اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تاپیک سوالات "می خوام با stm32 ها و iar شروع کنم چیکار کنم و چی به چیه"

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تاپیک سوالات "می خوام با stm32 ها و iar شروع کنم چیکار کنم و چی به چیه"

سلام به همه
    یه تاپیک آموزش راه انداختیم جهت آموزش stm32 ها با IAR (البته میتونید برای IDE هایی به غیر از IAR هم ازش استفاده کنید)
    دوستان خواستن که یه تاپیک هم برای بیان سوالات ایجاد بشه، چون قرار بر این شده که اونجا سوالی مطرح نشه تا بحث جمع و جور باشه
    این آدرس تاپبک آموزشی:

برای رفتن به تاپیک آموزش روی همین متن کلیک کنین
    اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
    شهيد دکتر مصطفي چمران
    اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    ; C is not for children

پاسخ : تاپیک سوالات "می خوام با stm32 ها و iar شروع کنم چیکار کنم و چی به چیه"

سلام,
    دادا این اموزشی که از stm32با iar گذاشتی فوق العاده هستش
    لطفا تا جایی که میتونی ادامه بده.
    جدیدترین ویرایش توسط MeysaM m16; ۰۷:۴۳ ۱۳۹۵/۰۹/۰۲.

دیدگاه

یکی از دوستان یه کتاب نوشته که با iar کار کرده میگه 2 ماه دیگه وارد بازار میشه
      گاهی نمی شود که نمی شود
      گاهی قرعه نگفته به نام تو می شود
      گاهی گدای گدایی و چاره چیست
      گاهی تمام شهر گدای تو میشود
      ای بنده بدان در این عالم ___هرچه خدا خواست همان می شور

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MeysaM m16 نمایش پست ها
        سلام,
        دادا این اموزشی که از stm32با iar گذاشتی فوق العاده هستش
        لطفا تا جایی که میتونی ادامه بده.
        سلام و ممنون بابت انرژی که دادی
        ان شاء الله سرم خلوت تر بشه کاملترش میکنم.

نوشته اصلی توسط mfazl22 نمایش پست ها
        یکی از دوستان یه کتاب نوشته که با iar کار کرده میگه 2 ماه دیگه وارد بازار میشه
        داداش اسم کتاب رو یا نویسنده رو هم بزار تا همه استفاده کنیم البته وقتی منتشر شد
        این کتاب زیر هم کتاب مفیدیه:
        نام کتاب: طراحی با میکروکنترلرهای stm32
        مولف: مهندس حمید نجفی
        از سایت ناشر کتاب "دیباگران" خریدمش
        جدیدترین ویرایش توسط mahdi89; ۱۴:۰۹ ۱۳۹۵/۱۱/۳۰.
        اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
        شهيد دکتر مصطفي چمران
        اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم
        ; C is not for children

دیدگاه

خیلی عالی هست.
          اگر موافق باشید میتونیم آموزش های دنباله دار رو در صفحه اول سایت هم چکیدشون رو قرار بدیم جهت معرفی بیشتر
          در صورت موافقت لطفا یک پیغام خصوصی به من بدید و لینک تاپیک اصلی رو هم بدید تا روش کار کنیم.

موفق باشید

دیدگاه

با تشکر از اقای بلورچیان بخاطر حمایتشون از این آموزش. من اون روزتاحالا با استفاده از AVR و بردهای اردوینو برنامه مینوشتم و کارهام هم همیشه اکثرا راه افتادند ولی خیلی دوست دارم ARM رو شروع کنم. اگر این آموزش ادامه دار هست بگید تا برد مربوطه رو از فروشگاه سایت خریداری کنم. اگر برد ارزون تری هم شما سراغ دارید معرفی کنید.
            گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
            همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

منم مدتی هست که دارم دست و پا میزنم بلکه از این ARM چیزی بفهمم
              مشکل اصلی که من فکر میکنم در این مورد وجود داره منسجم نبودن آموزش هاست . من همین الان کلی سایت بوکمارک کردم که آموزش ARM ارائه میدن همه هم دارن زحمت میکشن انصافا" . بیشترشون هم بر اساس کامپایلر KEIL هست که البته خیلی هم خوبه . اما من چیزی که تا الان دیدم مثالهای که آموزش داده میشه با مثالهایی که توی قسمت EXAMPLE خود کیل هست خیلی خیلی تفاوت داره. خیلی از دوستانی که توی این موضوع فعالیت میکنن نیومدن همه چیز رو از صفر شروع کنن و بر اساس پیش فرض های غلط این کارو کرد. خیلی از کسانی که قصد یادگیری ARM رو دارن قبلا" با AVR کد مینوشتن .الان وارد یک دنیای دیگه شدن که واقعا" پیچیده تر هست نسبت به AVR. (فقط اسم توابعی که در ARM استفاده میشه رو نسب به AVR نظر بگیرید ... ) ما تجربه AVR رو داریم اما یک دفعه با کتابخانه هایی مثل HAL روبرو میشیم . یا توابع CMSIS . نمیدونیم اصلا" SPL چی هست؟ با مثال چشمک زن LED شروع میکنیم اما یهو میبینیم وسط آموزش گریزی ردیم به توابع پیچیده HAL .حالا اینکه از میکروهای ST شروع کنیم یا LPC حودش داستان دیگه ای داره قبول کنید که برای یک مبتدی که از AVR تازه بیرون اومده دل سرد کننده هست . من خیلی دنبال این بودم که یک نفر قبل از اینکه اصلا" شروع کنه به اولین آموزش مثلا" اول بگه چرا باید توی مثلا" LPC فایل STARTUP به پروژه اضافه کنیم . درسته این مسائل ساده به نظر میان ولی وقتی که خودمون فهمیدیم !! نه زمانی که مبتدی هستیم .
              دوستان قصدم خدای نکرده بی ازش کردن کار بچه ها نیست بیشتر میخوام به عزیزانی که دارن توی این زمینه زحمت میکش و وقت میگذارن برای اموزش مشکلات یک مبتدی رو گوشزد کنم بلکه در جهت صحیح تری حرکت کنیم که هم شما از کارتون بهتر نتیجه بگیرید هم ما بهتر یاد بگیریم .

================================================== ===
              این قسمت رو قبل از مطالعه تاپیکی که توی لینک بالا اومده نوشتم . انصافا" بیشتر سوالاتم یک جا پاسخ داده شد
              آموزش فوق العاده ای هست . در واقع بهترین بین اونایی که تا الان دیدم . دست آقا مهدی درد نکنه
              جدیدترین ویرایش توسط sorena01; ۰۹:۵۷ ۱۳۹۵/۱۲/۰۲.

دیدگاه

من چندشب هست که تا صبح بیدارم و دارم ARM یاد میگیرم دیشب دیدم که واقعا دارم وقتم رو تلف می کنم چون بردهای امبد ارم مثل رزبری اورنج پای و... هر روز دارند ارزون تر پیشرفته تر و نسبت به بردهای ARM قیمتشون رو کاهش میدند این در حالی هست که توانایی های این بردها و سطح دانش برنامه نویسی اون ها داره مناسب همه ی افراد جامعه میشه و این یعنی با وقت کمتر آموزش کمتر نتیجه ی بهتر مثلا قیمت یک برد ARM همین توی فروشگاه سایت بین 70 تا 100 تومن هست در حالی که با همین قیمت حالا 10 تومن بیشتر می تونید یک برد سیستم عامل دار با قابلیت برنامه نویسی با پایتون یا کیوت بخرید با فرکانس کاری چند برابر بیشتر و امکانات فوق العاده که اگه بخواید با ARM به چنین توانایی برسید حداقل 1 سال زمان نیاز داره تازه اگه همیشه کار کنید. بله STM32 خیلی ارزونه ولی باید حتما PCB داشته باشه و زدن چنین بردی هم برای همه مقدور نیست و باید از بازار تهیه بشه که میشه همون قیمت 70 به بالا... و انتطاری که از یک ارم میره انتطار پردازشی بالا است وگرنه یک AVR یا نهایتا یک Xmega کار رو کاملا راه میندازه پس ما در آینده خیلی کم پیش میاد که بریم سراغ یک ARM ارزون قیمت با پردازش پایین این در حالی است کلا زمان پردازنده های جدا تمام شده و زمان بردهای امبد هست وقتتون رو تلف نکنید نرید ARM یاد بگیرید برد کار با رزبری پای و یا... و یک زبان سطح بالا مثل پایتون رو یاد بگیرید. یا حتی اردوینو هم بد نیست مثلا سری DUE از یک پردازنده ARM استفاده می کنه با قیمت 50 تومن در حالی که برنامه نویسی خیلی ساده تری نسبت به IAR یا Keil داره. این بردها خیلی راحت تر با MATLAB و Labview و... ارتباط بر قرار می کنند ولی من ندیدم بشه راحت بین یک میکرو و مثلا MATLAB ارتباط برقرار کرد. و فردا توی صنعت می خواند کار انجام بشه البته من از دوستمون بخاطر این آموزش گرانبها باز تشکر می کنم ولی برای کسانی که می خواند تازه ARM یاد بگیرند باید بگم که زمانش گذشته
                جدیدترین ویرایش توسط amin20107; ۱۵:۵۷ ۱۳۹۶/۰۱/۰۳.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin20107 نمایش پست ها
                  من چندشب هست که تا صبح بیدارم و دارم ARM یاد میگیرم دیشب دیدم که واقعا دارم وقتم رو تلف می کنم چون بردهای امبد ارم مثل رزبری اورنج پای و... هر روز دارند ارزون تر پیشرفته تر و نسبت به بردهای ARM قیمتشون رو کاهش میدند این در حالی هست که توانایی های این بردها و سطح دانش برنامه نویسی اون ها داره مناسب همه ی افراد جامعه میشه و این یعنی با وقت کمتر آموزش کمتر نتیجه ی بهتر مثلا قیمت یک برد ARM همین توی فروشگاه سایت بین 70 تا 100 تومن هست در حالی که با همین قیمت حالا 10 تومن بیشتر می تونید یک برد سیستم عامل دار با قابلیت برنامه نویسی با پایتون یا کیوت بخرید با فرکانس کاری چند برابر بیشتر و امکانات فوق العاده که اگه بخواید با ARM به چنین توانایی برسید حداقل 1 سال زمان نیاز داره تازه اگه همیشه کار کنید. بله STM32 خیلی ارزونه ولی باید حتما PCB داشته باشه و زدن چنین بردی هم برای همه مقدور نیست و باید از بازار تهیه بشه که میشه همون قیمت 70 به بالا... و انتطاری که از یک ارم میره انتطار پردازشی بالا است وگرنه یک AVR یا نهایتا یک Xmega کار رو کاملا راه میندازه پس ما در آینده خیلی کم پیش میاد که بریم سراغ یک ARM ارزون قیمت با پردازش پایین این در حالی است کلا زمان پردازنده های جدا تمام شده و زمان بردهای امبد هست وقتتون رو تلف نکنید نرید ARM یاد بگیرید برد کار با رزبری پای و یا... و یک زبان سطح بالا مثل پایتون رو یاد بگیرید. یا حتی اردوینو هم بد نیست مثلا سری DUE از یک پردازنده ARM استفاده می کنه با قیمت 50 تومن در حالی که برنامه نویسی خیلی ساده تری نسبت به IAR یا Keil داره. این بردها خیلی راحت تر با MATLAB و Labview و... ارتباط بر قرار می کنند ولی من ندیدم بشه راحت بین یک میکرو و مثلا MATLAB ارتباط برقرار کرد. و فردا توی صنعت می خواند کار انجام بشه البته من از دوستمون بخاطر این آموزش گرانبها باز تشکر می کنم ولی برای کسانی که می خواند تازه ARM یاد بگیرند باید بگم که زمانش گذشته

سلام
                  تقریبا همه این موضوعی که برای شما پیش اومده برای من هم پیش اومده. یکی از افرادی که شدیدا براش قیمت مهمه، خود من هستش. یکی از دلایل خودم همین قیمت مناسب و امکانات بیشتر به همراه هسته پیشرفته تر هستش که مهاجرت کردم. ولی در مورد اینکه برید با بردها فقط کار کنید باید بگم اشتباه نکنید. شک نکنید اگه اینجوری بود الان بنده پیش شما بعد از چند سال کار تو این زمینه نمیگفتم برید STM32 رو یاد بگیرید. در مورد مواردی که گفتید:
                  1- مهندس شما فرمودید ارزونتر و پیشرفته تر. بنده به هیچ وجه همچین چیزی نمی بینم. شما یه مورد نشون بده که اینجوری بشه. از همون ارزون قیمت هایی که گفتین پیشرفته تر هستش. من هنوز ندیدم هیچ کدوم از این بردها حتی به اندازه میکرو های خصوصا ARM سری Cortex-M امکانات بیشتر داشته باشه. ارزونترشون میاد بازار ولی یا امکانات خیلی کم دارند یه از سری بالاترشون کلی امکانات بیشتری ازشون بر می دارن.
                  2- توانایی! توانایی رو شما برای من تعریف کن. امکانات بیشتر؟ یا سرعت و توان پردازشی بیشتر؟ بله توان بیشتری دارند ولی امکانات چطور؟ یکی از مهمترین امکانات توی دنیای امبدد تایمرها و ADC هستش. به جرات می تونم بگم تا حالا پروژه ای نشده که انجام بدم و یکی از این دو رو مورد استفاده قرار نداده باشم. شما برای من یکی از این بردهای سری Cortex-A رو نشون بده که ارزون باشه و ADC داشته باشه.
                  3- مهندس الان با این همه امکاناتی که شرکت ST برای شما فراهم کرده(مثل CubeMX) باور کن اگه با AVR آشنایی داشته باشی شما راحت در عرض حتی یک ماه هم می تونی تقریبا همه قسمت های STMها رو یاد بگیری. نیازی نیست بری ریجستری ها رو یادبگیری. نمی خواد وقت خودت رو بگیری. شما کتابخانه HAL رو ببینی چیکار کرده خیلی خوب متوجه میشی.
                  4- مهندس شما اگه از زدن PCB عاجز هستی یا فکر میکنی مقدور نیست من فقط می تونم یه پیشنهاد برای همچین دوستانی بدم. شماها و بقیه بهتره الکترونیک رو بذارید کنار. ببخشید قصد جسارت ندارم ولی این فرمایش شما بسیار عجیب میاد. مگه میشه یکی الکترونیک و امبدد کار کنه و تو کار PCB هم نباشه. من از بقیه دوستانی که دارند این پست رو می خونن خواهش دارم نظرشون رو بیان کنن در مورد این موضوع. تازه جدای از این مسائل یه جاهایی هست که با قیمت مناسب PCB میزنن که انصافا بد هم نیست. بعضی از بچه ها خودشون تو خونه میسازن. بعضی بچه ها واقعا قشنگ میسازن. جستجو کنی هم توی همین فروم و هم بقیه نت می تونی ببینی.
                  5- خیلی از مهاجران روز اول اینو میگن. ولی این دلیل اصلی نیست که فقط انتظار پردازشی بالا فقط دلیل باشه. مثلا من خودم همون طور که عرض کردم خدمتتون علت مهاجرتم امکانات زیاد و هسته پیشرفته تر در مقابل قیمت مناسب تر بودش. مثلا یه میکرو STM32F103RET6 توی فروشگاه رو با یه ATMEGA256 مقایسه میکردم. میدیدم که نه تنها ATMEGA256 خیلی گرونترش بود بلکه امکانات کمتری داشت و قدیمیتر بود. شما یا اینترفیس ساده مثلا USART میکرو STM32 رو با همین اینترفیس توی سری ATMEGA مقایسه کن. یا ویژگی ها و امکانات یه I2C مربوط به STM32 رو با همین اینترفیس توی ATMEGA ، ببین تفاوت بین امکانات همین اینترفیس چقدره؟
                  6- پردازنده های جدا؟ فکر کنم اصلا این حرف درست نیست چون پردازنده های جدا همون بردهای امبدد با پردازنده های سری Cortex-A هستش. رزبری و ...
                  7- اینها همه بردهای امبدد هستش.
                  8- پایتون اسکریپت نویسی هستش. زیان خیلی خوبی هستش. اگه وقت دارید حتما یاد بگیرید. ساده هستش. کلا اگه می خوای امبدد کار بشی اینجا رو بخونی بد نیست:

سلام پدرم در اومد از بس بهم گفتن این سیستم های امبدد چیه و چطوری یه مهندس امبدد خوب باشیم! توی این تاپیک سعی میکنم یه جواب خود بدم به همه این سوالات. اول از همه اینکه سیستم های امبدد(Embedded system) چیه؟ اینم اصل مقاله: embedded_Systems_900214.zip (http://vip.eca.ir/sharing/uploads/13843372101

9- آردوینو خوبه ولی برای افرادی که انگلیسی زبان ها بهش میگن hobbyist و برای تفریح و سرگرمی توی دنیای الکترونیک و امبددهستن. مهندس شما اگه خوب توی دنیای امبدد کار کرده باشی متوجه میشی که مثل خیلی جاهای دیگه مشتری اولین و مهمترین فاکتورش قیمت و هزینه تمام شده هستش. شما مشتری میاد پیشت میگه همچین پروژه ای دارم و مهم نیست با چی می خوای انجامش بدی، فقط ارزونترین باشه. اونوقت شما متوجه میشی که باید بگردی مثلا توی بازار ارزونترین STM32 که متناسب با پروژه هستش رو پیدا کنی. اینجا دیگه اردوینو رو باید بذاری کنار. معمولا هم روال همین جوری هستش که خدمتت عرض کردم. همچنین آردوینو برنامه نویسی c++ داره و بخاطر OOP مقداری برای کدنویسی سخت میشه. البته شما می تونی با OOP کدنویسی نکنی ولی خودش یه چیزایی داره که گاهی وقتا اون مبتدی ها رو گیج میکنه. آردویینو برای کاربرای حرفه ا کامپیوتر که نمی خوان درگیر الکترونیک بشن واقعا عالیه. البته توصیه میکنم C++ و خصوصا قسمت OOP رو هم یادبگیرید.
                  10- موافقم. برای برقرار ارتباط با متلب و ... شما بهتره با همین بردهای پردازنده ای کار کنید. البته یادتون هم باشه که کسی که می خواد با متلب و اینجور برنامه ها کار کنه پس اغلب کار سنگینی هم باید داشته باشه پس واقعا شاید بهتره همون بردهای پردازنده ای بگیره. هرچند این بردهای پردازنده ای ارزان قیمت بیشتر دانشجویی و تحقیقاتی هستند نه صنعتی. من هنوز رنج دمایی پردازنده های بردهای رزبری رو نمی دونم. چون یه دیتاشیت درست و حسابی ندارن. شما بگرد ببین چیز مناسب گیرت میاد.من با یکی از دوستان سوئدی سر همین موضوع بحثم شد ولی هنوز نتونسته منو متقاعد کنه.

مهندس شما در آخر برای رفع خیلی از نواقص بردهای سری Cortex-A یه میکرو یا قطعات دیگه رو کنارش بذاری. یعنی باید PCB هم طراحی کنی که برای امبدد بهتر تا جای ممکنه دو رو باشه که معمولا ارزونترین جاها مثل فدک حدود 40 تومن شما باید بدید. این پایین ترین قیمت برای دو رو هستش. یه میکرو هم معمولا 10 تومن. حالا دیگه بسته به پروژه تون نمونه های ارزانتر و گرانتر باید پول کمتر یا بیشتر بدید. من میانگین رو گفتم. این همون تقریبا قیمت برد میشه. شما اگه میکروت بسوزه یا به هر دلیلی بخوای عوضش کنی فقط همون 10 تومن رو میدی و میخری و عوضش میکنی ولی اگه اون برد خراب بشه فکر میکنم بهتره که بندازیش دور و یه نو بخری. تازه 50 تومن تقریبا دیگه ارزونترین قیمت هستش.
                  مهندس من کنار افرادی دارم مشاوره میدم یا مشاوره شون رو می خونم که برای ارتش ها و شرکت های مهم مثل Sony دارن طراحی میکنن و خودم اینچیزا رو از اونا یاد گرفتم و تحلیل و بررسیشون هم کردم. پس با خیال راحت هر کدوم از این چیزایی رو که گفتم رو بررسی کن. هر کدومو که دوست داری. این چیزی که بهت گفتم بهش میرسی. 8بیتی ها بد نیستن ولی با توجه به قیمت ها و شرکتشون و اوضاع ثباتشون توی بازار(مثلا خیلی ها که دارن با AVR کار میکنن براشون این سواله که ممکنه شرکت میکروچیپ مثل شرکت های دیگه ای که خرید کم کم AVR رو بخاطر از بین بردن رقابت بین محصولات متوقف کنه؟). قبلا تقریبا NXP و میکروچیپ تقریبا هر دو این کار رو کردند. وضعیت STM32 به حدی خوبه که بنیاد هایی مثل آردویینو هم دارن به سمت STM32 میرن. شما بیشتر بردهای جدیدی که معرفی کردن به بازار رو ببین.

اگه میبینی ECA بردش گرونه برو جاهای دیگه رو ببین. من نباید اینو بگم ولی خب ناچارم. برو سایت آفتاب رایانه یا کویر الکترونیک رو ببین.

من خودم برد دانشجویی و دانش آموزی برای STM32 طراحی کرده بودم. اگه تکمیل کردم و آماده شد میذارم توی هیمن قسمت STM32 تا دانلود کنید و بسازید. کوچیکه و تا جای ممکن از قطعات ارزون استفاده کردم و استاندارد ST رو هم رعایت کردم. وقت شد آماده میکنم و میذارم. احتمالا تابستون بذارم. مهندس هر چی که بالا گفتم و برات بازم سواله بپرس. اگه شما هم منو قانع کنی همین کار شما رو میکنم ولی من مطمئنم دارید اشتباه میکند. من به حرفام مطمئنم و قبلا مثل شما فکر کردم و بررسی کردم. همین طور هم هست که گفتم.

دیدگاه

در این باره دیدگاه هر دوی شما درسته و اینها فقط دو راهکار جدا از هم برای براورده کردن نیاز های ناهمسان هستند

- خب واقعیت اینه که دیگه زمان اونکه کسی همه چیز رو از پایه خودش طراحی کنه گذشته و دنیا دنیای ماژولار هستش و بهتره وقتتون رو توی راه اندازی اجزا تلف نکنید که دیگری براحتی فقط با یادگیری پروتکل های ارتباطی این ماژول های آماده کارشو راه میندازه و سریع پیش میره.
                    همچنین این باور نادرست وجود داره که تنها افراد مبتدی خواهان بردهای آماده هستند. باید توجه داشته باشید که زمان هزینه با ارزش تری هستش که اگه به درستی اونرو بکار نبرید چیزهای بیشتری رو از دست خواهید داد.

- از طرفی هم نمیشه همه چیز رو ماژولار تحویل مشتری داد و باید تا جای ممکن اونها رو توی یک مدار پایه ریزی کرد پس به ناچار باید با اصول طراحی سخت افزار و راه اندازی تجهیزات و برنامه نویسی میکرو آشنا باشید و همچنین هزینه پروژه بسیار مهم است.

همه چیز نسبی هستش و تعصب در این باره پسندیده نیست.
                    If the wind will not serve, take to the oars

دیدگاه

خب من نگفتم تا حالا PCB نزدم خخخ از سال 85 PCB زدم وقتی که دبیرستانی بودم. چقدر شما راحت قضاوت می کنید. ببینید مشتری که می خواد سیستمش ارزون بشه به نظر من مشتری درست حسابی نیست کلا من وقتم رو برای مشتریانی که می خواند کارشون خیلی ارزون دربیاد یا من بیام بخشی از پروژشون رو انجام بدم و... نمیذارم در کل سیاستم کار خوب، پول خوبه و همیشه هم زیر بار کار خودم میرم ولی مسله اینه که هرسال تقریبا بیش از 5 تا پروژه که واقعا پردازنده قوی بخواد نمیاد که من معمولا در 90 درصد مواقع با همونAVR کار رو جمع کردم خوب هم داره کار می کنه همیچ مشکلی هم تا به امروز نداشته. در مورد اردوینو هم که می گند این بردها بچه بازیه و... این حرف مثل حرف پیرمداست که می گند این ماشین سقف بازها بچه بازیه خخخ اردوینو یکی از بهترین هاست واقعا، ساده و موثر الان برد مبنی بر پردازنده ی ARM اردوینو هم 50 تومنه (همه چیز هم داره) این درحالی هست که فدک که شما می فرمایید یک برد 6*6 دو رو چاپ سبز معمولی رو میده 32700 تومن ایا واقعا صرفه ی اقتصادی داره؟ اردوینو راحت با بردهای دیگه و MATLAB و Labview ارتباط برقرار می کنه منم اول تصورم مثل شما بود ولی وقتی دیدم چقدر راحت داره خروجی چندتا سنسور فشار رو می خونه و طرف راحت وصلش کرده به Labview با خودم گفتم خیلی وقته سرمو زیر برف می کردم. از طرفی من برای یک پروژه سنگین میرفتم سراغ شرکت های مختلف اونا ARM رو خورده بودند بعد می گفتند که با ARMما نمیتونیم این کار رو انجام بدیم و باید بری سراغ بردهایی مثل رزبری یا ... با این روند کاهش قیمت شدید بردهای امبد ARM به طوری که توانایی رقابت نه در فن برنامه نویسی فوق حرفه ای و هم تکنولوژی رو با خارج نداریم چرا در خلاف جهت رود شنا کنیم؟

دیدگاه

[QUOTE=amin20107;650083]خب من نگفتم تا حالا PCB نزدم خخخ از سال 85 PCB زدم وقتی که دبیرستانی بودم. چقدر شما راحت قضاوت می کنید. ببینید مشتری که می خواد سیستمش ارزون بشه به نظر من مشتری درست حسابی نیست کلا من وقتم رو برای مشتریانی که می خواند کارشون خیلی ارزون دربیاد یا من بیام بخشی از پروژشون رو انجام بدم و... نمیذارم در کل سیاستم کار خوب، پول خوبه و همیشه هم زیر بار کار خودم میرم ولی مسله اینه که هرسال تقریبا بیش از 5 تا پروژه که واقعا پردازنده قوی بخواد نمیاد که من معمولا در 90 درصد مواقع با همونAVR کار رو جمع کردم خوب هم داره کار می کنه همیچ مشکلی هم تا به امروز نداشته. در مورد اردوینو هم که می گند این بردها بچه بازیه و... این حرف مثل حرف پیرمداست که می گند این ماشین سقف بازها بچه بازیه خخخ اردوینو یکی از بهترین هاست واقعا، ساده و موثر الان برد مبنی بر پردازنده ی ARM اردوینو هم 50 تومنه (همه چیز هم داره) این درحالی هست که فدک که شما می فرمایید یک برد 6*6 دو رو چاپ سبز معمولی رو میده 32700 تومن ایا واقعا صرفه ی اقتصادی داره؟ اردوینو راحت با بردهای دیگه و MATLAB و Labview ارتباط برقرار می کنه منم اول تصورم مثل شما بود ولی وقتی دیدم چقدر راحت داره خروجی چندتا سنسور فشار رو می خونه و طرف راحت وصلش کرده به Labview با خودم گفتم خیلی وقته سرمو زیر برف می کردم. از طرفی من برای یک پروژه سنگین میرفتم سراغ شرکت های مختلف اونا ARM رو خورده بودند بعد می گفتند که با ARMما نمیتونیم این کار رو انجام بدیم و باید بری سراغ بردهایی مثل رزبری یا ... با این روند کاهش قیمت شدید بردهای امبد ARM به طوری که توانایی رقابت نه در فن برنامه نویسی فوق حرفه ای و هم تکنولوژی رو با خارج نداریم چرا در خلاف جهت رود شنا کنیم؟[/QUOTE]
                        نفرمایید مهندس جان. من راحت قضاوت نکردم. فقط نکاتی که نادرست بود رو گفتم نادرسته و همچنین دلیلش رو هم گفتم.

1- مهندس یعنی چی مشتری درست و حسابی نیست؟ چرا؟ شما مشتری درست و حسابی رو چطور تعریف میکنید؟ اینکه یه سیستم تا جای ممکن ارزون بشه اشکالی نداره که. وقتی کارش رو درست انجام بده و نیازی به خرج اضافی آخه چرا پول اضافی خرج کنیم؟ یکی از ویژگی های یه مشتری که درست حسابی نیست اینه که حق الزحمه شما رو به زور بده یا موقعی که کار رو تموم کردی میاد و تو سر پروژه انجام شده میزنه تا قیمتش رو بیاره پایین یا...
                        2- مهندس جان همون طور که عرض کردم بحث فقط سر نیاز به پردازنده قوی نیست. بحث سر اینه که اینقده که داری پول میدی، آش نمی خوری. شما اون پولی که میدی برای AVR رو می تونی بدی بابت STM32 به همون اندازه یا کمتر. نظرتون چیه؟ مهندس مثلا الان استفاده از نمایشگر های رنگی خیلی داره رو دور میفته(شایدم افتاده ). یکی از دلایل شیک شدن کار هستش. یکی دیگه هم حرفه ای شدن کار. یکی دیگه هم ارزونتر بودن هستش. شما یه LCD سایز 64*192 رو می خری چقدر؟یا نمایشگر های 64*128؟ ببین:

یا

یا

یا

حالا یه نمایشگر رنگی مثلا 2.4 اینچ یا 2.8 رو چقدر می خرید؟ ببینید:

خرید انواع شیلد آردوینو آردینو Arduino اورجینال مدل شیلد نمایشگر لمسی 2.4 اینچ آردوینو UNO و Mega2560 و نانو NANO , شیلد نمایشگر لمسی 2.4 اینچ Shield آردوینو , یونو UNO R3 , مگا MEGA 2560 , آردوینو CH340 و آردینو WIFI WEMOS با قیمت مناسب در فروشگاه ECA

یا

نمایشگر TFT رنگی 8.8 اینچ با تاچ دارای رزولوشن 240 در 320 پیکسل با چیپ درایور ili9325 مناسب برای کاربردهای صنعتی و غیر صنعتی

حتی توی محیط های خیلی خشن هم الان دارن از این نمایشگر ها استفاده میکنن. من خودم کلاس تراشکاری که میرفتم... اصلا نیازی به داستان های من نیست. شما خودت نمایشگر مثلا دستگاه های CNC جدید رو ببین. یا حتی خط تولید ها. همه رنگی! حالا مشکل چیه؟ AVR نمی تونه به خوبی این نمایشگر ها رو هندل کنه. این فقط یه مثال هستش. مثال بسیاره، بسیار!

3- نه آردوینو خیلی خوبه. واقعا قبول دارم که هم کیفیت خوبی داره و هم بخاطر ساده گیش(اگه با کدنویسی C++ مشکلی نداشته باشی) راحته ولی واقعا بدرد هر کسی نمی خوره(همون طور که عرض کردم). مهندس من خودم هم از CubeMX برای STM32 استفاده میکنم که کارم رو راحت میکنه ولی اون اینیشیال میکنه نه تا این حد که آردینو ساده سازی کرده برای کدنویسی. شما اگه برای تفریح و سرگرمی کار میکنی، همون طور که گفتم با همون آردینو کار کن. ولی اگه امبدد کار هستی لااقل ببین چی میشه تو کدها. چون هدف آردینو ساده سازی و راحت کردن کار هستش که شما رو از جزئیات دور میکنه. شما باید بیشتر از یه نفر که برای تفریح و سرگرمی کار میکنه به مسائل و جزئیات وارد بشید. گاهی وقتا از شما می خوان با یه پردازنده یا میکرویی کار کنی که بار اول میشه میبینیش. پس اگه پریفرال ها رو خوب بشناسی و به جزئیات وارد باشی کارت خیلی راحت میشه.
                        4- بله. برای من صرفه داره. چرا نداره؟ شما بالاخره برای قطعات دیگه باید PCB بزنی. مگه میکرو چقدر جا از PCB رو اشغال میکنه که هزینه زیادی داشته باشه؟
                        5- به نظر شما اگه بخوای با میکرو های ARM خصوصا STM32 همین کار رو بکنی چرا سخته؟ اصلا مگه سخته؟ چرا؟ این مربوط به اون نرم افزار میشه. کاری به نوع میکرو نداره. مگه تصور من چطوری بوده؟
                        6- اون شرکتی که شما فکر کردی ARM رو خوردن و نتونستن، بسیار ضعیف بودن. کاملا معلومه.
                        7- مهندس این سوال آخرتون رو یه بار دیگه درست و واضح و کامل تر بیان میکنید؟ اصلا خوانا و واضح نیست.

دیدگاه

سلام خوب مثل اینکه آموزش میکرو تو این تاپیک به میدان بحث تبدیل شده ! آقا شما آموزش STM رو میگفتی هرکی نمیخاست یاد نگیره الان st این همه پیشرفت کرده و معنیش اینه که همه دنیا دنبال st هستند یکی دوست داره نرم افزاری کار کنه میره سراغ رسپری و دوستان و یکی هم دوست داره از پایه همه چی رو دست خودش بگیره میره سراغ st ,و همراهان شما آموزش رو ادامه بده آقا

دیدگاه

برد های کامپیوتر تک کارتی جای میکرو نمیده . برای محافط یخچال یاد دزدگیر یا ترانس جریان یا رگلاتور بانک خازنی یا رله ه ای کنترل فاز و ... که نمیشه رزبری پای به قیممت 25 دلار گذاشت .الان میکرو های نیم دلاری آرم که قیمتش حول حوش 2500 هست از پردازنده های 20 سال قبل مثلا 80186 میکروی اینتل که باهاش سیستم عامل داس رو رراه میانداختن قوی تره
                            جدیدترین ویرایش توسط aliila; ۰۱:۱۵ ۱۳۹۶/۰۲/۱۵.
                            تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                            داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

کسی میتونه راهنمایی کنه که stm رو درچه محیطی میشه برنامه نوشت وپروگرام کرد؟
                              جدیدترین ویرایش توسط روح الامین; ۰۷:۴۱ ۱۳۹۶/۰۳/۲۲.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X