ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 26
    2009/02/14
    فعلا مهمون اصفهانياي عزيز هستم
    591
    221

Lightbulb نرم افزار STM32CubeMX چی هست و چجوری دانلود و آماده استفاده کنیم

سلام به همه

سر فصل موضوعی:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    (بخش 1 "این نرم افزار چی هست")

این نرم افزار یک ابزار کمکی برای برنامه نویسان میکرو های arm شرکت st هست (یعنی برای stm32 ها هستش).
    کارش:
    1- توسط ابزار بسیار ساده برنامه نویسی قسمت رجیستر های میکرو رو انجام میده و با این کار برنامه نویس دیگه زیاد درگیر کدنویسی برای رجیستر ها نمیشه
    2- توسط کتابخونه هایی که داره (مثل hal) توابعی آماده و تست شده رو در اختیار برنامه نویس قرار میده که با این کار برنامه نویس دیگه زیاد درگیر کدنویسی برای راه اندازی سخت افزار های جانبی نمیشه
    * البته مزیت های دیگه ای هم داره که توی کار خودتون متوجه میشین.

این نرم افزار تولید خود شرکت stm هست برای جلب مشتری بیشتر چرا که وقت برنامه نویس بیشتر صرف کدنویسی برنامه خودش میشه.
    * البته دقت بالایی هم داره و نمیزاره که یه وقت به اشتباه امکاناتی که با هم سازگاری ندارن رو شما فعال کنین و با قرمز کردن اون بخش به شما اعلام خارج از دسترس بودن اون بخش رو میکنه.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

(بخش 2 "چجوری دانلودش کنیم")
    ابتدا به سایت شرکت stm برید:

کلمه stm32cubemx رو در قسمت سرچ سایت وارد کنین:

بقیه مراحل رو هم طبق عکس ها ادامه بدید:

* نکته: در بخش زیر ابتدا با قسمتی که کادر سبز دورش زدم خود نرم افزار رو دانلودکنید و سپس با قسمتی که کادر قرمز دورش زدم با انتخابش بخش دانلود ic های مورد نظر که بعدا توی بخش سوم پست گفتم رو میشه دانلود کنین (که همون frimware های لازم برای نرم افزار هستن)

* بعد از وارد شدن به بخش frimware ها تصویر زیر رو میبینید که با توجه به ic مورد نیازتون بخش مورد نیازش رو دانلود می کنین مثلا برای ic با شماره STM32746NGH6 باید بخشی که آخرش F7 هست رو دانلود کنین

ویرایش توسط mahdi89 : 2016/10/20 در ساعت 20:40
    2009/02/14
    591
    221

پاسخ : نرم افزار STM32CubeMX چی هست و چجوری دانلود و آماده استفاده کنیم

(بخش 3 "چجوری آماده استفادش کنیم")

نکته مهم: اگر توضیحات به کارتون اومد و مفید بود یک روز با همه خوشرو باشید و بر حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها یدونه صلوات بفرستید.
    این پست رو توی یه سایت دیگه هم میزارم جفتش تقریبا یکیه

وقتی این نرم افزار رو میگیرید و نصب میکنید(کاملا رایگان هست و بدون نیاز به لایسنس و یا کرک) برای باید ابتدا براش یه پروژه باز کنید و ic مورد نظر رو انتخاب کنین امالیست ic ها تقریبا چیز خاصی نداره و باید خودتون ic مورد نظر رو بهش اضافه کنین که کاره خیلی ساده ایه:
    طبق عکس ها پیش بری:

* نکته: دو راه برای اضافه کردن هست:
    1- از قبل فایل مورد نیاز برای سری ic مورد نیازتون رو از سایت st گرفته باشید (راهش رو در بخش دوم(بخش قبلی) توضیح خواهم داد)
    2- بصورت online دریافت کنین
    که من راه اول رو ترجیح میدم چون دیگه اصل فایل رو دارید و نیاز نیست در صورت تغییر ویندوز و ... دوباره دریافتش کنین (حجم فایل ها برای بار اول زیاده اما بعدها که نسخه جدید برای ic ها میاد چون شما قسمت اول رو اضافه کردین حجم آپدیت شدن کمه)

* نکته: در مرحله زیر آدرس محل فایل دانلود شده روی کامپیوترتون رو بهش میدین فایل دریافتی با فرمت zip هست و نیازی نیست که شما اون رو extract (از حالت zip خارج) کنین، خود نرم افزار این کار رو انجام میده

* در مرحله زیر هم میتونین از آپدیت های جدید با خبر بشین و حتما در صورت وجود آپدیت جدید نرم افزار رو به روز رسانی کنین

ویرایش توسط mahdi89 : 2016/09/30 در ساعت 04:35
    2008/09/12
    Isfahan
    1,040
    235

سلام ، ممنونم که پیش دستی کردید . اگه امکانش هست یه سرفصل موضوعی هم توی پست اول بنویسید
    Reveng will surely come... Your hard time are ahead
    // - - - - - - - - - -
    برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
    // - - - - - - - - - -
    اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
    // - - - - - - - - - -
    2009/02/14
    591
    221

نقل قول نوشته اصلی توسط سعید خیری

سلام ، ممنونم که پیش دستی کردید . اگه امکانش هست یه سرفصل موضوعی هم توی پست اول بنویسید
    سلام دوست عزیز
    من تازه با stm32 ها شروع کردم، و اطلاعاتم در مورد این نرم افزار stm32cubeMX هم ضعیفه، اگر شما و بقیه دوستان اطلاعاتی در این زمینه دارید بزارید تا سریعتر پیش بریم
    ممنون
    ویرایش توسط mahdi89 : 2016/10/01 در ساعت 00:24
    2009/02/14
    591
    221

نحوه ایجاد یه پروژه ساده و خروجی کردن یه پین (pi1) برای میکرو stm32f746ngh6:
    دانلود همه عکس ها در یک فایل rar:

عکس ها:

نحوه انتخاب کردن میکروتون

نحوه پیدا کردن یه پین، مثلا اینجا خواستم که پین pi1 رو پیدا کنم، توی قسمت سرچ نوشتم pi1 بعد خود برنامه تمام پایه هایی که با pi1 شروع میشدن رو برام مشکی کرد و من هم پایه مورد نظر رو پیدا کردم

تعیین وضعیت یه پایه ، اینجا من حالت خروجی رو براش اتخاب کردم

تعیین فرکانس برای بخش های مختلف که کافیه برای هر بخش مقدار فرکانس رو توی کادر مربوطش بنویسی و سپس دکمه Enter رو کیبورد کامپیوتر خودتون رو بزنین و صبر کنین تا تنظیم بشه
    نکته مهم: حتما پس از تغییر هر بخش به بخش هایی که قبلا تنظیم کرده بودین دقت کنین چون اونها ممکنه تحت تاثیر تغییر بخش جدید قرار بگیرن
    اون کادر سبز مربوط به فرکانس کاری میکروتونه
    کادر قرمز برای انتخاب منبع تولید پالس از یه کریستال خارجیه(البته در صورت فعال کردنش باید تغییراتی رو هم توی سربرگ pinout در بخش RCC بدین)
    کادر صورتی برای انتخاب منبع تولید پالس از منبع داخلی خود میکروتونه

انتخاب نام پروژه، محل ذخیره شدن پروژه و نوع IDE که باهاش میخویا برنامه نویسی کنین و چون من با IAR برنامه نویسی میکنم اینجا EMARM رو انتخاب میکنم

این دوتا فایل اضافی هستن و میتونین پاکشون کنین(مال نرم افزار stm32CubeMX هستن و برای پروژتون دیگه کارایی ندارن و از الان دیگه نوبت به نرم افزاری میرسه کا باهاش میخواین برنامه نویسی کنین یعنی همون IDE مثلا اینجا iar)

فایل پروژتون که با باز کردنش میتونین برنامه نویسی رو ادامه بدین

ویرایش توسط mahdi89 : 2016/10/20 در ساعت 21:09
    2008/08/13
    اهواز
    674
    163

با تشکر بسیار از آقا مهدی بخاطر این آموزش نکته ای رو میخواستم عرض کنم . من طبق دستور العمل داده شده هر دو فایل SetupSTM32CubeMX-4.18.0 و en.stm32cubef7 رو دانلود کردم اما موقع اضافه کردن کتابخانه en.stm32cubef7 وسطای نصب ارور میداد که این کتابخانه مناسب این ورژن برنامه نیست و ... ظاهرا" آپدیت جدیدی اومده بود که اجازه نصب کتابخانه قبلی رو نمیداد. به همین دلیل از قسمت HELP وارد CHECK for update شدم . اونجا اعلام وجود اپدیت جدید بود که بعد از زدن تیک مربوط به نصب اپدیت ، اقدام به دانلود کردم و مشکل حل شد . میخواستم به دوستانی که جدیدا" این مطلب بسیار خوب و آموزنده رو میخونن بگم که اگر مشکل نصب en.stm32cubef7 رو دارن بهتره این کارو بکنن (البته بهتره که اصلافایل en.stm32cubef7 رو دانلود نکنن و مستقیما" این کاری که گفتم رو انجام بدن چون کتابخانه قدیمی نصب نمیشه و کلی ترافیک اینترنت از دست میدین )
    ================================================== ===============

خواستم این پست رو حذف کنم چون الان فکر میکنم جایی اشکال داره . فکر کنم قسمتی که دانلود کردم درواقع اپدیت نرم افزار بوده نه اپدیت کتابخانه.
    اما تصمیم گرفتم نگه دارم بلکه دوستان نظرشونو بدن.
    ویرایش توسط sorena01 : 2017/02/01 در ساعت 15:58
    2007/08/02
    1,297
    789
    دو تا سوال دارم
    1) فرکانس اصلی میکرو چرا نمیشه تغییر داد ؟؟؟ مثلا برای STM32F103 همش 8 مگ هست
    2) وقتی روی یک پین راست کلید میکنیم و اونو اینتراپت خارجی تعریف میکنیم توی تنظیمات چیزی اضافه نمیشه که مشخص کنیم روی چه لبه ای باشه و حتی بعد از ساخت
    پروژه چیزیی به برنامه اضافه نمیشه

کسی نیست جواب بده ؟؟؟؟؟
    ویرایش توسط سعید خیری : 2017/12/22 در ساعت 16:38
    2014/03/08
    بابلسر
    884
    343

نقل قول نوشته اصلی توسط sepehr63

دو تا سوال دارم
    1) فرکانس اصلی میکرو چرا نمیشه تغییر داد ؟؟؟ مثلا برای STM32F103 همش 8 مگ هست
    2) وقتی روی یک پین راست کلید میکنیم و اونو اینتراپت خارجی تعریف میکنیم توی تنظیمات چیزی اضافه نمیشه که مشخص کنیم روی چه لبه ای باشه و حتی بعد از ساخت
    پروژه چیزیی به برنامه اضافه نمیشه
    سلام
    1-اون هشت گیگ کالیبره شده داخلی هستش،شما میتونید برای افزایش فرکانس از تب pinout و قسمت
    high speed clock(hse) گزینه ی crystal/ceramic resonator رو انتخاب کنید به صورت زیر

با اینکار دو پین هم برای کریستال مشخص میشه.
    الان از تب clock configuration میتونید کریستال خارجی رو تا 16 مگاهرتز انتخاب کنید
    بعد با انتخاب pllclk فرکانس رو افزایش بدبد. توجه کنید قسمت های قرمز رنگ یعنی فرکانس زیاده و باید با تقسیم مناسب کاهشش بدید
    البته اینم بگم که میتونید با انتخاب hsiبه جای hse بدون کریستال هم فرکانس رو افزایش بدید اما ممکنه به حداکثر فرکانس نرسید،به صورت زیر

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

2-باید از تب configuration و از قسمت gpio اقدام کنید به صورت زیر

درضمن برای تولید کد هم باید تو همون تب configuration در قسمت nvic در هر دو قسمت nvic و code generation تیک وقفه مربوطه رو بزنید
    2011/01/06
    2
    0

سلام دوستان اگر کسی فریمور برد رو اپدیت کرده لطفا راهش رو توضیح بدین من st-link رو اپدیت کردم اما فریمور نشد
    2016/09/11
    195
    76

سلام و تشکر بابت این مطلب مفیدتان /
    اما برای من کمی مبهم بود . ای کاش حالا که این همه زحمت کشید
    مثال کاربردی تری مثل نوشتن برنامه ی چشمک زدن led برای یکی از آی سی های موجود بازار مثل
    STM32F107VCT6 یا stm32f407vgt یا هر چی که خودتان سخت افزارش را دارید انجام می دادید .
    در این صورت یادگیر خیلی سریع تر و شفاف تر برای افراد مبتدی مثل من صورت می گرفت در
    اگر امکانش هست با زبان ساده یک پروژه ی ساده با این نرم افرار شبیه سازی کنید
    با تشکر

من نرم افزار را از این سایت تهیه کردم

حجم نرم افزار 52Mbyt بود و حجم نرم افزار java برای اجرای نرم افزار 28 مگ - من اینها رو دانلود کردم - تو خود نرم افزار پیشفرض بیشتر آی سی ها را داشت - ولی آی سی که شما توضیح دادید داخلش نبود
    به نظر شما اشکالی ندارد به جای این که نرم افزار را از سایت اصلی دانلود کنیم سپس پکیج آی سی ها را دانلود کنیم و ..... همه را یک جا و کامل از یک سایت دانلود کنیم ؟
    ویرایش توسط antipa : 2017/03/31 در ساعت 20:37
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 26