اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درست عمل نکردن رله مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درست عمل نکردن رله مدار

با سلام
    دوستان رله رو با مدار راه اندازش به یکی از پینهای میکروکنترلر وصل کردم و میکرو رو طوری برنامه ریزی کردم که اگر فلان اتفاق افتاد رله تحریک بشه. قصد دارم با رله ولتاژ 12 ولت DC رو به دو سر یه وسیله اعمال کنم.حالا وقتی اون اتفاق تعریف شده روی میده رله تحریک میشه و وسیله روشن مبشه ولی بعد گذشت یه مدتی و پس از چند بار تحریک شدن، رله دیگه هیچ پاسخی نشون نمیده و تحریک نمیشه.به نظرتون مشکل از کجاست؟اینم بگم وسیله ی استفاده شده حدودا 500 میلی آمپر جریان میکشه و منبع تغذیم هم آداپتور 12 ولت 2 آمپره که با همون و یه رگولاتور میکروکنترلر رو هم تغذیه میکنم.

پاسخ : درست عمل نکردن رله مدار

نوشته اصلی توسط amanc.eng نمایش پست ها
    با سلام
    دوستان رله رو با مدار راه اندازش به یکی از پینهای میکروکنترلر وصل کردم و میکرو رو طوری برنامه ریزی کردم که اگر فلان اتفاق افتاد رله تحریک بشه. قصد دارم با رله ولتاژ 12 ولت DC رو به دو سر یه وسیله اعمال کنم.حالا وقتی اون اتفاق تعریف شده روی میده رله تحریک میشه و وسیله روشن مبشه ولی بعد گذشت یه مدتی و پس از چند بار تحریک شدن، رله دیگه هیچ پاسخی نشون نمیده و تحریک نمیشه.به نظرتون مشکل از کجاست؟اینم بگم وسیله ی استفاده شده حدودا 500 میلی آمپر جریان میکشه و منبع تغذیم هم آداپتور 12 ولت 2 آمپره که با همون و یه رگولاتور میکروکنترلر رو هم تغذیه میکنم.
    سلام دوست عزیز مداری که توسط اون رله رو درایو میکنید قرار میدین ؟
    این جوری خیلی راحت تر میشه کمکتون کرد الان من اصلا نمیدونم ترانزیستورتون رو به چه صورت قرار دادین و آیا دیود هرز گرد دارید ؟ مقاومت بیس ترانزیستورتون چند کیلو اهم ؟

سپاس
    I'm going to
    RWTH Aachen
    University

دیدگاه

علت یابی کنید وببینید مشکل از رله است یا اینکه مشکل به مجموعه فرمان برمی گردد ؟برا ی این منظورشما می توانید درزمانی که فلان اتفاق می افتدو لی رله هیچ عکس العملی نشان نمیدهد،ولتاژ روی پایه میکرو که به مداررله وصل شده است را اندازه بگیرید.درصورتی که ولتاژپایه میکرودروضعیت set باشد ،مشکل از مجموعه رله است.وباید علت یابی شود.درغیر اینصورت مشکل به مدارفرمان و نوع کد نویسی بر می گردد در اینصورت باید لطف کنید برنامه را اینجا بذارید تا دوستان تحلیل بفرمایند و بهتر شمارا راهنمایی کنند.
      ضمناشماتیک مدارتون رو بذارید تا دوستان بهترمتوجه مشکل شوند.
      با زهم شماتیک بذارید ممکنه شما اشتباه رله رو درایو کرده باشید و ولتاژ بالایی رو به پین میکرو اعمال کنید دراینصورت ، همان پین میکرو بعد از چند باراعمال ولتاژ می سوزد.
      eshop-hodhod.ir

دیدگاه

منم یکبار به این مشکل برخورد کرده بودم
        مدار بیس ترانزیستوری که قرار بود تحریک بشه و رله رو قطع و وصل کنه یک خازن بود !
        بعضا دیگه رله ول نمی کرد !
        خازن رو حذف کردم و درست شد

دیدگاه

سلام تا مدارتون رو قرار ندید نمیشه گفت چون باید دید مقدار مقاومت بیس رو چقدر گزاشتی و ترانزیستور در چه ارایشیه
          مدارتون رو بزارین تا مشکل رو حلش کنیم
          موفق باشید
          Proudly @real_ahmadi
          #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سلام
            مدار رو تیکه تیکه چک کنید
            مثلا به جای مدار رله، یه LED به میکرو وصل کنید و مطمئن بشید که کد درسته
            موفق باشین

دیدگاه

سلامی دوباره
              تشکر از راهنماییهای همه ی دوستان
              رله رو کلا از مدار حذف کردم و بجاش ترانزیستور قدرت گذاشتم.عملکرد مدار بهتر شد ولی باز هر از گاهی کار نمیکنه.یعنی میکرو هنگ میکنه و کاری انجام نمیده.احساس میکنم بخاطره نویز این اتفاق میفته.باری که تو مدار استفاده کردم سیم پیچی داره و در نتیجه جریان برگشتی.دیود هرزگرد هم گذاشتم و یکم بهتر شد ولی باز...
              به نظرتون نویز مدار رو چجوری از بین ببرم که میکرو هنگ نکنه؟
              با تشکر

دیدگاه

سلامی دوباره
                رله رو کلا از مدار حذف کردم و بجاش ترانزیستور قدرت گذاشتم.عملکرد مدار بهتر شد ولی باز هر از گاهی کار نمیکنه.یعنی میکرو هنگ میکنه و کاری انجام نمیده.احساس میکنم بخاطره نویز این اتفاق میفته.باری که تو مدار استفاده کردم سیم پیچی داره و در نتیجه جریان برگشتی.دیود هرزگرد هم گذاشتم و یکم بهتر شد ولی باز...
                با تشکر
                دوست عزیز شما چطور بجای رله ترانزیستور قرار دادین ؟ ترانزیستوری که قرار دادین از چه نوع ؟

و یک سوال دیگه چرا شماتیک قرار نمیدین ؟ حسش نیست ؟
                جدیدترین ویرایش توسط Azadfalah; ۱۶:۳۴ ۱۳۹۵/۰۷/۱۶.
                I'm going to
                RWTH Aachen
                University

دیدگاه

سلامی دوباره
                  با تشکر
                  اولا که مدار رو قرارش بدین درستش کنیم درستش کردیم واسه از بین بردن نویز یه اپتوکوپلر می زاریم حذف میشه مدار رو قرار بدید تا بشه گفت به قول دوستمون حسش نیست؟؟؟میخوای مشکلت حل بشه باید شماتیکرو بزاری وگر نه نمیشه
                  موفق باشی
                  Proudly @real_ahmadi
                  #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azadfalah نمایش پست ها
                    دوست عزیز شما چطور بجای رله ترانزیستور قرار دادین ؟ ترانزیستوری که قرار دادین از چه نوع ؟

و یک سوال دیگه چرا شماتیک قرار نمیدین ؟ حسش نیست ؟
                    ترانزیستور قدرت TIP122
                    پین میکرو رو با مقاومت 2.2 کیلویی به بیس ترانزیستور وصل کردم.امیترشم زمین کردم.کلکتورش رو هم به یکی از سرهای سیم پیچی بار وصل کردم.ولتاژ 12 ولت رو هم به سر دیگر سیم پیچی بار وصل کردم.یه دیودک بین دو سر سیم پیچی قرار دادم.

دیدگاه

ترانزیستور قدرت TIP122
                      پین میکرو رو با مقاومت 2.2 کیلویی به بیس ترانزیستور وصل کردم.امیترشم زمین کردم.کلکتورش رو هم به یکی از سرهای سیم پیچی بار وصل کردم.ولتاژ 12 ولت رو هم به سر دیگر سیم پیچی بار وصل کردم.یه دیودک بین دو سر سیم پیچی قرار دادم.
                      مدار درسته ولی یه سوال خوب گراند یکی هست؟؟؟

واسه نویز گرفتن یه اپتوکوپلر باید بزاری و از دوتا تغذیه استفاده کنی بازم سوالی بود در خدمتیم
                      بدرود
                      Proudly @real_ahmadi
                      #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
                        مدار درسته ولی یه سوال خوب گراند یکی هست؟؟؟

واسه نویز گرفتن یه اپتوکوپلر باید بزاری و از دوتا تغذیه استفاده کنی بازم سوالی بود در خدمتیم
                        بدرود
                        با تشکر
                        بله البته زمینها بهم وصل شده اند.
                        1-من کلا از یه تغذیه استفاده کردم و همین 12 ولتی که به بار دادم رو با یه رگولاتور 5 ولتش کردم و به میکرو دادم.یعنی این میتونه دلیل ایجاد نویز باشه؟چون استفاده از دو منبع تغذیه برای یه مدار به صرفه نیست و با همین یکی هم مشکل دارم!
                        2-اگه از اپتوکوپلر استفاده کنم دیگه نیازی به استفاده از ترانزیستور نیست درسته؟
                        جدیدترین ویرایش توسط amanc.eng; ۱۸:۱۶ ۱۳۹۵/۰۷/۱۶.

دیدگاه

با تشکر
                          بله البته زمینها بهم وصل شده اند.
                          1-من کلا از یه تغذیه استفاده کردم و همین 12 ولتی که به بار دادم رو با یه رگولاتور 5 ولتش کردم و به میکرو دادم.یعنی این میتونه دلیل ایجاد نویز باشه؟چون استفاده از دو منبع تغذیه برای یه مدار به صرفه نیست و با همین یکی هم مشکل دارم!
                          2-اگه از اپتوکوپلر استفاده کنم دیگه نیازی به استفاده از ترانزیستور نیست درسته؟
                          دوست عزیز خازن قرار دادین در ورودی و خروجی رگلاتور ؟
                          اگر بارتون رله باشه اوپتو تنها کفایت میکنه

موفق باشید
                          I'm going to
                          RWTH Aachen
                          University

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azadfalah نمایش پست ها
                            دوست عزیز خازن قرار دادین در ورودی و خروجی رگلاتور ؟
                            اگر بارتون رله باشه اوپتو تنها کفایت میکنه
                            موفق باشید
                            بله هم در ورودی رگولاتور و هم در خروجی خازن قرار دادم.

دیدگاه

بله هم در ورودی رگولاتور و هم در خروجی خازن قرار دادم.
                              خازن های خروجی رگولاتور رو 1000میکرو بزار ورودیش رو 470میکرو 100نانو در ورودی و خروجی هم بزار
                              این که بعضی مواقع کار نمی کنه دلیلش همون بوبین رله هستش چون بار سلفیه یکم مشکل ساز میشه اپتو می تونه ردیفش کنه
                              Proudly @real_ahmadi
                              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X