اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از اپتوکوپلر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از اپتوکوپلر

سلام دوستان
    من میخوام با ولتاژ 3.3 ولت 20 میلی آمپر یه مدار 12ولتی 3آمپر رو سوییچ کنم و دنبال یه مدار ساده میگردم ،آیا میتونم از اپتوکوپلر استفاده کنم؟
    اگه شدنیه از چه اپتوکوپلری باید استفاده کنم؟
    با تشکر

پاسخ : استفاده از اپتوکوپلر

سلام
    در صورتی که سرعت تغییرات ورودیتون از یه حدی بالاتر نباشه می تونید از این استفاده کنید.
    فقط یک مسئله که باید بهش دقت کنید این که این قطعه برای قسمت قدرت نیست و بهتره با این اپتو یه رله تحریک بشه که توانایی سویچ این جریان رو داره.
    می تونی از ماسفت هم استفاده کنی که اگر بیشتر توضیح بدی قضیه چیه قطعا بهتر می تونیم راهنماییتون کنیم.
    چرا ناراحتی پاتریک!
    + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
    + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    محصولات

دیدگاه

سلام
      توی قسمت ورودی و خروجی اطلاعات به میکروکنترلر یا مدارات دیجیتال میشه ازش استفاده کرد؟
      چه مداری برای کار کردش لازمه؟

دیدگاه

طبق گفته دوستمون شما نمیتونید از اوپتو جریان 3 آمپری رو بکشید ، شما با اوپتو میآید یه ماسفت یا رله رو تحریک میکنید ، بعد 3 آمپر رو از اون میکشید.
        البته با ترانزیستور هم میشه روشنش کرد :

البته اگه میخوای با اوپتو رله رو راه بندازی ، دقت کن که رله بیشتر از 50 میلی آمپر نباید جریان بکشه ، چون اوپتو تا 50 میلی آمپر ظرفیتشه.
        جدیدترین ویرایش توسط hosseinam; ۰۸:۳۶ ۱۳۹۵/۰۷/۱۸.
        به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
        (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

خیلی ممنون
          راستش یه ماژولHC- SR501 دارم، میخوام تو مدار روشن خاموش کردن یه ردیف ال ای دی ازش استفاده کنم، ولی بدون میکروکنترلر
          ببخشد که سوالم یکم ابتداییه تازه تو این رشته وارد شدم.

دیدگاه

می تونید مداری مثل شکل زیر ببندید
            البته این خیلی کلیه
            باید مقدار مقاومتها رو درست حساب کنید، ترانزیستور مناسب انتخاب کنین، تعداد LED ها هم من همین طوری 2 تا گذاشتم

Click image for larger version

Name:	optocoupler led.jpg
Views:	1
Size:	12.0 کیلو بایت
ID:	1124298
            جدیدترین ویرایش توسط habibnia; ۱۱:۲۹ ۱۳۹۵/۰۷/۱۸.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط padra.s نمایش پست ها
              خیلی ممنون
              راستش یه ماژولHC- SR501 دارم، میخوام تو مدار روشن خاموش کردن یه ردیف ال ای دی ازش استفاده کنم، ولی بدون میکروکنترلر
              اگه این ماژول باشه :

فقط یه پایه داره ، که اون یک میشه ، و میتونی بزنی به اوپتو pc817 و اوپتو رو روشن کنی ، البته یه مقاومت 330 هم بزار بینشون ، بعد از اون طرفش بیای یه رله یا ماسفت یا هرچی دیگه بسته به توان اوپتو رو روشن کنی .
              حالا من منظورتونو از یه ردیف ال ای دی نمیفهمم،
              ولی اگه منظورتون این باشه که مییخایید 10 تا ال ای دی رو روشن کنی ، میتونی از رله یا ترانزیستور هم استفاده کنی. البته ده تارو خود اوپتو پورت میکنه به احتمال زیاد ، چون جریان ال ای دی دوروبره 2 میلی آمپر هست . باز میتونی با آمپر متر تست بگیری.
              به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
              (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosseinam نمایش پست ها
                اگه این ماژول باشه :

فقط یه پایه داره ، که اون یک میشه ، و میتونی بزنی به اوپتو pc817 و اوپتو رو روشن کنی ، البته یه مقاومت 330 هم بزار بینشون ، بعد از اون طرفش بیای یه رله یا ماسفت یا هرچی دیگه بسته به توان اوپتو رو روشن کنی .
                حالا من منظورتونو از یه ردیف ال ای دی نمیفهمم،
                ولی اگه منظورتون این باشه که مییخایید 10 تا ال ای دی رو روشن کنی ، میتونی از رله یا ترانزیستور هم استفاده کنی. البته ده تارو خود اوپتو پورت میکنه به احتمال زیاد ، چون جریان ال ای دی دوروبره 2 میلی آمپر هست . باز میتونی با آمپر متر تست بگیری.
                منظورم از یک ردیف ال ای دی یه شاخه ال ای دیه واسه روشنایی میخوام حدود ۲آمپر میکشه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط habibnia نمایش پست ها
                می تونید مداری مثل شکل زیر ببندید
                البته این خیلی کلیه
                باید مقدار مقاومتها رو درست حساب کنید، ترانزیستور مناسب انتخاب کنین، تعداد LED ها هم من همین طوری 2 تا گذاشتم
                [ATTACH=CONFIG]9933[/ATTACH]
                دوست عزیز فایل پیوست که لطف کردید لینکش مثل اینکه خرابه

دیدگاه

منظورم از یک ردیف ال ای دی یه شاخه ال ای دیه واسه روشنایی میخوام حدود ۲آمپر میکشه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

دوست عزیز فایل پیوست که لطف کردید لینکش مثل اینکه خرابه
                  ببخشید
                  اصلاح شد

دیدگاه

خیلی ممنون
                    سلام
                    کار بردتون رو بگین خیلی بهتره مثلا میخوای روشن شد تایم داشته باشه زمان روشن شدنش؟یا نه چند ثانیه روشن شد بعدش خاموش بشه یا...
                    کلا هرچی میخواین دقیق بگین
                    بدرود
                    Proudly @real_ahmadi
                    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
                      سلام
                      کار بردتون رو بگین خیلی بهتره مثلا میخوای روشن شد تایم داشته باشه زمان روشن شدنش؟یا نه چند ثانیه روشن شد بعدش خاموش بشه یا...
                      کلا هرچی میخواین دقیق بگین
                      بدرود
                      سلام
                      خروجی خود ماژول تایم داره از ۳ثانیه تا فکر کنم ۲۰۰ثانیه قابل تنظیمه
                      این خروجی هم ۳.۳ولت ttl هستش
                      حالا من میخوام با این ماژول یه چشمی درست کنم که یه شاخه ال ای دی ۱۲ولت ۲آمپری رو روشن کنم، به اینصورت که وقتی جلوش حرکتی شد مثلا ۱۰ثانیه روشن شه بعد خاموش شه، مشکلم سوئیچ کردن تغذیه شاخه ال ای دیه با این ۳.۳ ولت

دیدگاه

سلام
                        خروجی خود ماژول تایم داره از ۳ثانیه تا فکر کنم ۲۰۰ثانیه قابل تنظیمه
                        این خروجی هم ۳.۳ولت ttl هستش
                        حالا من میخوام با این ماژول یه چشمی درست کنم که یه شاخه ال ای دی ۱۲ولت ۲آمپری رو روشن کنم، به اینصورت که وقتی جلوش حرکتی شد مثلا ۱۰ثانیه روشن شه بعد خاموش شه، مشکلم سوئیچ کردن تغذیه شاخه ال ای دیه با این ۳.۳ ولت
                        بله ماژول رو باهاش کار کردم از زمان خروجی کوچکی که داره اطلاع دارم
                        دوتا راه هست که به ذهنم می رسه یکیش استفاده از تایمر با ای سی555 هست
                        یکیشم اینه که خروجیشو بدید به یه خازن وبیس ترانزیستور خروجی ترانزیستور هم یه pnp و بعدش رله این مدارش میشه:

یه تایمر ترانزیستوری طراحی کردم که می تونی مدت زمان روشن بودنش رو با C1 و R1 تغییر بدی R3هم تغییرش بدی زمان رو می تونی تغییر بدی.
                        رله رو هم سر راه ال ای دی ها قرار میدی مشکلی بود در خدمتیم
                        موفق باشی
                        جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۱۶:۳۸ ۱۳۹۵/۰۷/۱۸.
                        Proudly @real_ahmadi
                        #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
                          بله ماژول رو باهاش کار کردم از زمان خروجی کوچکی که داره اطلاع دارم
                          دوتا راه هست که به ذهنم می رسه یکیش استفاده از تایمر با ای سی555 هست
                          یکیشم اینه که خروجیشو بدید به یه خازن وبیس ترانزیستور خروجی ترانزیستور هم یه pnp و بعدش رله این مدارش میشه:

یه تایمر ترانزیستوری طراحی کردم که می تونی مدت زمان روشن بودنش رو با C1 و R1 تغییر بدی R3هم تغییرش بدی زمان رو می تونی تغییر بدی.
                          رله رو هم سر راه ال ای دی ها قرار میدی مشکلی بود در خدمتیم
                          موفق باشی
                          خیلی خیلی ممنونم از راهنمایی کاملتون روی بردبورد میبندمش جوابشو میگم

دیدگاه

خیلی خیلی ممنونم از راهنمایی کاملتون روی بردبورد میبندمش جوابشو میگم
                            خواهش می کنم می تونی ورودی مدار رو اپتوکوپلر بزنی تا 12ولت خازن رو شارژ کنه و ورودی اپتوکوپلر رو بدی ماژول اینجوری یکم کار راحت تر میشه ولی بدون این هم مشکلی نیست ببندید جواب نگرفتید اپتو رو اضافه می کنیم
                            بدرود
                            Proudly @real_ahmadi
                            #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سلام دوستان اگر یک رله رو بخواهم به میکرو وصل کنم
                              و بخواهم از اپتوکوپلر استفاده کنم
                              از دو پین تغذیه رله ، یکی از آن دو را به مثبت کنم و پین دیگری را
                              بجای ترانزیستور npn از اپتوکوپلر استفاده کنم
                              و اگر پین مثبت رله و پین مثبت میکرو به هم وصل باشند
                              آیا زمانی که جریان ac را از رله می گذرد اختلالی به میکرو وارد میشود ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X