می خواهم در جایی از مدارم یک سیگنال با ولتاژ و فرکانس و توان بالا داشته باشم ( مثلا 10کیلوولت، 4مگاهرتز و 150وات) ، کسی می دونه چیکار باید بکنم ، اصلا از کجا باید شروع کنم ، احتیاج به راهنمایی یه با تجربه دارم
                        متشکر
                        دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kamran_electronice
                          خوب ما هم اینجا جمع شدیم از همین ۵ سال ۵ سالای تجربه ی همدیگه استفاده کنیم. اینطور نیست؟!؟ مشکل بیشتر ما هم توی ترانس هستش!!!
                          برای دیود حق با شما بود. اونو حذف کردم و مشکلی پیش نیومد. اما وقتی ترانزیستور رو حذف کردم، یعنی مستقیم از ۵۵۵ به ماسفت زدم، مدار ولتاژ خیلی کمی داشت و از ترانس سر و صدا بلند شد. ترانزیستور ماسفت هم خیلی زود داغ کرد.
                          امیدوارم :biggrin:
                          خیلی سادست دایی جان
                          دیوتی سایکل 555 در حالت ساده بیشتر از 50 درصده و همین باعث جریان اضافی و داغ شدن ماسفت و جیغ ترانس شده.
                          راه حل:
                          1- پایه 3 آی سی 555 باید با یه مقاومت 10 اهم به گیت ماسفت وصل بشه.
                          2-یه دیود 1N4148 با مقاومت R2 موازی کنی تا مشکل دیوتی سایکل حل بشه.
                          مثل شکل زیر:

برای مطالعه بیشتر می تونی کل لینک زیر رو بخونی:
                          http://www.kpsec.freeuk.com/555timer.htm

دیدگاه

ممنون دایی جان(منو هم عادت دادین :applause
                            خوب من این کارو میکنم و نتیجه رو میگم. مرسی. حالا مسئله ترانزیستور رو حل شده بدونیم.
                            یه سوال:
                            مدار با بازده از این بهتر یا ساده تر و با قابلیت تغییر در پارامترهای بیشتر سراغ داری؟اگه داری لطفا بزار اگرم نه که همینو به عنوان طبقه ی مبدل نتیجه میگیریم میریم سراغ ترانس. البته اگه اون مدار هزینه ی خیلی بیشتری نسبت به این نداشته باشه. چون به قول فلانی هرچقد پول بدی همونقدم آش میخوری :icon_razz:

دیدگاه

سالاری دایی
                              مشکل مدار بهتر نداری بلکه مشکل ترانس بهتره. اگه ترانسی داشته باشی که نیاز به 100 آمپر تحریک داشته باشه یه مدار بهتر هم بت میدم تا راش بندازی. هزینه قطعات رو نباید به حساب بیاری چون قرار نیست تیراژ تولید کنی.
                              پس اول باید ببینی چه ترانسی داری.
                              راستی تاپیک زیر رو خوندی؟
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=28241

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X