اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتصال بدنه کریستال به زمین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اتصال بدنه کریستال به زمین

سلام دوستان
    نیاز که بدنه کریستال به زمین متصل شه ؟ اگر بخوایم به عنوان بهینه سازی این کارو انجام بدیم خوبه یا بد ؟

با سپاس
    I'm going to
    RWTH Aachen
    University

پاسخ : اتصال بدنه کریستال به زمین

بله اگر وصل بشه در محیط های پر نویز و صنعتی میکرو کارکردی بهتری داره
    گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
    همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin20107 نمایش پست ها
      بله اگر وصل بشه در محیط های پر نویز و صنعتی میکرو کارکردی بهتری داره
      حالا چطوری بدنه رو به زمین وصل کنیم ؟
      چون شاید با لحیم کاری برای کریستال مشکل پیش بیاد
      آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

دو طرف کریستال رو پد میزارند
        متصل می کنند به زمین
        بعد وسط کریستالم سیم رو لحیم می کنند

ولی فکر نمی کنم اینقدر تاثیر داشته باشه
        وگرنه همه دستگاها اینجوری می کردند
        شما اگر تمامی موارد، از قبیل نزدیک بودن به میکرو و ازن های نویزگیر و اینجور چیزارو رعایت کنی بیشتر تاثیر داره تا این کار

دیدگاه

ممنون

اما ازن های نویزگیر که میفرمایید چی هستند
          چطوری استفاده میشن و . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرشاد اکرمی نمایش پست ها
            ولی فکر نمی کنم اینقدر تاثیر داشته باشه وگرنه همه دستگاها اینجوری می کردند
            شما اگر تمامی موارد، از قبیل نزدیک بودن به میکرو و ازن های نویزگیر و اینجور چیزارو رعایت کنی بیشتر تاثیر داره تا این کار
            بله درسته. منم فکر نمی کنم همچین چیزی واقعیت داشته باشه. و این مدل کریستال رو هم واسه اینکه آسیب نبینه می بندن وگرنه اون شکل دیگه ش چطور؟
            این مثل اینه که بگیم اگه بدنه خازن رو به زمین وصل کنیم بهتر کار میکنه !!
            If the wind will not serve, take to the oars

دیدگاه

بعضی ها نظرشون اینه که بدنه کریستال مثل آنتن عمل میکنه و مختصر نویز هایی رو دریافت میکنه و . . .
              اما در مورد خازن اگه بدنه رو زمین نکنیم مشکلی پیش نمیاد چون خود خازن نویز رو میگیره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
                بعضی ها نظرشون اینه که بدنه کریستال مثل آنتن عمل میکنه و مختصر نویز هایی رو دریافت میکنه و . . .
                اما در مورد خازن اگه بدنه رو زمین نکنیم مشکلی پیش نمیاد چون خود خازن نویز رو میگیره
                من هیچوقت دیتاشیت کریستال رو نخوندم
                ولی بوردهای معروفی رو که فرکانس های گیگاهرتزی دارن (و همینطور در محیط های صنعتی هم استفاده شدن رو میبینم) همچین چیزی رو نزاشتن
                این شکل دیگه ش چطور؟

دیدگاه

البته کریستال ساعت رو جایی ندیدم لحیم کنند اما بزرگ هارو دیدم خیلی جاها مثل رادیو کنترلر ها هم با چسب مهارش میکنند من خواستم بدونم لحیم کردن خوبه یا نه تو دیتا شیت زده حدود 300 درجه 3 ثانیه مجاز که اگر با دست بخوای در اصل باید هویه روی قطعه قرار ندیم بازم ممکنه خیلی داغ شه همین کریستال 32 کیلو
                  راستی دوستان من سوراخ پایه این کریستال ساعت رو 15 هزارم زدم شرکت چاپ میتونه بزنه یا نه ؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

تو دیتاشیت یکی از همین کریستال های ساعت یه عکس کشیده و کریستال رو لحیم کرده به زمین اما بالاش نوشته
                  Soldering on the body of the cylinder type crystal unit must be strictly avoided due to deteriorate the characteristics or
                  damage the products. Rubber adhesive is recommended.
                  یکی از فواید این تایپک این بود که من خیلی سریع تر کار لحیم کاری کریستال رو انجام بدم
                  جدیدترین ویرایش توسط Azadfalah; ۱۹:۲۱ ۱۳۹۵/۰۷/۱۸.
                  I'm going to
                  RWTH Aachen
                  University

دیدگاه

ببینید من توی بردهای صنعتی هم دیدم یه لحیم بزرگ گذاشته روی کریستال و رفته شما بدنه کریستال رو سمباده بزنید که لحیم زود بچسبه...
                    اگرهم واقعا نویز براتون مهمه و تاثیر قابل توجهی میذاره روی کارکرد مدارتون بیایید از کلاک اکتیو استفاده کنید یعنی بیایید با یه دونه 555 کلاک دقیق مثلا 16 مگ رو بسازید بعد توی فیوزبیت های میکرو کلاک رو برای دریافت کلاک خارجی تنظیم کنید چون کلاک به صورت تولید شده به میکرو داده میشه و میکرو دیگه از تپش کریستال یا نوسان یک مدار RC کلاک رو نمیسازه پایداری بیشتری ایجاد میشه ولی باید بگم من تا حالا خودم توی این 10 سال نیازی به این کار پیدا نکردم و خب انجامشم ندادم
                    گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
                    همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

زمین کردن بدنه کریستال تاثیر داره. تو اینترنت مطلب هست که ثابت کردن. البته بسته به جاش میتونه کم یا زیاد بشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin20107 نمایش پست ها
                        ببینید من توی بردهای صنعتی هم دیدم یه لحیم بزرگ گذاشته روی کریستال و رفته شما بدنه کریستال رو سمباده بزنید که لحیم زود بچسبه...
                        اگرهم واقعا نویز براتون مهمه و تاثیر قابل توجهی میذاره روی کارکرد مدارتون بیایید از کلاک اکتیو استفاده کنید یعنی بیایید با یه دونه 555 کلاک دقیق مثلا 16 مگ رو بسازید بعد توی فیوزبیت های میکرو کلاک رو برای دریافت کلاک خارجی تنظیم کنید چون کلاک به صورت تولید شده به میکرو داده میشه و میکرو دیگه از تپش کریستال یا نوسان یک مدار RC کلاک رو نمیسازه پایداری بیشتری ایجاد میشه ولی باید بگم من تا حالا خودم توی این 10 سال نیازی به این کار پیدا نکردم و خب انجامشم ندادم
                        خیلی دلم می خواد بگم این حرفایی که میزنید مدارکش موجوده یا نه ولی نیازی نیست چون
                        - اینکه بدنه ی کریستال رو فلزی میسازن دلیل داره که یجور قفس فارادی دورش ایجاد میکنه و شما با زمین کردنش سازنده رو سکته میدین
                        - اگه واقعا این کار لازم بود خود قطعه پایه ی GND رو اضافه میکرد
                        - اینکه تایمر ۵۵۵ با مقاوت و خازن راه اندازی میشه و هیچوقت نمی تونه توی دقت به کریستال حتی نزدیک بشه چه برسه که ...
                        - اینکه بیشترین فرکانسی که ۵۵۵ می تونه تحمل کنه ۱۸۰ کیلوهرتزه که توی اون فرکانس هم باید بزاریدش توی یخچال تا بتونه ادامه بده
                        جدیدترین ویرایش توسط ASHIT AXAR; ۲۲:۳۰ ۱۳۹۵/۰۷/۲۱.

دیدگاه

بله موافقم که کریستال به مراتب بهتر از ۵۵۵ هست!
                          اتصال بدنه هم نویز رو کم میکنه ولی باید دانستن اینکه چه مزیتی داره حتما باید منابع انگلیسی مطالعه بشه بعیده کسی با حساب کتاب این کارو کنه و معمولا تجربی لحیمش میکنن به زمین و خودمونم نمیدونیم چرا.
                          منم سعی میکنم بگردم چیزی گیرم اومد اینجا میذارم

دیدگاه

واقعا نکته جالبی بود من خودم نمیدونستم!!!

One reason may be more mechanical than electrical. Crystals are mechanically vulnerable, and may easily be damaged by shock and (ironically) vibration. Fixing the housing to a larger mass may reduce the effects of those.

Note that, while most likely there will be electrical contact between case and ground in the second picture, I would not rely on it without adding a solder blob at the point of contact. Check it out: hold your DMM's probes on the case to measure resistance. You may have to slightly rub over the surface to see the expected 0 Ω.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیرعلی بلورچیان نمایش پست ها
                              واقعا نکته جالبی بود من خودم نمیدونستم!!!

One reason may be more mechanical than electrical. Crystals are mechanically vulnerable, and may easily be damaged by shock and (ironically) vibration. Fixing the housing to a larger mass may reduce the effects of those.

Note that, while most likely there will be electrical contact between case and ground in the second picture, I would not rely on it without adding a solder blob at the point of contact. Check it out: hold your DMM's probes on the case to measure resistance. You may have to slightly rub over the surface to see the expected 0 Ω.
                              سلام
                              مهندس راجب این هم توظیح بدین

ازن های نویزگیر
                              I'm going to
                              RWTH Aachen
                              University

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X