اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار تولید پالس astable

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار تولید پالس astable

سلام
    بنده قصد دارم از یه باتری کتابی 270mAh برای تغذیه بوردم استفاده کنم که حدودا 5mA جریان مصرف میکنه. این بورد لازم نیست دائما روشن باشه و اگه بخوام از باتری دائم 5mA جریان بکشم سه روز بیشتر دوام نمیاره. مجبورم یه پالس تولید کنم که هر 3 دقیقه 2 ثانیه تغذیه رو وصل کنه و دوباره قطع بشه . برای این کار یه مولد پالس میخوام که اگه از 555 استفاده کنم ظاهرا آی سی 555 در حالت غیرفعال 3 میلی آمپر مصرف میکنه که خیلی فرقی نمیکنه(3 روز میشه 4 روز)

سوال:
    یه مدار تولید پالس astable با جریان زیر 10 میکرو آمپر میشه ساخت؟ فرض کنیم باری بهش وصل نیست.
    سوال:
    آیا ترانزیستوری هست که با جریان بیس حدود 5 میکرو آمپر کاملا اشباع بشه؟ تو بازار گیر میاد؟

ممنون

پاسخ : مدار تولید پالس astable

سلام
    درمورد سوال دوم به نظرم جریان بیس بستگی به جریان کلکتور داره.یعنی شما باید بگی برای چه جریان کلکتوری میخوای. اگه برای 5ma بخوای حدود 50 میکروآمپر میشه(تقسیم بر hfe) . شاید بشه یه ترانزیستور اضافه کرد و جریان بیس اونو برابر با جریان کلکتور قرار بدی و با همین محاسبات به جریان نیم میکروآمپر رسید. البته مطمئن نیستم میشه تا این حد هم کم بشه جریان بیس یا نه

دیدگاه

پاسخ : مدار تولید پالس astable

نوشته اصلی توسط bsz.mod نمایش پست ها
      سلام
      بنده قصد دارم از یه باتری کتابی 270mAh برای تغذیه بوردم استفاده کنم که حدودا 5mA جریان مصرف میکنه. این بورد لازم نیست دائما روشن باشه و اگه بخوام از باتری دائم 5mA جریان بکشم سه روز بیشتر دوام نمیاره. مجبورم یه پالس تولید کنم که هر 3 دقیقه 2 ثانیه تغذیه رو وصل کنه و دوباره قطع بشه . برای این کار یه مولد پالس میخوام که اگه از 555 استفاده کنم ظاهرا آی سی 555 در حالت غیرفعال 3 میلی آمپر مصرف میکنه که خیلی فرقی نمیکنه(3 روز میشه 4 روز)

سوال:
      یه مدار تولید پالس astable با جریان زیر 10 میکرو آمپر میشه ساخت؟ فرض کنیم باری بهش وصل نیست.
      سوال:
      آیا ترانزیستوری هست که با جریان بیس حدود 5 میکرو آمپر کاملا اشباع بشه؟ تو بازار گیر میاد؟

ممنون
      ترانزیستور ها چند دسته هستند
      1_ bjt
      2_ mosfet
      3_fet
      4_jfet
      این ترانزیستورهایی که سه پایه کلکتور امیتر بیس دارن از نوع bjt هستند که بیسشون جریان مصرف میکنه
      اما ترانزیستور هایی هستند به نام ماسفت که سه پایه دارن
      اگه ماسفت از نوع N باشه :
      درین ( تو bjt میشه کلکتور )
      سورس ( امیتر)
      گیت ( بیس )

ماسفت ها کلا گیتشون جریان مصرف نمیکنه مگر در حد چند میکرو و شاید چند نانو آمپر که اونهم جریان نشتی خازن گیت سورس هستش
      در واقع ماسفت ها ولتاژ کار هستند

میتونی از ماسفت استفاده کنی
      یه ماسفت خوب که بهت معرفی کنم اینه : IRFZ44N
      آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X