اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

HC-05 یا ESP8266 ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

HC-05 یا ESP8266 ؟

سلام
    هر دو ماژولی که در عنوان تاپیک نوشتن در یه چیز مشترکن
    ارتباط بیسیم
    اما نوع ارتباط، برد، نرخ داده و خیلی چیزای دیگه شون متفاوتن
    اما کاری که میخوام باشون بکنم با یکی از اینا راه میوفته اما کدومش رو شما راهنمایی بفرمایید (البته با محدودیت های سخت افزاری و نرم افزاری که در ادامه می گم)
    ماژول بلوتوث HC-05:
    این جوری که من از صبح در موردش خوندم کاربردش فوق العاده ساده میتونه باشه و کافیه با یه نرم افزار اندرویدی براش کامنت بفرستم و اونم تحویل بده به میکرو و میکرو پردازش کنه (البته بعد از کانفیگ ماژول برای اولین بار)
    ماژول ESP8266:
    کلا این ماژول رو نفهمیدم چجوریه چون اصلا اطلاعاتی در مورد شبکه و اصطلاحاتش ندارم اما اینو متوجه شدم کهاگر بتونم این ماژول رو راه اندازی کنم با توجه به طرح پروژه ام حتی نیاز به میکروکنترلر جانبی برای پردازش کامنت ها دریافتی ندارم و با آردوینو راحت (برا اونایی که میفهمن نه من) میشه پروژه های میکرویی رو باضافه ارتباط Wifi پیاده سازی کنید
    هدفم:
    میخوام یه سری اطلاعات از مویابل بگیرم بنویسم رو ال سی دی (مثلا )
    ماژول بلوتوث هم ارزونه هم راه اندازیش در حد چند تا AT Command اولیه ست که بعدش دیگه همه چیز میشه یه ارتباط یوزات ساده
    البته میگن برد زیر ده متر و قطع اتصال و خرابی و ... زیاده
    اما ماژول وای فای خوب قیمت سه برابری اما با استفاده از آردوینو دیگه احتیاج به میکروکنترلر نداریم. برد بیشتر و اطمینان بیشتر از تبادل اطلاعات رو از مطالب تو اینترنت برداشت کردم
    خودم فکر میکنم ماژول بلوتوث کار منو راه میندازه چون نه دیتای حجیم دارم و نه فاصله زیاد میخوام و نه استفاده مداومی وجود داره اما گفتم با اهل فن هم صلاح و مشورتی کنم
    سپاس

پاسخ : HC-05 یا ESP8266 ؟

سلام
    به نظر من بهتره از یه ماژول esp8266 esp01 استفاده کنی که از لحاظ قیمت هم حدود 4 تومن ارزونتر هست و واسه راه اندازیش هم کار خاصی نیاز نیست انجام بدید و آموزش در سطح نت زیاد هست و اینکه واسه برنامه نویسی سمت گوشی به نظرم برنامه نویسی wifi دردسر کمتری نسبت به hc-05 داره!
    چون در ماژول بلوتوث تو برنامه ای که مینویسید باید قابلیت سرچ و پیر شدن بزارید که در مورد wifi این چیزا وجود نداره و راه اندازیش نسبت به بلوتوث ساده تر هست

دیدگاه

سلام
      بستگی به کارت داره اگه سرعت تبادل برات مهمه hc05 بهتره تقریبا مثل ارسال ودریافت در rs232 , اما ماژول esp8266 برای مثلا ارسال باید اول دستور cpi send رو بفرستی و همچنین تعدادرشته یا دیتای ارسالی رو بدی و بعدش در دستور بعدی تازه رشته یا دیتای مد نظر خودت رو بفرستی تازه اگه دیتای دومی رو که میفرستی باید زمان تاخیر 2 تا دیتای ارسالی رو در نظر بگیری و گرنه اگه خیلی سریع و بلافاصله بفرستی ماژول esp8266 هنگ میکنه.
      برای اینکه بفهمی مثالی میزنم.
      فرض کن در میکرو کنترلر داری یه مقدار adc رو میخونی و میخوای داخل حلقه دستوری بنویسی که مقدار adc ارسال بشه به موبایل از اونجای که adc هر 15 میکروثانیه اپدیت میشه هر 15 میکرو ثانیه دستور ارسال میشه به esp8266 و بعد اون به موبایل در این صورت esp8266 حتما هنگ میکنه یعنی اون 15 میکرو ثانیه باید زمانش بیشتر بشه مثلا بشه 200 میکرو ثانیه یا غیره.....
      البته بگم این مدل وای فای esp8266 شاید اینطور باشه مدل های دیگه ومارکهای دیگه شاید ویژه گی های بهتری داشته باشن.
      ولی ماژول بولوتوث اینطور نیست و باسرعت بالای تبادل هنگ نمیکنه.
      البته بحث اینجا سرعت تبادل بالا و طول رشته ارسالی نیست و ارسال صحیح اطلاعات و همچنین دریافت صحیح اطلاعات از موبایل یا بلعکش هست که نیازمند اشنایی با کتابخانه string.h و غیره ..... هست

اما اگر فقط یه رشته رو میخوای مثلا توموبایل بنویسی و ارسال کنی و ال سی نمایش بده میتونی با esp8266 انجام بدی (مثل sms )
      جدیدترین ویرایش توسط mahdi8866; ۲۲:۴۹ ۱۳۹۵/۰۷/۲۳.
      امام مهدی(عج): اگر شیعیان ما ، که خداوند طاعتشان دهد. در عهد ما وفادار و همدل بودند، هرگز دیدار ما (ظهور) به تاخیر نمی افتاد.(کدام عهد ؟)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M3R-E نمایش پست ها
        سلام
        به نظر من بهتره از یه ماژول esp8266 esp01 استفاده کنی که از لحاظ قیمت هم حدود 4 تومن ارزونتر هست و واسه راه اندازیش هم کار خاصی نیاز نیست انجام بدید و آموزش در سطح نت زیاد هست و اینکه واسه برنامه نویسی سمت گوشی به نظرم برنامه نویسی wifi دردسر کمتری نسبت به hc-05 داره!
        چون در ماژول بلوتوث تو برنامه ای که مینویسید باید قابلیت سرچ و پیر شدن بزارید که در مورد wifi این چیزا وجود نداره و راه اندازیش نسبت به بلوتوث ساده تر هست
        در مورد قیمت من اشتباه کردم و یه برد ویتینی میتنی بر ESP8266-12 با یه ماژول HC-05 با هدر بوردش تقریبا هم قیمت هستن ولی...
        من با چیزایی که خوندم برعکس شما فکر میکنم چون HC-05 تنها با چند تا AT Command کانفیگ میشه و شما فقط و فقط به یه موبایل و یه نرم افزار ارتباطی بلوتوث احتیاج دارید تا رشته هایی که تایپ میکنید رو به خروجی پایه TX ماژول بفرستید
        در مورد سرچ و پیر شدن هم کار سختی نیست و مثل همه دیوایس های دیگه وصل میشه
        اما برای ماژول وای فای تعیین پروتکل آی پی کانال و .... که تقریبا در مورد همه اطلاعاتی ندارم همه باید تنظیم شوند
        البته ماژول وای فای هم مثله همین بلوتوث کانفیگی داره که کافیه یک بار انجام بشه تا دائما در اختیار باشه (فکر کنم) منتهی من کانفیگ ماژول بلوتوث رو متوجهشدم اما وای فای رو نه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط mahdi8866 نمایش پست ها
        سلام
        بستگی به کارت داره اگه سرعت تبادل برات مهمه hc05 بهتره تقریبا مثل ارسال ودریافت در rs232 , اما ماژول esp8266 برای مثلا ارسال باید اول دستور cpi send رو بفرستی و همچنین تعدادرشته یا دیتای ارسالی رو بدی و بعدش در دستور بعدی تازه رشته یا دیتای مد نظر خودت رو بفرستی تازه اگه دیتای دومی رو که میفرستی باید زمان تاخیر 2 تا دیتای ارسالی رو در نظر بگیری و گرنه اگه خیلی سریع و بلافاصله بفرستی ماژول esp8266 هنگ میکنه.
        برای اینکه بفهمی مثالی میزنم.
        فرض کن در میکرو کنترلر داری یه مقدار adc رو میخونی و میخوای داخل حلقه دستوری بنویسی که مقدار adc ارسال بشه به موبایل از اونجای که adc هر 15 میکروثانیه اپدیت میشه هر 15 میکرو ثانیه دستور ارسال میشه به esp8266 و بعد اون به موبایل در این صورت esp8266 حتما هنگ میکنه یعنی اون 15 میکرو ثانیه باید زمانش بیشتر بشه مثلا بشه 200 میکرو ثانیه یا غیره.....
        البته بگم این مدل وای فای esp8266 شاید اینطور باشه مدل های دیگه ومارکهای دیگه شاید ویژه گی های بهتری داشته باشن.
        ولی ماژول بولوتوث اینطور نیست و باسرعت بالای تبادل هنگ نمیکنه.
        البته بحث اینجا سرعت تبادل بالا و طول رشته ارسالی نیست و ارسال صحیح اطلاعات و همچنین دریافت صحیح اطلاعات از موبایل یا بلعکش هست که نیازمند اشنایی با کتابخانه string.h و غیره ..... هست

اما اگر فقط یه رشته رو میخوای مثلا توموبایل بنویسی و ارسال کنی و ال سی نمایش بده میتونی با esp8266 انجام بدی (مثل sms )
        جالبه که در مورد صحبت شما هم من برعکس از مطالب تو نت برداشت کردم
        HC-05 اصلا برای تبادل فایل طراحی نشدن و تنها یه مبدل سریال به بلوتوث ه. باود ریتش درسته میتونه تا حدی بالا باشه ولی برای ارسال های حجیم ESP8266 مناسبه
        در مورد هنگ کردن هم در مورد بلوتوث خوندم اما برای وای فای نه اما برای هر دوتا من دردسر های راه اندازی زیاد خوندم
        در کل من برد زیاد نمیخوام
        باود ریت بالا نمیخوام (1200 هم بسه)
        راه اندازی ساده و کاربرد راحت (نرم افزار موبایلی مناسب)

دیدگاه

اما برای ماژول وای فای تعیین پروتکل آی پی کانال و .... که تقریبا در مورد همه اطلاعاتی ندارم همه باید تنظیم شوند
          اینا چیز خاصی نیست!
          یه آی پی داره که 192.168.4.1 هست و یه پورت که 333 هست تموم!
          اینا رو تو نرم افزار ارتباطی وارد کنی و دو تا ATCOMMAND هم واسه ESP بفرستی مثه مرد واست کار میکنه!

دیدگاه

خوب من میگم کانفیگ ماژول وای فای رو بلد نیستم یعنی نفهمیدم
            شما فرض بفرما من این ماژول رو متصل کردم به یه میکرو خیلی ساده همراه یه ال سی دی
            یه کلید هم میذارم که وقتی فشارش میدم میکرو وارد تابع کانفیگ میشه و همون AT Command های مورد نیاز برای کانفیگ یا هر چیزه مورد نیاز دیگه رو میفرسته برای ماژول (البته مسدونم ماژول باید تو مد برنامه ریزی بره تا این کار انحام بشه)
            اما من این تنظیمات رو بلد نیستم اصلا
            برای بلوتوث فهمیدم که باید ماژول Slave باشه تا موبایلم بتونه سرچ و پیداش کنه اما برای وای فای باید تو مد AP باشه تا دیوایسی بهش متصل بشه دستورات تغییر نام تغییر پسوود تغییر پورت و ... در قالب جندین AT Command انحام میشه و به قول معروف کانفیگ انجام میشه ولی روال انجام این کار ها و دستورات رو نمیدونم
            هر دو ماژول خوبن برای من ولی الان من فقط بلوتوث رو فهمیدم که روال کارش چجوره و دوست دارم وای فای رو هم کار باهاش رو یاد بگیرم
            اگر میشه برای حالت دریافت و ارسال چند رشته متنی بین ماژول (میکرو) و موبایل تنظیمات اولیه رو بصورت شیرفهم کننده برام توضیح بدین
            سپاس

دیدگاه

سلام
              بله من هم گفتم بحث تبادل اطلاعات و طول رشته ارسالی یا حجم نیست و فقط بحث سر زمان تاخیر بین هر دیتا ارسالی هست که خیلی این زمان کم باشه ماژو هنگ میکنه اما این ماژول ها که در موبایل ها بکار میره esp8266 نیست و از ماژول های بهتری با امکانات و سرعت بالاتر و غیره استفاده میشه
              مثلا esp8266 که 11000 تومان پولشه خب امکاناتش به اندازه پولشه اما ماژولها یی هست با قیمت بالاتر که امکانات بالاتر و غیره داره.
              اما در باره کانفیگ این ماژول شما قبل حلقه دقت کنید قبل حلقه دستورات کانفیگ ماژول رو ارسال میکنی(دستورات کانفیگ فقط 1 بار ارسال میشن) و اگه دستور درست ارسال بشه شما باید از ماژول جواب ok بگیری یعنی محتوای بافر رو چک میکنی اگه ok بوذد یعنی دستور ارسال شده و کانفیگ هم بدرستی صورت گرفته بخاطر همین
              حتما از اینتراپت usart برای دریافت رشته استفاده میکنی و تو خود زیر برنامه وقفه هم میتونی شرط دریافت دیتارو بنویسی (مثلا اگه متغیر ارایه ای بافر مثلاRELAY_ON بود پین شماره 1 پورت b رو ست کنه یا روش دیگه به محض دریافت محتوای بافر رو در ال سی دی نمایش بده)
              در حلقه دستورات ارسال دیتا رو مینویسی
              جدیدترین ویرایش توسط mahdi8866; ۱۴:۰۲ ۱۳۹۵/۰۷/۲۴.
              امام مهدی(عج): اگر شیعیان ما ، که خداوند طاعتشان دهد. در عهد ما وفادار و همدل بودند، هرگز دیدار ما (ظهور) به تاخیر نمی افتاد.(کدام عهد ؟)

دیدگاه

بایت توضیحات و راهنمایی هاتون ممنونم
                خوب یکم بیشتر توضیح بدم خدمتتون راجع به کارم تا وارد عمل بشم اگر لطف کنید و باز همراهیم کنید تا حصول نتیجه
                ایشالا فردا هر دوتا ماژول رو تهیه میکنم تا کار رو از آخر هفته عملا استارت بزنم
                تبادل اطلاعات (همون چند سری رشته) در حد یک ON و OFF کردن نیست گرجه اگر این دریافت رشته توسط ماژول و در نهایت میکرو کامل انحام بشه مابقی کار ها برنامه نویسیه که اون بحثش از این موضوع جدا و حل شده است
                تو برنامه ای که مینویسم هم جهت اینکه اگر ماژول تعویض شد و هم جهت برنامه ریزی مجدد ماژول یک کلید قرار میدم که با فشردن اون میکرو به تو حالت برنامه ریزی ماژول اونجوری که من نوشته م و به قول شما برنامه ریزی فقط یک بار انحام بشه کافیه و به قول M3R مثله مرد کار میکنه برام
                حالا اگر که شما این ماژول رو راه اندازی کردین لطف کنید روند راه اندازی و کانفیگ این ماژول رو در این حدی که نیاز من رو برطرف کنه بفرمایید تا منم تابع کانفیگ رو بنویسم یا حتی کتابخونه ای براش نوشتم که استفاده همگانی داشته باشه (البته تا الان کتابخونه ننوشتم ولی مینویسم)
                در مورد استفاده از AT Command من SIM900 رو برای دریافت پیامک راه اندازی کردم

دیدگاه

با مطالعه بیشتر به این نتیجه رسیدم
                  1- AT
                  2- AT+CWMODE=3 or 2
                  3- AT+CWSAP="khorshid","123456789","1","4"
                  4- ....
                  دستور اول تا زمان دریافت کلمه OK تکرار میشه
                  دستور دوم هم ماژول رو سرور یا در حالت هم سرور هم کلاینت میذاره
                  در ارتباط وای فای آی پی کلاینت یا وصل شونده مهم نیست اما آی پی سرور رو باید کلاینت بدونه تا بهش وصل بشه (درسته؟) پس باید ماژول من سرور باشه و آی پیش مشخص باشه تا ماژول و میکرو لنگ دونستن آی پی موبایلم نباشن و برعکس تو مایلم آی پی و پورت سرور رو که مشخص کردم تو برنامه وارد میکنم تا به ماژول متصل بشه
                  دستور سوم هم اسم مودم (ماژول) پسوورد اتصال، تعداد دوایس های قابل اتصال و در نهایت پروتکل امنیت
                  اینا رو تا اینجا فهمیدم ولی تعیین آی پی و پورت رو نمیدونم یا دستورات دیگه که ازشون فعلا خبر ندارم

دیدگاه

سلام
                    شما برای چیزی که میخواید استفاده کنید این سه دستور رو باید بفرستید:
                    AT
                    AT+CIPMUX=1
                    AT+CIPSERVER=1
                    با این دستورات ماژول به حالت station در میاد و گوشی شما به عنوان کلاینت به ماژول متصل میشه
                    برا ی اتصال به ماژول هم اگه گوشی اندروید دارید میتونید نرم افزار tcp socket رو نصب کنید
                    اول با گوشی از طریق وایفایی به ماژول متصل بشید
                    بعد نرم افزار tcp socket رو باز کنید
                    آی پی رو بزارید 192.168.4.1 که به صورت پیش فرض هم همین هست
                    پورت رو هم بزارید 333 (زیر آی پی پورت هست)
                    connect رو بزنید تا اتصال برقرار شه
                    حالا هر چیزی که تو گوشی تایپ کنید و send بزنید ماژول به صورت رشته میفرسته به پورت سریال
                    واسه ارسال از ماژول به گوشی هم شما باید اول طول رشته ای که میخواید ارسال کنید رو از طریق دستور AT+CIPSEND=X به ماژول اعلام کنید
                    مثلا برای ارسال حرف A به گوشی شما باید AT+CIPSEND=3 رو به ماژول بفرستید (دلیل اینکه 2 تا بیشتر گذاشتم این هست که شما بعد از اینکه A رو به پورت سریال فرستادید باید عدد هگز 0D و 0A رو هم ارسال کنید که همون کد ENTER هست) و بعد منتظر دریافت کاراکتر > از ماژول باشید و پس از دریافت حرف A رو وارد کنید و ENTER رو بزنید
                    به همین سادگی

دیدگاه

دقیقا این دو دستور که نوشتید رو من متوجهشون نشدم که برای چی هستن و چکار میکنن
                      در ضمن من میخوام آی پی و پورتم رو تغیرر بدم و موردی دلخواه بذارم اما لطف بفرمایید دو دستور رو توضیح بدید
                      ممنون

دیدگاه

دو لینک زیر به صورت کامل همه چیز توضیح داده:

دیدگاه

سلام
                          توضیح فارسی کامندها و یه تیکه کد با کدویژن هم گذاشته فکر کنم کارت راه بیوفته
                          در این پروژه انواع ماژول های Wifi سری ESP8266 بررسی شده و دستورات At Command آن ها ذکر شده و بوسیله کامپیوتر و نیز میکروکنترلرهای AVR راه اندازی شده است.

دیدگاه

از این لینک استفاده کردم و راه انداختم و کلی باش ور رفتم و AT COMMAND بشن دادم و با موبایل بش وصل شدم اما خواستم با پرنامه سوکت پروتکل وصل بشم که نشد.
                            دستور ریست دادم کلا الان دیگه فقط جواب ارور بهم میده
                            چجوری باید این مشکل رو برطرف کنم؟

دیدگاه

یعنی عین هلو کار میکردا اما بعدش همش با حروف بزرگ به تمام دستورات جواب ERROR میداد
                              تو نت گشتم به آپدیت فریمور رسیدم اونم بعد از کلی داستان آپدیت کردم ولی باز همون جور بود. مثل عکس زیر

این در حالتی اتفاق میوفته که من دو حرف AT رو بنویسم و SEND کنم
                              اما اگر من بعد از نوشتن AT یه اینتر بزنم و بعد SEND کنم مثل عکس زیر میشه

چرا اینجور شد؟
                              اول کار کردنش اصلا همچین مشکلی وجود نداشت
                              حتی اون اول با تغذیه از مبدل USB به سریال براش گرفتم اما خوندم میتونه تغذیه تاثیر گذار باشه و تغذیه جدا بهش دادم اما باز نشد
                              من میخوام برنامه AVR رو بنویسم. مشکلی از بایت اون ندارم ولی از اینکه دیتای ورودیم برایم مشکل ساز بشه تردید دارم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X